Race Results for
Michael P Murad Memorial Road Race
Poolesville, MD
(Event Information)
View By:
Road Race on 08/13/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - MR - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Hayes   Warrenton, VA 15521   Mountain's Edge Cycling Team
2 Michael Stearns   Arlington, VA 90951   ABRT/Snow Valley pb Seal-on
3 Keith Sandbloom   Washington, DC 31199   NCVC/Edge Technologies
4 Brian Marchionini   Silver Spring, MD 78597   DC Velo/Martens Volvo
5 Peter Lindeman   Arlington, VA 147939   NCVC/Edge Technologies
6 Paul Basler   Manassas, VA 70997   ABRT/Snow Valley pb Seal-on
7 William Kembery   Rockville, MD 198085   DC Velo/Martens Volvo
8 Andrew Hong   Gaithersburg, MD 73067   Red Lantern Racing
9 D Daniel   Atlanta, GA 8612   Richmond Ciclismo
10 Guy Perotti   Great Falls, VA 27767   ABRT/Snow Valley pb Seal-on
11 Jeffrey Sanders   Crownsville, MD 140914   AVC/State Farm
12 Steven Dowler   Kensington, MD 212857   DC Velo/Martens Volvo
13 Keith Reeder   Annapolis, MD 210369   Bayside/Bike Dr/Cannondale
14 Michael Davis   Hollywood, MD 8831   ABRT/Snow Valley pb Seal-on
15 Michael Birner   Woodbine, MD 57561   All American
16 Kevin Gallo   Vienna, VA 51675   Squadra Coppi/IM Saab
17 Richard Baum   Rockville, MD 164232   Extreme
18 Arch McKown   Raleigh, NC 47787   ABRT/Snow Valley pb Seal-on
19 Marcus Moloney   Freehold, NJ 65507   LSV/Kelly
20 Peter Henry   Richmond, VA 43408   Monticello VC

Men - MR - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Price   Woodbridge, VA 92452   ABRT/Snow Valley pb Seal-on
2 Marc Frazer   Baltimore, MD 128378   LSV/Kelly
3 Arthur Brown   Washington, DC 63036   DC Velo/Martens Volvo
4 Joseph Baremore   Silver Spring, MD 60012   DC Velo/Martens Volvo
5 David Osborne   Silver Spring, MD 47971   Artemis
6 Mark Sommers   Washington, DC 149858   DC Velo/Martens Volvo
7 Bill Gros   Ashburn, VA 51036   Squadra Coppi/IM Saab
8 John Kelly   Cockeysville, MD 50166   LSV/Kelly
9 John Hebner   Marriottsville, MD 111432   Squadra Coppi/IM Saab
10 Gregory Smith   Laurel, MD 33144   DC Velo/Martens Volvo
11 Keith Mitchell   Somewhere,  62379   ABRT/Snow Valley pb Seal-on
12 Christopher Rassekh   Lafayette Hill, PA 60519   All Ireland/WV Healthcare
13 Spencer Beckett   Elkton, MD 199532   ABRT/Snow Valley pb Seal-on
14 Bernie Gumucio   Rockville, MD 195020   DC Velo/Martens Volvo
15 Karl Kensinger   Arlington, VA 18948   Alan/MidAtlantic
16 Thomas Moen   Honolulu, HI 207827   Team BBC
17 Curtis Southern   Frederick, MD 52033   NCVC/Edge Technologies
18 Roger Friend   Charlottesville, VA 12432   Monticello VC
19 Dan Lanier   Ellicott City, MD 212518   LSV/Kelly
20 David Scharff   Baltimore, MD 53940   LSV/Kelly

Men - MR - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Langlois   Santa Rosa, CA 20330   ABRT/Snow Valley pb Seal-on
2 Timothy Lung   Hagerstown, MD 45621   AVC/State Farm
3 Craig Clark   Reston, VA 197253   Evolution/Team DLS
4 Richard Schiesz   Crofton, MD 57062   ABRT/Snow Valley pb Seal-on
5 Paul Gruenberger   Columbia, MD 14316   Artemis
6 Randall Root   Sterling, VA 30526   ABRT/Snow Valley pb Seal-on
7 Kerry Scanlon   Chevy Chase, MD 116673   DC Velo/Martens Volvo
8 Michael Harris   Catonsville, MD 168634   ChesapeakeWheelmen/KingPawn
9 Thomas Moore   Odenton, MD 198671   ABRT/Snow Valley pb Seal-on
10 Scott Olson   Cockeysville, MD 198038   Team BBC
11 Mr Unknown      Unknown
12 Russ Nichols   Annapolis, MD 187072   ABRT/Snow Valley pb Seal-on
13 Murray Davis   Bel Air, MD 208383   LSV/Kelly
14 William Care   Mt Gretna, PA 172697   Era Cycling
15 Daniel Kole   Reston, VA 198035   Evolution/Team DLS
16 Kenneth Sheck   Strasburg, VA 204841   Winchester Wheelmen
17 Barry Rumsey   Baltimore, MD 60630   LSV/Kelly
18 Richard Pfleiderer   Huntingtown, MD 49897   ABRT/Snow Valley pb Seal-on
19 Myron Lehtman   Washington, DC 67514   NCVC/Edge Technologies
20 Bob Walters   Severna Park, MD 151055   ABRT/Snow Valley pb Seal-on

Men - MR - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Barry Free   Lebanon, PA 12333   Era Cycling
2 Giulio Porta   Annandale, VA 28452   ChesapeakeWheelmen/KingPawn
3 Lee Sigelman   Washington, DC 222254   HPC/List/Cardinal
4 Henry Banta   Washington, DC 48438   NCVC/Edge Technologies
5 Merrick Frampton   Reistertown, MD 167588   VCB/Legg Mason-Race Pace

Men - Pro/Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gerardo Castro      Team Cobblestone/Natures Path
2 Peter Penzell   Annapolis, MD 153487   ABRT/Snow Valley pb Seal-on
3 Edward Brignole   San Diego, CA 139096   LSV/Kelly
4 Sean Barrie   Washington, DC 198408   MSR/Rockville Harley
5 Paul Mica   Alexandria, VA 177291   NCVC/Edge Technologies
6 Ian Birlem   Washington, DC 3752   MSR/Rockville Harley
7 Craig Dodson   Richmond, VA 122482   Team Cobblestone/Natures Path
8 Reed Tanger   Arlington, VA 68301   Transrapid-USA.com
9 Jonathan Wirsing   Sandy Hook, VA 48398   ABRT/Snow Valley pb Seal-on
10 Matthew Cooke   Boulder, CO 190900   Unknown
11 Pedro Hijar   Reston, VA 64699   Evolution/Team DLS
12 Ken Johnson      MSR/Rockville Harley
13 John DeLong   Blacksburg, VA 61583   ABRT/Snow Valley pb Seal-on
14 Christopher Schmidt   Arlington, VA 74299   NCVC/Edge Technologies
15 Brian Butts   Arlington, VA 169492   MSR/Rockville Harley
16 Andrew Shaw   Alexandria, VA 116102   NCVC/Edge Technologies
17 Ralph Muoio   Washington, DC 51562   LSV/Kelly
18 Jason Meidhof   Bethesda, MD 143088   NCVC/Edge Technologies
19 George Ganoung   Hedgesville, WV 99328   Armed Forces
20 Chris Hardee   Washington, DC 65012   LSV/Kelly

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nick Bax   Boulder, CO 193457   Artemis
2 Todd Hipp   Sterling, VA 206049   Lanterne Rouge/Java Shack
3 William Breslin   Chantilly, VA 4772   VCB/Legg Mason-Race Pace
4 Mitchell Luck   Chapel Hill, NC 186626   Artemis
5 Geffrey Moy   Blacksburg, VA 185961   West Virginia
6 Fredrik Andersson   Falls Church, VA 216108   NCVC/Edge Technologies
7 Nikolas Pakulla   Ellicott City, MD 196660   ABRT/Snow Valley pb Seal-on
8 Sean O'Rourke   Alexandria, VA 220702   Maryland Collegiate Cycling
9 Michael Bradbury   Broadlands, VA 187717   Evolution/Team DLS
10 Thomas Soladay   Glendale, CA 220775   Team Spirit Cycling
11 Christopher Wiedmaier   Vienna, VA 195839   Evolution/Team DLS
12 Ryan Vaart   Arlington, VA 141347   NCVC/Edge Technologies
13 Patrick Cusack   Chevy Chase, MD 139582   MSR/Rockville Harley
14 Michael Rea      Unattached
15 John Parks   Warrenton, VA 205871   Mountain's Edge Cycling Team
16 George Woodall   Silver Spring, MD 38883   MSR/Rockville Harley
17 Aric Line   Reston, VA 73252   VCB/Legg Mason-Race Pace
18 Dan Lader   Bethesda, MD 170538   MSR/Rockville Harley
19 Anthony Hall   Richmond, VA 220560   Richmond Ciclismo
20 Julian Brown   Arlington, VA 193802   Artemis

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cornelius Griggs   College Park, MD 206836   Artemis
2 Ted Michaels   Leesburg, VA 206649   Evolution/Team DLS
3 Wade Jennings   Springfield, VA 206885   NCVC/Edge Technologies
4 Dave Bradshaw   Columbia, MD 218902   LSV/Kelly
5 Steven Grant   Washington, DC 204726   NCVC/Edge Technologies
6 Eric Krause   Middletown, MD 214347   All American
7 Benjamin Green   Washington, DC 219949   NCVC/Edge Technologies
8 Andreas Gutzeit   Washington, DC 215952   NCVC/Edge Technologies
9 Richard Caperton   Washington, DC 206251   NCVC/Edge Technologies
10 Chip Hoover   El Paso, TX 215690   NCVC/Edge Technologies
11 Bruce Creighton   Arlington, VA 206268   NCVC/Edge Technologies
12 Shannon Morgan   Chevy Chase, MD 219595   Bicycle Place VC
13 Marc Klein   Arlington, VA 201836   NCVC/Edge Technologies
14 Tupper Cole   Raleigh, NC 205307   NCVC/Edge Technologies
15 Jesse Moore   Taylors, SC 179170   ABRT/Snow Valley pb Seal-on
16 Karl Anderson   Arlington, VA 222647   NCVC/Edge Technologies
17 John Preuss   Northville, MI 209314   Evolution/Team DLS
18 Peter Whitlock   Bethesda, MD 222833   NCVC/Edge Technologies
19 Eric Welp   Hyattsville, MD 210966   Unattached
20 Samuel Dangremond   Arlington, VA 168260   Unattached

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dale Waters   Hunt Valley, MD 229456   Team BBC
2 Jeffery Marks   Baltimore, MD 224726   Unattached
3 William Stiles   West Friendship 222620   Unattached
4 Ray Manyoky   Bethesda, MD 217022   Bicycle Place VC
5 John Leber   Arlington, VA 216894   Unattached
6 Douglas Galbi   Arlington, VA 293032   Lanterne Rouge/Java Shack
7 Tim Coulson      Unattached
8 John Koblinsky      NCVC/Edge Technologies
9 Peter Nicoll   Alexandria, VA 230115   Squadra Coppi/IM Saab
10 Matthew Barrett   Ellicott City, MD 215687   Unattached
11 Jeff Blankman      Team BBC
12 Mike Mangiaracina   Takoma Park, MD 224468   NCVC/Edge Technologies
13 Dan Bordes   Leesburg, VA 223956   Evolution/Team DLS
14 John Lowe   Washington, DC 206656   DC Velo/Martens Volvo
15 Edward Russell   Towson, MD 206327   Team BBC
16 Scott Wilets   Bethesda, MD 220967   Bicycle Place VC
17 Peter Haines   Rockville, MD 223000   Unattached
18 Kevin Green      Unattached
19 Mr Unknown      Unknown
20 Gregory Landis   Great Mills, MD 210577   Pax Velo

Women - MR - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Evelyn Egizi   Silver Spring, MD 129625   Artemis
2 Doreen Chaitt   Kensington, MD 62254   HPC/List/Cardinal
3 Diane Harris   Ft Washington, MD 177520   Artemis
4 Margaret Kilby   Washington, DC 166194   Artemis
5 Mimi Newcastle   Fort Washington, MD 200625   HPC/List/Cardinal

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aimee Murphy (1 - Cat3)   Pasadena, MD 183659   All American
2 Tammy Sadle   Lafayette , CO 212808   HPC/List/Cardinal
3 Jenette Williams   Proctorville, OH 143297   HPC/List/Cardinal
4 Sheila Gudiswitz   Washington, DC 199262   Artemis
5 Christine Kelley   Middletown, MD 166665   NCVC/Edge Technologies
6 Amity Elliot   Boulder, CO 222471   Team BBC
7 Betsy Sellers (1 - Cat2)   Washington, DC 61341   Rock Creek Racers/Revolution
8 Janet Olney   Baltimore, MD 178681   Team BBC
9 Heidi Goldberg   Washington, DC 201897   HPC/List/Cardinal
10 Heidi Woolever   Brooklyn, NY 120497   ABRT/Snow Valley pb Seal-on
11 Melissa Petty   Knoxville, TN 208174   Team Fuji
12 Tracy Rankin   Rockville, MD 29153   DC Velo/Martens Volvo
13 Diane Miller   Washington, DC 208554   HPC/List/Cardinal
14 Cora Webb   Blacksburg, VA 208139   Team Fuji
15 Janelle Hubbard   Centreville, VA 148558   NCVC/Edge Technologies
16 Susan Hefler   Herndon, VA 15670   HPC/List/Cardinal
17 Carol Ennser   Newport News, VA 111402   Tri Power
18 Heidi von Teitenberg   Baltimore, MD 207086   Team BBC

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lora Bankova   Baltimore, MD 219027   LSV/Kelly
2 Alexandra Christopulos   Vienna, VA 222105   HPC/List/Cardinal
3 Susanne Morsberger   Baltimore, MD 207386   Team BBC
4 Kathleen Landers   Baltimore, MD 142014   Team BBC
5 Bryn Skibo   Ocean City, NJ 229788   NCVC/Edge Technologies
6 Wendy Ulmer   Arlington Va 204785   Artemis
7 Susan Olson   Westminster, MD 201304   Team BBC
8 Christine Wehlburg   Herndon, VA 220922   NCVC/Edge Technologies
9 Doron Petersan   Washington, DC 210703   NCVC/Edge Technologies
10 Laura Gabanski   Kensington, MD 219704   NCVC/Edge Technologies
11 Susan Miltenberger   Baltimore, MD 192918   Team BBC
12 Becky Spada   Laurel, MD 178440   HPC/List/Cardinal
13 Colleen Line   Reston, VA 228894   HPC/List/Cardinal
14 Michelle Alford      Unknown
17 Robyn Dalzen   Washington, DC 224511   Artemis
18 Cynthia Anderson   Alexandria, VA 232441   Arlington Masters Velo

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoOSMOSierra NevadaBonk BreakerCUOREUSACDFSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee