Race Results for
West Hill Shop Mountain Bike Race
Putney, VT
(Event Information)
View By:
Cross Country on 06/26/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ramsay Fretz   Burlington, VT1:26:08 213340  452 
2 Bayley Sweitzer   1:28:35  450 
3 Nathan Fuchs   Brimfield, MA1:31:17 228017  455 
4 Paul Bickford   Chester, CT1:33:19 200820  457 
5 William DeFlumere   Whitinsville, MA1:55:17 193656  453 
6 James Wheeler   Old Lyme, CT2:02:53 193535  451 
DNF Mike Chin   Cheshire Ct 210942  454 
DNF Peter McMahon   Chester, CT 229342  458 
DNF Trevor Lyons   Deep River, CT 219564  456 

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron Rutz   1:26:33  628 
2 James Honda   East Hartford, CT1:31:16 160946  629 
3 Adam Bickford   1:32:40  635 
4 Dante Petri   1:35:00  631 
5 Eric Carlson   1:36:57  633 
6 Randy Myers   Chester, CT1:41:59 187425  632 
7 David Gilbert   Manchester, CT1:42:28 227938  634 
8 David Fierro   1:55:02  627 
9 Daniel Fama   Westfield, MA2:08:21 226286  625 
DNF Patrick Snoop     626 

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Sweeney   1:33:52  525 
2 Jeff Haitz   1:34:38  522 
3 Dave Barr   1:36:21  524 
4 Todd Mathews   1:40:00  527 
5 Gabriel Lennon   1:43:47  521 
6 Clint Morgan   2:02:35  526 
7 Michael Pajarillo   Hope Valley, RI2:03:31 114646  528 
8 Rich Thomas   2:07:19  520 
9 Daniel Chabott   Keene, NH2:11:38 212027  523 

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryan Wilson   1:37:52  701 
2 Craig Criscone   1:41:01  702 
3 Robert Luebbers   Williston, VT1:43:56 21776  707 
4 David Skrocki   Keene, NH1:44:36 227104  704 
5 Tracy Montoya   Waterford, CT1:45:49 224397  706 
6 Robert Speed   Winchendon, MA1:46:23 214100  705 
7 Mike Purcell   1:55:13  700 
8 John O'Keefe   Coatesville, PA2:08:40 221845  703 

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Donohle   1:03:34  804 
2 Anthony Muffatti   Bethel, CT1:06:15 174438  805 
3 Karl Schachtner   Marlborough, CT1:08:44 190114  802 
4 Dan Baker   1:09:09  801 
5 Robert Spreng   Groton, CT1:19:46 79869  803 
6 Donald Snoop   Middleburgh, NY1:41:21 104325  800 

Men - Single-speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Timothy Haitz   Kingston, RI1:20:17 77034  102 
2 Chris Northcott   1:28:03  101 
3 Doug Jenne   West Hartford, CT1:37:17 192813  103 
4 Edward Ludwig   Ellington, CT1:59:01 21773  100 

Men - PR/SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Benjamin Moody   Rumney, NH2:05:28 24837  175 
2 Salem Mazzawy   S Glastonbury, CT2:06:36 23079  176 
3 Jon Rowe   Bennington, VT2:14:34 30742  180 
4 Joshua Dillon   Stowe, VT2:21:38 174590  178 
5 Kurt Schmid   Marblehead, MA2:36:02 178460  179 
DNF Dominic Gillen (PR)   New Preston, CT 91834  181 
DNF Brett Racine (PR)   Stowe, VT 174981  177 

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ethan Gilmour   Ludlow, VT1:50:59 175603  738 
2 Nolan Kasper   2:00:59  737 
3 Caley Fretz   Boulder, CO2:20:28 178443  735 
DNF Duncan McGovern     736 

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jordan Moore   Quincy, MA1:55:42 114792  821 
2 Brian Firliet   Rutland, VT1:55:58 183891  822 
3 Steve Wallace   Burlington, VT2:02:04 181141  817 
4 Josh Blomgren   2:02:21  818 
5 Miles Ericson   Granville, MA2:07:40 153128  825 
6 Andrew Thompson   Winchendon, MA2:13:09 189770  819 
7 Brian Penney   Middletown, CT2:19:55 209465  815 
DNF Jason Prusaczyk   Farmington, CT 219172  816 
DNF James Sarochak     824 
DNF Jason Shiers   Gorham 209825  820 

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Carmen   Simsbury, CT1:52:51 111810  930 
2 Bradley Patches   Montague, MA1:53:26 27387  927 
3 Yale Iverson   Stow, OH1:54:54 125448  920 
4 Brian Rutter   Belchertown, MA1:56:08 168738  929 
5 Emile Smith   Canaan, NH2:00:08 230005  934 
6 Chris Curven   2:00:43  932 
7 Joe Cruz   Williamstown, MA2:00:44 8277  931 
8 Brian Currier   Newport, NH2:03:09 222011  933 
9 Chris Crowell   Prospect, CT2:03:54 173890  926 
10 Darren Crupi   Essex, CT2:21:47 183164  924 
11 John Meyerle   Monroe, CT2:24:35 174385  925 
DNF R Todd Crisafulli   San Rafael, CA 8150  928 
DNF Samual Stevens   Middletown, CT 178524  923 
DNF Guillaume Loize   Brooklyn, NY 211783  922 

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samuel Wilcox   Glastonbury, CT1:49:15 38212  362 
2 Christopher Flagg   Westfield, MA1:53:23 179600  355 
3 Matthew Soucy   Bolton, CT1:55:23 125883  350 
4 Edward Smith   Plattsburgh, NY1:59:28 99200  357 
5 Andrew Chambers   Bolton, CT1:59:45 210960  352 
6 John Nobile   Guilford, CT2:01:29 26169  354 
7 Scott Paine   Greenfield Center, NY2:02:36 229859  358 
8 Bruce Saxton   West Suffield, CT2:02:36 31403  361 
9 Christopher Logan   Keene, NH2:04:20 21464  360 
10 Glenn Giglio   Manchester, CT2:05:32 13215  353 
11 Chris Burke   Ridgefield, CT2:16:14 220067  351 
DNF Mark Luebbers   Delmar, NY 21775  356 
DNF Pete Rose   Brattleboro, VT 30565  359 

Men - EX - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Phillip Bannister   Putney, VT1:30:47 111633  196 
2 Randy Tefft   Keene, NH1:56:15 100727  195 

Men - BG - First-time Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Simon   35:43  870 
2 Jesse Brown   46:55  872 
3 Daniel Hindre   48:59  875 
4 Zack Gruver   50:33  874 
5 Jonas Luebbers   1:07:44  873 

Men - BG - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Parmer   Burlington, VT1:06:48 222360  
2 Kenny Howe   1:07:04  
3 Nathaniel Gentile   Andover, MA1:07:10 233185  
4 James Landenberger   1:09:43  
5 Andy LaCroix   1:13:50  
6 Austin Eterno   Easton, CT1:14:48 213802  
7 Brandon Scott   1:27:49  10 
8 Colby Horn   1:34:40  
9 Riley Childs   1:39:41  

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samuel Wallace   Goshen, MA1:05:35 226668  201 
2 Will Tyson   1:07:37  203 
3 Lyal Tressler   1:11:24  204 
4 Joseph Prince   1:20:41  202 
5 Eric Roth   1:22:49  206 
6 Martin Fitzpatrick   1:23:57  205 
7 Erik Little   1:24:35  200 

Men - BG - First-time - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd Brown   46:58  765 

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carl Ring   Rumney, NH1:01:28 189874  307 
2 Robert Marcinko   Litchfield, CT1:03:21 225628  308 
3 Carl Maslag   Point Pleasant, NJ1:08:08 220160  309 
4 Brian Spring   1:09:20  311 
5 Joseph Yanazzo   1:10:36  301 
6 John Masotta   Bethel, CT1:13:28 224740  302 
7 Chris Chapron   1:16:16  300 
8 Robert Wheeler   Simsbury, CT1:16:19 223384  303 
9 Jason Sperling   1:18:33  310 
10 Marc Seta   East Hartford, CT1:19:23 225172  306 
11 Markus Muhlhauser   1:51:32  304 
DNF Bill Eccles   DNF  305 

Men - BG - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Philip Brault   1:14:56  403 
2 Mr Berka   1:15:50  402 
3 Kurt Ruppel   1:17:02  503 
4 Art Randolph   1:19:10  401 
5 Paul Roth   1:31:25  500 
6 Albert Jackson   E Hampton, CT1:35:29 194500  502 
7 Kevin Keogh   Brockton, MA1:43:04 218473  501 

Women - SP - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sasha Dingle   1:11:41  96 
2 Ashley Drake   Sunderland, MA1:20:43 186383  97 

Women - SP - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leah Toffolon   1:15:44  901 
DNF Erin Lovely     900 

Women - SP - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachel Brown   Somerville, MA1:11:46 127342  916 
2 Cathy Wilson   Middle Island, NY1:42:47 163898  915 

Women - EX - Open - 12-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephanie White   Bedford, NH1:45:57 181386  81 
2 Laura McLane   Bristol, VT1:54:44 160735  83 
DNF Chloe Jackson   East Hampton, CT 181210  82 

Women - EX - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lydia Barter   N Brookfield, MA1:53:14 2763  76 

Women - BG - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth White   Manchester Nh1:18:14 209806  600 

Women - BG - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Yanazzo   1:24:31  605 
2 Kristen Garner   Quechee, VT1:34:40 226291  606 
3 Kyra Kenwood   Miller Place, NY1:35:04 222906  607 

Women - BG - First-time - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Els Oude Kotte   47:11  385 
2 Heather Bentley   1:02:10  386 

Women - BG - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Donna Ruppel   1:17:48  624 
2 Diane DiBerardino   1:21:50  620 
3 Karen Kaminski   1:22:40  623 
4 Linda Hood   Auburn, NH1:49:29 220299  621 
DNF Cheryl Slock   0:00:00  622 

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anda Curuta   Thornton, NH1:37:32 214663  275 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerShimanoUSACDFOSMOSpySierra NevadaCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee