Race Results for
Florida State Championship #2
Jacksonville, FL
(Event Information)
View By:
Cross Country on 09/25/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1CURT SKINNER      
2Martin Cox   Gainesville, FL 185995   
3Matthew Mitchell   Chambersburg, PA 214249   
4Andy Relue   Tampa, FL 214807   
5Matthew Foxenberger   Tampa, FL 204310   
6DREW EDSALL      
7Osias Lozano   Ocoee, FL 218915   
8Ryan Walsh   Lakeland, FL 223193   
9ERIC POST      
10CAMERON RIPPLE      
11JUSTIN HOBLET      
12GREG DOUGHERTY      
13Tobin McKnight   Gainesville, FL 217875   
14Steven Heal   Kansas City, MO 166222   
15Joseph Irwin   Micanopy, FL 187363   
DNFALEX HINTON      
DNFKELLY MARCUS      
DNFChris Janiszewski   Kula, HI 224537   
DNFDustin Schemel   Alexis, NC 185869   

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Pete Johnson   Jacksonville, FL 194829   
2Joey Kundtz   Bonita Springs, FL 197609   
3Adam Goldfar   Plantation, FL 197810   
4Billy Horne   Starke, FL 204798   
5STEVE PAOLETTA      
6TREVOR BUSBY      
7Julio Umpierre   Citra, FL 215545   
8Julio Miranda   Hialeah, FL 202609   
9Todd Hatfield   Jacksonville, FL 209380   
10CHRIS BISHOP      
11Jim Cooper   Cape Coral, FL 153430   
12ADAM BAKER      
13RUSSELL HAGAN      
14ANDY WEHMEYER      
15Aaron Becker   Tampa, FL 194447   
16STEWART BRADLEY      
17MATT LOVE      
18Daniel Parrish   Pavo, GA 218637   
19Jeff Terris   St Petersburg, FL 148283   
20LLOYD WELLS      
21MACE MCMILLAN      
22Richard Pilock   Viera, FL 113362   
23ALLEN LECKBAND      

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Destry LeBrun   Pensacola, FL 211692   
2Steven Pavent   Saint Petersburg, FL 139379   
3Chris Keefe   Miami, FL 188332   
4JOE MASON      
5Mark Perri   Daytona Beach, FL 159204   
6Brian Wood   Deerfield Beach, FL 185891   
7HERB HATCH      
8TODD LYONS      
9JOE COUTURIER      
10Jamie Enright   Lakeland, FL 166859   
11SCOTT WEBER      
12Alfred Mann   Sorrento, FL 122822   
13DON PENNINGTON      
14Ron Wiltison   Sebastian, FL 188707   
15Michael Lenhardt   Boca Raton, FL 204665   
16MARK PRITZL      

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Marcus Watters   Altamonte Springs, FL 105245   
2DOUG STEIN      
3Rich Bulgrin   Umatilla, FL 176000   
4Markus Mittermayr   South Pasadena, FL 164927   

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ryan Woodall   Ocala, FL 153440   
2Shane Danford   Ocala, FL 175210   
3Allison Anjos   Boca Raton, FL 153443   
4Robert McCarty   Cooper City, FL 109231   
5Victor Alber   Royal Palm Beach, FL 194806   
6JIMBO MCGUIRE      
7JOSE LOPEZ      
8Luke Rozanski   Black Mountain, NC 186103   
9Sean Crichton   Jacksonville Beach, FL 194445   
DNFJustin Fisher   Charleston, SC 228131   

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Matthew Maddox   Fernandina Beach, FL 109180   
2Mose Howard   Tampa 164929   
3Robert Bounds   Newberry, FL 211734   
4James Hendry   Jacksonville, FL 138975   
5Tim Wisner   Palm Beach Gardens, FL 197809   
6Ryan Borger   Tampa, FL 211691   
7Harvey Minton   Oldsmar, FL 167890   
8Anthony Janik   Jacksonville, FL 194446   
9OSCAR CAMACHO      
10Andrew Danford   Ocala, FL 173954   
11Jay Ulloa   New Symrna Beach, FL 76868   
12David Desrosiers   Crawfordville, FL 9317   
13Stephen LaRue   Sunrise, FL 145733   
14RICK COPLEY      
15Mike Nuccio   New Port Richey, FL 176298   
DNFScott Cugno   Boca Raton  154900   
DNFVinnie Tamburello   Pompano, FL 131982   

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Michael Blaney   Ocala, FL 211733   
2Steve McKnelly   Jacksonville, FL 105246   
3Joe DiEmmanuele   Fort Lauderdale, FL 210251   
4Clifford Bowers   Gainesville, FL 186643   
5Henrique Duarte   Boca Raton, FL 188689   
6Rick Pena   Jacksonville, FL 40894   
7Kurt Leverett   Tampa, FL 64603   
8Douglas Luedeke   New Smyrna, FL 188511   
9Robbie Burger   Pensacola, FL 201808   
10Greg Schmidt   Indialantic, FL 195518   
11Marshall Reeves   Melbourne Beach, FL 221607   
12Frank LaRue   Fort Lauderdale, FL 179296   
DNFBob Umbel   Melbourne Beach, FL 185888   
DNFJeff Esposito   Anywhere,  206156   
DNFFranz Biron Keefer   Indian Harbour Beach, FL 18684   

Men - Clydesdale - Beginner - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jason Bellot   Bonifay, FL 122395   
2DAVID FAIRCHILD      
4ROBERT MCLAUGHLIN      
5SCOTT CAMPBELL      
6KARLOS R.BERNART      
7HARRY CORDOZA      
8KEITH LANG      
9Jeffrey Voiles   Safety Harbor, FL 216653   
10Bryan Boren   Parrish, FL 186005   
11ROBERT GLOVER      
12JOSHUA VAN CLEEF      
13JON JOHN      
14Michael Ayers   Temple Terrace, FL 222558   
15JOHN CHIASSON      
DNFJOEL BLASUTIA      

Men - Clydesdale - Sport - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1WILLIAM LEIBLICK      
2CHRIS SLATON      

Men - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Cody Smith   Anthony, FL 224126   
2CHADD BLANKENBILLER      
3KAIN RODRIGUEZ      

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jamie Knight   Fort Meade, FL 217004   
2AUSTIN BERGER      
3Austin Cox   Gainesville, FL 225991   
3COLIN QUAINTON      
4Jacob Martin   Gainesville, FL 202582   
5STEVEN MCKNELLY      
DNFMAC CLEVINGER      
DNFDillon Parrott   Tarpon Springs, FL 224808   

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1MITCHELL CAMPBELL      
2EVAN PENNINGTON      
3MICHAEL BROWN      
4BRENT HALL      
5MICHAEL JENNESSE      
6SCOTT REINARD      

Men - BG - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1ANTHONY HUTTON      
2Brian Bates   Alachua, FL 227261   

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Greg DeRosa   Fayetteville , NC 216166   
2Matthew Goforth   Lake Park, FL 216990   
3JOSH HENNESSEY      
4LEIF KRUSE      
5MIKE NEHRBAS      
6DYLAN SCHEMEL      
7Brent Cutshall   Tampa, FL 208872   
8Aaron Howard   Orlando, FL 194440   
9RYAN BURROUGHS      
10Zach Duncan   Lakeland, FL 233898   
11David Cordero   Lutz, FL 230196   
12JERIMY BENNETT      
13Arthur Martinot   Winter Park, FL 234313   
14ELIJAH HOUSER      
15MICHAEL LEE      
DNFMANAR TARABISHI      

Men - BG - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1FREMONT LATIMER      
2RADULIAN POP      
3NESSE HORTON      
4BRETT WALDRON      
5SHANE LAWSON      
6JON DELOGE      
7MICHAEL MAROZZI      
8GREG CUMMINGS      
9DAVID ROACH      
10CEDRIC WEST      
DNFBRYAN ACRES      
DNFAARON JOYCE      

Men - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1James Davis   Amherst, NH 219682   
2Tommy Serra   Wesley Chapel, FL 182403   
3Matthew Little   Yulee, FL 224869   
4Chad Bobbitt   Austin, TX 217687   
5HENRY SANTILLANA      
6STUART GILLINGUAM      
7PETER IFKA      
8Brent Haeseker   Crystal River, FL 194807   
9WILLIAM BRACKEN      
10David Chorazak   Port Charlotte, FL 218449   
11BRAD CHUPP      
12LARRY ASHLEY      
13Oscar Manrique   Miami, FL 233837   
14KEVIN SOWLES      
15ASHLEY LOPEZ      
16MICHAEL RAMSEY      

Men - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Anthony Bielobockie   Jacksonville, FL 218639   
2RANDY REYNOLDS      
3James Knight   Bartow, FL 217003   
4Stanley Lewis   St Cloud, FL 121214   
5KEVIN ADAMS      
6Matthew Roberts   Ocala, FL 219902   
7PETER KOVALICK      
8ERIC STONE      
9ALLAN DRAHEIM      
10Shane Crowder   Springhill, FL 208513   
11DALE MORRISON      
12Casey Parrott   Dunedin, FL 224809   
13CHRIS DIXON      
DNFJACKSON MAREK      

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Lance Gaab   Vero Beach, FL 220627   
2JOHN POCZYNSKI      
3FRANK FLYNN      
4CLIFF POWERS      
5Richard Lanigan   North Venice, FL 188692   
6JAMES CAPEN      
7SHAWN WINSOR      
8Andy Ramirez   Superior, CO 176007   
9Collin Mason   Delray Beach, FL 185883   
10SCOTT POTTER      
11RALPH LOTT      
12BRIAN HASTINGS      
13DAVID DAVENPORT      
14STERLING MURPHEY      
15CARL ZART      
16JOHN MOORE      
17PHILIP IRWIN      

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1CHARLES COULTAS      
2James Haycraft   Pensacola, FL 144614   
3RJ WHITE      
4David Beckemeier   Orlando, FL 201554   
DNFSAM VEAL      

Women - SP - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Sandra Tomlinson   Jacksonville, FL 198393   
2HEATHER HATCH      
3Tracey Wallace   Lakeland, FL 188970   
4Julie Barker   Lake Park, FL 185887   
5Jolie Pavent   St Petersburg, FL 177697   
6DYAN ZEDEKER      
7RENAE BLEVINS      
8Hillary Seminick   Denver, CO 222688   
9ALEX CONTRERAS      
DNFNIKI CELANI      

Women - EX - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Pamela McLaughlin   Wesley Chapel, FL 194822   
2SHELLY ALLEN      
3Jane Quigley   Tampa, FL 47587   
4Carolyn VanVurst   Boca Raton, FL 196051   
5BETH POCZYNSKI      
6Renee Blaney   Ocala, FL 195771   

Women - BG - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jennifer Hoyles   Ocala, FL 214924   
2ANDREA GIMON      
3LAURIE SCHOEPE      
4MARNIE BYRD      
5MARIA LONG      
6MERRI BASS      
7AMANDA LITTLE      
8JULIE WALKER      
9ALI WELLS      
10PENNY MCMILLAN      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFBonk BreakerShimanoSpySierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee