Race Results for
Brialee's Ramblin' Rumble/NE Reg XC Champ Series
Ashford, CT
(Event Information)
View By:
Cross Country on 10/02/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter McMahon   1:24:39  456 
2 Mike Chin   Cheshire Ct1:28:36 210942  453 
3 Kyle Stockford   Norwich, CT1:30:08 210921  452 
4 Trevor Lyons   Deep River, CT1:33:28 219564  450 
5 Nathan Fuchs   Brimfield, MA1:35:31 228017  455 
6 Shankar Dehan   1:44:45  454 

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nick Pignatello   1:24:03  629 
2 Randy Myers   Chester, CT1:24:47 187425  631 
3 Eric Carlson   1:28:18  363 
4 Ben Corbalis   1:39:15  638 
5 Joshua Egan   1:29:17  635 
6 David Fierro   1:31:21  630 
7 Lyal Tressler   1:33:05  633 
8 Steven Dutil   1:33:40  628 
9 Daniel Fama   Westfield, MA1:35:20 226286  634 
10 David Gilbert   Manchester, CT1:37:29 227938  637 
11 Peter Belazy   1:46:12  625 

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Moore   1:18:15  530 
2 Juan Dejesus   1:20:23  525 
3 Joe Policarpio   1:23:51  536 
4 Kerry Robair   1:23:58  522 
5 Clint Morgan   1:24:26  534 
6 Daniel Abbe   1:24:44  528 
7 Ethan Parsons   1:25:42  537 
8 Robert Cruz   1:26:47  526 
9 Sylvain Loize   1:27:11  521 
10 John Massotta   1:28:08  532 
11 Michael Bassolari   1:30:27  535 
12 Brian Specyalski   1:31:23  597 
13 Eric Policarpio   Bristol, CT1:32:09 159499  539 
14 Richard Friedrich   N Franklin, CT1:33:04 168943  527 
15 Jeff Haitz   1:34:16  529 
16 Denis Niez   1:35:47  531 
17 Jim Arnold   1:49:05  520 
18 Michael Pajarillo   Hope Valley, RI1:55:28 114646  533 
19 Nick Carter   1:59:25  524 

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Wilson   1:26:01  700 
2 John Stockford   Norwich, CT1:31:59 140117  702 
3 Tracy Montoya   Waterford, CT1:34:06 224397  703 
4 Robert Speed   Winchendon, MA1:34:25 214100  704 
5 Daniel Martin   1:41:28  706 
6 John O'Keefe   Coatesville, PA1:46:52 221845  705 
DNF Juan C. Dejesus     701 

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Randy Taylor   1:21:44  801 
2 Karl Schachtner   Marlborough, CT1:32:31 190114  802 
3 Anthony Muffatti   Bethel, CT1:36:45 174438  803 
4 Peter Evans   1:36:47  804 
5 Art Testanero   1:43:43  805 
6 William Charlton   2:11:36  800 

Men - Single-speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Timothy Haitz   Kingston, RI1:17:27 77034  101 
2 Edward Ludwig   Ellington, CT1:19:14 21773  100 
3 Carl Kresser   Brooklyn, CT1:19:48 19830  102 

Men - PR/SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Salem Mazzaway   1:58:17  176 
2 John Foley   2:01:52  178 
3 Benjamin Moody   Rumney, NH2:05:19 24837  181 
4 Roland Meunier (1 - SM)   Templeton, MA2:09:05 138682  175 
5 Thom Parsons   2:11:11  182 
6 Brian Wolff   2:14:47  179 
7 Anthony Eisley   Norwich, CT2:15:43 117285  177 
8 Skip Brown   2:17:44  180 

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ethan Gilmour   Ludlow, VT1:41:27 175603  737 
2 Gregory Carpenter   Durango, CO1:46:14 191158  735 
3 David Scherp   East Hampton, CT2:07:55 182798  738 

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Firliet   Rutland, VT1:44:55 183891  817 
2 Douglas Jenne   1:48:59  816 
3 Miles Ericson   Granville, MA1:54:44 153128  819 
4 James Honda   1:58:28  818 
5 Levi Bloom   Clearfield, PA1:59:28 198615  815 

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Murray   Andover, CT1:42:50 81459  925 
2 Brian Rutter   Belchertown, MA1:46:29 168738  922 
3 Yale Iverson   Stow, OH1:49:01 125448  920 
4 Benjamin Moore   Bloomfield, CT1:50:50 159697  927 
5 Robert Wolff   1:56:29  924 
6 Guillaume Loize   Brooklyn, NY1:59:35 211783  921 
7 John Meyerle   2:00:35  926 
8 Mike Montalbano   Hewitt, NJ2:05:31 214668  923 
DNF Steven Humphreys     930 
DNF Justin Manville     929 

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stuart Jensen   Windsor, CT1:38:49 94818  359 
2 Mark Gunsalus   Dudley, MA1:41:37 146710  365 
3 Bob Bisson   1:45:08  350 
4 Glenn Giglio   Manchester, CT1:46:10 13215  367 
5 Kenny Shardlow   Johnston, RI1:46:51 146208  364 
6 Christopher Flagg   Westfield, MA1:47:08 179600  366 
7 Andrew Chambers   1:49:22  358 
8 Matthew Soucy   Bolton, CT1:51:32 125883  363 
9 Chris Burke   Ridgefield, CT1:54:13 220067  356 
10 John Nobile   Guilford, CT1:54:35 26169  360 
11 Christopher Logan   Keene, NH2:01:45 21464  361 
DNF Matthew Carpenter   Canton, CT 6213  357 
DNF Chris Moore      

Men - BG - First Timers - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nick Chinco   31:07  874 
2 Cnor McNamara   31:56  873 
3 Alex Kozachek   33:40  870 
4 Michael Geyer   39:33  875 
5 Ross Narus   49:32  
6 Greg McElravy   58:17  872 
DNF Richard Mathew     871 

Men - BG - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Austin Eterno   Easton, CT1:00:28 213802  12 
2 Nathaniel Gentile   Andover, MA1:00:32 233185  
3 Eric Roth   Bethany, CT1:05:32 192185  
4 Jake Baxter   1:05:49  
5 Sam Taylor   1:09:52  
6 William Kerr   Groton, CT1:12:46 228028  
7 Alexander LaRose   1:21:47  
8 Christopher Talaska   Bristol, CT1:26:41 225014  
9 Grady Huninan   1:27:31  10 
10 Jeffrey Narus   1:43:46  

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luiz Filho   56:08  200 
2 Randy French   1:00:34  204 
3 Eric Roth   1:03:02  208 
4 John Pugh   1:05:15  206 
5 Daniel Smith   1:06:11  209 
6 Joseph Roy   1:06:26  207 
7 Patrick Jean Marie   1:09:58  205 
8 Samuel Wallace   Goshen, MA1:09:59 226668  201 
9 Sean Herring   1:10:28  203 
10 Carlo Pizzoferrato   1:19:29  210 
11 Patrick Carny   1:23:28  211 
DNF Daniel Seymour     202 

Men - BG - First Timers - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Norton   32:47  406 
2 Jim Marten   33:36  769 
3 Joseph Haynsworth   37:18  765 
4 Michael Seabock   42:28  768 
5 Eric Nielson   43:47  766 

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Spring   59:29  310 
2 Todd Parcinski   1:01:34  307 
3 Chris Greenlaw   1:02:10  309 
4 Robert Cerdeira   1:04:32  308 
5 Chris Chapron   1:06:28  300 
6 Robert Wheeler   Simsbury, CT1:11:46 223384  303 
7 Tito Santana   1:14:12  306 
8 Morgan Hanna   1:14:36  301 
DNF Joe Typrowicz     305 
DNF Marc Seta   East Hartford, CT 225172  302 
DNF Steven Sekelsky     304 

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Norton   58:07  406 
2 Antony Bright   Chappaqua, NY1:00:06 224643  403 
3 Phillip Brault   1:03:14  402 
4 Daniel Surkis   1:04:10  412 
5 Art Randolph   1:05:18  410 
6 Ja Berka   1:05:29  401 
7 Douglas McBournie   Colchester, CT1:07:17 211976  408 
8 Gerard Gilsinger   1:07:57  411 
9 Randy Gilmour   1:07:58  414 
10 Michael Narus   1:15:46  409 
11 Robert Reenan   Farmington, CT1:18:58 192253  404 
12 David Turgeon   1:26:10  405 
13 Ernneo Augstin   1:34:13  400 
DNF Luiz DeSouza     413 
DNF John Torrey     413 

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Roth   1:17:52  501 
2 Kevin Keogh   Brockton, MA1:23 218473  500 
3 Daniel Smiley   1:24:21  502 
4 Albert Jackson   E Hampton, CT1:25:00 194500  503 
5 George Hunihan   1:37:24  504 

Women - SP - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Curry   Sturbridge, MA1:40:05 210916  96 

Women - SP - Open - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carly Stroich   Norwich, CT2:08:03 218410  900 

Women - SP - Open - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachel Brown   Somerville, MA1:43:30 127342  915 

Women - EX - Open - 12-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephanie White   Bedford, NH1:57:30 181386  81 
2 Chloe Jackson   East Hampton, CT3:00:09 181210  83 
DNF Amanda Laurence     85 

Women - EX - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maryanne Stover   1:59:55  78 
2 Laura Zimmer   Westborough, MA2:08:10 231799  69 
3 Laura Jensen   Windsor, CT2:10:04 190960  77 
4 Lydia Barter   N Brookfield, MA2:15:17 2763  79 
5 Kerri Moore   Bloomfield, CT2:22:59 159698  80 
6 Erin Duggan   Avon, CT3:27:59 189709  76 

Women - BG - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth White   Manchester Nh1:09:22 209806  600 
2 Sarah Torrey   1:33:07  601 
3 Emily Taylor   1:36:58  602 

Women - BG - Open - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kasey Sebrinsz   1:15:36  608 
2 Jocelyn Linscott   1:21:45  607 
3 Michelle Syc   1:22:16  605 
4 Kyra Kenwood   1:23:36  606 

Women - BG - First Timers - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth Sarighianis   53:36  385 
2 Lisa Reenan   58:40  387 

Women - BG - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Diane DiBerardino   1:10:29  620 
2 Donna Lacasse   1:10:31  624 
3 Karen Kaminski   1:15:47  622 
4 Linda Hood   Auburn, NH1:25:40 220299  621 
5 Kari Lonchar   1:34:00  623 

Women - Pro - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tiffany Mann   Somerville, MA1:52:14 102493  275 
2 Anda Curuta   Thornton, NH2:00:20 214663  84 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaUSACDFShimanoSpyBonk BreakerOSMOCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee