Race Results for
SORBA Blockhouse Boogie
Winder, GA
(Event Information)
View By:
Cross Country on 09/11/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MICHAEL YORK      
2 Kyle Hodges   Signal Mountain, TN 192075   
3 JOSHA LONGENECKER      

Men - SP - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 BEN MARSHALL      
3 RUSSELL SOSEBEE      
4 JAMES CHAPUT      

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ethan Quehl   Loganville, GA 175816   
2 Michael McGinniss   Buford, GA 222511   
3 BRIAN MATTHEWS      
4 YONI POLLAK      
5 CHRIS COREN      
6 Theral Mackey   San Mateo, CA 209724   
7 Adam Jones   Wilmington, NC 122160   
8 GEOFF MITCHELL      
9 DREW GENTEMAN      
10 CALEB LONGENECKER      
11 JEFF DADISMOAN      
12 CHARLIE MAFFITT      
13 GRANT LOCKWOOD      
14 Josh Vandall   Atlanta, GA 148961   
DNF SCOTT MICHAEL      

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JODY MCDANAL      
2 TIM OWENS      
3 JASON PRUITT      
4 BRAD JIMISON      
5 CHAD EDWARDS      
6 David Muse   Cumming, GA 161462   

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JASON CHILDRE      
2 Darin Engle   Atlanta, GA 208802   
3 WILLIAM N LANZILOTTA      
4 THOMAS YOUNG      
5 MATTHEW JOHNSON      
6 TADD PECK      
7 WAYNE GOWENS      
8 Steve Julian   Albany, GA 188705   
9 JOHN McELROY      
10 PARK TODD      
11 CHRIS MCCRORY      
12 Eddie Wimberly   Macon, GA 220825   
DNF STAR BRIDGE      
DNF RIDER UNKNOWN      
DNF HAROLD SOTILLO      

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Clifton (Cliff) Murrell   Silverthorne, CO 168994   
2 TADD PECK      
3 MICHAEL COUNCIL      
4 JOHNNY GARNER      
5 HARVEY WITT      
6 William Orisich   Decatur, GA 209719   
7 Asa Marshall   Macon, GA 223004   
8 ROBERT PRESS      
9 BILL WHIDDEN      
10 MIKE STABLER      
11 Mark Johnson   Cumming, GA 221666   
12 Jim Bailey   Covington, GA 209669   
13 Wojtek Wysocki   Lawrenceville, GA 200578   
14 JEFFREY DUCKWORTH      
15 THOMAS HOLMAN      
16 Richard Smith   Gainesville, GA 207350   
17 DAVID PARRETT      
18 DUANE LONGENECKER      
19 PAUL FIRNSCHILD      
DNF JIM SMITH      
DNF TOM GARDNER      

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Torre Smitherman   Gainesville, GA 33326   
2 Stan Ethridge      
3 John Burch   Roswell, GA 55137   
4 Joel Hodges   Signal Mountain, TN 122408   
5 RICHARD WAGGONER      
6 DALE VAUGHAN      
7 SCOT HARBEN      
8 Byron Merritt   Milledgeville, GA 156134   
9 Philip Cheek   Marietta, GA 137704   
10 BARCLAY RUSHTON      
11 Duane Dobesh   Roswell, GA 9641   

Men - PR/SM/EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Johnston   Lilburn, GA 18075   
2 Darrell Prillaman    Chapel Hill, NC 28718   
3 Adam Kovaly   Banner Elk, NC 207358   
4 Tim Barrett   Roswell, GA 152291   
5 Todd Daprano   Atlanta 145715   
6 Justin Fisher   Charleston, SC 228131   
7 Sterling Slates   Macon, GA 225217   
DNF JOSH WHITMORE      

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tristan Cowie   Brevard , NC 220084   
2 Christian Parrett   Macon, GA 220179   
3 Zach Kovaly   Alpharetta, GA 207359   
4 Charlie Bennett   Dacula, GA 207780   
5 Jaymes Halgat   Monroe, GA 195114   

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shey Lindner   Covington, GA 195152   
2 Scott Unnold   Gainesville, GA 181001   
3 Eric Jaskiewicz   Atlanta, GA 17701   
4 Brent Graves   Morgan Hill, CA 13937   
5 Shane Schreihart   Woodstock, GA 185868   
6 Cleve Blackwell   Greenville, SC 144020   
7 Zdenek Fiebinger   Franklin 183301   
8 Peter Joski   Decatur, GA 192560   
9 Patrick Jones   Atlanta, GA 153186   
10 John Younkins   Atlanta, GA 142171   
11 Brian Lord   Covington, GA 182406   
DNF Greg Turner   Marietta, GA 79057   
DNF BOB DONALD      

Men - EX - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Don Newman   Athens, GA 205680   
2 Eric Purdue   Clarkston, GA 209716   

Men - Clydesdale - Beginner

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 J.R. TUCKER      
2 MICHAEL CRAIG      
3 Jim Stradley   Madison, GA 222415   
4 MARK SCHRODER      
5 KIRK SWANSON      
6 JEFF INGLE      
7 David Greenwell      
8 BRUCE RAY      
9 TOM HUGHES      
10 UNKNOWN RIDER      
11 ERIC STROM      
12 JOSHUA COFFEY      

Men - Clydesdale - Sport

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BILL RIDDLE      
2 MARK GOFFI      
3 CRAIG BAILEY      
4 MITCHELL HAYES      
5 CHRIS L SMITH      
6 PAUL SCHULTZ      
7 M Jason Brosche   Clermont, GA 200471   
8 Bill Stovall   Wanaque, NJ 209712   
9 BILL R BENNETT      
10 JAY SWIFT      

Men - BG - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JUSTIN SOUTHER      
2 Axel Smith   Gainesville, GA 217969   
3 TIM ROBNETT      
4 LOGAN SOUTHER      
5 Everett Lindner   Covington, GA 222457   
6 KYLE COX      
7 Jansen Lindner   Covington, GA 222461   
8 STEPHEN BENNETT      

Men - BG - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CHRIS TOWNSEND      
2 CODY MITCHELL      
3 THOMAS M TARRER III      
4 TATE HARNEY      
5 BENJAMIN BENNETT      
DNF IAN TIBBETT      

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RYAN PUCKET      
2 KIRK LINDQUIST      
3 MARCUS SEYMOUR      
4 ALAN FARMER      
5 MATT ELLETT      
6 JOHN BEST      
7 ROBERT SOSEBEE      
8 JACOB CORWINE      
9 MICHAEL GARCIA      
10 Chris Shelton      
11 Christopher Doncer      
12 Zach Hart      
13 Tyrone Morgan      
14 DANIEL K ELZEY      
DNF Michael Mann      

Men - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BRIAN DELOUGLY      
2 CRISPIN Del NERO      
3 BRENT NOISETTE      
4 TODD FISHER      
5 Jeffrey Blau   Atlanta, GA 151876   
6 OSCAR M MUNOZ      
7 TRAVIS M KNIGHT      
8 SERGIO GRIPPO      
9 Robb Fink      
10 CHRIS MEADE      
11 OMAR ROJAS      
12 RYAN FIELD      
13 JIMMY BRONSTEIN      
14 VINCE HARDY      
15 MORRIS DAYTON      
16 Casey Moon      
DNF JOHNNY LANCE      

Men - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BRUCE GANN      
2 M SCOTT BROWN      
3 BRIAN PILCZUK      
4 RICK SCHIVINATO      
5 MARVIN KEENAN      
6 CARLETON LANGLEY      
7 Bryan Mouton      
8 ROBERT REID      
9 PAUL HELMBOLD      
10 Giovanni Izaguirre      
11 ERIC SCHNEIDER      
12 WILLIAM JONES      
13 Brian Archer      
DNF CARLOS ROJAS      

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DALE VINCENT      
2 TIM CHEEK      
3 DOUG MATHEWS      
4 Eric Tully   Macon, GA 223289   
5 BRUCE MORRIS      
6 BRENT DAVIS      
7 JOHN LARIMER      
8 ROGER DUNN      
9 JACKIE SOUTHER      
10 TODD BUCHANAN      
11 STUART RACKLEY      
12 ALLEN PHILLIPS      
13 CHUCK NORRIS SR      
14 James Kovaly   Alpharetta, GA 210890   
15 MARK PORTWOOD      
16 JIM SHANNI      
17 MICHAEL MCGEE      

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 STEPHEN MULLINS      
2 CHRIS CALLAHAN      
3 RICHARD PILCZUK      
4 JIM HOLLAND      
5 STEVEN COLLINS      
6 BOBBY BURDETTE      
7 TOM APGAR      

Women - SP - Senior - 1-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ASHLEY SUMMERS      
2 Kate Cook   Roswell, GA 225421   
3 COURTNEY AKIN      
4 CHERITA LONGENECKER      
5 Renee Martinez   Macon, GA 210392   

Women - SP - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JODY WAGGONER      
2 NORMA RAINWATER      
3 LISA HENDERSON      
4 Aimee Murphy   Decatur, GA 221533   
5 Trish Albert   Smyrna, GA 140671   
6 UNKNOWN RIDER      
7 LISA LEE      

Women - PR/EX - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Krista Park   Madison, SD 203842   
2 Dani Dembrak (1 - EX)   Athens, GA 158598   
3 Kimberly Moore (2 - EX)   Sharpsburg, GA 209709   
4 Maria Carrelli   Decatur, GA 221037   
DNF Samantha Kaine   Roswell, GA 205691   

Women - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ALISON KNIGHT      
2 Linda Demma      

Women - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ANGIE CHILDRE      
3 RACHEL HELMBOLD      

Women - BG - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KIRSTEN DAVIS      
2 DORENE O'MALLEY      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSierra NevadaOSMOShimanoBonk BreakerCUORESpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee