Race Results for
RCF Oxbow Spring Classic
Bryon, MN
(Event Information)
View By:
Road Race on 04/02/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Ward     213 Peace Coffee

Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Douglas Swanson   Minnetonka, MN 102633  Nature Valley
2 Aric Hareland   Seattle, WA 172133  29 Salsa
3 Dale Sedgwick   Minneapolis, MN 32038  13 SPBRC
4 Ian Stanford   White Bear Lake, MN 175718  Nature Valley
5 Matthew Gates   Lyons, CO 109998  Nature Valley
6 Jacob Stechmann   Chardon, OH 133200  11 Alan Factory Team
7 Andrew Minier   Anoka, MN 135556  Nature Valley
8 Kevin Vanes   Indianapolis, IN 170239  28 Subway
9 Peter Maxwell   Minneapolis, MN 23007  20 Birchwood
10 Steve Rowntree   Boulder, CO 147566  18 Kenwood
11 Brendan Moore     21 Rochester Cycling & Fitness
12 Justin Rinehart   Mankato, MN 149501  23 Nicolletbike.com
13 Daniel Swanson   St Louis Park, MN 117942  Nature Valley
14 Richard Werbowenko   St. Paul, MN 116927  14 Birchwood
15 Jared Roy   Portland, OR 77759  17 Birchwood
16 Charles Townsend   Mendota Heights, MN 46011  12 SPBRC
17 Michael Tocko   St. Paul, MN 58052  22 SPBRC
18 Brian Halusan   Brooklyn, NY 211817  34 Alan Factory Team
19 Peter Hanna   Minneapolis, MN 51211  SPBRC
20 Bjorn Selander   Hudson, WI 192966  33 Alan Factory Team
21 Dag Selander   Hudson, WI 93949  32 Alan Factory Team

Men - Cat 3/4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Redmond   Carrollton, TX 203926  162 SPBRC
2 Keith Bianchi   Saint Paul, MN 188055  106 SPBRC
3 Bryan Butts   St. Paul, MN 200975  105 SPBRC
4 James McManus   Plymouth, MN 161349  103 MCT
5 Eike Mrosek   Plymouth, MN 219364  144 Silver Cycling
6 Luke Nelson     107 
7 Derek Laan   Bloomington, IN 173347  146 
8 Todd McFadden   Duluth, MN 134734  127 Trek VW
9 Charley Schmidt   Rochester Mn 206588  145 Birchwood
10 Alex Dobbertin   Minneapolis, MN 160147  166 Flanders
11 David Pramann   Burnsville, MN 28606  164 Silver Cycling
12 Alec Kloss   Minneapolis, MN 220354  101 Flanders
13 Ralph Heath   Lacrosse, WI 160985  155 
14 Charlie Farrow     112 
15 Matthew Gutowski     104 Ski Hut
16 Gary Gross     130 Nature Valley
17 Matt McDonough   Minneapolis, MN 202076  138 Birchwood
18 Joe Greatens    225378  110 Team Nordic
19 Dan Inderieden   Minneapolis, MN 218333  113 
21 Joel Cahalan   Stewartstown, PA 218803  141 The Hub
22 Sean Bujold   Menomonie, WI 126734  111 SPBRC
23 David Ludwigson   Stillwater, MN 212903  123 SPBRC
24 William Tegeder   Saint Paul, MN 35162  122 Pedros
25 Barry Schmitt   Eagan, MN 182024  129 Salsa
26 Aaron Pidde   Bloomington, MN 133195  149 Silver Cycling
27 Aaron Swanson (1 - Cat5)   Ashland, WI 209665  136 
28 Jon Friedell   Minnetonka, MN 194324  139 Kenwood
29 Thomas Thornquest   Golden Valley, MN 147521  134 Kenwood
31 Tom Bengel   St Paul, MN 200781  121 SPBRC
32 Jason Giebe     169 
33 Kent Smith   Edina, MN 224926  150 Silver Cycling
34 Mathew Allen   Minneapolis, MN 200426  120 
35 Scott Thayer (2 - Cat5)   Minneapolis, MN 191683  131 Salsa
36 Eric Sundstrom   Elk River, MN 98302  125 
37 Dan Schaid     119 
38 Joel Nichols     114 
39 Jason Tischer   Blaine, MN 117054  115 Alan Factory Team
40 Geoffrey Garton   Minneapolis, MN 210763  124 Birchwood
41 Spencer Haugh   Dorchester, MA 214228  142 Birchwood
42 Geoffrey Beaty   Oak Hill, VA 162124  116 Alan Factory Team
43 Al Schmidt     148 RASC
44 Kolyn Kirkham     160 Peace Coffee
45 Mark Jerde (1 - Cat4)   Rochester, MN 193138  165 Flanders
46 Mark Walter     156 
47 Robert Cattanach   Minneapois, MN 180477  135 SPBRC
48 Robert Ogren     161 
49 Lonnie Sauber     118 
50 Scott Lenz   Minneapolis, MN 51728  167 Kenwood
51 Jeff Herrera   Tempe, AZ 210732  163 
52 Marc Wiken   Woodbury, MN 38193  140 
53 Paul Venable   Ankeny, IA 199258  151 Midwest Rolling Thunder
54 Scott McClure     157 
55 Andre Chromey     108 
56 Doug Nixon     152 
57 Kevin Flanders   Minneapolis, MN 207226  128 Peace Coffee
58 Ton Tran     154 Peace Coffee

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Pieper     205 RASC
2 Kirk Moorhead     204 
3 Dave Ellefson     206 
4 David Hallaway     201 RASC
6 Greg Bond     202 RASC
7 Will Quinn     207 
8 Robert Herrmann   Minneapolis, MN 225824  211 
10 Michael Sheddy     215 
11 John Flores     133 
13 Dan Wisdrill     210 
15 Richard Schindler   Austin, MN 188497  208 SPBRC
16 Alan Styndl     212 

Women - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jenna Zander   Mankato, MN 160568  147 Cannondale
2 Diana Hill   Duluth, MN 212753  126 Trek

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heather Olson     214 
2 Kerry Todd     216 
3 Tiffani Walter     209 
4 Allison Seul   Rochester, MN 225758  203 Velo Bella

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerUSACDFShimanoOSMOSierra NevadaSpyCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee