Race Results for
TEAM FLORIDA RACE WEEKEND
Gainsville, FL
(Event Information)
View By:
Individual Time Trial on 02/12/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Daniel Larson   Norman, OK 58572   Cycle Science
2Kyle Wamsley   Alburtis, PA 37157   Team Snow Valley presented by Seal-On
3Grant Potter   Parkland, FL 73508   Bike America
4Christopher Frederick   Fort Lauderdale, FL 12319   Aerospace Engineering -VMG racing.
5Ricardo Hernandez   Miami, FL 118854   JC Investors
6Ryan Saylor   Gainesville, FL 31413   Cycle Science
7Joe Fernandez   Miami, FL 159107   Aerospace Engineering -VMG racing.
8Guy Preston   Jacksonville Beach, FL 186384   coastal chiropractic
9Eric Keim   Delray Beach, FL 139798   Aerospace Engineering -VMG racing.
10Daniel Holt   Alpharetta , GA 63559   Locos/Georgia Cyclesport
11Gunter Hermanni   Miami, FL 163923   JC Investors
12Rudy Robaina   Jupiter, FL 199035   Cycle Science
13Kenneth Helms (1 - Cat2)   Hobe Sound, FL 15755   Bike America
14Victor Sepulveda   Miami, FL 211609   Team Laser-ES
15Todd Sanders   West Palm Beach, FL 47280   JC Investors
16Chris Fulks      Aerospace Engineering -VMG racing.
17John Durango      JC Investors
18Adam Baskin   Clermont, FL 88669   FORD Cycling
19Bradley Davis   Atlanta, GA 126538   Ford/Orlando Velo
20David Guttenplan   Washington, DC 177906   AG Edwards/Nalley
21Mike Gann      Pacesetter Steel Service
22Anton Tupa   Auburn, AL 187449   UF
23Alejandro Bello      JC Investors
24Walter Barrera      Team Laser-ES
25Gabriel Larrea   Miami, FL 195499   JC Investors
26Alejandro Garcia   Hialeah, FL 155707   JC Investors
27CURTIS LONG      COASTAL CHIROPRACTIC
28Nelson Angulo   Coral Gables, FL 53276   JC Investors
29Edward Bates      Ford Cycling Team/Orlando Velo

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Lee Farmer   Ft Lauderdale, FL 202336   VMG Racing (Bahamas) Ltd.
2Wendell Montgomery   Albuquerque, NM 178051   Orlando Road Club
3Jeffery Carson   Jacksonville, FL 195799   Jacksonville Racing Club
4Peter Carlos   Coconut Grove, FL 142009   Top Pro
5Joe Eldridge   Johns Creek, GA 194777   Auburn Flyers
6Chase Fullerton   Montverde, FL 200127   Orlando Velo/Ford Racing
7Clint Brider      Coastal chiropractic
8Nate Adler   North Palm Beach, FL 203360   village bike shop
9Marco Verwijs   Framingham, MA 187671   Bike Route Racing
10Jayson O'Mahoney   Gainesville, FL 169266   American Classic
11Enrique Acosta   Miami, FL 199514   JC investors
12Scott Dacunha   Lake Worth, FL 197876   Village Bike Shop
13Carlos Segura      TEAM SOL presented by Office Star
14christopher pliske      BIKE AMERICA RACING TEAM
15Gustavo Zapata      JC investors

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Phillip Gaimon   North Hollywood, CA 211475   UF
2Robert Newsom   Spring, TX 203304   UF
3Keith Jacoby   Naples, FL 177052   Naples Velo
4Vallejo Javier      unattached
5Christopher Marino      
6trent maddox      
7Jared Fullerton   Montverde, FL 202673   Ford/Orlando Velo
8Doug Lane   Amelia Island, FL 202226   ATG
9Nathaniel Faulkenberry      AU Flyers
10Jason Smith      
11Andy Robinson      Naples Velo
12Daniels Aubrey      Emory U
13Chris Keane      ARC
14Daniel Zahrly      
15Felix Matos      unattached
16Michael Quiono      FAU
17Michael Shipp      West Florida Wheelmen
19Shannon Crabtree      FSU
20Stephen Gerber      Orlando Road Club
21Abraham Hadal      unattached

Men - Master - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1George Keen   Ft Lauderdale, FL 189157   Bike America
2Robert Gates   Scottsdale, AZ 56337   coastal chiropractic/red hills racing
3Lloyd Hlavac   Mount Dora, FL 45458   True Blue Cycling
4James Sweeney   Jacksonville, FL 82284   Coastal Chiropractic
5david potter      swansea velo club
6Jody Gilligan      Bike America
7Scott Atkins   Lutz, FL 135438   BBC
8Jeffrey Carson      Jacksonville Racing Club
9Jeff Dietz   Jacksonville, FL 213590   
10brent lucas      Hollywood Big Wheelers
11Mark Swart      Pompada Velo/Pro Cycles Team
12Juan Carlos Varelo      Team Laser-ES
13Edixon Rodriguez      Team Laser-ES
14Mike Perez      Team Laser-ES

Men - Master - MR - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Charles Jerabek   Jacksonville, FL 46930   JRC
2Rolf Fasth   Southern Pines, NC 50734   VMG
3Joseph Bonness   Naples, FL 109208   Naples Velo
4John Salsbury   Jacksonville, FL 69352   Jacksonville Racing Club/ Team ATG
5James Wright   Orange Park, FL 68129   JRC
6Russel Frydenborg   Tallahassee, FL 179367   Atomic Race Team
7James Sauls   Evanston, IL 213133   unattached
8Darryl Tompkins      Bike Route
9Philip Hopkins      Ford/Orlando Velo
10Fred Norman      Jacksonville Racing Club
11Russel Kitz      Jupiter Velo
12jorge leon      mack cycle
13Will Larson      Gearlink
14Steve Reker      Atomic Race Team
15Jeffrey Delie      Gearlink
16Mark Fugler      unattached
17john tanner      Outspokin Inc.
18Robert Tyler      Orlando Road Club
19Michael Wolk   North Charleston, SC 205381   Low Country VW
20David Black      unattached
21Patrick Schlager      unattached

Men - Master - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Robert Land   Rural Hall, NC 59593   Charlotte Sports Cycling
2Pedro Barzaga (1 - Cat2)   Miami, FL 61124   Team Laser-ES
3Doug Mote   Valley, AL 50496   unattached
4Pascal Jugy   Clearwater, FL 196983   Outspoken
5Michael Diamond   Saint Augustine, FL 178302   Gruppo Stradda
6Martin Clemens   Lecanto, FL 104003   American Classic
7Terry Hayes      
8Neville Brabrook      Floridaracing.net
9Larry Reade      Boffalo Bicycling
10Frank Colaricci      unattached
11Sandra Davies      Gulf Coast Racing
12Jerry Kykelhahn      Cycle Science
13STEVE Schuler      OUTSPOKING INC
14Louis Rossi      
15Lawrence Miller      Capital Bicycle Racing Club

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Rebecca Larson   Athens, GA 91806   Colavita/Cooking Light
2Kristin Sanders   Hobe Sound, FL 193955   JC Investors
3Sheila Orem   Mt Airy, NC 126277   BBC
4Megan Esmonde   Langhorne, PA 192823   Colavita/Cooking Light
5Tamyra Barnard   Dania Beach, FL 202120   AEROSPACE ENGINEERING GROUP
6Michelle Beltran   Reno, NV 193142   Colavita/Cooking Light
7Cindy Tompkins   Alachua, FL 78515   Bike Route
8Jenn Stevens      Colavita/Cooking Light
9Debbi Vietch      Cycle Science
10Valeria G. Sanders      unattached
11Rebeca Jones      Ford Racing/Orlando Velo

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jane West   Hanahan, SC 218650   Low Country VW Racing Team
2Elisabeth Schneider   Kansas City, MO 202011   UF
3Jacquelyn Crowell   Alpharetta, GA 185441   
4Michele Reed   Lol, FL 220170   Best of the Bay Cyclist
5Tracy Sutherland   Stuart, FL 201703   Cycle Science
6Emily Smith   Clermont, FL 223701   
7Dawn Carlson      
8Nicole Perkovich   Miami, FL 148033   unattached
9Vicki Santello   Gainesville, FL 223508   
10Michelle Kravit   Plantation, FL 219011   Z\'s Bikes

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpySierra NevadaUSACDFBonk BreakerShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee