Race Results for
Athens Twilight Criterium
Athens, GA
(Event Information)
View By:
Criterium on 04/30/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Davis Bourne   37:24.8  694 AC Flora
2 travis livermon   37:25.0  786 pacesetter steel service
3 Greg Marcil   37:25.7  787 AC Flora
4 Alder Martz   37:48.4  788 John Deere Junior/GA Turf
5 Ty Magner   37:48.4  698 Georgia Velo
6 David Gibbs   37:48.4  784 Georgia Velo
7 Oscar Clark   37:48.5  695 FFCC
8 Stephen Shirly   37:48.5  797 Land Rover
9 Eric Tweedy   37:48.5  793 Meehan's/Cycleworks
10 Nicholas Witkoski   37:48.8  795 A.C. Flora
11 Sammy Rosansky   37:49.8  693 AC Flora
12 Justin Murray   37:52.9  790 Land Rover/Siemans Home Applia
13 Christian Parrot   37:52.9  798 Appalachee Cycle Youth
14 Ryan Walsh   38:12.0  794 Land Rover/Siemans Home Applia
15 Chris Hong   38:12.3  785 Land Rover/Siemans Home Applia
16 Tristan Cowie   39:10.8  780 Northstar Bicycles
17 Quint Shuth   39:27.4  699 
18 Stradford Heims   39:43.7  697 Les Amis
19 Kyle Cochran   40:07.6  778 NARC/Free Flite
20 Andrew Evans   40:10.4  782 Athens Cycling Club/John Deere
21 Chad Mason   40:50.8  789 A.C. Flora
22 Thomas Gains   39:13.4  783 A.C. Flora
23 Michael Jones   42:02.8  796 At The Hub
24 Bradley Cox   39:27.5  781 
25 Edgardo Beltran   39:28.6  675 NARC-Free Flite
26 Sean Cochran   39:35.2  779 NARC/Free Flite
27 Harns Heims   39:15.3  696 Les Amis
28 Jesse Vickler   42:03.5  799 At The Hub

Men - MR - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan Larson   34:01.1  606 Cycle Science
2 Tony Scott   34:02.8  613 Smith-Barney
3 James Sweeney   34:03.7  615 Coastal Chiropractic
4 CURTIS LONG   34:05.6  608 Coastal Chiropractic
5 Ryan Saylor   34:06.4  612 Cycle Science
6 Cayce Tiesler   34:06.6  616 Team Bike Pedlar
7 Jason Wilson   34:06.8  625 
8 Dave Stedge   34:06.8  622 BBC
9 Mitchell Luck   34:07.0  609 Artemis
10 Dustin Sperber   34:07.1  614 BikePedlar
11 Jay Westbrook   34:07.9  618 
12 adam baskin   34:09.3  600 FORD Cycling
13 Brady Rogers   34:13.0  621 GA Velo
14 Richie Hunt   34:16.6  624 QTR Cycling Club
15 Michael Major   34:21.8  619 Low County Velo
16 Barry Lancaster   34:52.5  605 SyMed/MOAB
17 Kurt Fritz   35:40.6  623 BBC
18 Matt Channin   35:48.4  620 Low County Velo
19 Marek Lipold   34:24.1  626 Unattached
20 MIke Grabowski   36:19.5  603 Memorial Health/Team One
21 robert watkins   37:26.8  617 abrc/cane creek
22 Patrick Deabenderfer   37:10.4  601 Georgia Velo

Men - MR - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelly Holmes   37:23.6  721 
2 Terry Duran   37:24.1  710 SmithBarney/Cane Creek
3 Jonathan Atkins   37:50.9  700 SmithBarney
4 Martin Kastan   37:51.2  746 BBC
5 Steve Carnell   37:51.4  748 Smith Barney
6 Lynn Hicks   37:51.7  719 alabama masters cycling
7 Thomas Evans   37:51.8  714 Spin Cycle/Fat Sound Guitars
8 Tom Sunday   37:52.0  737 A.C. Flora
9 Cal Partlow   37:52.1  747 Ford/Orlando Velo
10 EDDIE HUDSPETH   37:52.4  723 Outdoor Chattanooga
11 RUDY JOHNSON   37:52.4  724 NARC Free Flite
12 Jake Brindle   37:52.9  701 At The Hub/GA Velo
13 Vincent Maggioni   37:53.0  727 Low County Velo
14 Brad Harper   37:53.1  751 
15 James Monohan   37:53.2  744 BBC
16 stephen decato   37:53.3  707 naked bean cycling
17 Bill Gottberg   37:54.1  717 UPMC Cycling Performance
18 anthony hergert   37:54.6  718 camp highland
19 David Nassick   37:55.6  732 Aarons/LSFlyers
20 Daniel Wolfson   37:56.0  740 Team Ringling
21 Randy Prunty   37:57.2  745 Velo Voodoo
22 Butch Brookins   39:46.5  702 Mikes Bikes Racing
23 John Dowd   40:11.9  708 Locos
24 Rick Rheingans   40:13.7  735 Aaron's/L5Flyers
25 David Hoffman   40:35.5  749 Gran Fondo
26 Marshall Millard   38:33.8  730 Gwinnett Touring Club
27 Winston Edwards   39:49.2  711 
28 Markus Mittermayr   37:45.3  731 Action Wheelsport
29 Michael McGee   39:27.1  728 Aaron's/L5Flyers

Men - Pro/Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Vassili Davidenco   17:56.0  12 Navigators
2 Ivan Dominguez   18:00.6  124 HealthNet PB/Maxxis
3 Alejandro Action   18:00.9  133 SBR
4 RICHARD ENGLAND   18:00.9  24 ADVANTAGE Benefits Endeavour Cy
5 Kyle Gritters   18:01.1  92 Team Seasilver
6 John Murphy   18:01.4  62 Krystal/scv
7 John Lieswyn   18:01.7  126 HealthNet PB/Maxxis
8 Danny Pate   18:01.9  Jelly Belly/PoolGel
9 Gord Fraser   18:25.6  129 HealthNet PB/Maxxis
10 David McCook   18:25.7  11 Jelly Belly/PoolGel
11 Daniel Schmatz   18:25.9  Team Seasilver
12 Brice Jones   18:25.9  Jelly Belly/PoolGel
13 Peter Lopinto   18:26.8  94 Team Seasilver
14 Chris Frederick   18:26.8  107 Aerospace Engineering Group VMG
15 Mark Hekman   18:27.3  74 SavageHill Cycling
16 John Durango   18:28.4  43 JC Investors
17 Diego Garavito   18:28.5  131 Outdoor Life
18 Curtis Gunn   18:28.9  93 Team Seasilver
19 William Cuello   18:29.8  108 Aerospace Engineering Group VMG
20 frank travieso   18:30.7  68 mcna customs
21 Radisa Cubric   18:31.7  111 Aerospace Engineering Group VMG
22 Andrew Crater   18:32.4  95 Team Wheel & Sprocket
23 Kyle Wamsley   18:32.8  79 Snow Valley p/b Seal-On
24 KARL MENZIES   18:33.4  26 ADVANTAGE Benefits Endeavour Cy
25 Marc Anderson   18:34.3  64 Locos Elite Cycling
26 FRANK PIPP   18:34.5  27 ADVANTAGE Benefits Endeavour Cy
27 Evan Elken   18:34.6  46 jittery joes kalahari
28 Jonny Sundt   18:35.4  50 jittery joes kalahari
29 Justin England   18:35.7  128 HealthNet PB/Maxxis
30 David Guttenplan   18:35.9  134 AG Edwrds/Nalley
31 DEVON VIGUS   18:36.7  104 UCI Continental Team
32 Greg Henderson   18:38.7  125 HealthNet PB/Maxxis
33 Michael Sayers   18:38.8  127 HealthNet PB/Maxxis
34 Kirk Albers   18:58.9  13 Jelly Belly/PoolGel
35 James Taylor   18:27.0  73 OUTDOORLIGHTS.COM
36 GLEN MITCHELL   18:34.0  55 KODAK Gallery/Sierra Nevada Cyc
37 Scott Edge   18:36.7  71 OUTDOORLIGHTS.COM
38 Philip Wikoff   18:46.8  33 Cane Creek
39 Kevin Attkisson   49:50.8  98 Texas Roadhouse Cycling
40 Todd Henriksen   49:51.0  60 Krystal/scv

Men - Cat 2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Winston David   55:53.0  204 Orlando Road Club
2 Robert Johnston   55:53.2  234 Krystal
3 Gunter Hermanni   55:53.5  210 JC Investors
4 Patrick Weddell   56:02.6  232 Charlotte Sports
5 Seth Hansley   56:09.2  209 Olympus Bikes
6 Creed Sewell   56:11.0  240 Ga Spinal/Atl Pro Bike
7 Malachi Peacock   56:12.0  215 Honeystinger-Spinergy Cycling
8 Wesley Garland   56:12.2  231 Roswell Velo
9 Tommy Bass   56:12.2  242 Roswell Velo
10 chad madan   56:12.3  212 Ga Velo
11 Travis Sherman   56:12.5  229 Ga Velo
12 Wes Parrish   56:12.5  214 Reality Bikes
13 Cayce Tiesler   56:12.5  218 Team Bike Pedlar
14 Neal Arnett   56:12.6  224 Aerospace Engineering Group VMG
15 Jason Jones   56:12.7  233 Velo Voodoo
16 Jose Valdivia   56:12.8  219 JC Investors
17 Scott Hannan   56:12.9  230 Maxxis-Spokepost
18 Matt McCarthy   56:13.0  213 Reality Bikes
19 Michael Hubbard   56:13.0  225 Top Pro
20 Andrew Daane   56:13.0  237 Roswell Velo
21 Robert Baker   56:13.1  235 Krystal
22 Ben Abney   56:13.2  244 Hincapie Sports/Bianchi
23 Bradley Davis   56:13.2  205 Revolution Fitness
24 Erich Mattei   56:13.3  228 Georgia Velo
25 Travis Werts   56:13.3  245 Gran Fondo
26 Eric Anderson   56:13.5  201 RealityBikes.com
27 Ron Williams   56:13.5  220 Georgia Velo-Giant Bicycles
28 Brent Faulk   56:13.7  238 Outdoor Chattanooga/SCV
29 James Van Doerve   56:13.7  236 Krystal
30 Gabriel Lurrea   56:13.7  241 JC Investors
31 Jaon Peters   56:14.1  216 Outdoor Chattanooga/SCV
32 Jeremy Mucha   56:14.4  227 Carl Strauss LSTVC
33 Jason Stoner   Athens, OH56:14.7 139111  217 Locos Elite Cycling
34 AJ Smith   56:15.0  223 Aerospace Engineering Group VMG
35 jered Gruber   56:15.1  208 Locos Elite Cycling
36 Zac Lake   56:16.8  243 Hincapie Sports/Bianchi
37 Hoyt Halverson   56:17.9  239 Krystal
38 Christopher Allison   56:34.6  200 Camp Highland Cycling/Nouveau

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joe Eldridge   51:47.0  313 Locos Elite Cycling
2 Daryl Reynolds   51:48.2  344 John Deere
3 Phillip Gaimon   51:50.8  317 Team Florida
4 Scott DaCunha   51:51.7  310 Village Bike Shop
5 Alan Shockley   52:00.3  368 Hampton Trails
6 Erick Pierce   52:00.5  343 Aaron's/L5Flyers
7 Brian Bluemle   52:00.6  303 Colavita Racing Inc.
8 Thomas Brown   52:00.7  305 Land Rover/Siemans Home Applia
9 Ryan Mele   52:00.8  340 UPMC Cycling Performance
10 Robbie Kollar   52:01.0  330 Aaron's/L5 Flyers
11 Wendell Montgomery   52:01.1  342 Orlando Road Club
12 Richard Saunders   52:01.1  345 Meehans/Cycleworks
13 Rich Wachtel   52:01.2  353 Outspokin
14 MATTHEW KELSO   52:01.5  327 Georgia Velo
15 Beck Frydenborg   52:01.5  315 Atomic Race Team
16 John Garland   52:01.5  318 At The Hub
17 Gregory Christian   52:01.5  308 VeloBrew
18 Chase Fullerton   52:01.5  316 Orlando Velo
19 Jeb Stewart   52:01.6  349 Ford Racing/Orlando Velo
20 Carlos Martin   52:01.7  335 BBC
21 Eric Edgar   52:01.8  312 Meehan's/Cycleworks
22 Jonathan Fraley   52:01.8  363 Olympus
23 Mack Chew   52:01.9  307 Arete' Racing
24 nicholas Kindt   52:01.9  328 Landrover/ Touring Sport
25 joe McConkey   52:02.0  338 Charlotte Sports Cycling/Just
26 Steve Shreve   52:02.1  347 Village Bike Shop
27 Teddy Hockenberry   52:02.2  322 procycles
28 Joe Ramirez   52:02.4  360 
29 Tim Babb   52:02.5  359 ITM
30 Jafer Beizer   52:02.6  302 Land Rover/Siemans Home Applia
31 Jeremy Campbell   52:03.1  306 Nouveau Velo Cycling Team
32 Dustin Sperber   52:04.6  348 BikePedlar
33 Christian Leask   52:20.7  332 Memphis Motor Werks/ACCM
34 Jeff May   52:20.7  336 Colavita
35 Andrew Howe   53:55.7  323 knoxVelo
36 Dana Hamric   54:58.1  367 Aarons
37 Jonathan Cheeves   54:18.9  364 John Deere
38 Trent Brookshire   52:57.4  358 Mirage
39 George Gatenby   52:06.4  319 Village Bike Shop

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Seaver   36:48.5  449 Aaron's/L5Flyers
2 David Howe   36:49.2  426 Aarron/L5flyers
3 Scott Prausa   36:49.8  445 Reality Bikes
4 Tony Esposito   36:49.9  417 Tristar-BBC
5 Bob Baxley   36:50.0  405 Taco Mac/Bass Ale
6 Rick Rheingans   36:50.1  447 Aaron's/L5Flyers
7 Eric Howell   36:50.1  427 Harrell's Bike World
8 Darren Comer   36:50.2  414 GA Spinal Health/APB Race Team
9 Zachary Ball   36:50.4  404 Atomic Race Team
10 James Bradley   36:51.1  409 Glenn Camp Highlands/Nouveau Velo Cyc
11 Eric Tweedy   36:51.8  454 Meehan's/Cycleworks
12 Matthew Hansley   36:52.6  421 Olympus Bikes
13 Justin Olson   36:52.9  442 HPC/List/Cardinal
14 Joseph Kovaz   36:54.2  432 A.C. Flora
15 Steve Hatfield   36:54.7  422 Aaron's/L5 Flyers
16 Robby Lollar   36:55.2  433 Knox Velo
17 Kyle Shipp   36:55.6  450 Aaron's/L5Flyers
18 David Nassick   36:55.8  440 Aarons/LSFlyers
19 Anthony Carbajal   36:56.2  410 American Classic
20 casey magner   36:56.2  434 Outdoor Chattanooga/SCV
21 Ryan Walsh   36:59.3  456 Land Rover/Siemans Home Applia
22 Christopher Hurst   37:00.3  428 OTR Cycling
23 David Vance   37:00.8  455 East Carolina Velo
24 David Bell   37:02.5  406 Aaron's/L5Flyers
25 Ryan Fisher   37:08.8  418 Aarons/L5Flyers
26 Charles Reeves   37:12.9  446 Central Georgia Cyclists
27 William Davis   37:22.3  415 RealityBikes.com
28 Tyler Crabtree   37:24.0  465 Carolina Velo
29 J.T. Stukes   37:58.2  453 Georgia Tech Cycling
30 Anthony Hall   37:59.2  420 Richmond Ciclismo
31 David McNeal   38:19.2  438 Super Squadra Sports
32 Jamie Arnold   38:23.2  402 Biowheels Racing
33 Dustin Stong   39:04.4  452 Auburn Flyers
34 Bill Harper   39:05.3  464 GA CycleSport
35 Allen Heaton   39:05.8  423 Meehans-CycleWorks
36 Jeffrey Wheeler   39:05.8  457 OTR Strenflex
37 JOSH JACKSON   39:07.1  429 Reality Bikes
38 Michael Nassick   39:15.0  441 
39 Adam Dewitt   45:04.4  466 Clemson University
40 Wael Amara   45:04.5  400 Aaron's/L5Flyers
41 Preston Snead   37:59.3  463 
42 Paul Johnson   39:44.4  430 The Bike Shop
43 Richard Owen   39:44.8  443 TeamBradenton/Sarasota CC
44 Willie Payton   Brooklyn, NY39:45.0 137827  458 ColeVita Racing
45 mark mcjunkin   39:55.6  437 ProductM

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brett Akers   37:10.8  500 Unattached
2 Randy Hutchinson   37:12.3  546 
3 Alder Martz     521 John Deere Junior/GA Turf
4 Sam Ross   37:14.7  544 
5 Nicholas Witkoski   37:15.0  531 A.C. Flora
6 Adam Laurema   37:15.1  533 South GA Cycle
7 Mike Hefner   37:15.1  514 I NEED A RIDE
8 John McRae   37:15.2  545 
9 Greg Hardison   37:15.7  511 South GA Cycle
10 Benjamin Keister   37:16.5  518 
11 Steve Julian   37:17.4  549 South GA Cycle
12 Jarrod Weitz   37:18.0  539 Team Trav
13 Houston Harker   37:18.0  512 U of Georgia
14 Rob Simpson   37:18.5  525 At The Hub
15 William Amideo   37:18.8  501 Unattached
16 Chapman Kim   37:19.0  547 
17 Joe Dunlop   37:19.2  507 Atlanta Pro Bicycles
18 Bruce Campbell     543 
19 Xavier Cortez     504 North Atlanta Riding Club
20 Greg Mitchell   37:20.8  524 Georgia Tech Cycling
21 Michael Urda   37:21.9  532 
22 Isaac Brown   37:22.1  541 
23 Jim Stradley   37:22.2  527 GA Velo
24 Craig Merritts   37:22.4  523 UPMC Cycling Performance
25 Myron Lewis   37:24.0  519 South GA Cycle
26 Tristan Cowie   37:28.7  505 Northstar Bicycles
27 Brent Farley   37:34.3  509 
28 Richard Roberts   37:37.4  536 GA Tech Cycling
29 Eric Hollifield   37:39.7  516 
30 Damien Dunn   37:39.9  534 At The Hub
31 Brandon Davis   38:18.4  540 
32 Jess Brown   38:18.6  502 
33 Stanley Eldred   38:40.7  508 South GA Cycle
34 Joey Mannozzi   38:42.6  520 
35 Scott Laughlin   39:58.9  542 
36 Thomas Faiber   40:08.0  538 Symed/Moab
37 Jonathan Hawes   40:10.6  513 
38 Clayton Walker   40:14.6  529 A.C. Flora
39 James Heims   41:11.4  537 Les Amis

Women - JR - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kateryna Slyeptsova   39:34.1  678 A.C. Flora
2 Sara Cochran   38:54.3  677 NARC/Free Flite
3 Victoria Buckingham   38:55.1  676 A.C. Flora

Women - Pro/Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shannon Hutchison   57:47.5  188 Aaron's Corporate Furnishings
2 Lauren Franges   57:47.7  179 Victory Brewing
3 sarah uhl   57:47.7  566 Quark Cycling Team
4 Sarah Tillotson   57:47.7  564 ABD Cycling Team
5 Kelly Benjamin   57:48.0  154 The Bicycle Store
6 Grace Fleury   57:48.1  176 Quark Cycling Team
7 Helen Kelly   57:48.3  189 Quark Cycling Team
8 Sarah Bamberger   57:49.0  573 Touchtone Climbing
9 Kathleen Billington   57:49.6  155 Diet Cheerwine
10 Nancy Lux   57:49.7  194 BMW-Bianchi
11 Patty Shoaf   57:50.0  560 BMW-Bianchi
12 Megan Esmonde   57:50.2  172 
13 Katharine Carroll   57:50.3  161 BMW-Bianchi
14 candice blickem   57:50.5  156 Quark Cycling Team
15 Laura Bowles   57:51.4  158 Fuji
16 Shawn Heidgen   57:51.6  583 TDS
17 Rebecca Larson   57:52.0  191 Colavita/Cooking Light
18 allison carter   58:46.0  162 team kenda tire/forum cycling
19 Mandy Lozano   58:59.1  193 BMW-Bianchi
20 Sherri Stedje   06:12.4  580 Bicycle Store
20 Cathgine Dowers   06:12.4  582 TDS
20 Laura Downey   06:12.4  167 America's Dairyland
23 leigh valletti   06:12.5  567 Travelgirl
23 Tammy Sadle   06:12.5  556 HPC/List/Cardinal
23 May-Britt Hartwell   06:12.5  186 Diet Cheerwine
26 Brenda LYONS   09:47.9  195 Team Velo Bella
27 kim sawyer   09:48.0  557 Travelgirl
28 Ann Bell   09:48.1  153 Forum Cycling
28 Brooke O'Connor   09:48.1  552 Hub Racing
30 Trudy van der Straaten   09:48.2  568 Team Kenda Tire
30 Dani Dembrak   09:48.2  574 Team DeFeet
32 Kirsten Robbins   09:48.3  555 Victory Brewing
32 Lee Anne Asbury   09:48.3  584 Forum Cycling
34 Heidi Goldberg   09:48.4  181 HPC/List/Cardinal
35 Clara Beard   09:48.5  152 Diet Cheerwine
35 Deborah Elliott   09:48.5  171 DeFeet Elite Women's Cycling Team
37 Sarah LeGrand   09:48.6  192 Diet Cheerwine
37 Sarah Moore   09:48.6  199 Diet Cheerwine

Women - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dabueka Stasjek   34:00.0  820 Brew Bianchi
2 Sinead Miller   34:21.7  815 UPMC Cycling Performance
3 Christi-An Hansley   34:22.7  807 Olympus Bikes
4 Michele Reed   34:22.9  822 BBC
5 Julie Berkau   34:23.2  801 Team DeFeet
6 Diane Miller   34:23.3  814 HPC/List/Cardinal
7 Jacqueline Kurth   34:23.4  810 ABD Racing Team
8 Julie Granger   34:23.9  806 Aaron's/L5Flyers
9 Paula Burks   34:24.4  803 Defeet
10 Sharon Monahan   34:24.7  816 Best of the Bay Cyclist
11 Alicia Seitz   34:27.4  826 Kenda
12 Mells Cover   34:27.6  825 Kenda
13 Kelly Slom   34:31.8  824 VW Country VW
14 Chelly Richards   36:22.7  818 Velo Bella
15 Kathleen McCombs   36:57.1  829 Scenic City Velo
16 Catherine Boland   36:58.1  802 Velo Bella
17 Jennifer Wilson   36:58.1  828 John Deere
18 Robin Frydenbere   37:00.1  830 Atomic Race Team
19 Susie Oedyco   37:06.2  827 Defeet
20 Catherine Lodico   37:06.2  812 UGA
21 Jessica Avra   37:12.4  800 Landrover/Seimans/FFCC
22 Mimi Newcastle   37:35.2  817 HPC/List/Cardinal
23 Jaine Gillespie   37:50.4  821 
24 Rose Mauney   34:38.2  813 Land Rover/Siemans Home Applia
25 Alex Wechsler   34:45.6  819 Land Rover/Siemans Home Applia
26 Janet Trubey   34:55.6  823 Asheville Bicycle Racing Club
27 Georgia Horsley   34:59.8  809 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoOSMOUSACDFSpyBonk BreakerSierra NevadaCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee