Race Results for
Criterium de Bethel
Bethel, CT
(Event Information)
View By:
Road Race on 04/10/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Barlow   Fort Collins, CO 179244  259 CUEVAS
2 Robert Schmidt   Athens, NY 204487  260 Saab of Halfmoon/New Salem- CBRC
3 Kyle Foley   Wallingford, CT 174494  258 Cuevas 
4 Alister Ratcliff   Durango, CO 193797  262 Zephyr Cycling Club
5 Pascual Caputy   White Plains, NY 209085  261 Cafeteros
6 Mr Unknown     

Men - MR - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 M Andrew Ruiz   Delmar, NY 47271  649 CCB/Volkswagen
2 John Interlandi   Newington, CT 57611  630 Fior Di Frutta
3 Scott Bodin   Nanuet, NY 45094  612 Fastar
4 Thomas Butler   Delmar, NY 190793  618 SAAB of Halfmoon/New Salem - CBRC
5 Horacio Ahumada   White Plains, NY 60985  644 Tarrytown Cycles Club
6 Scott Phillips   New Canaan, CT 145267  655 Century Road Club Assoc
7 Jon Furminger   Highland, NY 160095  620 HVVC
8 Gregory Pelican   Bethel, CT 56831  602 Bethel Cycle Sport Club
9 Charles Litty   Southbury, CT 148424  648 Bethel Cycle Sport Club
10 Mr Unknown     

Men - Pro/Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael McGinley   Glastonbury, CT 59721  21 CVC
2 Anthony Alessio   Beacon Falls, CT 146429  48 Century Road Club Association
3 Brian Wirtz   Cheshire, CT 55742  Bethel Cycle Sport Club
4 Gregory Wolf (1 - Cat1)   Norwalk, CT 38770  27 ChapaRat
5 John Funk   South Kent, CT 12562  16 FiorDiFrutta / Ridgefield Bank
6 Christopher Peck   Newtown, CT 50748  60 FiorDiFrutta / Ridgefield Bank
7 Timothy Unkert (2 - Cat1)   Avon, CO 60363  Fastar
8 Thomas Dolan   New York, NY 162924  24 Velocity Sports
9 Donovan Gow   Tucson, AZ 149754  47 Unattached
10 Chad Butts   New York, NY 83254  32 Test Pilot/Verge Sport

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Morgan Stebbins   Garrison, NY 33904  520 Fastar
2 Akira Sato   Tariffville, CT 31337  501 Carpe Diem Racing
3 Bryan Haas   Southbury, CT 108686  522 Bethel Cycle Sport Club
4 John Morales   Norwalk, CT 158221  576 Cafeteros Cycling Club
5 Ian Sinclair   Avon, CT 197125  596 Northeast Bicycles Road Club
6 Barry Miller   Kutztown, PA 197897  541 USI
7 Scott Glenney   Avon, CT 209743  568 Trailblazer - CCCC
8 Brian Wood   Stamford, CT 191938  519 Northeast Cycing Road Club
9 Jeffrey Ferraro   West Hartford, CT 209269  530 Trailblazer - CCCC
10 Patrick Peterson   Des Moines, WA 189231  551 Colavita

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexander Timkovich   Huntersville, NC 207648  309 Trailblazer - CCCC
2 Peter Morgan   Avon, CT 25063  325 TRAILBLAZER - CCCC
3 Jeffrey Von Dauber   Belchertown, MA 209185  330 Trailblazer - CCCC
4 Todd Hamel   Cheshire, CT 101473  320 Fiordifutta/Ridgefield Bank
5 Anthony Billard   Amston, CT 186724  352 CVC
6 Mark Foster   Bethel, CT 12110  318 Cycle Center
7 Rick Malkames   Scarsdale, NY 178714  349 USI
8 Mr Unknown     
9 Kevin Stawiasz   Bethel, CT 187907  327 Bethel Cycle Sport Club
10 Mikael Hanson   New York, NY 157023  321 Tokeneke Road Club

Men - Cat 5 - Group1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Douglas Schwartz   Stamford, CT 211984  738 Tokeneke
2 Bryan Borgia   Weston, CT 222014  722 Tokeneke Road Club
3 Jay Dailey   Huntersville, NC 206791  704 Northeast Bicycles Road Club
4 John-Paul Kaminski   Mahopac, NY 210742  718 USI
5 Brett Carr   Fairfield, CT 222505  724 TOKENEKE ROAD CLUB
6 Pedro Sanchez   New Rochelle, NY 223238  754 Unattached
7 Tim Eisentraut   Middletown, NY 211896  728 Unattached
8 Joseph Regan   Putnam Valley, NY 210915  766 Unattached
9 Victor Jerez   Greenwich, CT 221777  706 Northeast Bicycles Road Club
10 Sung Pak   Sleepy Hollow, NY 209485  720 USI

Men - Cat 5 - Group2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Derek Dudek   Middletown, CT 94634  771 Trailblazer/CCCC
2 Seth Mitchell   Deep River, CT 92984  749 Cog Wild Cycling
3 Douglas McKeon   East Longmeadow, MA 223916  757 Unattached
4 Andrew Hackel   Redding, CT 218687  705 Bethel Cycle Sport Club
5 Christian Forsyth   New York, NY 220756  745 CRCA
6 Bob Ludecke   Milldale, CT 215502  751 Unattached
7 Jon Messersmith   New York, NY 219994  717 Sleepy Hollow Bicycle Center 
8 Matthew Snow   Fairfield, CT 112195  739 Dons Cycle
9 Showky Kaldawy     759 Unattached
10 Eric Scarbrough   Wading River, NY 209586  737 bethel cycle club

Women - Pro/Cat 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ann Marie Miller   New York, NY 127444  277 Verizon Wireless
2 Kathleen Billington   Norwalk, CT 172658  289 Diet Cheer-Wine
3 Dale Malkames   Scarsdale, NY 185300  276 USI
4 Jennifer Magur   Newburgh, NY 35147  284 Team Biovail
5 Rosanne Lent   Lake Placid, NY 194423  288 Capital Bicycle Racing Club
6 Nancy Ford   Greenwich, CT 189722  286 Spin Ho's

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpySierra NevadaBonk BreakerCUOREUSACDFOSMOShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee