Race Results for
Walburg Classic Road Race
Walburg, TX
(Event Information)
View By:
Road Race on 02/26/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alan Ting   Austin, TX 202659   
2 Cody Foster   The Woodlands, TX 218986   
3 Broday Walker   Wichita Falls, TX 218248   
5 Gregory (Lawson) Craddock   Austin, TX 194685   
6 Jameson Tomlin   Sugar Land, TX 218870   

Men - JR - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Henk Calderon   Bellaire, TX 199154   
2 Bennett Brown   Houston, TX 187726   
3 Matt Sauls   Mckinney, TX 199314   
4 Shane Densmore   Denton, TX 219335   
5 Hunter Dunlap      
6 Sean Roossien   Dallas, TX 222115   
7 George Buck   Seattle, WA 70869   
8 Francis Hamre   Wichita Falls, TX 220341   
10 Marcus de la Fuente   Plano, TX 192585   
11 Eric Schachar      
12 Parker Craddock   Houston, TX 194686   
13 Luis Palacios   Round Rock, TX 221075   
14 Nathan Fleckenstein   Austin, TX 222689   
15 Josh Sumrall      

Men - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Barry Hughes   Fort Carson 216637   
2 Norman Stapleton   Dallas, TX 204477   
3 Karl Kupecz   Austin, TX 215061   
4 Jorge Merle   Garland, TX 24084   
5 Robert Sonora   Durango, CO 59786   
6 Gordon Wilkinson   The Woodlands, TX 76681   
7 Jack Stepczynski   Fort Worth, TX 164777   
8 Jeffrey Murray   Fort Worth, TX 53320   
9 Michael Brown   Dallas, TX 60849   
10 Mark Wiggans   Austin, TX 38177   
11 Kelly Brown   Midland, TX 126012   
12 Peter Stricker   Dallas, TX 204554   
13 Kenneth Smith   Mansfield, TX 33008   
14 Jimmy Olsen   Dallas, TX 49022   
15 Michael Springborn   San Antonio, TX 40683   
16 Keith Baker   Ft Worth, TX 161240   
17 Frederick Price   Boerne, TX 99423   
18 R Les Terrill   Dallas, TX 60829   
19 Jordan Merson   San Antonio, TX 220802   

Men - MR - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Wallentine   Plano, TX 183257   
2 Daniel Joder   Boulder, CO 17847   
3 Peter Staneland   Corpus Christi, TX 183239   
4 William Allen   College Station, TX 46371   
5 Christopher Watson   Ft Worth, TX 37371   
6 Eric Jordan   New Braunfels, TX 18277   
7 Barry Klunder   Haslet, TX 162941   
8 Val Hargrove   Austin, TX 147349   
9 Aron Seiken   Ft Worth, TX 46634   
10 Gary Woolfolk   Dallas, TX 195832   
11 Pierre Kerkhof   Hurst, TX 56387   
12 Russell DeBarbieris   Sugar Land, TX 115408   
13 Stephen Gustitis   College Station, TX 163944   
14 Dana Chamness   Houston, TX 61039   
15 Scot Orgish   Houston, TX 58135   
16 Steve Waters   New Braunfels, TX 203152   
17 Brian Casey   Katy, TX 200286   

Men - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Bandy   Austin, TX 2471   
2 Richard Vincent   Dallas, TX 71108   
3 Eddie Jacobi   Lawton, OK 43732   
4 Ken Pittaway   Midland, TX 28236   
5 John Collins   Austin, TX 60926   
6 Steve Betton   Midland, TX 55698   
7 Philip Watson   Dallas, TX 212139   

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brice Jones   Fort Smith, AR 18152   
2 Charles Huff   Springfield, MO 132539   
3 Sol Ethan Frost   Austin, TX 165768   
4 Troy Porter (1 - Cat1)   San Jose, CA 188033   
5 David Wenger   Austin, TX 89282   
6 Frank Moak   Brookhaven, MS 41597   
7 Dominic VanNielen (1 - Cat2)   New Orleans, LA 181458   
8 John Bratton   Corpus Christi, TX 75060   
9 Timothy Regan   River Ridge, LA 166133   
10 Zach Fiocca   Austin, TX 157225   
11 Robert Kane   San Antonio, TX 104842   
12 Chris Lutz   Austin, MN 215199   
13 Nathan Winkelmann   Huntsville, TX 188575   
14 Steven Williams (2 - Cat2)   Dallas, TX 140978   
15 Janne Hamalainen   Tulsa, OK 199458   
16 Adam Biwan   Wichita Falls, TX 174122   
17 Bain Foote   Madison, MS 189143   
18 Edgar Ibarra   Mesquite, TX 143756   
19 Justin Jackson   Fayetteville, AR 193961   

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Glenn Rawlinson   Menlo Park, CA 167473   
2 John Hobbs   Portland, ME 189168   
3 Kolt Bates   Bedford, TX 194640   
4 Eddie Swedlund   Austin, TX 205401   
5 Jackson Salling   Austin, TX 188719   
6 Michael Dawdy   Sunnyvale, TX 205462   
7 Thomas Kubicek   Friendswood, TX 202263   
8 David Van Akkeren   Wichita Falls, TX 194339   
9 Dewayne Byars   Robstown, TX 173077   
10 Johan Ordonez   Houston, TX 208395   
11 Nathan Miller   Austin, TX 155048   
12 J Brooks Ellis   Dallas, TX 64123   
13 Blake Rich   Spring, TX 176235   
14 Bryan Perkins   Mckinney, TX 56036   
15 Matthew O'Malley   Boulder, CO 209504   
16 Craig Malloy   Austin, TX 168611   
17 Stephen Davidson   Sherman, TX 8722   
18 Frederick Harth   Oklahoma City, OK 15285   
19 Kyle Russell   Dallas, TX 173513   
20 David James   Austin, TX 185704   

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Les Stark   Rowlett, TX 193284   
2 Zechariah Brewton   Houston, TX 189164   
3 Lewis Runnion   Montvale, NJ 197268   
4 Carlos Rivera   Sugar Land, TX 202539   
5 Rand McKellar   Truckee, CA 202458   
6 Andrew Bradfield   Ft Worth, TX 184280   
7 Rhyne Rundell   Mckinney, TX 201463   
8 Jeffery Carpenter   Boerne, TX 56334   
9 B Scott Eager   North Richland, TX 207677   
10 Blake Harlan   Austin, TX 175637   
11 Carlos Moreno   Houston, TX 189471   
12 Scott Bennett   Southlake, TX 214742   
13 Marc Bergeron   Austin, TX 202616   
14 Joseph Giardano   Dallas, TX 214261   
15 Farangmeher Ghadiali   Basking Ridge, NJ 195843   
16 Erick Dannenberg   San Antonio, TX 193125   
17 Greg Post   Plano, TX 186570   
18 John Bentley   San Antonio, TX 179598   
19 Patrick Burke   Mckinney, TX 201325   
20 Christopher Newman   Houston, TX 197490   

Men - Cat 5 - Group A

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shaun Dean   Austin, TX 220437   
2 George Annillo   Arlington, TX 214385   
3 Eric Anderson   Wylie, TX 209662   
4 Eddie Selz   San Antonio, TX 176693   
5 Ben Zesch   Seattle, WA 206478   
6 Sten Schmidt   The Woodlands, TX 217846   
7 Patrick Craine   Fort Worth, TX 219393   
8 Cody Miller   Lubbock, TX 210168   
9 Tomer Tzafrir   Dallas, TX 211256   
10 Jay Emerick   The Woodlands, TX 221744   
11 Richie Howell   Austin, TX 219777   
12 Brooks Branham   New Orleans, LA 203790   
13 Dennis Shelly   San Antonio, TX 214201   
14 William Goldapp   Austin, TX 205674   
15 David Morgan   Carrollton, TX 193997   
16 Todd Sifert   Richardson, TX 206796   
17 Sergio Botero   Austin, TX 191277   
18 Doug Baysinger   Sugar Land, TX 204536   
19 Ken Wilson   Austin, TX 205897   
20 David Craig   Amarillo, TX 219745   

Men - Cat 5 - Group B

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Brandt   Anytwn, TX 220326   
2 Adam Gaubert   Durango, CO 219159   
3 Gary Eanes   Austin, TX 222109   
4 Kyle Lovelady   Dallas, TX 205221   
5 Greg Blanks   Mesquite, TX 220226   
6 Gustav Delany   Highland Village, TX 218642   
7 John Trujillo   Las Cruces, NM 35990   
8 Patrick Dow   Las Vegas, NV 215927   
9 Andrew Schwalb   Dallas, TX 220475   
10 Adam Rodriguez   Austin, TX 223524   
11 Daniel Bradley   Austin, TX 221871   
12 Mario Palos Garza   Laredo, TX 224320   
13 Frank Everly   Las Colinas, TX 217774   
14 Geoff Price   Houston 197761   
15 Glenn Maurer   Dallas, TX 222928   
16 Dmitry Portnoy   Galveston, TX 223263   
17 Timothy Zamarron   League City, TX 204821   
18 Carl Hentschel   Hickory Creek, TX 187765   
19 Jay Easley   Frisco, TX 198011   
20 Charles Dundas   Palestine, TX 217960   

Women - JR - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4 Shelby Reynolds   Cypress, CA 188007   
7 Elizabeth Cloutier   Houston, TX 194669   

Women - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Magen Long   Denver, CO 115830   
2 Jennifer McRae   Austin, TX 55232   
3 Jennifer Purcell   Austin, TX 193628   
4 Allyson Brandt   Georgetown, TX 204577   
5 Jennifer Willhite   San Antonio, TX 188342   

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Julianne Fiocca   Austin, TX 202459   
2 Laura Whittle   St. Louis, MO 173515   
3 Laura Ball   Austin, TX 217881   
4 Laura Meichan   Cypress, TX 204643   
5 Holly Marrs   The Woodlands, TX 178178   
6 Elizabeth (Betty) Schaefer   Austin, TX 161218   

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Teresa Newman   Midland, TX 207240   
2 Annick Beaudet   Austin, TX 222232   
3 Libby Bloodsworth      
4 Kim Ciolli   San Antonio, TX 210485   
5 Shae Rainer   Georgetown , TX 176425   
6 Kim Wilson      
7 Clare Murphy   Midland, TX 149123   
8 Shannon Heller   Brookfield, IL 217777   
9 Julie Mitchell   Austin, TX 194709   
10 Natalie Irvin   Austin, TX 220936   
11 Kathryn Killebrew   Austin, TX 209558   
12 Tracy Christenson   Dallas, TX 204645   
13 Michelle Hinds   Crawford, TX 216451   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyUSACDFShimanoCUORESierra NevadaBonk BreakerOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee