Race Results for
Bald Eagle Challenge
Grand Rivers, KY
(Event Information)
View By:
Cross Country on 10/23/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Training Wheels - 1-5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carmen Gunn     51 
2 Autumn Robison     
3 Dominique Unterreiner     144 

Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josh Yopp     53 Wood-n-Wave
2 Thomas Gaines   Grand Rivers, KY 232219  Wood-n-Wave
3 Justin Harrison     71 Wood-n-Wave
4 Scott McClary     45 

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Landon Loepker   Murray, KY 224362  58 Wood-n-Wave / MSU
1 Steven Myers     62 
2 Jerrod Bouchard     109 University Missouri-Rolla
3 Nathan Folks     76 
4 Robert Turpin   Campbellsville, KY 241686  17 JeffSwhinn.com
5 Derek Harris   Owensboro, KY 218402  12 Wood-n-Wave / MSU
6 Kellan True     128 

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Brett Neylon     118 Heroes Foundation Cycling
3 Tom Spence     134 YMCA of Middle Tennessee
4 John Gleason     133 Bike Line
5 Andy Brimm     85 
6 Trevor Stith     
7 Tim Baker     122 
8 William Morehead   Jackson, TN 105869  60 Jackson Spokes
9 Kevin Bohannon     123 Wood-n-Wave
10 Joshua Jacobs   Memphis, TN 147718  137 Wood-n-Wave
11 Ritchie Wilson     132 
12 Jimi Fehrenbacher     105 
13 Brian Baxter   Nashville, TN 210883  111 Grand Fondo

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Duvall   Columbia, TN 205845  54 Wood-n-Wave
2 Treg Warner     130 
3 Jeff Enlow     103 
4 Joseph Sweeney     38 
5 Phillip Yopp     52 Wood-n-Wave
6 Bruce Ford     120 Wood-n-Wave
7 Joe Sohm     67 CC Riders
8 Steven Scott   Pegram, TN 209073  96 Team Loveless Moab
9 Scott Grissom     32 
10 Eric Lovins     91 Evensville Bike Club
11 Michael Giafagleone     19 
DNF Butch Carter   Dickson, TN 169443  59 Columbia Cycling

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stanley Wills   Brush Creek, TN 179899  87 
2 Bill Buckingham   Scotts Hill, TN 133305  44 Wood-n-Wave
3 Thomas Gee   Paris, TN 13000  124 
4 Kenneth Capps     121 
5 Steve McAuley   Lancing, TN 190451  106 Team Loveless Moab
6 Donnie Crider     129 

Men - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brad Brown   Cape Girardeau, MO 207810  126 
2 Mitch Johnson     107 Ghisallo Sports
3 John Dodd     125 

Men - PR/SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Schworm   Morehead, KY 104934  29 Pedal Power
2 Anthony Slowinski   Louisville, KY 121030  15 JeffSwhinn.com
3 Dustin Greer   Cedar Hill, TN 178240  94 Wood-n-Wave / MAXXIS
4 Robert Kendall   Georgetown, IN 117036  114 Team Schellers
5 German Bermudez   Colombia 194439  16 JeffSwhinn.com
6 Daniel Matheny   Colorado Springs, CO 145481  33 Wood-n-Wave
7 William Crecelius     68 Team Papa Johns
9 Kevin Attkisson   Louisville, KY 201060  34 Texas Roadhouse
10 Ty Wertz   Fruita, CO 37751  110 Scott USA
DNF David Timmons   Flagstaff, AZ 153514  22 Wood-n-Wave / MSU

Men - First Timers

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Clay Hyde     92 
2 Brian Towry     100 

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Derek Laan   Bloomington, IN 173347  70 Purdue University

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Sumner   Fort Thomas, KY 184955  89 Wood-n-Wave / MSU
2 Zach Wilkins   Paducah, KY 123904  64 Wood-n-Wave
3 Mike Purvis   Louisville, KY 186611  18 JeffSwhinn.com
4 Jimmy Wills   Manhattan Beach, CA 206621  73 
DQ Dan Fuhrmann     108 Route 66 Bicycles
DNF Matthew Dawson   Glen Carbon, IL 180601  STLCC

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Philip Webb   Louisville, KY 98515  93 Team Barbasol
2 Cayce Tiesler   Pegram, TN 139665  98 Bike Pedlar
3 Russell Sohm   Louisville, KY 120996  Cycler's Cafe
4 Mark Dodson   West Paducah, KY 149877  40 Wood-n-Wave
5 Joseph Bowers   Ooltewah, TN 4438  112 Cumberland Transit
6 Jeff Bushong   Crawfordsville, IN 152563  104 Rotten Roby Cycle Sport
7 David Reed   Bath, MI 170308  136 Columbia Cycling
8 Thomas Cox   Bloomington, IN 8003  48 Morris Trucking
DNF Sean Boyle     88 Shawnee MTB

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kenneth Marshall   Columbia, TN 22604  135 Columbia Cycling
2 Stephen Wilson   Benton, KY 140437  25 Wood-n-Wave
3 Richard Rickey   Edwardsville, IL 203295  STLCC
4 Kirk Strader   Greenville, KY 217218  24 Wood-n-Wave
5 Gary Collins   Kirksey, KY 115886  26 Wood-n-Wave
DNF Glenn Martin   Bardwell, KY 130574  20 Wood-n-Wave

Men - EX - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Krewet   Glencoe, MO 119615  101 DRJ Racing

Men - Clydesdale

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Francis Fessler   Brentwood, TN 218743  27 Columbia Cycling
2 Jeff Robinson   Nashville, TN 229368  131 Moab

Men - BG - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bill Moore   Columbia, TN 225839  119 Columbia Cycling
2 Charles McClary     46 
3 Julian Gaines   Grand Rivers, KY 232218  13 Wood-n-Wave
4 Taylor Ladd     141 BikeWorld
5 Carson Beckett     Wood-n-Wave
6 Richard Scelzi     116 

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicholas Leonard   Owensboro, KY 240152  86 
2 Matt Goddard     41 
3 James Combs     81 Murray State University
4 James Mayes     21 Murray State University

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brett Robinson   Nashville, TN 238362  
2 Jeromy Pulley     74 
3 Jeremy Lobdell     77 
4 Andy Benedict     83 
5 Damon Brown     69 
6 James Unterreiner     39 
7 Alyn Brown   Indianapolis, IN 157213  28 
8 Larry Roberts     90 
9 Stephen Eric Niedbalski     36 
10 Scott Tapp     42 Wood-n-Wave
11 Terry Thomas     127 

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ken Story     65 Wood-n-Wave
2 Pete Buzzelli     56 Wood-n-Wave
3 Charles McClary     47 
4 Rob Bell     84 Wood-n-Wave
5 Norm Graham     82 

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Suiter     10 
2 Joseph Loftus     11 
3 Bill Knox     31 
4 Gary Beckett     72 

Men - Junior - 1-5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Blake Robinson     

Men - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott McClary     143 
2 Julian Gaines   Grand Rivers, KY 232218  147 Wood-n-Wave
3 John Scelzi     117 
4 Mariel Spencer     139 
5 Sarah Spencer     140 
6 Blake Gerlock     79 

Men - Junior - 6-8

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carson Beckett     146 Wood-n-Wave
2 John Paul Tapp     43 Wood-n-Wave
3 Caroline Collins     145 Wood-n-Wave
4 Collin Gunn     50 
5 Ethan Beyer     142 
6 Hays Threatt     75 
7 Shelton Brown     149 

Men - Junior - 9-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Scelzi     150 
DNF Clayton Brown     148 

Women - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kenzie Wilson     14 Wood-n-Wave

Women - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Randi Cox   Bloomington, IN 173157  49 Morris Trucking
2 Julian Rodgers     102 
3 Veronica Ingland     55 Wood-n-Wave / MSU
4 Lindsay Hatfield     35 Cycler's Cafe
5 Kristen Corbett   Murray, KY 233885  138 Murray State University
6 Jennifer Morehead   Jackson, TN 209407  61 Jackson Spokes
7 Ruthie Myers     63 

Women - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Morris     115 Morris Trucking / Bloomington
2 Wendy Scott   Pegram, TN 228397  97 Team Loveless Moab

Women - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rhonda Stevens   Champaign, IL 228232  30 

Women - First Timers

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ragina Perry     57 Wood-n-Wave
2 Kaye Story     66 Wood-n-Wave
3 Lesley Carr     78 
4 Mary Bleier     99 

Women - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jamina Swetlik     23 Wood-n-Wave / MSU

Women - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mindi Daniel     113 Team Schellers
2 Cay Gerlock     80 
3 Ali Elliot     95 Wood-n-Wave
DQ Laura Sweeney     37 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSpyShimanoSierra NevadaOSMOBonk BreakerCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee