Race Results for
Southeast Reg'l Champ AMBC #8
Anniston, AL
(Event Information)
View By:
Cross Country on 07/10/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Seth Ellis   Mi Wuk Village, CA 220745   
2 Bret Pacheco   Asheville 213288   
3 Ethan Quehl   Loganville, GA 175816   
4 Charly Hermanson   Columbia, MD 191618   
5 GREG RODRIGUEZ      
6 SHAWN SCOTT      
7 Joseph Dabbs   Homewood, AL 218784   
8 JEFF BOSWELL      
9 Max Trent   Powell, TN 184415   
10 SAM GWIN      
11 Troy Foster   Nashville, TN 156870   
12 Jeffrey Cunningham   Powell, TN 186321   

Men - SP - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JOSH HENNESSEY      
2 Mark Duffus   Perry, GA 224463   
3 JASON BROSCHE      
4 Mark Grobe   Fort Payne, AL 220878   
5 RICKY PETTITT      

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Johnson   Jacksonville, AL 161456   
2 Noah Harper   Chattanooga, TN 191028   
3 Darin Engle   Atlanta, GA 208802   
4 William Ford   Cleveland, TN 209539   
5 G Todd Park   Madison, SD 205620   
6 Mike Hefner   Fulton, MD 220981   
7 Thad Hoffman   Rockvale, TN 218482   
8 KEITH ROBERSON      
9 Billy Horne   Starke, FL 204798   
10 JEREMY POLK      
11 Daniel Parrish   Pavo, GA 218637   
12 Paul Hein   Salem, AL 210396   
13 DAVID FORSHEE      

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg Casteel   Lenoir City, TN 95775   
2 Robert Dyer   Jacksonville, FL 204349   
3 Mark Patterson   Powell, TN 131286   
4 Richard Smith   Gainesville, GA 207350   
5 David Good   Atlanta, GA 209713   
6 William Feier   Canton, GA 203619   
7 Kevin Trent   Powell, TN 195825   
DNF STEVE ROBERTS      

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marcus Watters   Altamonte Springs, FL 105245   
2 Bill Buckingham   Scotts Hill, TN 133305   
3 Philip (Ted) Alber   Royal Palm Beach, FL 139832   
4 Joel Hodges   Signal Mountain, TN 122408   
5 Steve McAuley   Lancing, TN 190451   
6 DAVE ROBERSON      

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Victor Alber   Royal Palm Beach, FL 194806   
2 Artur Sagat   Roswell, GA 207381   
3 Jaymes Halgat   Monroe, GA 195114   
4 Charlie Bennett   Dacula, GA 207780   

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ben Richardson   Perryville, KY 176926   
2 Ryan Woodall   Ocala, FL 153440   
3 Mikah Rust   Oak Ridge, TN 207552   
4 Eric Tittsworth   Chattanooga, TN 172636   
5 JOSH GERBACH      
6 Brad Atkins   Brandon, MS 204797   
7 Owen Simpson   Swannanoa, NC 206017   

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Stern   Indialantic, FL 153379   
2 Shey Lindner   Covington, GA 195152   
3 Tyson Geren   Chattanooga, TN 137722   
4 Patrick Jones   Atlanta, GA 153186   
5 Joe Dunlop   Athens, GA 43212   
6 Eric Jaskiewicz   Atlanta, GA 17701   
7 D Tyler Grahovec   Atlanta, GA 179499   
8 Zdenek Fiebinger   Franklin 183301   
9 John Hoover   Mc Donald, TN 127337   
10 Harvey Minton   Oldsmar, FL 167890   
11 Chad Smith   Pensacola, FL 203300   

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Terry Duran   Hailey, ID 82946   
2 John Myers   East Point, GA 164658   
3 Kenneth Marshall   Columbia, TN 22604   
4 Rick Harmon   Columbia, TN 15115   
5 Kurt Leverett   Tampa, FL 64603   
6 Mark Poore   Cookeville, TN 94493   
7 Mark Fisk   Fulton, KY 172787   
DNF Eric Purdue   Clarkston, GA 209716   

Men - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cody Smith   Anthony, FL 224126   
2 Rachel Whitaker   Madisonville, TN 212645   
DNF Jory Cunningham   Powell, TN 220149   

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 AUSTIN BERGER      
2 Luke Whitaker   Madisonville, TN 200674   
3 Axel Smith   Gainesville, GA 217969   
4 Kyle Hodges   Signal Mountain, TN 192075   

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Irwin   Micanopy, FL 187363   
2 Russell Sosebee   Lula, GA 230008   
3 Nathan Livesey   Oak Ridge, TN 226326   
4 ZACHARY SPANN      
5 DEAN STOVALL      
DNF JACOB THOMASON      

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JONATHAN OWENS      
2 Osias Lozano   Ocoee, FL 218915   
3 DAVID LEVITT      
4 JEROME DAVENPORT      
5 James Gibbs   Sanford, FL 168430   
6 RYAN DYE      

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JASON MURRELL      
2 STEVE CHOCKLEY      
3 GREG ELROD      
4 Lonny Pendergrass   Fort Payne, AL 208827   
5 Stanley Lewis   St Cloud, FL 121214   
6 JAYCE POWELL      
7 JASON MAXWELL      

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Lanigan   North Venice, FL 188692   
2 John Poczynski   Naples, FL 195040   
3 JAMES CAPEN      
4 Hamlet Harris   Dallas, GA 15170  319 
5 Todd Eubanks   Southside, AL 223206   
6 PHILIP IRWIN      

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Fyfe   Huntsville, AL 172779   
2 Shawn Altizer   Cedar Bluff, VA 189356   
3 Andrew Reardon   Franklin, TN 177637   
DNF ANDY MILLS      
DNF Earl Bradley   Indialantic, FL 133173   

Women - SP - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Beth Poczynski   Naples, FL 195041   
2 Julianne North   Stow , MA 165859   
3 Kayla Whitaker   Knoxville, TN 200685   
4 Nicki Sutherland   Columbus, GA 223185   

Women - EX - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paula Burks   Chattanooga, TN 5542   
2 Carolyn VanVurst   Boca Raton, FL 196051   
3 Ursula Sandefur   Auburn, AL 31203   
4 Amylynn Peterson   Knoxville, TN 212603   
5 Carey Lowery   Athens, TN 163722   
6 Rebecca Leeb   Atlanta, GA 177072   
7 Shirlee Finch   Alma, MI 210370   
DNF Krista Park   Madison, SD 203842   

Women - BG - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MARNIE BYRD      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUORESpyShimanoOSMOSierra NevadaBonk BreakerUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee