Race Results for
10th Annual Hodges Village Dam MTB Race/MA State X
Oxford, MA
(Event Information)
View By:
Cross Country on 08/14/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Bickford   Chester, CT1:20:47 200820  455 
2 Daniel Estever   1:22:34  453 
3 Trevor Lyons   Deep River, CT1:24:06 219564  456 
4 Kyle Stockford   Norwich, CT1:25:16 210921  452 
5 Nathan Fuchs   Brimfield, MA1:26:34 228017  457 
6 Mike Chin   Cheshire Ct1:30:34 210942  458 
7 Dylan O'Sullivan   1:31:14  451 
8 William DeFlumere   1:35:17  450 
DNF Peter McMahon     454 

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Gilbert   Manchester, CT1:26:34 227938  632 
2 Eric Carlson   1:26:43  634 
3 Michael Zanconato   Sutton, MA1:26:44 82612  626 
4 Randy Myers   Chester, CT1:31:10 187425  629 
5 Ben Corbalis   1:32:16  630 
6 David Fierro   1:33:44  628 
7 Daniel Fama   1:40:22  633 
8 Norman Tremblay   2:00:22  627 
DNF Bryan Boeckmann     631 

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erik Olson   1:20:51  528 
2 Jeff Haitz   1:23:39  524 
3 Peter Smith   Broomfield, CO1:23:40 189625  523 
4 Mike Montalbano   Hewitt, NJ1:23:51 214668  526 
5 Michael Woods   Uncasville, CT1:24:31 211887  527 
6 Ronald Donnelly   1:27:22  521 
7 Clint Morgan   1:29:22  529 
8 Robert Cruz   1:30:11  530 
9 Shawn Austin   1:34:41  520 
10 Joe Parker   Fairfield, CT1:36:28 190450  522 
11 Sean Corrivea   1:56:28  525 

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dave Devine   1:24:23  709 
2 Bill Lawless   1:24:36  703 
3 Matthew Scherp   E Hampton, CT1:25:08 202068  704 
4 Hans Fernsebner   1:26:06  700 
5 Bryan Wilson   1:26:16  702 
6 Marty Tribandis   1:30:08  707 
7 John Stockford   Norwich, CT1:30:48 140117  712 
8 Peter Howard   1:34:08  715 
9 David Skrocki   Keene, NH1:34:12 227104  701 
10 Peter Hosford   1:35:31  705 
11 Robert Speed   Winchendon, MA1:37:09 214100  711 
12 John O'Keefe   Coatesville, PA1:42:25 221845  716 
13 Jonathan Lach   Westport, CT2:02:25 198670  713 
14 Norman Tremblay   2:03:25  710 
DNF Warren Leigh   Holyoke, MA 189573  706 
DNF William Bonin     708 
DNF Tracy Montoya   Waterford, CT 224397  714 

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Art Testerence   1:36:09  804 
2 Karl Schachtner   Marlborough, CT1:38:29 190114  802 
3 Wilson Austin   1:46:59  800 
4 Peter Evans   2:06:59  801 
5 Anthony Muffatti   Bethel, CT2:07:59 174438  803 

Men - Single-speed - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Timothy Haitz   Kingston, RI1:16:07 77034  101 
2 Carl Kresser   Brooklyn, CT1:18:03 19830  102 
3 Edward Ludwig   Ellington, CT1:23:25 21773  103 
4 David Mazalaski   1:43:25  100 

Men - PR/SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Driscoll   Park City, UT1:28:16 163112  180 
2 Daniel Vaillancourt   Saco, ME1:28:30 174967  821 
3 Andrew Freye   Allentown, PA1:28:42 164856  178 
4 Benjamin Moody   Rumney, NH1:29:22 24837  181 
5 Justin Finn   Corvallis, OR1:34:35 199346  185 
6 Jonathan Bruno (1 - PR)   Boston, MA1:35:24 159158  175 
7 Troy Wells   Durango, CO1:36:59 112599  177 
8 Anthony Eisley   Norwich, CT1:37:08 117285  183 
9 Greg Montello   Malden, MA1:38:47 24794  182 
DNF Adam Snyder   Westminster, MA 122912  176 
DNF Roland Meunier (SM)   Templeton, MA 138682  184 

Men - First Timers - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patrick Scalley   26:01  871 
2 John Maguire   29:53  872 

Men - First Timers - Open - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan Beretti   22:48  769 
2 David Johnson   22:50  765 
3 Vincent Allard   22:56  767 
4 Jeffrey Knox   29:29  766 

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gregory Carpenter   Durango, CO1:38:36 191158  735 
2 Ethan Gilmour   Ludlow, VT1:38:37 175603  736 
3 Timothy Halliday   Fort Collins, CO1:43:06 203376  739 
4 Steve Simonds   1:46:02  742 
5 David Scherp   East Hampton, CT1:46:43 182798  826 
6 Ethan Gilmour   Ludlow, VT1:47:19 175603  738 
7 Nicholas Leigh   Springfield, MA1:56:23 189574  741 

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Burns   Hingham, MA1:36:49 149237  824 
2 Aaron Oakes   Richmond, VT1:36:52 180389  822 
3 Jonathan Awerbuch   Boulder, CO1:38:04 206355  815 
4 Tomas Tyrychtr   Larchmont, NY1:39:18 231303  828 
5 Timothy Ratta   Guilford, CT1:42:58 163893  827 
6 Tom Hopper   Superior Colorado 1:43:10 194718  816 
7 John Makowicz   1:44:37  817 
8 Andrew Thompson   Winchendon, MA1:44:58 189770  823 
9 Brian Firliet   Rutland, VT2:06:16 183891  818 
DNF Kevin Montgomery   San Francisco, CA 164746  820 
DNF Robert Poole   Brunswick, ME 224748  819 
DNF Christopher Strempel   Chester, CT 159483  825 

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew DeMeis   Pawtucket, RI1:34:47 88417  920 
2 Arthur Leray   Winchendon, MA1:34:50 214457  928 
3 William Turner   Northboro, MA1:35:12 101153  925 
4 Emile Smith   Canaan, NH1:37:00 230005  930 
5 Brian Rutter   Belchertown, MA1:38:25 168738  922 
6 Andrew Wilson   Boxborough, MA1:43:09 171496  927 
7 Robert Carmen   Simsbury, CT1:43:18 111810  929 
8 Jeffrey Robert   Worcester, MA1:48:02 107565  926 
9 Yale Iverson   Stow, OH1:56:07 125448  921 
10 Joseph Bulger   Winchendon, MA2:04:17 224353  923 

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Gunsalus   Dudley, MA1:32:41 146710  354 
2 Samuel Wilcox   Glastonbury, CT1:34:05 38212  359 
3 Matthew Soucy   Bolton, CT1:36:26 125883  356 
4 Christopher Flagg   Westfield, MA1:38:09 179600  360 
5 Glenn Giglio   Manchester, CT1:38:13 13215  361 
6 Kenny Shardlow   Johnston, RI1:38:29 146208  353 
7 Stuart Jensen   Windsor, CT1:42:18 94818  351 
8 Paul Nyberg   Goshen, CT1:43:56 82305  358 
9 Christopher Logan   Keene, NH1:46:54 21464  357 
10 John Nobile   Guilford, CT1:50:09 26169  352 
11 Matthew Carpenter   Canton, CT1:53:36 6213  350 
DNF James Tordella   Hopkinton, MA 35761  355 

Men - EX - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Randy Tefft   Keene, NH2:00:53 100727  197 
2 Ed Snyder   Ashburnham, MA2:02:29 181421  196 
3 Dan Delorey   2:08:13  195 

Men - BG - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ben Izbicki   45:40  
2 Nathaniel Gentile   Andover, MA45:54 233185  
3 Austin Eterno   Easton, CT48:30 213802  
4 Eric Roth   Bethany, CT50:06 192185  
5 Aaron House   Great Barrington, MA1:00:25 229608  
6 Robert Skrocki   1:01:53  
7 Kyle Baranowski   1:09:35  10 
8 Jeff Narus   1:13:50  
9 Brian Spring   2:00:00  
DNF Alexander LaRose   Webster, MA 217229  

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Wilichoski   40:19  209 
2 Mark Van Etten   Worcester, MA43:50 232297  203 
3 Lyal Tressler   44:40  206 
4 Whit Schofield   44:45  208 
5 Samuel Wallace   Goshen, MA46:49 226668  204 
6 Eric Roth   48:00  210 
7 Joseph Roy   51:18  207 
8 Curt Larson   52:27  205 

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Masotta   Bethel, CT42:46 224740  305 
2 Brian Spring   42:50  306 
3 Robert Cerdera   44:09  302 
4 Denis Nez   Woodbury, CT44:16 213043  303 
5 David Laberge   46:03  309 
6 Chris Chapron   48:55  300 
7 Robert Wheeler   Simsbury, CT50:16 223384  301 
8 Jeff Bemis   52:45  308 
9 Ernest Britton   53:53  307 
10 Ken Hughes   1:00:00  304 

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Geoffrey House   44:59  405 
2 Dave Condon   46:09  403 
3 Mark Sferrazza   46:49  402 
4 Philip Brault   47:21  401 
5 Jeffrey Oakes   47:22  406 
6 Ja Berka   47:28  400 
7 Randall Gilmour   49:47  411 
8 Art Randolph   51:04  404 
9 MIchael Narus   1:00:22  407 
10 Robert Schultz   1:02:02  410 

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Evans   50:21  504 
2 William Charleton   53:12  502 
3 Peter Friedman   Port Chester, NY59:53 90171  501 
4 Paul Roth   1:08:53  503 
5 Kevin Keogh   Brockton, MA1:13:12 218473  500 

Women - SP - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachel Brown   Somerville, MA1:17:21 127342  915 
DNF Sally McInnis     916 

Women - EX - Open - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephanie White   Bedford, NH2:04:43 181386  81 
2 Ashley Drake   Sunderland, MA2:20:10 186383  82 

Women - EX - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lydia Barter   N Brookfield, MA1:58:24 2763  78 
2 Laura Zimmer   Westborough, MA2:09:02 231799  77 
3 Laura Jensen   Windsor, CT2:12:31 190960  76 

Women - BG - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth White   Manchester Nh56:28 209806  600 

Women - BG - Open - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kasey Sibrinsz   56:07  606 
DNF Jocelyn Linscott     605 

Women - BG - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karen Kaminski   56:26  621 
2 Diane DiBerardino   56:40  620 
3 Cheryl Slock   59:59  623 
4 Linda Hood   Auburn, NH1:00:59 220299  622 

Women - Pro - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tiffany Mann   Somerville, MA1:47:25 102493  206 
2 Anda Curuta   Thornton, NH1:50:43 214663  205 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerSpySierra NevadaUSACDFCUOREOSMOShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee