Race Results for
Calumet Sun Run, WORS #8
Hilbert, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 08/14/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Aaron Brandt   Seboygan, WI1:14:49.6 209961  1127 Team Wisconsin
2Dallas Fowler   Green Bay, WI1:14:50.9 207074  1171 GMAC/Team 2
3Sam Wellskopf   1:15:00.3  1074 Team Pedal Moraine
4Dan Hanson   1:15:47.2  1023 
5Ryan Baumann   Green Bay, WI1:16:50.4 207813  1011 GMAC Mortgage / Team 2
6Derrick Martini   1:17:00.3  1119 Riverbrook
7Cody Shaide   Rice Lake, WI1:19:13.8 229145  1093 Adventure Racing
8Jon Schmidt   1:20:57.3  1073 Team NORDIK
9Jason Roelse   1:21:08.5  1017 PCW Cycling
10Dillon Bera   1:21:18.7  1152 Bellin Health
11Mitchel Kauppila   Winthrop Harbor, IL1:21:36.3 209173  1087 Hayes on Track
12Mitch Gantz   Green Bay, WI1:21:37.8 225382  1056 Bellin Health / InCompetition
13Truman Purdy   1:21:46.1  1375 The Route
14Chase Sova   1:22:59.7  1067 
15Nathan Johnson   1:23:53.3  1146 Bike Doctor
16Brian Braun   1:32:38.0  1149 Team East
17Erik Meier     2839 Moosejaw
18Matthew Limberg     2122 PCW Cycling
19Joshua Rupnow   Cedarburg, WI 226098  2096 Team Extreme
20Tony Lemke     2065 Fond du Lac Cyclery
21Warren Lyman     2018 Team Wisconsin
22Joshua Heinecke     2110 
23Dylan Weigel     2234 Hayes
24Rob Reindl     2129 Bike Hub
25Jonathan Davis     2077 Bellin Health
26Scott Hollowell     2082 
27Chris Hurst   Lake Geneva, WI 229172  2189 
28Ryan Wenzlick     2107 GMAC Mortgage/Team 2
29Taylor Knutson     2009 Adventeurs Racing
30Tom Shaide     2188 Adventures Racing
31Evan Harris     2156 Team East
32Richie Miller     2233 Hayes Disc Brakes RPM
33Cory Mayer     2240 Bike Doctor
34Sean Parker     2050 Team Extreme
35Thomson Remo     2835 
36Nick Carter     2838 Barababoo Sharks
37Zach Geyer     2856 Stadium Bike
38Lee Suring     2208 Team 2
39Theodore E. Peters     2253 La Perla Racing
DNFBrad Wagner     2025 PCW Cyclingtires-n-beer
DNFBenjamin Overeem     2201 Bellin Health
DNFMatthew Brandt   St Charles, MO 197984  9049 Team Wisconsin

Men - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Tim Pacholski   1:13:35.8  1124 Hayes Disc Brakes
2Ted Hanes   1:15:20.0  1380 
3Breezy Willis   1:16:05.0  1370 White Knuckle Racing
4Peter Hurst   Norwalk, CT1:17:40.3 148404  1094 Skinny's
5David Hanes   1:18:07.6  1379 
6Kelson Danielson   Brooklyn, NY1:18:16.7 199053  1035 Chainsmokers
7Bill Street   1:18:41.6  1147 PCW Cycling/ Fattires N Beer
8Dan Teaters   1:19:02.2  1381 PCW
9Dylan Maho   1:19:19.5  1115 GMAC Mortgage / Team 2
10Tim Jahn   1:21:48.9  1145 Mountain Outfitters
11Constantine Peters   1:22:00.3  1083 La Perla Racing
12Tony Wagner   West Bend, WI1:22:00.6 204671  1069 pcwcycling.org
13Zachary Giffey   1:22:51.4  1140 Wheel & Sprocket
14Joshua Schwartz   1:24:31.8  1077 Pedal Moraine
15Jared Suster   1:28:02.0  1125 Bike Hub
16Shawn Hoppe   1:32:24.5  1033 Fond du Lac Cyclery
17Allan Schimberg   1:39:54.0  1901 
18Darek Dudzinski     2266 Polska Jolka
19John Beck     2131 
20Jonothan Rowley     2836 Rowley
21Christopher Magyar     2217 Bike Doctor
22Carl Morse     2864 
23Joe Hicks     2257 
24Grant Erickson     2827 Spring Street Sports
25Ian Mevis     2846 
26Jim Cuhel     2026 
27Aaron Halfman     2113 FDL Cyclery
28Justin Dhein     2260 Team Lollipop
29Chad Kilawee     2857 
30Nick Sabel     2087 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
31Jake Besley     2828 
32Taylor Bogdanske     2094 
33Justin Lund   Tomahawk, WI 216962  2267 Big Ring Racing
34James Huber     9024 Team Muddy Cup
35Scott Monroe     2832 
36Collin Stevens     9047 
37Thomas Hanlon     2821 
38Ben Cleveland     8003 Fat Tires & Beer
39Chad Hoppe     2105 FDL/Oshkosh Cyclery
DNFMatt Waite   Madison, WI 206676  1188 UW-Madison
DNFCharlie Lukas     2400 UW Cycling

Men - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1David Staab   1:16:04.8  1374 
2Jeremy Vogels   1:17:04.3  1117 Bellin Health
3Doug Bailey   1:17:05.7  1118 Alterra Coffee
4Jason Boynton   1:18:01.7  1131 Micheal's Cycles
5Sanjay Ganju   1:18:13.7  1046 Alterra CoffeeBean Classic
6Tony Pirolo   1:18:15.3  1004 Alpha Wings
7Luke Batchelor-Clark   1:18:23.6  1199 Team Magnus
8Tim Booms   1:20:21.4  1020 Wheel & Sprocket
9Brian Hertzberg   Forest Lake, MN1:20:37.9 208067  1100 Team Pacific
10Sean Fagan   1:21:17.2  1047 Michael's Cycles
11Kurt Bosben   1:21:47.3  1139 Team Magnus
12Luis Maldonado   1:21:56.8  1082 Wheel & Sprocket
13Eric Michaels   1:21:58.7  1904 Pacific Cycle
14Derek Hughes     2848 
15Greg Cribb     2853 Bellin Health
16Greg Stanis     2045 
17David Volm     2015 
18Ryan Rysewyk     2264 TEAM RY-Z
19John Strobel     2847 
20Joel Coon     9011 Pacific Cycles/BelGioioso
21Steve Kuchenberg     2193 Bellin Health
22Adam Freihoefer     9046 
23Lucas Dettinger     2052 The Bike Doctor
24Mike Kohnle     2213 Extreme
25Fritz Klaiber     2861 
26Zack Blankenheim     2227 
27Bryan Scheel     2185 Lake Geneva Cyclery
28Ben Leach     2261 Team Lollipop
29Jason Gosse     2139 
30Andrew Edens     2248 Endeavour Cycling
31Nick Caliva   River Falls, WI 227751  2239 The Route
32Christopher Schulz     2148 Polska-Cannondale
33Corey Voigt     8033 Wheel and Sprocket
34Eric Olson     2831 
35Isaiah Schroeder     2238 
36Robert Mautz     2852 
37Jason Karcher     2002 Hayes Disc Brakes
38Mark Larson   Fitchburg, WI 70145  2153 Pacific Cycle
39Joshua Giffey     9006 
40Ryan Fosnaugh     2450 Skinny's Racing
41Justin Latham     2022 Gen X Cycling
42Ryan Manske     8018 
43Stephen Balsley     9048 
44Paul Kekstas     8079 
45Robert Hamblin     2855 
DNFTravis Olson     1014 PCW Cycling
DNFDan Harvey     1836 
DNFMike Dattner   Fitchburg, WI 206857  2017 Fond du Lac / Oshkosh Cyclery
DNFBen Sezer     2020 
DNFJeremy Groeschl     2121 Oshkosh/Fond du Lac Cyclery
DNFMichael Klein     2866 Team Supreme

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mark Walter   1:15:08.8  1157 Muddy Cup
2Jason Kozicki   1:15:29.1  1384 Bellin Health
3Greg Cullen   1:15:31.0  1108 Gear 'n Up
4Mike Budd   1:15:31.4  1097 Wheel & Sprocket
5Joe Greatens   1:16:41.6 225378  1012 Team Nordik
6Bradley Gruszynski   1:18:49.0  1109 Gear N' Up
7Stafford Kramer   1:19:06.0  1141 Alterra
8Gabor Csonka   Vernon Hills, IL1:19:08.2 207117  1938 SkinnyCow Racing Enterprise
9Kevin Plato   1:19:21.9  1096 Team Plato
10Tom Flicker   1:19:55.7  1099 
11Paul Weber   1:21:47.9  1068 Wheel and Sprocket
12Rick Glos   Hales Corners, WI1:22:09.2 225532  1040 Skinny's Racing
13Garett Kipp   Madison, WI1:22:11.6 207957  1003 Chainsmokers
14Pete Stinski   1:22:14.0  1807 Gear 'n Up
15Chad Wilsing   Milwaukee, WI1:23:19.4 186886  1080 Fon du Lac Cyclery
16Paul Kaczmarowski   1:23:26.7  1837 Wheel & Sprocket / Trek
17David Schoenherr   1:24:17.4  1911 Muddy Cup Cafe
18Eric Pompeo   1:25:23.2  1025 Team Extreme
19John Brown   1:26:42.5  1103 Point Pursuit
20Joe Verstegen   1:28:55.6  1367 BCOC
21Mark Szudrowitz   1:31:26.6  1811 Team Extreme
22William Livingston   1:39:56.9  1919 Michael's cycles
23Aaron Swanson   Ashland, WI 209665  2269 Swanson Financial Services
24Kevin Herman     2177 Team AMB
25Chan Barden     2090 The Bike Hub
26Mark Balkenende     2125 GMAC Mortgage/Team 2
27David Harris     2236 Alterra
28Mike Mennenoh     2181 Skinnys Racing
29Aaron Ament     2014 Alterra Mountain Bike Team
30Richard Schell     2229 Wheel & Sprocket
31Kenny Dretzka     2345 Pedal Moraine
32Krystian Pac   Chicago, IL 149853  2425 Olenka/Miodu/Mama-TEAM POLSKA
33John Mangin     2843 
34Rick Walls     9020 Team Extreme
35Tyson Schwiesow     8021 Bellin Health
36Jeff Weyenberg     2060 
37Josh Bartoszuk     9008 Big Ring Racing
38Aaron Bieberitz   Anytown, WI 203051  2012 PCW Cycling
39Kevin Czaicki     2004 Team Pedal Moraine
40Tim Patterson     2104 Gear N' Up
41Shad Young     2859 
42Matthew Lanser     8030 GMAC Team 2
43Jeff Steckbauer     8006 FatTires-N-Beer
44Michael Olm     2016 Red & White Racing
45Marc Miller     2224 
46Jason Lilyquist     2822 
47Lee Messersmith     2231 Wheel Fast Racing
48Tony Petoske     8019 Reckless Racing/Go Fast!
49Brian Benson     8028 Fat Tires & Beer
50Laszlo Horvath     2332 Skinny Cow Racing Enterprise
51Vince Purpero     8001 Pedal Moraine
52Jim Liesen     9005 Muddy Cup
53Chuck Cate     2829 
54Brian Smith   Janesville, WI 212540  8020 Michael's Cycles
55Thomas Kenny   Orland Park, IL 210687  2157 Team Extreme
56Chris Gabrielson     8017 Moosejaw Pizzaand Brewery
57Tony Hess     2845 
58Jason Roberts     2863 Team Supreme
59Ryan Wondergem     8035 fattires-n-beer
60Christopher Hoyme     2163 mountain outfitters
61John Duba     2849 
62Jim Eggleston     2039 
DNFNathan Schroepfer     1009 Mudy Cup Racing
DNFChad Wilson     2142 Boneshaker's

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Anthony Gonzalez   1:16:21.4  1101 Alterra CoffeeRoasters MTB
2Ric Damm   1:16:40.1  1044 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
3John Lirette   1:17:04.3  1006 Hayes Disc Brakes
4Mike Curtes   1:18:28.4  1112 Big Ring Racing
5Mike Stanislaus   1:18:29.8  1064 
6Fred Hubley   1:18:54.0  1377 
7Benjamin Griggs   Green Bay, WI1:19:51.3 229175  1908 Team Muddy Cup
8Thomas Flynn   Chicago, IL1:20:43.9 160053  1079 Funky Weasel
9Randy Wegener   1:21:10.6  1378 Fond du Lac Cyclery
10Chuck Cerull   1:21:33.8  1383 
11Ken Krebs   1:21:56.6  1092 Chicago Performance
12David Sutton   1:21:58.3  1128 Darcy / SRAM Cycling Team
13Erich Gross   Milwaukee, WI1:23:05.4 165937  1910 Alterra MTB
14Jeff Langlois   1:24:44.0  1373 Joe Bikeler's
15Steve Miller   1:25:11.5  1062 
16Dan Tavela   1:25:51.3  1072 Skinny's Racing
17Jason LaBella   Chicago, IL1:25:53.7 219648  1111 Alberto's
18Roger Eckes   1:30:26.0  1110 Alterra Coffee
19Timothy Smith   1:35:16.9  1812 Darcy Cycling
20Tim Lutz     2865 
21Greg Jones     2200 Junk
22Steven Frost     9013 Team Wisconsin
23Daniel Guse     2138 FDL/OSH CYCLERY
24Matt Bartholomew     2112 
25Jeff Hammond     2179 Team AMB
26Don Slickman     2841 Wheel & Sprocket
27Ty Gonzalez     2011 Alterra CoffeeMTB Team
28Greg Boettcher     2001 Team Extreme
29Daniel Schneider   Racine, WI 31695  9014 RPM / Hayes Brake
30Neil Adams     8034 Eriks Bike Shop
31Dan Kutz     2130 Hayes Disc Brake
32Michael Plymale     2074 Pacific Cycle
33Troy Olm     2007 
34Kelly Longtine     2252 Chainsmokers WillyBikes
35Robert Meinig   Saint Charles, IL 127948  2010 Lake Geneva Cyclery
36Robert Livingston     2123 GMAC Mortgage/Team 2 Racing
37Jason Martini     2019 Trailhead Bike/ Stoiber Chiro
38Dave Volpentesta     2176 Wheel & Sprocket
39Steven Kuphal     2114 
40Thomas Dvoratchek     8022 Lake Geneva Cyclery
41Lowell Johnson     2249 
42Brian Hicks     2097 Point Pursuit
43Myron Taylor     2837 
44Jeffrey Aksland     2825 
45Steve Jeske     2038 Pedal Moraine
46Brian Rummelhart     2058 
47Brian Coppoek     2190 GMAC Home Finance
48Bret Srock     2823 
49David Blue     2199 Lake Geneva Cyclery
50Patrick Doornek     8011 
51Andrew Spahr     2075 Alterra CoffeeMTB Team
52Shawn Hauser     8012 GMAC Mortgage/Team 2
53Randy Snyder     8008 
54Mark Cheyne     2867 
55Ken Glaeser     2840 
56Chris Cooper     8013 RPM / Hayes Disc Brakes
57Will Robinson     8081 
58Christian Hilbert     8024 Big Ring Racing
DNFScott Janssen     1122 
DNFGreg Duckett     1802 Alterra MTB Team
DNFJon Moreau     2079 
DNFWade Flisram     2169 Team Extreme
DNFEric Froemming     2187 Muddy Cup Cafe
DNFAndrew Overeem     8026 Bellin Health
DNFRandall De Greef     8080 GMAC Finance

Men - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Glen Stroik   1:16:56.8  1058 Skinny's Racing
2Ross Lemke   Cedarburg, WI1:17:14.5 210815  1200 Team Pedal Moraine
3Jeffrey Gantz   Green Bay Wi1:18:15.3 187394  1054 Bellin Health / InCompetition
4Doug Stahl   1:18:17.0  1045 
5John Miller   1:20:03.6  1018 Mountain Outfitters
6Ron Kay   Rice Lake, WI1:20:07.4 210985  1015 Hayes Disc Brakes
7Bill Colvin   1:20:07.8  1382 Wheel & Sprocket
8Robert Schlegel   1:21:01.1  1075 Michael's Cycles
9Jeff Seifert   Wauwatosa, WI1:21:49.3 226487  1113 Cyclesmith
10Jeff Parker   1:24:51.5  1059 Pedal Moraine
11Russell Jobs   1:25:42.1  1804 Hayes Disc Brakes
12Roland Rieflin   1:26:33.6  1007 Pacific Cycles
13Brian Kaufman   1:27:48.6  1371 PCW Cycling
14Mark Meier   1:31:48.6  1810 Moosejaw
15Dan Murwin   1:32:53.4  1116 Michael's Cycles
16Steve Manthey   1:33:34.4  1372 PCW Cycling
17Dennis Schueler   Hickory Hills, IL1:33:58.2 224373  1022 Team A.M.B.
18John Bogdanske     9003 Chainsmokers
19Paul Rainey     2166 Team AMB
20Allen Brunner     9018 Hayes Brakes
21Jay Labecki   Milwaukee, WI 20074  2170 RPM Hayes Rrake
22Stuart Shelton     2061 Pedros Cheep Team
23Edward Schuster     2003 Wheel & Sprocket
24Kerry Dekeyser     2851 
25Arthur Spurlock     2268 
26Todd Bugnacki     2212 skinnysracing
27Mike Owens     2235 Alterra
28Rick Biel     2243 Alterra
29Mike Senderhauf     2833 
30Dale Konkol     2057 
31Troy Sable     2098 
32Craig Vierck     2126 CroniesOutdoorAdventureTribe
33Don Fisher     2042 Big Ring Racing
34John Shull     2216 wheel&sprocket
35Rory Noonan     2159 Recyclist
36Scott Palmersheim     2069 Pedal Moraine
37Will Hollrith     2073 Team Extreme
38Phil Therrien     2040 
39Tim Peters     2044 
40Barron Gira     2820 
41Leonard Cabaltera   Racine, WI 50058  8007 Hayes / RPM Cycling
42John Gregorski     2223 La Purla Racing
43Fred Young     2031 TeamFYR
44Douglas Erdmann     2028 Trailhead bike/Stoiber Health
45Jon Holcomb     8015 Fattires-n-beer.com
46Peter Chiappetta     2051 
47Douglas Kortbein     8039 Moosejaw Brewery
48Erick Braaksma     2232 Trailhead Bike/Stoiber Health
49John Gretzinger     2186 
50Rob Hofmann     9015 Team Extreme
51Timothy Blob     2830 
52Aaron Cooper     2826 
53Bruce Borcherding     2214 Hayes Disc Brakes
54Patrick Johnson     2824 
55Keith Wolf     8029 Team Extreme
56Mike Kazlauskas     2854 
57David Geibel     9010 
58Jeff Beck     8082 
DNFJohn Miller     1376 
DNFJohn Daming     1801 Bellin Health / Tower Clock

Men - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jeff Chesmore   Janesville, WI1:24:40.8 228477  1105 Michael's Cycles
2Jon Hirsch   1:26:03.6  1143 Big Ring Racing
3David Torgler   1:27:28.3  1132 Skinny's Racing
4Marcum Martz   1:28:38.4  1063 
5Mark Schimberg   1:29:06.7  1026 
6Don Freitag     2043 Big Ring Racing
7Jim Feuerstein     2006 Wheel & Sprocket
8Rick Schnell     2870 Team Extreme
9Steve Kapaun     2117 
10John Wrycza   Naperville, IL 76133  2222 Wheelfast Racing
11John Senkerik     2062 Team Extreme
12Marty Weigel     8031 
13Bob Rassel     2842 
14John Dabbeekeh     2072 Pedros/Cheepteam
15Randy Feuillerat     2230 Michael's Cycles
16Scott Bera     2862 
17Mark Specht     8078 Recyclist
DNFEric Kuhagen     1002 Crank Daddy's
DNFKeith Wilkinson     2101 Lake Geneva Cyclery

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Dirk Derksen   Appleton, WI1:21:50.9 245217  1061 Wheel & Sprocket
2Randy Pallex   Ashwaubenon, WI1:26:10.3 176653  1066 GMAC/Team 2/BelGioioso
3Pete Noffke   Menasha, WI1:26:50.4 189045  1055 Wheel and Sprocket
4Mike Wanek   Green Bay, WI1:26:53.2 225832  1043 GMAC Mortgage/Team 2
5Larry Reimer   1:29:46.3  1042 Michael's Cycles
6Bill Delaney   Madison, WI1:31:41.2 210055  1010 Chainsmokers
7Jesse Voss   2:00:18.6  1153 Wheel & Sprocket
8David Wellskopf     2145 Team Pedal Moraine
9Wayne Fish     2086 Fish Nordic
10Steve Ferguson     2111 
11Paul Manley     2144 Chainsmokers
12Rod Swendsen     2844 
13Warren Fowler     2013 GMAC/Team 2
14Peter Kot     2030 
15Michael Ruzich   Hillside, IL 210653  2008 Wheel and Sprocket / Trek
16Jeff Wentworth     2858 
17Keith Westphal   Appleton, WI 218699  2005 Wheel & Sprocket/Trek
18Daniel Braun     2134 Team East
19John Rosebush     2209 
20Rich Mennenoh     2173 
21Dale Lenss     2083 Bellin Health
22Brad Swenson     2219 
23Jim Shong     2175 Bike Doctor
24Sterling Schmidt   Two Rivers, WI 225447  2080 wheel and sprocket
25James Simmons     2869 
26Don Howell     2215 
27David Joyce   Brevard, NC 148440  2041 Ripon College
28Gary Smits     2378 Team Bellin Health
29James Heinecke     2024 Brats N Beer
30Robert Langlois     2167 Joe Bikelers
DNFErrico Auricchio     1086 GMAC/Team 2
DNFThomas Silbernagel     2085 Team Extreme Ski & Bike

Men - PR/SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jeffery Hall   Farmington, MN1:22:07.9 14705  29 Salsa Cycles
2Tristan Schouten   Plymouth, WI1:22:09.0 145071  70 Trek Midwest
3Brian Matter   1:24:10.9  pcwcycling.org
4Brian Eppen   Iowa City, IA1:25:14.1 121702  Mercy - Specialized
5Jesse LaLonde   Ely Mn1:25:46.5 203490  Gary Fisher
6Chad Sova   River Falls, WI1:26:08.5 189115  46 pcwcycling.org
7Jeremey Rodriguez   Kenosha, WI1:28:11.4 117449  27 Team Wisconsin
DNFScott Kylander-Johnson   Duluth, MN 83047  33 The Ski Hut

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Cole House   Oneida Wi1:25:14.9 183112  GMAC/Specialized
2Jonathan Kay   Thornton, CO1:25:48.4 212982  16 Hayes On Track
3Josh Kay   Shell Lake, WI1:31:13.3 213253  14 Hayes OnTrack Cycling Team
4Justin Schmidt   Saint Germain, WI1:34:57.8 229173  49 
DNFJesrin Gaier     206 Riverbrook Bikes & Ski

Men - EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Anthony Ettmayer   Jackson, WI1:24:41.2 211689  Team Pedal Moraine
2Seth Lenss   Luxemburg, WI1:27:35.0 182019  Fuji Bikes
3Michael Anderson   Saint Paul, MN1:29:24.6 183953  53 
4Carlos Haeckel   Waukesha, WI1:30:46.0 227622  50 
5Thomas Bender   1:30:52.7  203 Team Wisconsin
6Chad Balthazar   West Bend, WI1:31:22.6 218593  28 Pedal Moraine
7Mark LaLonde   Madison, WI1:31:38.1 226412  36 Muddy Cup Cafe
8Ken Statz   Wisconsin Rapids, WI1:32:48.6 229174  51 Campus Cycle
9Jordan Roessingh   Madison, WI1:34:20.5 170411  204 
10Dan Ajer   Cottage Grove, WI1:36:43.0 180160  79 Chainsmokers
11Kurt Refsnider   Boulder, CO1:36:58.6 135419  202 all9yards.com
12Nathan Guerra   Oconomowoc, WI1:39:16.2 214936  63 Guerra Means War!
DNFJohn Shultz   Cedar Falls, IA 214273  13 

Men - EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Justin Salzmann   Kaukauna, WI1:27:23.9 211820  40 The Bike Hub /Fuji
2Ronald Stawicki   Waukesha, WI1:28:26.5 212641  10 AlphaWings
3Mike Phillips   Chicago, IL1:30:48.8 84647  Alterra Cycling
4Tim Drankus   Sheboygan, WI1:31:20.7 151397  11 Alterra CoffeeMTB Racing Team
5Neil Swanson   Colorado Springs, CO1:31:59.0 209153  34 Michael's Cycles
6Maciej Nowak   Waukesha, WI1:37:12.1 182256  20 Polska Cannondale

Men - EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kevin Klug   Evanston, IL1:28:35.7 220282  24 Alberto's
2Jerry Long   Moscow, ID1:29:42.8 202427  17 Chainsmokers
3Chris Pagels   Kenosha, WI1:30:04.4 197743  65 Bike Hub
4Mike Kelsall   Shorewood, IL1:32:51.6 175959  80 D'Arcy / SRAM
5Ryan Krayer   North Freedom, WI1:33:26.0 227406  47 Moosejaw Pizzaand Brewery
6James Holmes   Madison, WI1:34:21.8 155854  76 Team EMU All9yards.com
7Brad Jenks   Antioch, IL1:37:39.6 163973  23 Hayes Disc Brakes

Men - EX - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jeff Melcher   West Bend, WI1:28:18.7 166066  15 Pedal Moraine
2Ray Nelson   Woodstock, IL1:29:01.1 193027  56 Skinnys Racing
3Michael Spiro   Plymouth, WI1:29:12.4 59255  208 PCW Cycling
4David Stahl   Fort Atkinson, WI1:29:30.1 208045  22 Team Wisconsin
5Jack Nielsen   Racine, WI1:29:57.8 150412  77 Hayes
6Eric Peterson   Wausau, WI1:31:56.7 208618  19 Wheel & Sprocket
7Bill Nigh   West Bend, WI1:32:21.6 197745  30 Team Pedal Moraine
8John Gatto   Oak Forest, IL1:32:42.8 121461  39 D'Arcy / SRAM Cycling Team
9Scott Peterson   Littleton, CO1:32:49.4 115185  87 Big Ring Racing
10Randy Baily   1:32:49.7  207 
11Butch Welke   Lake Geneva, WI1:34:18.4 169422  66 Skinny's Racing
12Jerrod Collier   Lindenhurst, IL1:34:56.4 194466  69 Team Wisconsin
13Kevin Heppner   Modesto1:39:32.0 188763  26 Killjoy Racing
14Petar Tomich   1:41:34.8  88 Fox Valley Cycling

Men - EX - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jerome Daanen   Racine, WI1:42:30.6 164575  35 Hayes
2James Grant   Fountain City, WI1:42:34.4 134086  25 Independent Fabrication
DNFRobert Hayssen   Racine, WI 186713  99 Vision Quest

Men - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Zach Peterson     6003 Wheel & Sprocket
2Jake Therrien     6156 
3Andrew Senderhauf     6154 
4Samuel Jansen     6016 Hayes OnTrack
5Jordan Watkins     6023 La Perla Racing
6Pete Davis     6153 DD Sportz
7Riley Shelton     6009 
8Cody Borst     6140 
9Jeffrey Martz     6020 
10Parker Blob     6146 
11Tanner Czaicki     6004 Team Pedal Moraine
12Cade Whitman     6014 
13William Chiappetta     6035 
14Keegan Hollrita     6155 
15Joshua Collier     6032 Team Wisconsin
16Brady Rollins-Jump     6013 
17Samuel Martz     6019 
18Dakota Smith     6148 Michael's Cycles
DNFDevon Guse     6017 FDL/OSH CYCLERY
DNFNick Halbur     6141 Team Halbur
DNFRyan Kay     6150 

Men - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Myles Beach   Larsen, WI0:52:14.3 208348  4001 gear n up
2Nathan Labecki   Milwaukee, WI0:52:15.8 209414  4720 Hayes On Track
3Travis Brunner   0:54:02.6  4233 Hayes OnTrack
4Caleb Lenss   0:55:42.4  4040 Bellin Health
5Brad Peterson   0:59:29.9  4007 Wheel and Sprocket
6Jake Kaczmarowski   1:00:28.5  4126 Wheel & Sprocket
7Nick Montee   1:00:30.7  4112 Hayes On Track
8Kyle Bissen   1:11:31.1  4132 GMAC Mortgage/Team 2
9Mitch Rowley     4731 
10Mitchell Bogardus     6010 Team Wisconsin
11Josiah Kay     6026 Hayes Ontrack
12Jack Feuerstein     6006 Wheel & Sprocket
13Conner Shelton     6008 
14Shawn Rupnow     6149 
15Garret Post     6034 Point Pursuit
16Travis Johnson     6015 
17Max Rainey     6144 AMB
18Nick Smith     6018 
19Jonathon Bittorf     6152 
20Elan Maj     6037 TailWinds
21Adam Kay     6151 
22Tony Chiodi     6147 
DNFAndy Wheeler     4130 WORS-JDT

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Sam Stone   0:49:12.4  4736 
2Paul Hahn   0:49:19.2  4025 91
3John Kummer   0:51:51.2  4101 Fat Kats - Fattires & Beer
4Ryan Voss   0:52:12.1  4079 Wheel & Sprocket
5Greg Parker   0:52:14.6  4018 Team Extreme
6Samuel Priem   0:55:05.6  4093 Team Extreme
7William Griesbach   0:55:10.5  4024 Point Pursuit
8Dylan Steil   0:55:20.4  4727 
9Taylor Otto   0:55:24.2  4099 Recyclist
10Jonathon Vollmer   0:56:34.0  4091 Bike Doctor
11Eric Dobberfuhl   0:57:42.1  4698 
12Alex Grohmann   1:01:09.7  4005 
13Sam Herr   1:11:36.0  4038 
14Ben Specht   1:21:57.6  4732 Recyclist
15Ian Delaney   1:28:41.4  4120 WORS-JDT
DNFWinston Xue     4140 WORS-JDT

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Andy Livingston   0:49:15.9  4039 
2Kelby Shaw   Milwaukee, WI0:50:23.6 232522  4109 
4Marcus Wilber   0:52:06.3  4136 Joe Bikeler Racing
5Joe Maloney   0:52:13.0  4741 
6Alan Johnson   0:53:18.1  4048 Eriks
7Mike Kubala   0:53:44.5  4695 
8Landon Thomas   0:54:43.5  4107 
9Craig Pulak   1:02:04.4  4224 Bellin Health
10Charles Rechner   1:02:42.7  4084 
11Byron Guerra   1:07:16.7  4086 Guerra Means War
12Nicholas Rabe   1:15:14.0  4128 Fat Tires & Beer / Fat Kats
DNFTylur Lengfeld     4691 

Men - BG - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Alex Bird   0:49:08.9  4738 
2Chad Krenzke   0:49:09.2  4026 Team Extreme
3Jim Doherty   0:51:00.9  4098 
4Adam Goeden   0:51:03.5  4118 Team Pedal Moraine
5Mike Sherven   0:51:24.7  4716 
6Randy Ambacher   0:52:21.9  4021 
7Jay Millin   0:52:31.2  4055 Pedal Moraine
8Andrew Wiesner   0:53:10.0  4066 GMAC Mortgage/Team 2
9Colin Keane   0:55:28.0  4709 
10Adam Schwartz   0:56:37.2  4221 
11Kory Zerba   1:06:39.0  4735 

Men - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kyle Guerra   0:49:20.6  4087 Guerra Means War
2Spencer Strigel   0:50:27.9  4127 Polska Cannondale
3Brandon Hoeft   0:51:14.1  4708 
4Eric Butler   0:51:23.6  4706 
5Alan Schroeder   0:53:53.8  4699 
6Michael Holbrook   0:53:54.0  4142 Joe Bikelers
7Caleb Frostman   0:56:45.3  7070 
8Mark Schindel   0:57:28.5  4722 
9Nick Zieponis   0:58:35.3  4718 
10Aaron Gretzinger   1:03:22.9  4042 Chainsmokers
11Joe Van Ert   1:03:57.1  4704 Bike Doctot
12Andy Berg   1:10:44.9  4719 
DNFAndrew Rieder     4105 FDL/OSH Cyclery

Men - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Tyler Jahn   0:49:02.2  4121 
2Thomas Ales   0:49:49.9  4687 
3Jason Brozek   0:50:08.7  4115 Pacific Cycle
4Anthony Dipiazza   0:50:16.1  4230 
5Jason King   0:51:01.6  4702 
6Kirk Zahn   0:53:52.6  4113 
7Nick Schmidt   0:57:22.6  4737 
8Brandon Meyers   0:59:47.1  4134 Lakewood Ski &Sport
9Brian Seefeldt   1:02:26.4  4117 The Bike Hub
10Ryan McEneany   1:06:22.0  4088 Gear N Up
DNFJesse Shoemaker     7073 

Men - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jesse Jaehnig   0:49:20.9  4053 
2Eric Gorder   0:51:19.6  4073 
3Brian Toltzmann   0:51:21.6  4065 
4Peter Cherchian   0:51:28.8  4004 Verizon
5Ryan Patano   0:53:36.4  7068 
6Franklin Carr   0:54:51.5  4705 
7Kevin Bradley   0:55:23.0  4721 
8Adam Young   0:55:46.1  4693 
9Anthony Dombrowski   0:57:22.9  4125 Pedros
10Jeff Robinson   0:57:29.6  4114 
11Donald Lueck   0:58:00.7  4054 
12Gary Otkin   0:58:48.9  4701 
13Aaron McGinnis   0:59:21.0  4723 
14Hue Kong   1:02:20.7  4210 GenXCycling
15Daniel Foster   1:04:05.6  4022 Team Cyclesmith
16Scott Yurjevich   1:06:17.5  4139 Gen X Cycling
17Joe Kitzman   1:07:45.1  4739 
18Rob Yurjevich   1:09:33.9  4711 Gen X Cycling
19Jason Brauch   1:15:37.6  4728 
DNFRoss Kellogg     4068 Team East
DNFAnthony (spt) Dombrowski     4713 Pedros

Men - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Shawn Meinke   0:47:49.5  4074 
2Todd Lindow   0:47:49.8  4726 
3Scott Beduhn   0:48:49.6  4228 Gear N Up
4Curt Demott   0:48:59.5  4222 
5Jim Harbort   0:50:02.4  4110 
6Sean Laughlin   0:50:10.7  4717 
7Steve Grossenbach   0:51:16.1  4733 
8Tshengzoo Lor   0:52:12.0  4123 
9Gary McLean   0:54:39.2  4700 
10Jay Ruckert   0:55:03.1  4071 
11Barry Campbell   0:55:55.2  4697 
12Jeff Bublitz   0:58:36.0  4688 
13Dean Petersen   1:00:12.3  7071 
14Ric Jump   1:03:12.3  4034 Fond du Lac Cyclary
15Robert Ashley   1:07:40.7  4740 
16John Merkel   1:25:03.5  7069 Cyclesmith
DNFMike Hammers     4077 Wheel & Sprocket Appleton
DNFBrian Keller     4689 
DNFMatt Geibel     4694 

Men - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kurt Kargel   0:47:50.3  4124 
2Tom Wendland   0:48:42.8  4009 
3Steve Baumann   0:49:41.3  4027 GMAC Mortagage/ Team 2
4Daniel Backley   Germantown, WI0:50:34.9 221070  4002 Velocity
5David Morgan   0:52:05.3  4082 
6Dan Getzen   0:54:01.5  4070 Skinny's Fat Tire Racing Team
7Gary Peterson   0:54:08.3  4692 
8Joseph Gitter   0:54:09.4  4715 
9Richard Doherty   0:54:48.1  4097 DDSportz
10Daniel MacIejewski   0:55:32.8  4712 
11David De Witt   0:57:09.1  4714 
12Kris Maj   0:57:41.0  4232 Tailwinds
13Gary Esko   0:58:09.2  4031 
14Michael Borchardt   0:58:28.3  7001 Team Extreme
15Kevin Niesen   Burlington, WI0:58:59.9 221437  4011 
16Thomas Huffer   1:00:11.0  4710 
17Rick Griesbach   1:01:04.6  7002 Point Pursuit
18Greg Partington   1:10:54.9  4725 
DNFPhil Kirchner     4690 
DNFJames Deboer     4730 Big Ring Racing
DNFSteven Adams     7030 UW-Manitowoc

Men - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Barry Lengfeld   0:50:43.2  4094 
2Kevin Lemke   0:51:55.9  4069 Fond du Lac Cyclery
3Michael Giesen   0:52:04.1  4703 
4Mike Nault   0:52:54.3  4734 
5Gary Schmidt   0:53:04.2  7009 
6Randy Borst   0:55:40.3  4028 GMAC/Team 2
7Dennis Hoeft   0:56:38.0  4707 
8Wally Sniadajewski   Plover, WI0:58:54.0 204830  4100 Point Pursuit
9Thomas Stringfellow   0:59:07.7  4133 Chainsmokers
10Kelly Noble   0:59:35.4  7072 
11Thomas Cornils   1:01:50.1  4057 team extreme
12Kevin Anderson   1:04:34.7  4015 Pedros Cheep Team
13Rick Bissen   1:06:08.3  4044 GMAC Mortgage/Team 2
14Ron Kapaun   1:06:40.0  4056 
15Dan Dittrich   1:07:37.7  7003 

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1David Hornung   0:48:46.6  4047 Fond du Lac Cyclery
2Gerry Butler   0:49:35.0  4095 Gear N Up
3Jeff Cummisford   0:51:04.3  4106 
4Ron Kubala   0:52:07.3  4696 
5William Peters   0:53:43.6  4008 GMAC Mortgage / Team 2 Racing
6Mike Sherman   Box Elder, SD0:54:11.4 225605  4141 
7Steve Manthe   0:54:22.2  4116 Chainsmokers
8Ted Batzer   0:58:24.7  4096 
9Tom Borchardt   1:00:23.8  4046 Trailhead Bikeand Skate
10Bernie Parker   1:02:55.0  4019 Team Extreme
11Don Bogdanske   1:05:19.8  4037 
12Glenn Aavang   1:06:39.4  4729 
13Richard Wenborne   1:10:41.7  4012 GMAC Mortgage/Team 2
14Jay Hoppe   1:14:49.2  7006 FDL/Oshkosh Cyclery
15David Vollmer   1:25:31.8  7011 Bike Doctor
DNFMick Mohrlant     4035 Team Metric
DNFRichard G Finch     4067 Rock Cut TrailCrew
DNFFranklin Lobello     4111 
DNFLarry Frostman     4724 Point Pursuit

Women - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kaitlin Antonneau     3056 Team Wisconsin
2Sarah Lukas   Eagle River, WI 218422  3018 Mel's Trading Post/Erik's
3Murphykate Montee     9505 hayes on track
4Heidi Goode     3044 Adventures Racing
5Alyssa Borell     3041 Hayes on Track
6Julia Gabrielson     3024 Moosejaw Pizzaand Brewery

Women - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Anna Fink   New Berlin, WI 202435  3017 fond du lac polska
2Jamie Buske     3050 Team Extreme
3Jennifer Jones     3055 Mad FORCs

Women - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Andrea Hildebrand     3168 PCW Cycling
2Rachel Eichers     3167 
3Jessica Smulka     3027 
4Shannon Treis     3165 All9Yards.com
5Emily Kilsdonk     3002 Pacific Cycle
6Tiffani Walter     3030 Team Muddy Cup
7Shelley Kemp     3046 Pacific Cycle
DNFDana Schneider   Bloomington, MN 185483  3006 Alberto's

Women - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Denise McCormick     3036 
2Rachael Gatto     3021 D'Arcy / SRAM Cycling Team
3Lacey Zills     3162 Gear 'n Up
4Tammi Stunkel     3040 Bike Doctor
5April Dombrowski   Oshkosh, WI 223874  3023 Pedros
6Lisa Ropidlansky     3164 
7Amy Lamkins     3025 Gear N' Up
8Amy Heart     3047 Point Pursuit

Women - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kristina Meinig   Lake Geneva, WI 206107  3010 Lake Geneva Cyclery
2Antonia Leal     3034 Muddy Cup
3Amy Pikalek     9510 Team Wisconsin
4Brittany Nigh   West Bend, WI 197744  3008 Team Pedal Moraine
5Sarah Slickman     3163 Wheel & Sprocket
6Lisa Leigh-Peterson     3051 Big Ring Racing
7Candy Hofmann     3048 Team Extreme

Women - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Christine Kortbein     3039 Moosejaw Brewery
2Christine Griesbach     3012 Point Pursuit
3Christine Czarnecki   Milwaukee, WI 212636  3001 Alterra CoffeeMTB Team
4Karen Deboise-Meara     9501 Fat Tires n Beer
5Janet Schlegel     3035 Michael's Cycles
6Rolleen Kralovec     3032 

Women - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Deb Sniadajewski     3026 Point Pursuit
2Cheryl Post   Plover, WI 205453  3004 Point Pursuit
3Terri Cornils     3016 Team Extreme
4Janis Heifner     3028 Recyclist
5Lynne Joyce     3166 
DNFWendy Burns     3061 Clif / Active Endeavors

Women - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Andrea Butler     3042 Gear N Up

Women - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kieyla Smith   Appleton, WI1:30:00.5 211208  511 
2Jasmine House   Oneida, WI1:40:11.1 183111  517 Team 2

Women - EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Holly Liske   Stanford, CA1:28:15.6 190109  509 Hayes Disc Brakes
2Abby Strigel   Madison, WI1:28:33.8 202434  519 Fond du Lac Cyclery / Polska
3Hannah Guerra   Oconomowoc, WI1:35:16.8 225377  520 Guerra Means War!

Women - EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kristin Wentworth   1:23:44.6  555 
2Jennifer Whitedog   La Crosse, WI1:27:45.2 210713  514 Skinny's Fat Tire Racing Team
3Katja Maertens-Wilsing   Shorewood, WI1:30:50.0 202402  518 Fond du Lac Cyclery / Polska
4Lindsay Guerra   Oconomowoc, WI1:37:15.2 227849  524 Guerra Means War!

Women - EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Christina Betz   Phoenix, AZ1:26:48.1 210738  512 Michael's Cycles
2Lisa Krayer   North Freedom, WI1:37:09.2 227405  516 Moosejaw Pizzaand Brewery
3Gina Kenny   Orland Park, IL2:00:51.8 210270  515 Team Extreme

Women - EX - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kim Eppen   Iowa City, IA1:17:35.9 217761  502 Mercy / Specialized
2Lori Sable   Thiensville1:24:48.2 226461  508 Team Wisconsin
3Toni House   1:42:14.7  521 Bellin Health
4Colleen Westphal   Appleton, WI1:42:18.3 218698  525 Wheel & Sprocket/Trek

Women - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jessica House     6030 Bellin
2Madeline Labecki     6021 Hayes On Track
3Alyson Davis     6024 Hayes On Track
4Kayoi Johnson     6142 

Women - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jessica Stanislaus     6145 Gear 'N Up
2Moriah Griesbach     6012 Point Pursui
3Haley Elliott     6027 Team East
4Elizabeth Shull     6157 
5Hillary Peters     6158 

Women - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Megan Wolf   1:04:52.2  5026 Team Extreme
2Arin Lemke   1:05:05.7  5025 Team Pedal Moraine
3Emelye Storges   1:09:59.9  5217 
4Chelsea Fullerton   1:13:32.5  5215 Adventures Racing
5Molly Chiappetta   1:16:47.4  5020 Hayes Brake

Women - BG - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Tessa Srock   1:06:05.6  5209 
2Kaylan Davey   1:24:26.4  5214 

Women - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Catherine Swanson   0:53:47.0  5024 Michael's Cycles
2Rachel Snider   1:04:59.6  5050 UW-Whitewater

Women - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Gabriela Baranova   0:55:59.1  5010 
2Linda Muffler   0:58:02.5  5004 Alterra CoffeeMTB Team
3Jasha Diekmann-Smith   1:02:56.3  5017 Michael's Cycles
4Elizabeth Legaspi   1:05:59.2  5021 Fattires-n-beer
DNFRenee Bach     5008 Team Ry-z

Women - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Meghan Sedivy   1:00:22.5  5027 
2Sarah Guse   1:01:48.2  5015 FDL/OSH CYCLERY
3Krista Klanderman   1:05:01.6  5216 
4Tina Olm   1:07:23.1  5211 Gen X Cycling

Women - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Colleen Erdmann   1:05:20.2  5212 
2Bridget Cassidy   1:06:01.1  5218 Alterra
3Christine Strahm   1:13:21.5  5014 GMAC Mortgage / Team 2 Racing
4Barbara Daanen   1:17:22.2  5019 Hayes
5Lori Bauman   1:17:46.1  5028 

Women - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Linette Davis   0:58:38.5  5031 
2Cecile Labecki   1:02:03.0  5022 RPM Hayes Brake
3Roxanne Rogers   1:03:48.8  5003 Big Ring Racing
DNFRebecca Welch     5005 Wheel & Sprocket
DNFRachelle Halbur     5204 Team Halbur

Women - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Amy Dykema   Evanston, IL1:03:47.0 10328  5055 Active Endeavors
2Cynthia Anderson   1:08:41.6  5213 Pedro's Cheap Team
3Susan Borchardt   1:10:39.3  5001 Team Extreme

Women - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Sue Blankenheim   1:07:55.2  5059 

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Megan Monroe   Boulder, CO1:17:35.6 178944  557 PCW Cycling
2Rebecca Cleveland   Green Bay, WI1:21:43.1 100571  506 Bike Hab

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSierra NevadaUSACDFSpyBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee