Race Results for
Ris van Bethel
Bethel, CT
(Event Information)
View By:
Road Race on 03/13/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Pascual Caputi     485 Cafeteros
2Kyle Foley   Wallingford, CT 174494  481 Cuevas 
3Jonathan Belcher   Durango, CO 163767  484 Union Velo
4Andrew Orum   Jewett City, CT 199234  482 CUEVAS/NECSA/MIKE FRAYSEE SPORTS
5Samuel Abelow   Westport, CT 205747  480 Cuevas/ACT
6Mr Unknown     

Men - MR - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Morgan Stebbins   Garrison, NY 33904  612 Fastar
2Eugene Petrella   North Andover, MA 46462  643 CCB/Volkswagen
3Jon Furminger   Highland, NY 160095  638 HVVC
4Todd Cassan   Boulder, CO 6406  644 Unattached
5Turgut Balikci     639 Cranford
6Gregory Pelican   Bethel, CT 56831  602 Bethel Cycle Sport Club
7David Williams   Stamford, CT 184862  647 Century Road Club of America
8Robert Belcher   South Walpole, MA 3204  620 Union Velo
9Charles Whalen   Briarcliff, NY 46059  629 Sleepy Hollow Cycling Club
10Mr Unknown     

Men - Pro/Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jacob Hacker   New Haven, CT 138607  64 Unattached
2Kyle Wolfe   Cambridge, NY 38789  16 Mechanical Services / Cyclemania
3Matt Jamieson   Chester, CT 17647  39 Cog Wild
4Michael McGinley   Glastonbury, CT 59721  46 CVC
5Stephen Gray   Middletown, CT 45397  59 Bethel Cycle Sport Club
6Brian Girard   Grantham, NH 468  36 Stage 1 Cycling
7Brian Butts   Arlington, VA 169492  30 M Street Racing
8Matthew Loftus   Charlottesville, VA 128144  29 Northampton Cycling Club
9David Williams   Stamford, CT 184862  55 Century Road Club of America
10Daniel Greenfield   North Grafton, MA 43989  42 Louis Garneau Racing

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Thomas Cromie   Mount Kisco, NY 8178  853 Unattached
2John Morales   Norwalk, CT 158221  871 Cafeteros Cycling Club
3Morgan Stebbins   Garrison, NY 33904  820 Fastar
4Akira Sato   Tariffville, CT 31337  801 Carpe Diem Racing
5Nick Bennette   Seattle, WA 186239  825 Boston University Cycling
6R Todd Crisafulli   San Rafael, CA 8150  879 North Atlantic Velo/Mercury Web Solution
7Robb Hampton   Darnestown 178989  839 M Street Racing
8Benjamin Turits   Durham, NC 143905  833 NAV/ Mercury Web Solutions
9Mr Unknown     
10Willen Heyendael     878 North Atlantic Velo

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jeffrey Von Dauber   Belchertown, MA 209185  325 Trailblazer - CCCC
2Peter Morgan   Avon, CT 25063  322 CCCC/TRAILBLAZER
3Matthew Pearson     308 Sleepy Hollow Cycling Club
4Douglas Crane   Norwalk, CT 108078  346 Northeast Bicycles Road Club 
5Anthony Billard   Amston, CT 186724  316 Capitol Velo Club
6Ernest Muzzatti   New Haven, CT 199066  332 Nautilus Velo Club
7Alistair Clarke     347 Unattached
8Colt McElwaine   Canton, MA 205236  341 Coast To Coast/ KL Noonan / KAM
9Donald Rosaforte   Norwalk, CT 210914  312 Northeast Bicycles Road Club 
10Bryan Zieroff   Stamford, CT 181426  326 Stage 1

Men - Cat 5 - Group1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Andrew Hackel   Redding, CT 218687  405 Bethel Cycle Sport Club
2Ryan Haug   Seymour, CT 219731  427 Bethel Cycle and Sport
3Nathaniel Rockett   Katonah, NY 221170  433 Unattached
4Matthew Snow   Fairfield, CT 112195  435 Dons Cycle
5Brett Carr   Fairfield, CT 222505  439 Tokeneke Road Club
6Mike Festa     423 Unattached
7Bryan Borgia   Weston, CT 222014  419 Tokeneke Road Club
8Jon Messersmith   New York, NY 219994  417 Sleepy Hollow Bicycle Center 
9Paul Garlasco   New Milford, CT 220901  403 Unattached
10Jim Reid   Bethel, CT 210379  409 Bethel Cycle Sport Club

Men - Cat 5 - Group2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1David Scherp     450 Unattached
2Frank Dally   Bethel, CT 207866  422 Bethel Cycle Sport Club
3Jay Dailey   Huntersville, NC 206791  404 Northeast Bicycles Road Club
4Noah Gallagher   Cold Spring, NY 224508  456 Unattached
5Victor Jerez   Greenwich, CT 221777  406 Northeast Bicycles Road Club
6Gustavo Pecunia   Fredericksburg, VA 206197  408 Northeast Bicycles Road Club
7Matthew Scherp     438 Team Edge
8Showky Kaldawy     448 Unattached
9Jay Moody   Danbury, CT 140794  430 bethel cycling club
10Tim Eisentraut   Middletown, NY 211896  440 Unattached

Women - Pro/Cat 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ann Marie Miller   New York, NY 127444  358 Verizon Wireless
2Jennifer Magur   Newburgh, NY 35147  363 TeamBiovail
3Dale Malkames   Scarsdale, NY 185300  357 USI
4Nancy Ford   Greenwich, CT 189722  360 Spin Ho's
5Robyn Passander   Oxford, CT 210378  364 Capital Velo Club
6Emma Nelson   Nashville, TN 206603  368 CRCA

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoBonk BreakerUSACDFSierra NevadaSpyCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee