Race Results for
Tamarack Twister State Championship
Cascade, ID
(Event Information)
View By:
Cross Country on 08/20/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Trailblazers - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cassidy Thomas      
2 Malcolm Heslin      
3 Michael Beck      
4 Madelin Roe      

Men - Sport Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Toby Biery      

Men - Sport Clydesdale

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Kam      
2 Charles Mills   Idaho Falls, ID 213276   
3 Bob Hoffman      

Men - SP - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ben Moore      

Men - SP - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Austin Edwards      
2 Keaton Keene      
3 Riley Black      

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josh Oppenheimer      
2 Jesse Beumeler      
3 Adam Snyder      
4 Nick Morley      
5 Jesse Craven      

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Geoff Baker      
2 Jason Miller      
3 Brian Allen      
4 Steve Baker      
5 Scott Hill      
6 Erik Knudsen      
7 Mike Winans      
8 Paul Willard      
9 Tyson Ekstrom      
10 Todd Wong      
11 Graham Hill      
12 Jon Carmack      
13 Chad Summervill      
14 Eric Lafferty      

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Stott   Boise, ID 232996   
2 Chuck Keene      
3 Greg Parker   Boise, ID 137045   
4 Mark Klinger      
5 Steve Strazl      
6 James White   Pocatello, ID 156373   
7 Colby Dees   Nampa, ID 210233   
DNF Steve Rogers      
DNF Terry Heslin      
DNF Doug Bradley      
DNF Bob Jamisch      
DNF Bob McLaughlin      

Men - SP - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Kuchera      
2 Rolf Hebenstreit   Moab, UT 174427   
3 Jack Heagy      
4 Michael Duffy      
5 Steve Fredrickson      

Men - SP - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Will Swenson   Boise, ID 200349   

Men - PR/SM - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cody Peterson   Bend, OR 97506   
2 Michael Tobin   Boise, ID 35668   
3 Michael Gaertner   Coeur D Alene, ID 12623   
4 Lars-Erik Johnson   Ketchum, ID 111020   
5 Thomas Grant   Boise, ID 13911   
6 Uhl Albert   Eagle, ID 1289   
7 Keith Hickerson   Boise, ID 220167   
8 Whitney Albright   Ketchum Idaho 1303   
9 Justin Hofeldt   Post Falls, ID 157278   
10 Brandon Akers (1 - PR)   Boise, ID 96007   
11 Shawn Mitchell   Boise, ID 24621   
12 Darren Lightfield   Boise, ID 197708   
13 Karl Umiker (1 - SM)   Moscow, ID 36212   
DNF Ethan Harrison   Coeur D Alene, ID 110852   

Men - Expert Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Moores   Boise, ID 90758   

Men - EX - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Austin Forbes   Boise, ID 213762   
2 Brad Rogers      
3 Michael Miller   Menlo Park, CA 220857   

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sam Young   Ketchum, ID 119453   
2 Casey Smith   Boise, ID 103259   

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 George (Tad) Hamilton   Boise, ID 14809   
2 Chris Bondurant   Boise, ID 4178   
3 Reed Melton   Redwood City, CA 213842   
4 Louis Gilbert   Salt Lake City, UT 99734   
5 Sean Ollila   Boise, ID 228759   
6 David Thomas   Boise, ID 212173   
7 Greg Coy   Boise, ID 8008   
8 Rich Hardy      
9 Michael McDonald   Boise, ID 205325   
10 Alex Phipps   Boise, ID 204050   

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Taylor   Boise, ID 179215   
2 Jon Gould   Boise, ID 207646   
3 Robert Grover   White City, OR 14303   

Men - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chase Dees      

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brady Adams   Boise, ID 225393   
2 Eric Fitzpatrick      
3 Nicholas Gamboa      

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dylan Jones      
2 Bryce Klinger      
3 Kenne Johnston      

Men - BG - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zach Hooley      

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jaeson Wise      
2 Huy Nguyen      

Men - BG - Senior - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Hidalgo      
2 Josh Gleaton      

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cahill Jones      
2 Mike Fitzpatrick      

Men - BG - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tom Reimbolt   Boise 202180   

Men - BG - Master - 60-69

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bill Dorsch      

Men - Beginner Clydesdale

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bill Buckland      

Women - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laura Fredriksen      

Women - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristi Kendrick      
2 Jessica Jensen      
3 Julie Richardson      
4 Suzanne Miller      

Women - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christi Hall   Boise, ID 151062   
2 Sharon Hanson      
3 Laurie Fitzpatrick      

Women - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Barber   Boise, ID 139667   
2 Jill Forsmann   Boise, ID 229294   
3 Nicole Umiker   Moscow, ID 168565   
4 Lauren Dorsch      
5 Heather Thiry   Mccall, ID 179870   

Women - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Tobin   Boise, ID 73798   
2 Monique Simone   Salt Lake City, UT 213179   
3 Tamara Adamek   Boise, ID 218054   
DNF Jody Bradbury   Bend, OR 207207   

Women - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lynn Stott   Boise, ID 229694   

Women - EX - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gabriele Anderson   Sun Valley, ID 154839   

Women - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicole Beck      

Women - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tessa O'Shea      
2 Angela Earle      
3 Kristi Regotti      

Women - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lynda Ransdell      
2 Kendra Smith      
3 Nicole Brooks      
4 Angela Hill      

Women - Pro - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mary Ann Ozier   Boise, ID 77432   
2 Lorien Lightfield   Boise, ID 98936   
3 Stacey Scanlan   Boise, ID 199731   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerShimanoSpyCUORESierra NevadaOSMOUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee