Race Results for
Alterra Coffee Bean Classic, WORS #9
Franklin, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 08/28/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ryan Baumann   Green Bay, WI51:31.2 207813  1011 GMAC Mortgage / Team 2
2Dallas Fowler   Green Bay, WI52:49.4 207074  1171 GMAC/Team 2
3Sam Wellskopf   53:03.9  1074 Team Pedal Moraine
4Aaron Brandt   Seboygan, WI57:06.6 209961  1127 Team Wisconsin
5Kip Spaude   Watertown, WI57:18.3 199775  1133 Wheel & Sprocket
6Mitchel Kauppila   Winthrop Harbor, IL58:49.3 209173  1087 Hayes on Track
7Kyle Jocabson   58:56.7  1939 Beans & Barley
8Mitch Gantz   Green Bay, WI02:40.7 225382  1056 Bellin Health / InCompetition
9Erik Meier   03:42.5  1391 Moosejaw
10Jon Schmidt   04:38.0  1073 Team NORDIK
11Brian Braun   16:41.1  1149 Team East
12Cody Shaide   Rice Lake, WI16:45.2 229145  1093 Adventure Racing
13Matt Brandt     9052 Team Wisconsin
14Matthew Limberg     2122 PCW Cycling
15Aristotle P. Peters     2155 La Perla Racing
16Ian Klosowiak     2927 Smart Cycling
17Andrew Ignasiak     2237 Wheel & Sprocket
18Tony Lemke     2065 Fond du Lac Cyclery
19Joshua Heinecke     2110 
20Jason Shong     2174 Bike Doctor
21Joshua Rupnow   Cedarburg, WI 226098  2096 Team Extreme
22Dylan Weigel     2234 Hayes
23Brad Wagner     2025 PCW Cyclingtires-n-beer
24Jonathan Davis     2077 Bellin Health
25Warren Lyman     2018 Team Wisconsin
26Ryan Wenzlick     2107 GMAC Mortgage/Team 2
27Kagen Mantz     2892 
28Tom Shaide     2188 Adventures Racing
29Chris Hurst   Lake Geneva, WI 229172  2189 
30Scott Hollowell     2082 
31Richie Miller     2233 Hayes Disc Brakes RPM
32Thomson Remo     2882 Baraboo Sharks
33Ashton Brackett     2872 
34Evan Harris     2156 Team East
35Theodore E. Peters     2253 La Perla Racing
36Nick Carter     2926 Moosejaw
37David Rossiter     2924 Moosejaw
DNFSean Parker     2050 Team Extreme
DNFBenjamin Overeem     2201 Bellin Health
DNFCory Mayer     2240 Bike Doctor
DNFErik Loberg     2928 Beans & Barley

Men - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Tim Pacholski   51:47.8  1124 Hayes Disc Brakes
2Breezy Willis   55:00.2  1386 White Knuckle Racing
3Ted Hanes   57:13.2  1151 
4Kelson Danielson   Brooklyn, NY58:36.3 199053  1035 Chainsmokers
5Constantine Peters   00:42.3  1083 La Perla Racing
6Peter Hurst   Norwalk, CT01:16.1 148404  1094 Skinny's
7Toby Kruegel   01:33.3  1396 Sturmvogel Munich
8Tim Jahn   02:18.2  1145 Mountain Outfitters
9William Street   02:22.7  1147 PCW Cycling
10Brandon Klos   03:22.5  1041 Pedal Moraine
11Zachary Giffey   04:11.6  1140 Wheel & Sprocket
12Adam Feltz   05:17.3  1678 
13Zack Rielley   06:13.2  1389 
14Allan Schimberg   09:13.5  1901 
15Tony Wagner   West Bend, WI10:23.5 204671  1069 pcwcycling.org
16Shawn Hoppe   11:44.9  1033 Fond du Lac Cyclery
17Chris Bidlake   14:08.0  1142 Wheelfast Racing
18Joe Hicks     2257 
19Ian Mevis     2904 
20Matt Gehling     2908 UW Madison
21Brett Rindt     2930 UWW Cycling Team
22Aaron Halfman     2113 FDL Cyclery
23Jordan Heimer     9053 
24Derek Dobratz     2894 Team Extreme
25John Patt     2914 Fond du Lac Cyclery
26Nick Sabel     2087 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
27Justin Lund   Tomahawk, WI 216962  2267 Big Ring Racing
28Taylor Bogdanske     2094 
29Dan Hendricks     2885 UW-Whitewater
30Brandon Hoeft     9051 
31Chad Ament     2871 
32Ben Cleveland     8003 Fat Tires & Beer
DNFMatt Waite   Madison, WI 206676  1188 UW-Madison
DNFJohn Beck     2131 
DNFCharlie Lukas     2400 UW Cycling
DNFJames Huber     9024 Team Muddy Cup

Men - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Doug Bailey   56:26.5  1118 Alterra Coffee
2Cory Gwin   Madison, WI57:24.3 223072  1081 Michael's Cycles
3Tony Pirolo   58:00.3  1004 Alpha Wings
4Sanjay Ganju   58:04.0  1046 Alterra CoffeeBean Classic
5Luke Batchelor-Clark   58:12.8  1199 Team Magnus
6Jeremy Vogels   58:31.6  1117 Bellin Health
7Jason Boynton   58:43.5  1131 Micheal's Cycles
8Travis Olson   59:18.3  1014 PCW Cycling
9Brian Hertzberg   Forest Lake, MN00:58.3 208067  1100 Pacific Cycle
10Daniel Lionberg   Fort Collins, CO02:08.4 195162  1400 Team Beans & Barley
11Luis Maldonado   02:53.9  1082 Wheel & Sprocket
12Eric Michaels   03:09.5  1904 Pacific Cycle
13Kurt Bosben   04:36.6  1139 Team Magnus
14Tim Booms   07:30.3  1020 Wheel & Sprocket
15Toby Berg     2915 
16John Strobel     2905 
17Ryan Rysewyk     2264 TEAM RYZ
18Ben Leach     2261 Team Lollipop
19Lucas Dettinger     2052 The Bike Doctor
20Nick Caliva   River Falls, WI 227751  2239 The Route
21Mike Kohnle     2213 Extreme
22Adam Freihoefer     9050 
23Jason Gosse     2139 
24Jeff Petersen     2880 
25Ron Knutowski     8086 Big Ring Racing
26Mark Larson   Fitchburg, WI 70145  2153 Pacific Cycle
27Bryan Scheel     2185 Lake Geneva Cyclery
28Isaiah Schroeder     2238 
29Mark Sheperdson     2923 
30Justin Latham     2022 Gen X Cycling
31Eric Olson     2912 
32Ryan Fosnaugh     2450 Skinny's Racing
33Dan Kaminske     2901 
34Camillo Reyes     2896 
35Joshua Giffey     9006 
36Brett Ebben     2103 FDL/OSH Cyclery
37Brook Campbell     2921 
38Paul Sahagian     2920 
39Jason Liegl     2898 
DNFMike Dattner   Fitchburg, WI 206857  2017 Fond du Lac / Oshkosh Cyclery
DNFBen Sezer     2020 
DNFAndrew Edens     2248 Endeavour Cycling
DNFMichael Kohnle     2878 Extreme
DNFDerek Hughes     2903 
DNFEdward Englehardt     2918 
DNFRyan Manske     8018 
DNFJoel Coon     9011 Pacific Cycles/BelGioioso

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Chad Wilsing   Milwaukee, WI55:13.5 186886  1080 Fon du Lac Cyclery
2Mike Budd   56:41.4  1097 Wheel & Sprocket
3Mark Walter   57:01.9  1157 Muddy Cup
4Stafford Kramer   57:15.7  1141 Alterra
5Kevin Plato   58:17.3  1096 Team Plato
6Rick Glos   Hales Corners, WI59:56.8 225532  1040 Skinny's Racing
7Pete Stinski   00:24.0  1807 Gear 'n Up
8Joe Greatens   04:34.3 225378  1012 Team Nordik
9William Livingston   06:44.8  1919 Michael's cycles
10Garett Kipp   Madison, WI07:40.9 207957  1003 Chainsmokers
11Bradley Byrge   08:18.3  1388 Pedal Moraine
12Eric Pompeo   08:22.0  1025 Team Extreme
13Christopher Schutte   09:07.8  1051 Polska-Cannondale
14Jonathan Nehring   12:41.8  1029 Pedal Moraine
15Michael Waisbrot   13:07.6  1903 Chainsmokers
16Mark Szudrowitz   26:57.1  1811 Team Extreme
17Mark Balkenende     2125 GMAC Mortgage/Team 2
18Kevin Herman     2177 Team AMB
19Kenny Dretzka     2345 Pedal Moraine
20Aaron Swanson   Ashland, WI 209665  2269 Swanson Financial Services
21Richard Schell     2229 Wheel & Sprocket
22Jess Kruchoski     2023 
23David Knuff     2078 Team Extreme
24Krystian Pac   Chicago, IL 149853  2425 Olenka/Miodu/Mama-TEAM POLSKA
25Scott Howse     2909 
26Mike Mennenoh     2181 Skinnys Racing
27Kevin Czaicki     2004 Team Pedal Moraine
28Rick Walls     9020 Team Extreme
29Jeff Weyenberg     2060 
30Chad Wilson     2142 Boneshaker's
31Chad Thums     2054 Team Nordik
32Laszlo Horvath     2332 Skinny Cow Racing Enterprise
33Aaron Bieberitz   Anytown, WI 203051  2012 PCW Cycling
34David Kuphal     2890 
35Jeff Steckbauer     8006 Fat Tires & Beer
36Chris Gabrielson     8017 Moosejaw Pizzaand Brewery
37Lee Messersmith     2231 Wheel Fast Racing
38Brian Benson     8028 Fat Tires & Beer
39Michael Olm     2016 Gen X Cycling
40Tim Misavage     2907 Niu Cycling Club
41Timothy Copeland     2913 
42Marc Miller     2224 Which Way to Vegas
43Brian Langdon     2897 
44Jim Liesen     9005 Muddy Cup
45Tony Petoske     8019 Reckless Racing/Go Fast!
46Dan Woods     8087 Snotfoot
47Andrew Bakken     8084 
48Brian Smith   Janesville, WI 212540  8020 Michael's Cycles
49Phil Taylor     2095 
50Troy Freund     2875 
DNFNathan Schroepfer     1009 Mudy Cup Racing
DNFJack Thompson     1805 Alterra
DNFDavid Schoenherr     1911 Muddy Cup Cafe
DNFChristopher Hoyme     2163 Mountain Outfitters
DNFTodd Weber     2883 
DNFVince Purpero     8001 Pedal Moraine
DNFTyson Schwiesow     8021 Bellin Health

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Anthony Gonzalez   51:48.3  1101 Alterra CoffeeRoasters MTB
2Donny Kay   53:14.7  1394 hayes Disc Brakes
3John Lirette   55:28.7  1006 Hayes Disc Brakes
4Mike Stanislaus   55:36.9  1064 gear'n up
5Michael Beatty   57:19.2  1019 Chainsmokers
6Ken Krebs   Saint Charles, IL57:46.2 193353  1092 Chicago Performance
7Mike Curtes   57:53.5  1112 Big Ring Racing
8Jason LaBella   Chicago, IL58:53.7 219648  1111 Alberto's
9Brian Knutson   59:33.2  1095 DArcy / SRAM
10Richard Rudolph   59:44.2  1905 Alterra
11Thomas Flynn   Chicago, IL00:32.9 160053  1079 Funky Weasel
12Benjamin Griggs   Green Bay, WI00:50.1 229175  1908 Team Muddy Cup
13Dan Tavela   04:02.4  1072 Skinny's Racing
14Ken Stuckart   06:14.2  1098 Team Extreme
15Steve Miller   06:57.2  1062 
16Timothy Smith   09:01.0  1812 D'Arcy / SRAM
17David Reddington   21:19.5  1024 Williamson Chainsmokers
18Bryan Reed   31:34.4  1395 R&D
19Greg Jones     2200 Junk
20Steve Jeske     2038 Pedal Moraine
21Jeff Hammond     2179 Team AMB
22Bryan Merrill     2906 High Gear
23Daniel Guse     2138 FDL/OSH CYCLERY
24Daniel Schneider   Racine, WI 31695  9014 RPM / Hayes Brake
25Dave Volpentesta     2176 
26Tim Sutherland     2893 
27Kyle Tomilin     9055 Hayes Disc Brakes
28Jeffrey Aksland     2911 Deefield Cyclery
29Thomas Dvoratchek     8022 Lake Geneva Cyclery
30Mitchell Baker     2068 Michael's Cycles
31Dan Kutz     2130 Hayes Disc Brake
32Wade Flisram     2169 Team Extreme
33Michael Plymale     2074 Pacific Cycle
34Todd Hill     2900 Team Extreme
35Steven Kuphal     2114 
36Sean Miller     2895 Michael's Cycles
37Nathin Davisson     2891 
38Kevin Putzke     2171 Hayes
39Brian Rummelhart     2058 
40Pete Fioravanti   Scottsdale, AZ 165635  2874 
41Brian Coppoek     2190 GMAC Home Finance
42Myron Taylor     2925 
43Steven Frost     9013 Team Wisconsin
44Eric Gonstead     2262 Micheal's Cycles
45Eric Froemming     2187 Muddy Cup
46David Mennenoh     2256 
47Brian Gill     8083 Hayes Disc Brakes
48Earle Jacob Jr     8032 Big Ring Racing
49David Blue     2199 Lake Geneva Cyclery
50Patrick Doornek     8011 
51Troy Olm     2007 
52Christian Hilbert     8024 Big Ring Racing
DNFScott Janssen     1122 
DNFDavid Sutton     1128 Darcy / SRAM Cycling Team
DNFMichael Jeschke     1399 
DNFGreg Boettcher     2001 Team Extreme
DNFRobert Meinig   Saint Charles, IL 127948  2010 Lake Geneva Cyclery
DNFJason Martini     2019 Trailhead Bike/ Stoiber Chiro
DNFMatt Bartholomew     2112 
DNFKelly Longtine     2252 Chainsmokers WillyBikes
DNFMark Cheyne     2931 
DNFRandy Snyder     8008 
DNFAndrew Overeem     8026 Bellin Health

Men - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Dennis Schueler   Hickory Hills, IL55:32.7 224373  1022 Team A.M.B.
2Ross Lemke   Cedarburg, WI55:58.8 210815  1200 Team Pedal Moraine
3Doug Stahl   57:55.7  1045 Crank Daddy's
4Robert Schlegel   58:21.3  1075 Michael's Cycles
5Glen Stroik   59:05.1  1058 Skinny's Racing
6Michael Geitner   59:11.2  1158 Team Extreme
7Jeff Sympson   59:53.0  1135 Kegel's
8Ron Kay   Rice Lake, WI00:01.7 210985  1015 Hayes Disc Brakes
9Jeff Parker   00:58.6  1059 Pedal Moraine
10John Miller   01:41.5  1018 Mountain Outfitters
11Jeffrey Gantz   Green Bay Wi02:13.5 187394  1054 Bellin Health / InCompetition
12Robert Dills   02:25.1  1390 
13Russell Jobs   03:02.0  1804 Hayes Disc Brakes
14John Shull   09:54.2  1679 Wheel & Sprocket
15Chris Dimmick   14:52.7  1392 Turin / Moots
16Mark Meier   17:03.4  1810 Moosejaw
17Jay Labecki   Milwaukee, WI 20074  2170 hayes brake
18Scott Palmersheim     2069 Pedal Moraine
19Paul Rainey     2166 Team AMB
20Mike Owens     2235 Alterra
21Allen Brunner     9018 Hayes Brakes
22Brad Babcock     2910 
23Todd Bugnacki     2212 skinnysracing
24Stuart Shelton     2061 Pedros Cheep Team
25Carl Cunningham     2917 
26Montie Milner   Reno, NV 176313  9001 
27Herb Cuene     2242 
28David Hartig     2884 Chain Reaction
29John Gregorski     2223 La Purla Racing
30Leonard Cabaltera   Racine, WI 50058  8007 Hayes / RPM Cycling
31Tim Peters     2044 
32Tom Labisch     2922 
33Rob Hofmann     9015 Team Extreme
34Don Fisher     2042 Big Ring Racing
35Barron Gira     2876 
36Troy Sable     2098 
37Rory Noonan     2159 Recyclist
38Jeff Riedel     2127 Success Video
39Jon Holcomb     8015 Fatttires-n-beer.com
40Brian Petted     2902 HBA
41Douglas Erdmann     2028 Trailhead bike/Stoiber Health
42Dennis Malmanger     2071 
43John Miller     2929 
44Bruce Borcherding     2214 Hayes Disc Brakes
45John Gretzinger     2186 
46Don Russell     2889 
47Kevin Spiller     2916 Dirty Cranks
48Erick Braaksma     2232 Trailhead Bike/Stoiber Health
49Rick Torres     8040 
50Keith Wolf     8029 Team Extreme
51Peter Chiappetta     2051 
52Bob Schmitt     2140 Pedal Moraine
53Jeff Beck     8089 
DNFRoland Rieflin     1007 Pacific Cycles
DNFSam Kuehnel     1090 Big Ring Racing
DNFJeff Seifert   Wauwatosa, WI 226487  1113 Cyclesmith
DNFGene Beil     1385 Turin Bicycle
DNFMark Strasser     1397 Chainsmokers
DNFJohn Daming     1801 Bellin Health / Tower Clock
DNFEdward Schuster     2003 Wheel & Sprocket
DNFArthur Spurlock     2268 

Men - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1David Torgler   05:06.3  1132 Skinny's Racing
2Samuel Tobias   05:18.8  1398 
3Jon Hirsch   07:28.3  1143 Big Ring Racing
4Jeff Chesmore   Janesville, WI12:03.3 228477  1105 Michael's Cycles
5Mark Schimberg   14:24.5  1026 
6Greg Dechant   19:38.6  1387 R&D
7Kris Klapperich   27:49.8  1013 Team Pedal Moraine
8Dave Wall     2046 
9Jerry Leair     2047 
10Jim Feuerstein     2006 Wheel & Sprocket
11Dale Freund     2888 Cheep Team
12Steve Kapaun     2117 
13Don Freitag     2043 Big Ring Racing
14Rick Schnell     2919 Team Extreme
15John Wrycza   Naperville, IL 76133  2222 Wheelfast Racing
16Bob Rassel     2899 
17Marty Weigel     8031 
18Dave Diamond     2192 Alterra
19John Senkerik     2062 Team Extreme
20Randy Feuillerat     2230 Michael's Cycles
21Gary Schmidt     8088 
22John Dabbeekeh     2072 Pedros/Cheepteam
23Robert Maloney     8085 
24Dennis Hoeft     2887 
DNFEric Kuhagen     1002 Crank Daddy's
DNFMarcum Martz     1063 
DNFKeith Wilkinson     2101 Lake Geneva Cyclery
DNFDouglas House     9054 

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Dirk Derksen   Appleton, WI04:14.7 245217  1061 Wheel & Sprocket
2Larry Reimer   04:50.9  1042 Michael's Cycles
3Randy Pallex   Ashwaubenon, WI08:46.2 176653  1066 GMAC/Team 2/BelGioioso
4Mike Wanek   Green Bay, WI11:49.2 225832  1043 GMAC Mortgage/Team 2
5Gary Meader   13:04.4  1102 
6Larry Swanson   Loves Park, IL13:30.6 96326  1050 Kegels
7Bill Delaney   Madison, WI16:28.3 210055  1010 Chainsmokers
8Gary Bender   17:00.2  1393 
9Peter Kot     2030 
10Steve Ferguson     2111 
11Wayne Fish     2086 Fish Nordic
12Albert Weigel   Wheeling, IL 223747  2055 Velo Club Roubaix
13Warren Fowler     2013 GMAC/Team 2
14Keith Westendorf     2263 Alterra Coffee
15Paul Manley     2144 Chainsmokers
16Keith Westphal   Appleton, WI 218699  2005 Wheel & Sprocket/Trek
17John Washburn     2053 Alterra Coffee
18Gordy Kacala     2886 Hayes RPM
19Michael Ruzich   Hillside, IL 210653  2008 Wheel and Sprocket / Trek
20Mark Ullenberg     2168 
21Dale Lenss     2083 Bellin Health
22Rich Mennenoh     2173 
23John Rosebush     2209 
24Sterling Schmidt   Two Rivers, WI 225447  2080 wheel and sprocket
25John Spaude     2211 Wheel & Sprocket
26Jim Shong     2175 Bike Doctor
27Mike Sherman   Box Elder, SD 225605  2270 
28David Joyce   Brevard, NC 148440  2041 Ripon College
29Brad Swenson     2219 
30Don Howell     2215 
31Gary Smits     2378 Team Bellin Health
32James Heinecke     2024 Brats N Beer
DNFPete Noffke   Menasha, WI 189045  1055 Wheel and Sprocket
DNFErrico Auricchio     1086 GMAC/Team 2

Men - PR/SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jeffery Hall   Farmington, MN08:33.4 14705  29 Salsa Cycles
2Brian Eppen   Iowa City, IA10:33.1 121702  Mercy - Specialized
3Jesse LaLonde   Ely Mn12:26.2 203490  Gary Fisher
4Matthew Kelly   Johnson Creek, WI12:34.6 116304  48 
5Jeremey Rodriguez   Kenosha, WI18:25.5 117449  27 Team Wisconsin
DNFBrian Matter   Sheboygan, WI 85929  pcwcycling.org
DNFScott Kylander-Johnson   Duluth, MN 83047  33 The Ski Hut

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Cole House   Oneida Wi11:09.9 183112  GMAC/Specialized
2Josh Kay   Shell Lake, WI19:59.8 213253  14 Hayes OnTrack Cycling Team
3Justin Schmidt   Saint Germain, WI28:04.3 229173  49 
DNFJonathan Kay   Thornton, CO 212982  16 Hayes On Track

Men - EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Anthony Ettmayer   Jackson, WI12:49.0 211689  Team Pedal Moraine
2Carlos Haeckel   Waukesha, WI16:38.7 227622  50 
3Ryan Ruhland   Madison, WI16:50.2 209987  FDL Cyclery
4Nathan Guerra   Oconomowoc, WI17:32.4 214936  63 Guerra Means War!
5Dan Ajer   Cottage Grove, WI18:47.1 180160  79 Chainsmokers
6Thomas Bender   Salt Lake City, UT20:49.8 230273  213 Team Wisconsin
7Seth Lenss   Luxemburg, WI21:23.9 182019  Fuji Bikes
DNFJohn Shultz   Cedar Falls, IA 214273  13 
DNFMark LaLonde   Madison, WI 226412  36 Muddy Cup Cafe

Men - EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mike Phillips   Chicago, IL14:23.9 84647  Alterra Cycling
2Maciej Nowak   Waukesha, WI19:22.9 182256  20 Polska Cannondale
3Ronald Stawicki   Waukesha, WI20:23.8 212641  10 AlphaWings
4Tim Drankus   Sheboygan, WI23:06.3 151397  11 Alterra CoffeeMTB Racing Team
5Michael Boehmer   27:10.8  209 

Men - EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jerry Long   Moscow, ID19:48.2 202427  17 Chainsmokers
2Mike Kelsall   Shorewood, IL21:43.1 175959  80 D'Arcy / SRAM
3Josh Barrett   Whitewater, WI22:11.8 189760  43 Skinny's
4Joshua Shively   La Crosse, WI24:13.5 32513  62 Muddy Cup/Lacrosse Velo
5Craig Manthe   Eau Claire, WI27:00.5 78139  72 Polska
6Matt Silvia   Chicago, IL27:30.9 208232  58 Alberto's
7Zach Stanford   Sedona, AZ30:14.6 192062  38 D'Arcy / SRAM Cycling Team
8Ryan Krayer   North Freedom, WI32:00.3 227406  47 Moosejaw Pizzaand Brewery
9Gabor Csonka   Vernon Hills, IL32:17.0 207117  12 SkinnyCow Racing Enterprise
DNFKevin Klug   Evanston, IL 220282  24 

Men - EX - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jeff Melcher   West Bend, WI16:58.6 166066  15 Pedal Moraine
2Jack Nielsen   Racine, WI17:19.1 150412  77 Hayes
3Ray Nelson   Woodstock, IL17:42.7 193027  56 Skinnys Racing
4Eric Peterson   Wausau, WI20:55.8 208618  19 Wheel & Sprocket
5Jerrod Collier   Lindenhurst, IL21:16.4 194466  69 Team Wisconsin
6Scott Peterson   Littleton, CO22:23.8 115185  87 Big Ring Racing
7Bill Nigh   West Bend, WI23:23.7 197745  30 Team Pedal Moraine
8John Gatto   Oak Forest, IL23:47.4 121461  39 D'Arcy / SRAM
9Butch Welke   Lake Geneva, WI24:40.5 169422  66 Skinny's Racing
DNFKevin Heppner   Modesto 188763  26 Killjoy Racing

Men - EX - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Robert Weintz   Lake Geneva, WI21:34.8 37599  74 RRB Cycle
2Jerome Daanen   Racine, WI25:53.9 164575  35 RPM/Hayes
3John Timm   Germantown, WI27:29.6 209235  211 Team Extreme /Trek
4Andru Bittner   34:52.0  210 
5David Poulton   Lake Forest, IL37:45.5 28536  212 Active Endeavors
DNFRobert Hayssen   Racine, WI 186713  99 Vision Quest

Men - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Evan Hartig   Dubuque, IA47:05.1 219225  4769 Chain Reaction
2Zach Peterson     6003 Wheel & Sprocket
3Ethan Reilly     6033 Michael's Cycles
4Brett Poulton     6036 Active Endeavors
5Jordan Watkins     6023 La Perla Racing
6Riley Shelton     6009 Hayes On Track
7Nathan Barrett     6170 
8Stephen Dechant     6165 
9Garth Post     6167 
10Zach Scholzen     6181 Hayes Brake
11Riley Smith     4773 
12Ryan Kay     6175 
13Jeffrey Martz     6020 
14Devon Guse     6017 FDL/OSH Cyclery
15Tanner Czaicki     6004 Team Pedal Moraine
16Joshua Collier     6032 Team Wisconsin
17Blake Milner     6001 Hayes OnTrack
18Jordan Hoeft     6178 
19William Chiappetta     6035 
20Calvin Henderson     6160 Hendu Rocket
21Hiland Russell     6183 
22Matthew Defatte     6169 
23Brady Rollins-Jump     6013 
DNFSamuel Jansen     6016 Hayes OnTrack
DNFNick Halbur     6159 Team Halbur

Men - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Nathan Labecki   Milwaukee, WI44:06.6 209414  4750 hayes on track
2Travis Brunner   44:11.7  4233 Hayes OnTrack
3Brad Peterson   45:45.3  4007 Wheel and Sprocket
4Myles Beach   Larsen, WI46:58.3 208348  4001 Gear-n-Up
5Caleb Lenss   49:53.0  4040 Bellin Health
6Kyle Warras     6164 
7Garret Post     6034 Point Pursuit
8Leif Byrge-Liebig     6172 
9Jack Feuerstein     6006 Wheel & Sprocket
10Conner Shelton     6008 Hayes On Track
11Travis Johnson     6015 
12Brandon Watkins     6025 La Perla Racing
13John Martin     6179 Racine Cyclery
14Max Rainey     6173 Team AMB
15Jody Knoedler     6180 Racine Cyclery
16Adam Kay     6174 
17Nick Smith     6018 
18Ryan Tiplett     6185 
19Elan Maj     6037 TailWinds
20Dru Bittner     6182 Rocket Riders
21Connor Dechant     6166 
22Ben Davisson     6186 
DNFAndy Wheeler     4130 WORS-JDT
DNFMitchell Bogardus     6010 Team Wisconsin

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ryan Voss   44:41.2  4079 Wheel & Sprocket
2Paul Hahn   44:55.5  4025 91
3John Kummer   45:30.8  4101 Fat Kats - Fattires & Beer
4Eric Dobberfuhl   46:32.9  4752 
5William Griesbach   46:53.8  4024 Point Pursuit
6Jonathan Bidlake   47:24.5  4137 
7Greg Parker   47:57.5  4018 Team Extreme
8Hunter Putzke   49:38.2  4089 Hayes on Track
9Taylor Otto   49:39.7  4099 Recyclist
10Matthew Green   49:59.9  4746 
11Jonathon Vollmer   50:13.7  4091 Bike Doctor
12Winston Xue   52:46.8  4140 WORS-JDT
13Nate Beuschel   59:03.3  4756 
14Ian Delaney   24:56.3  4120 WORS-JDT
DNFTony Hoak     4770 

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Andy Livingston   43:39.8  4039 Crank Daddy's
2Alan Johnson   44:02.2  4048 Eriks
3William Marquardt   44:33.4  4774 
4Joe Maloney   45:10.4  4799 
5Kelby Shaw   Milwaukee, WI45:47.5 232522  4109 
6Marcus Wilber   46:02.2  4136 Joe Bikeler Racing
7Jonathon Cranford   46:04.4  4777 
8Justin Riedel   46:28.1  4102 Success Video
9Jeff Neal   49:06.1  4775 Lake geneva Cyclery
10Emerson Nunez   50:50.1  4755 
11Charles Rechner   51:47.4  4084 
12Kevin Wypiszynski   54:41.3  4787 
DNFMatt Nowicki     4776 

Men - BG - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jim Doherty   43:34.8  4098 
2Chad Krenzke   43:36.1  4026 Team Extreme
3Andrew Wiesner   44:17.8  4066 
4Adam Goeden   45:02.9  4118 Team Pedal Moraine
5Jay Millin   45:06.7  4055 Pedal Moraine
6Mike Sheruen   46:15.2  4780 
7Ying Chang   46:20.7  4786 Bellin Health
8Alex Bird   49:12.0  4743 

Men - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kyle Guerra   42:19.1  4087 Guerra Means War
2Pete Ignasiak   43:16.6  4062 Wheel & Sprocket
3Trevor Stellrecht   43:24.1  4231 Wheel & Sprocket
4Spencer Strigel   44:17.6  4127 Polska Cannondale
5Alan Schroeder   44:36.6  4758 
6Ben Neubauer   45:47.3  4801 
7Mark Schindel   48:57.1  4792 
8Aaron Gretzinger   49:02.7  4042 Chainsmokers
9Paul Westburg   49:29.3  4023 GMAC Mortgage/Team 2
10Travis Steffen   49:33.2  4765 
11Tim Edwards   50:20.1  4802 
DNFGregory Hudy     4782 

Men - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1James Schroeder   43:21.8  4779 
2Tyler Jahn   43:55.6  4121 
3Jason Brozek   44:10.5  4115 Pacific Cycle
4Miguel De Leon   44:23.8  4809 bikeguatemala.com
5Tom Ales   44:30.9  4768 
6Michael Jenich   44:34.9  4754 
7Kirk Zahn   45:03.2  4113 
8Jarrod Meyer   48:14.0  7075 
9Rich Severson   51:19.0  4808 
10Martin Zizka   52:48.9  4761 
11Ryan McEneany   55:53.2  4088 Gear N Up
12Eric Borchardt   57:17.7  7004 Trailhead
13Justin Lisota   57:23.6  4030 
14Chris Townsend   59:18.0  4778 
15Matt Goetzke   01:22.2  4795 
DNFMark Cullen     4745 

Men - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jesse Jaehnig   43:28.3  4053 
2Jeff Truax   43:49.5  4052 Wheel & Sprocket
3Peter Cherchian   44:38.3  4004 Verizon
4Jason Henry   44:48.5  4749 Lake Geneva Cyclery
5Michael Rosser   46:36.3  4764 
6Jeff Robinson   46:54.0  4114 
7Joe Villalobos   47:56.3  4041 Success Video
8Donald Lueck   47:57.9  4054 
9Franklin Carr   48:01.6  4767 
10Nicholas Mianecki   50:07.2  4013 
11Hue Kong   51:15.3  4210 GenXCycling
12Daniel Foster   53:41.1  4022 Team Cyclesmith
13Joe Kitzman   56:30.3  4803 
14Chris D'Aquisto   01:24.9  4796 
DNFShane McDaniel     4797 
DNFShawn McGuire     4798 

Men - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Shawn Meinke   42:25.2  4074 
2Curt Demott   42:52.1  4222 
3Jim Harbort   44:46.5  4110 
4Samuel Beuschel   45:27.6  4757 
5James McMahon   45:51.3  4781 
6Tshengzoo Lor   46:40.6  4123 
7Todd Engen   46:54.6  4794 
8Tim Gullickson   47:38.5  4748 
9Jay Ruckert   47:40.3  4071 
10John Buran   48:11.2  4783 Hayes Brakes
11Brian Lucas   49:00.1  7077 
12Pete Gull   49:28.9  4751 
13Neal Vogt   50:06.6  4804 
14George Weyenberg   50:09.4  4784 Success Video
15Joel Patenaude   50:19.1  4771 
16Ric Jump   50:24.7  4034 Fond du Lac Cyclary
17Collin Oneill   50:30.2  4788 
18David Gee   51:49.0  7074 
19Dean Truettner   51:57.4  4793 
20John Merkel   06:12.3  7076 Cyclesmith

Men - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Chris Tamborino   41:36.7  4032 
2Kurt Kargel   43:21.8  4124 
3Tom Wendland   44:16.0  4009 
4Daniel Backley   Germantown, WI44:31.3 221070  4002 Velocity
5Richard Doherty   46:52.2  4097 DDSportz
6Michael Kaspar   46:58.8  4789 
7Gordy Welch   47:07.3  4753 
8Daniel MacIejewski   47:11.2  4759 
9Gary Peterson   47:35.7  4763 
10James Deboaer   49:00.5  4805 Big Ring Racing
11Kevin Niesen   Burlington, WI49:40.8 221437  4011 
12Mark Ignasiak   49:50.5  4807 
13Michael Borchardt   49:59.4  7001 Team Extreme
14Dan Getzen   50:22.2  4070 Skinny's Fat Tire Racing Team
15Kris Maj   50:50.7  4232 Tailwinds
16Michael Martin   50:54.2  4785 Racine Cyclery
17Dave Montez   51:07.6  4766 
18Gary Esko   51:36.0  4031 
19Ray Heller   52:46.6  4790 Bob
20Todd Thorn   52:58.9  7005 Moosejaw Pizza& Brewery
21Jon Nedland   56:12.3  4791 Mike's Bikes
DNFSteve Baumann     4027 GMAC Mortgage / Team 2
DNFRick Griesbach     7002 Point Pursuit
DNFSteven Adams     7030 UW-Manitowoc

Men - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kevin Lemke   46:25.4  4069 Fond du Lac Cyclery
2Barry Lengfeld   46:33.3  4094 
3Ron Kapaun   47:07.1  4056 
4Randy Borst   47:43.9  4028 GMAC/Team 2
5Michael Giesen   48:52.3  4762 
6Wayne Korte   49:38.8  7078 Racine Cyclery
7Tom Kissner   50:10.9  4772 
8Wally Sniadajewski   Plover, WI50:27.5 204830  4100 Point Pursuit
9Mike Green   50:38.9  4747 
10Brian Butkiewicz   51:27.7  4806 
11Thomas Stringfellow   52:11.6  4133 Chainsmokers
12Thomas Cornils   52:34.6  4057 team extreme
13Kevin Anderson   56:00.5  4015 Pedros Cheep Team
14Tim Swanson   12:13.4  4760 
DNFTodd Pfander     4810 

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1David Hornung   45:06.1  4047 Fond du Lac Cyclery
2Jeff Cummisford   45:23.5  4106 
3Gerry Butler   46:16.6  4095 Gear N Up
4William Peters   47:11.2  4008 GMAC Mortgage / Team 2 Racing
5Steve Manthe   48:46.2  4116 Chainsmokers
6Bernie Parker   51:56.0  4019 Team Extreme
7Neil Everson   51:58.3  4072 Team East
8Tom Borchardt   53:08.1  4046 Trailhead Bikeand Skate
9Don Bogdanske   55:06.1  4037 
10Richard G Finch   58:39.9  4067 Rock Cut TrailCrew
11Richard Wenborne   59:25.2  4012 GMAC Mortgage/Team 2
12Jay Hoppe   06:50.3  7006 FDL/Oshkosh Cyclery
13David Vollmer   10:01.1  7011 Bike Doctor
DNFJames Briese     4744 

Women - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kaitlin Antonneau     3056 Team Wisconsin
2Heidi Goode     3044 Adventures Racing
3Alyssa Borell     3041 Hayes on Track

Women - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Anna Fink   New Berlin, WI 202435  3017 Fond du Lac Cyclery
2Katherine Ross   Bristol, TN 160047  3172 Momentwin
3Jamie Buske     3050 Team Extreme
4Jennifer Jones     3055 Mad FORCs
5Madeline Poissant     3173 Muddy Cup
6Anna Vickers     3174 Beans & Barley

Women - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Michele McCalister     3176 
2Terra Nicklas     3175 
3Sonia Dubielzig     3033 Mad FORCs
4Jessica Smulka     3027 
5Shelley Kemp     3046 Pacific Cycle
DNFDana Schneider   Bloomington, MN 185483  3006 Alberto's
DNFTiffani Walter     3030 Team Muddy Cup

Women - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Rachael Gatto     3021 D'Arcy / SRAM
2Rebekah Stuckart     3045 Extreme
3Denise McCormick     3036 
4Tammi Stunkel   Sheldon, WI 233519  3040 Bike Doctor
5Monica Maeta     9518 Athletico XXX Racing

Women - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Amy Pikalek     9510 Team Wisconsin
2Antonia Leal     3034 Muddy Cup
3Kristina Meinig   Lake Geneva, WI 206107  3010 Lake Geneva Cyclery
4Cathy Diamond     3019 Alterra CoffeeMTB Team
5Brittany Nigh   West Bend, WI 197744  3008 Team Pedal Moraine
6Lisa Leigh-Peterson     3051 Big Ring Racing
7Candy Hofmann     3048 Team Extreme
8Natalie Modugno   Lake Forest, IL 228603  3170 
9Laura Baker     3011 Michael's Cycles

Women - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Martha Oconnor-Leigh     3171 Freeflight Racing
2Christine Griesbach     3012 Point Pursuit
3Christine Czarnecki   Milwaukee, WI 212636  3001 Alterra CoffeeMTB Team
4Karen Deboise-Meara     9501 Fat Tires n Beer
5Janet Schlegel     3035 Michael's Cycles
DNFRolleen Kralovec     3032 

Women - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Cheryl Post   Plover, WI 205453  3004 Point Pursuit
DNFTerri Cornils     3016 Team Extreme
DNFWendy Burns     3061 Clif / Active Endeavors

Women - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Andrea Butler     3042 Gear N Up

Women - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kieyla Smith   Appleton, WI11:51.1 211208  511 bikehub
2Jasmine House   Oneida, WI33:27.3 183111  517 Team 2

Women - EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Abby Strigel   Madison, WI00:09.0 202434  519 Fond du Lac Cyclery / Polska
2Holly Liske   Stanford, CA08:30.9 190109  509 Hayes Disc Brakes
3Hannah Guerra   Oconomowoc, WI10:36.3 225377  520 Guerra Means War!

Women - EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Lindsay Guerra   Oconomowoc, WI09:04.8 227849  524 Guerra Means War!
2Jennifer Whitedog   La Crosse, WI09:36.5 210713  514 Skinny's Fat Tire Racing Team
3Lori Hennessy   Avon, CO14:35.1 217023  561 
4Katja Maertens-Wilsing   Shorewood, WI15:08.9 202402  518 Fond du Lac Cyclery / Polska
5Michelle Peariso   Amherst, WI25:37.2 227741  513 Gear N' Up
DNFKristin Wentworth     560 Nova IS Corp

Women - EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Sara Stanford   Prescott, AZ58:45.3 210728  510 D'Arcy / SRAM Cycling Team
2Christina Betz   Phoenix, AZ04:56.5 210738  512 Michael's Cycles
3Lisa Krayer   North Freedom, WI21:44.9 227405  516 Moosejaw Pizzaand Brewery

Women - EX - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kim Eppen   Iowa City, IA57:02.5 217761  502 Mercy / Specialized
2Lori Sable   Thiensville58:25.3 226461  508 Team Wisconsin

Women - EX - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Corie Berrigan   08:58.5  559 Stark Raven Madam
2Toni House   18:51.1  521 Bellin Health
3Colleen Westphal   Appleton, WI22:48.5 218698  525 Wheel & Sprocket/Trek
DNFLaur Tesch     558 

Women - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jessica House     6030 Bellin
2Alyson Davis     6024 Hayes On Track
3Madeline Labecki     6021 hayes on track
4Stephanie Yost     6029 Pedal Moraine
5Meghan Barrett     6171 
6Elizabeth Brunner     6168 
7Katie Ralph     6184 

Women - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Katja Putzke   06:21.5  5023 Mad FORCs
2Jessica Stanislaus     6163 gear\'n up
3Moriah Griesbach     6012 Point Pursuit
4Katrina Hurst     6176 
5Elizabeth Shull     6177 
6Haley Elliott     6027 Team East
7Andrea Wolf     5229 
8Hillary Peters     6161 Skinny Cow
9Abigail Henderson     6162 Hendu Rocket
10Sara Goldman     6139 

Women - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Megan Wolf   50:32.9  5026 Team Extreme
2Arin Lemke   57:16.7  5025 Team Pedal Moraine
3Sarah Henderson   01:53.3  5221 Hendu Rocket
4Justine Atkinson   07:11.8  5239 Gary Fisher
DNFMolly Chiappetta     5020 Hayes Brake

Women - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Emily Hendricks   52:11.5  5231 
2Becky Czechanski   54:12.6  5013 
DNFRachel Snider     5050 UW-Whitewater

Women - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Sabrina Schneider   49:42.4  5238 Muddy Cup
2Linda Muffler   49:53.9  5004 Alterra CoffeeMTB Team
3Renee Bach   51:54.6  5008 Team Ry-z
4Jasha Diekmann-Smith   52:55.5  5017 Micheal's Cycles
DNFGabriela Baranova     5010 

Women - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Krista Klanderman   51:36.7  5232 
2Sarah Guse   53:41.6  5015 FDL/OSH CYCLERY
3Ishel Quintana   54:54.8  5002 
4Tina Olm   56:04.0  5230 Gen X Cycling
5Rebecca Crocker   56:27.4  5235 GenericaUSA
6Katie Missiaen   56:37.4  5223 
7Ally Floyd   59:11.6  5224 
8Lora Wilkinson   01:55.8  5242 
9Jill Dorflinger   03:53.0  5219 

Women - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Colleen Erdmann   56:46.0  5226 
2Bridget Cassidy   58:53.2  5240 Alterra
3Christine Strahm   59:33.7  5014 GMAC Mortgage / Team 2 Racing
4Tara Meinke   02:02.8  5227 
5Barbara Daanen   03:17.2  5019 RPM/Hayes
DNFLori Bauman     5028 

Women - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Linette Davis   51:16.5  5031 
2Cecile Labecki   51:41.1  5022 RPM hayes Brake
3Suzanne Weigel   51:44.9  5237 
4Roxanne Rogers   54:29.3  5003 Big Ring Racing
5Cynthia Novak   56:19.2  5016 
6Connie Holcomb   57:25.8  5228 Fattires-N-Beer
7Berlinda Lopez   01:51.4  5241 Mad FORCs
8Lynn Leroy   05:19.3  5236 
9Caroline Dechant   09:42.7  5225 
10Rebecca Welch   16:54.3  5005 Wheel & Sprocket
DNFRachelle Halbur     5220 Team Halbur

Women - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Regine Freund   54:48.8  5233 
2Amy Dykema   Evanston, IL55:10.5 10328  5055 Active Endeavors
3Susan Borchardt   59:09.6  5001 Team Extreme
DNFPatricia Bauer     5114 Fattires-N-Beer / Fat Kats
DNFCheryl Jeanpierre     5222 Pedal Moraine

Women - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Cheryl Rollins   52:43.0  5006 Fondy Cyclery
2Rose Lenss   57:23.5  5234 Bellin Health

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerSierra NevadaSpyUSACDFShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee