Race Results for
Phillips Dirtfighter Classic, WORS #7
Phillips, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 07/24/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jesrin Gaier   1:27:28.6  1364 RIVERBROOK
2 Dallas Fowler   Green Bay, WI1:27:46.2 207074  1171 GMAC/Team 2
3 Ryan Baumann   Green Bay, WI1:30:34.3 207813  1011 GMAC Mortgage / Team 2
4 Derrick Martini   1:32:52.4  1119 Riverbrook
5 Sam Wellskopf   1:34:40.0  1074 Team Pedal Moraine
6 Dan Hanson   1:37:19.0  1023 
7 Jon Schmidt   1:39:02.0  1073 Team NORDIK
8 Mitch Gantz   Green Bay, WI1:40:41.1 225382  1056 Bellin Health / InCompetition
9 Dillon Bera   1:42:52.1  1152 Bellin Health
10 Brian Braun   2:22:27.5  1149 Team East
11 Cody Shaide   Rice Lake, WI2:37:39.0 229145  1093 Adventure Racing
12 Ryan Kann     2183 Adventure's Racing Team
13 Jason Shong     2174 Bike Doctor
14 Taylor Knutson     2009 Adventeurs Racing
15 Joshua Heinecke     2110 
16 Aristotle P. Peters     2155 La Perla Racing
17 Jonathan Davis     2077 Bellin Health
18 Joshua Rupnow   Cedarburg, WI 226098  2096 Team Extreme
19 Ryan Wenzlick     2107 GMAC Mortgage/Team 2
20 Tom Shaide     2188 Adventures Racing
21 Matthew Limberg     2122 PCW Cycling
22 Scott Hollowell     2082 
23 Cory Mayer     2240 Bike Doctor
24 Levi Hill     2064 Team Wisconsin
25 Evan Harris     2156 Team East
26 Lee Suring     2208 Team 2
27 Brad Wagner     2025 PCW Cyclingtires-n-beer
DNF Billy French     1368 New Moon
DNF Michael Heifner     2160 Recyclist
DNF Benjamin Overeem     2201 Bellin Health

Men - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Pacholski   1:31:12.0  1124 Hayes Disc Brakes
2 Ted Hanes   1:35:40.4  1151 
3 Benjamin Rahoy   1:39:03.6  1088 Team Pedal Moraine
4 Constantine Peters   1:40:42.9  1083 La Perla Racing
5 Zachary Giffey   1:41:03.9  1140 Wheel & Sprocket
6 Joey Graci   1:42:12.4  1365 The Sports Lack
7 Tony Wagner   West Bend, WI1:42:26.6 204671  1069 pcwcycling.org
8 Chris Bidlake   1:45:32.0  1142 Wheelfast Racing
9 Andrew Hanson   1:56:05.4  1906 Michael's Cycles
10 Grant Erikson     2795 SSS
11 Matt Holl     2802 
12 Justin Dhein     2260 Team Lollipop
13 Jonothan Rowley     2797 Rowley
14 Tyler Jenema     2800 
15 John Beck     2131 
16 Ben Cline     2812 
17 Christopher Magyar     2217 Bike Doctor
18 Marc Mayer     2254 Bike Doctor
19 Nate Jasperson     2151 
20 Ryan Krueger     2258 G-Unit
21 Ben Cleveland     8003 Fat Tires & Beer
DNF Dylan Maho     1115 GMAC Mortgage / Team 2
DNF William Street     1147 PCW Cycling
DNF Matt Waite   Madison, WI 206676  1188 UW-Madison
DNF Jim Cuhel     2026 
DNF Nick Sabel     2087 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
DNF Charlie Lukas     2400 UW Cycling

Men - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joshua Probst   1:28:23.1  1076 Gear N Up
2 Jeremy Vogels   1:33:37.4  1117 Bellin Health
3 Luke Batchelor-Clark   1:36:17.1  1199 Team Magnus
4 Tony Pirolo   1:37:46.7  1004 Alpha Wings
5 Luis Maldonado   1:40:10.8  1082 Wheel & Sprocket
6 Travis Olson   1:41:36.2  1014 PCW Cycling
7 Tim Booms   1:42:30.6  1020 Wheel & Sprocket
8 Kurt Bosben   1:42:57.7  1139 Team Magnus
9 Greg Cribb     2801 Bellin Health
10 David Volm     2015 
11 Ryan Shiroma     9017 Pacific Cycle
12 Zack Blankenheim     2227 
13 Christopher Schulz     2148 Polska-Cannondale
14 Brett Ebben     2103 FDL/OSH Cyclery
15 Joel Coon     9011 Pacific Cycles/BelGioioso
16 Gregory Steltenpohl     2794 Team Stumpy Racing
17 Andrew Edens     2248 
18 Mark Larson   Fitchburg, WI 70145  2153 Pacific Cycle
19 Norbert Bajorek     2194 
20 Isaiah Schroeder     2238 
21 Joshua Giffey     9006 
22 Justin Latham     2022 Gen X Cycling
23 Ryan Fosnaugh     2450 Skinny's Racing
24 Ryan Manske     8018 
25 Mike Dattner   Fitchburg, WI 206857  2017 Fond du Lac / Oshkosh Cyclery
DNF Jason Sieck     1902 Gear N Up
DNF Ben Sezer     2020 
DNF Jason Gosse     2139 
DNF Wes Loften     2792 

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rick Glos   Hales Corners, WI1:35:25.7 225532  1040 Skinny's Racing
2 Mike Budd   1:36:39.0  1097 Wheel & Sprocket
3 Nathan Schroepfer   1:37:36.3  1009 Mudy Cup Racing
4 Greg Cullen   1:38:40.8  1108 Gear 'n Up
5 Kevin Plato   1:38:48.0  1096 Team Wisconsin
6 Stafford Kramer   1:39:00.2  1141 Alterra
7 Joe Greatens   1:42:49.7 225378  1012 Team Nordik
8 John Brown   1:44:55.8  1103 Point Pursuit
9 Jack Thompson   1:44:59.7  1805 Alterra
10 David Schoenherr   1:46:05.6  1091 Muddy Cup Cafe
11 Garett Kipp   Madison, WI1:46:53.6 207957  1003 Chainsmokers
12 Paul Kaczmarowski   1:48:20.0  1008 Wheel & Sprocket / Trek
13 Aaron Swanson   Ashland, WI 209665  2818 Swanson Financial Services
14 Kevin Herman     2177 Team AMB
15 Matthew Lanser     8030 GMAC Team 2
16 Mark Balkenende     2125 GMAC Mortgage/Team 2
17 Mike Mennenoh     2181 Skinnys Racing
18 David Knuff     2078 Team Extreme
19 Jesse Turk     2809 
20 Kevin Czaicki     2004 Team Pedal Moraine
21 Shawn Brehm     2806 
22 Kenny Dretzka     2345 Pedal Moraine
23 Jeff Weyenberg     2060 
24 Michael Olm     2016 Red & White Racing
25 Brian Smith   Janesville, WI 212540  8020 Michael's Cycles
26 Scott Bornberg     2807 
27 Rusty Crank     2816 Recyclist
28 Brandon Halverson     2793 
29 Matthew Forst   Weyauwega, WI 175701  8075 none
30 Vince Purpero     8001 Pedal Moraine
DNF Mark Walter     1157 Muddy Cup
DNF Dain Trittau     2207 Team Wisconsin
DNF Tyson Schwiesow     8021 Bellin Health

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anthony Gonzalez   1:33:26.7  1101 Alterra CoffeeRoasters MTB
2 John Lirette   1:34:37.5  1006 Hayes Disc Brakes
3 Scott McClement   Hinsdale, IL1:35:03.5 192184  1130 Active Endeavors
4 Michael Beatty   1:37:07.9  1019 Chainsmokers
5 Steve Miller   1:38:08.5  1062 
6 Benjamin Griggs   Green Bay, WI1:39:10.5 229175  1908 Team Muddy Cup
7 Ken Krebs   1:40:27.0  1092 Chicago Performance
8 Richard Rudolph   1:40:50.3  1905 Alterra
9 David Reddington   1:41:28.1  1024 Williamson Chainsmokers
10 Chris Schotz   1:41:34.4  1021 
11 Dan Tavela   1:41:58.6  1072 Skinny's Racing
12 Greg Duckett   1:43:28.7  1802 Alterra MTB Team
13 Steven Frost     9013 Team Wisconsin
14 Greg Jones     2200 Junk
15 Daniel Guse     2138 FDL/OSH CYCLERY
16 Kevin Putzke     2171 Hayes
17 Kelly Longtine     2252 Chainsmokers WillyBikes
18 Tony Gindt     9045 Point Pursuit
19 Ty Gonzalez     2011 Alterra CoffeeMTB Team
20 Mitchell Baker     2068 Michael's Cycles
21 Todd Troskey     2805 Bikes-N-Boards
22 Steven Kuphal     2114 
23 Thomas Dvoratchek     8022 Lake Geneva Cyclery
24 Leaveitto Beaver     2817 Recyclist
25 Jason Martini     2019 Trailhead Bike/ Stoiber Chiro
26 Robert Meinig   Saint Charles, IL 127948  2010 Lake Geneva Cyclery
27 Matt Dale     2813 
28 Brian Rummelhart     2058 
29 Brian Coppoek     2190 GMAC Home Finance
30 Troy Olm     2007 
31 David Mennenoh     2256 
32 Wade Flisram     2169 Team Extreme
33 Robert Livingston     2123 GMAC Mortgage/Team 2 Racing
34 David Blue     2199 Lake Geneva Cyclery
35 Patrick Doornek     8011 
36 Tad Bruckner     8010 Pacific Cycle
DNF Thomas Flynn   Chicago, IL 160053  1079 Funky Weasel
DNF Scott Janssen     1122 
DNF Sam Badger     1369 
DNF Greg Boettcher     2001 Team Extreme
DNF Matt Bartholomew     2112 
DNF David Krueger     2811 
DNF Andrew Overeem     8026 Bellin Health
DNF Neil Adams     8074 Eriks Bike Shop
DNF Daniel Schneider   Racine, WI 31695  9014 RPM / Hayes Brake
DNF Jason LaBella   Chicago, IL 219648  1111 Alberto's

Men - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Glen Stroik   1:33:15.9  1058 Skinny's Racing
2 Jeff Sympson   1:33:36.9  1135 Kegel's
3 Dennis Schueler   Hickory Hills, IL1:35:23.9 224373  1022 Team A.M.B.
4 Ross Lemke   Cedarburg, WI1:35:28.0 210815  1200 Team Pedal Moraine
5 Jeffrey Gantz   Green Bay Wi1:36:00.8 187394  1054 Bellin Health / InCompetition
6 Jeff Seifert   Wauwatosa, WI1:40:53.0 226487  1113 Cyclesmith
7 John Miller   1:43:38.0  1018 Mountain Outfitters
8 Ron Kay   Rice Lake, WI1:48:41.2 210985  1015 Hayes Disc Brakes
9 Allen Brunner     9018 Hayes Brakes
10 Paul Rainey     2166 Team AMB
11 John Bogdanske     9003 ChainSmokers
12 Stuart Shelton     2061 Pedros Cheep Team
13 Todd Bugnacki     2212 skinnysracing
14 Mike Owens     2235 Alterra
15 Edward Schuster     2003 Wheel & Sprocket
16 Andrew Newman     2796 
17 Jay Labecki   Milwaukee, WI 20074  2170 hayes brake
18 Herb Cuene     2242 
19 Tim Nault     2799 
20 John Gregorski     2223 La Purla Racing
21 Troy Sable     2098 
22 Mark O'Neill     2810 
23 Rory Noonan     2159 Recyclist
24 Don Fisher     2042 Big Ring Racing
25 Rob Hofmann     9015 Team Extreme
26 Douglas Erdmann     2028 Trailhead bike/Stoiber Health
27 Jon Holcomb     8015 Fatttires-n-beer.com
DNF Roland Rieflin     1007 Pacific Cycles
DNF Jeff Parker     1059 Pedal Moraine
DNF John Daming     1801 Bellin Health / Tower Clock
DNF Scott Palmersheim     2069 Pedal Moraine
DNF Barron Gira     2791 
DNF Leonard Cabaltera   Racine, WI 50058  8007 Hayes / RPM Cycling

Men - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Torgler   1:43:30.3  1132 Skinny's Racing
2 Danny Hill   1:45:35.6  9043 
3 Kris Klapperich   1:51:50.4  1013 Team Pedal Moraine
4 Dave Wall     2046 
5 James Sniadajewski     9009 Point Pursuit
6 Jerry Leair     2047 
7 Don Freitag     2043 Big Ring Racing
8 Steve Kapaun     2117 
9 Timothy Hill     2808 
10 Jim Feuerstein     2006 Wheel & Sprocket
11 Douglas House     9044 
12 Mark Scotch     2815 
13 Jerome Hamilton     2275 
14 Kent Jenema     2798 
DNF Keith Wilkinson     2101 Lake Geneva Cyclery
DNF John Wrycza   Naperville, IL 76133  2222 Wheelfast Racing
DNF Brian Kelley     2803 
DNF Eric Kuhagen     1002 Crank Daddy's

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dennis Loy   1:41:05.8  1366 Mel's
2 Larry Swanson   Loves Park, IL1:46:18.9 96326  1050 Kegels
3 Pete Noffke   Menasha, WI1:46:57.9 189045  1055 Wheel and Sprocket
4 Bill Delaney   Madison, WI1:49:09.3 210055  1010 Chainsmokers
5 Randy Pallex   Ashwaubenon, WI1:49:20.4 176653  1066 GMAC/Team 2/BelGioioso
6 Mike Wanek   Green Bay, WI1:58:57.7 225832  1043 GMAC Mortgage/Team 2
7 Steve Ferguson     2111 
8 Wayne Fish     2086 Fish Nordic
9 Warren Fowler     2013 GMAC/Team 2
10 Peter Kot     2030 
11 Dale Lenss     2083 Bellin Health
12 Mark Ullenberg     2168 
13 Rich Mennenoh     2173 
14 Brad Swenson     2219 
15 Thomas Silbernagel     2085 Team Extreme Ski & Bike
16 Robert Langlois     2167 
17 Maruin Schmeiser     2814 
18 James Heinecke     2024 Brats N Beer
DNF Errico Auricchio     1086 GMAC/Team 2
DNF Keith Westphal   Appleton, WI 218699  2005 Wheel & Sprocket/Trek
DNF Daniel Braun     2134 Team East
DNF Jesse Voss     2202 Wheel & Sprocket

Men - PR/SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffery Hall   Farmington, MN1:37:28.1 14705  29 Salsa Cycles
2 Chris Peariso   Amherst, WI1:40:26.2 139566  45 Gear N' Up
3 Chad Sova   Thiensville, WI1:42:32.4 189115  46 pcwcycling.org
4 Robert McVean   1:46:19.1  199 Ski Hut
5 Jeremey Rodriguez   Kenosha, WI1:49:53.7 117449  27 Team Wisconsin
DNF Brian Matter     pcwcycling.org
DNF Jesse LaLonde   Ely Mn 203490  Gary Fisher

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Schmidt   Saint Germain, WI2:09:18.2 229173  49 
DNF Cole House   Oneida Wi 183112  GMAC/Specialized

Men - EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anthony Ettmayer   Jackson, WI1:41:52.7 211689  Team Pedal Moraine
2 Seth Lenss   Luxemburg, WI1:42:59.1 182019  Fuji Bikes
3 Carlos Haeckel   Madison, WI1:46:09.5 227622  50 
4 Nathan Guerra   Oconomowoc, WI1:47:00.4 214936  63 Guerra Means War!
5 Chad Balthazar   West Bend, WI1:48:13.9 218593  28 Pedal Moraine
6 Dan Ajer   Cottage Grove, WI1:55:41.4 180160  79 Chainsmokers
7 Michael Loranty   Falmouth, MA2:01:45.7 177946  198 
DNF John Shultz   Cedar Falls, IA 214273  13 

Men - EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Phillips   Chicago, IL1:46:38.8 84647  Alterra Cycling
2 Ronald Stawicki   Waukesha, WI1:48:57.5 212641  10 AlphaWings
3 Maciej Nowak   Waukesha, WI2:01:43.2 182256  20 Polska Cannondale
4 William Schwalbe   Duluth, MN2:10:59.1 143045  55 Team Ski Hut
DNF Tim Drankus   Sheboygan, WI 151397  11 Alterra CoffeeMTB Racing Team
DNF Erich Ponath   Sheboygan, WI 193031  90 Fattires-n-beer

Men - EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joshua Shively   La Crosse, WI1:46:27.1 32513  62 Muddy Cup/Lacrosse Velo
2 Jerry Long   Moscow, ID1:49:44.8 202427  17 Chainsmokers
3 Josh Barrett   Whitewater, WI1:50:06.5 189760  43 Skinny's
4 Kevin Klug   Evanston, IL1:50:27.8 220282  24 
5 Zach Stanford   Sedona, AZ1:52:20.2 192062  38 D'Arcy / SRAM Cycling Team
6 Ryan Krayer   North Freedom, WI1:52:42.7 227406  47 Moosejaw Pizzaand Brewery
7 Craig Manthe   Eau Claire, WI2:01:44.4 78139  72 Polska
8 Matthew Gutowski   Grover Beach, CA2:05:27.8 204288  44 Ski Hut
DNF Scott Kylander-Johnson   Duluth, MN 83047  33 The Ski Hut
DNF Matt Silvia   Chicago, IL 208232  58 Alberto's

Men - EX - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ray Nelson   Woodstock, IL1:48:32.9 193027  56 Skinnys Racing
2 Eric Peterson   Wausau, WI1:50:16.0 208618  19 Wheel & Sprocket
3 Jeff Melcher   West Bend, WI1:50:32.4 166066  15 Pedal Moraine
4 David Stahl   Deerfield, IL1:50:38.0 208045  22 Team Wisconsin
5 Bill Nigh   West Bend, WI1:54:18.1 197745  30 Team Pedal Moraine
6 John Gatto   Oak Forest, IL1:54:24.7 121461  39 D'Arcy / SRAM Cycling Team
7 Kevin Heppner   Modesto2:17:31.3 188763  26 Killjoy Racing
DNF Jeff Abitz   Appleton, WI 211068  64 GMAC Mortgage / Team 2
DNF Butch Welke   Lake Geneva, WI 169422  66 Skinny's Racing

Men - EX - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd McFadden   Duluth, MN1:53:38.6 134734  54 Trek VW
2 Jerome Daanen   Racine, WI1:53:41.0 164575  35 RPM/Hayes
3 Donald Jahr   1:56:21.5  200 Ski Hut Duluth
4 Charlie Farrow   Duluth, MN1:56:43.5 134448  201 Team Ski Hut
5 James Grant   Fountain City, WI2:03:51.2 134086  25 Independent Fabrication
DNF Scott Cole   Stevens Point, WI 7340  31 
DNF Robert Hayssen   Racine, WI 186713  99 Vision Quest

Men - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zach Peterson     6003 Wheel & Sprocket
2 Samuel Jansen     6016 Hayes OnTrack
3 Josey Weik     6135 
4 Ethan Reilly     6033 Michael's Cycles
5 Riley Shelton     6009 Hayes On Track
6 Cody Borst     6132 
7 Tanner Czaicki     6004 Team Pedal Moraine
8 Fletcher Arlen   Wausau, WI 368031  6131 
9 Brandon Flisram     6050 Team Extreme
10 Pete Davis     6136 DD Sportz

Men - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Myles Beach   Larsen, WI1:01:32.3 208348  4001 Gear-n-Up
2 Caleb Lenss   1:02:16.4  4040 Bellin Health
3 Travis Brunner   1:02:19.6  4233 Hayes OnTrack
4 Jake Kaczmarowski   1:21:01.4  4126 Wheel & Sprocket
5 Nathan Labecki   Milwaukee, WI 209414  6022 hayes on track
6 Mitch Rowley     6137 
7 Jack Feuerstein     6006 Wheel & Sprocket
8 Shawn Rupnow     6138 
9 Conner Shelton     6008 Hayes On Track
10 Max Rainey     6133 AMB
11 Richard Newman     6134 
12 Nick Smith     6018 
DNF Brad Peterson     4007 Wheel & Sprocket
DNF Andy Wheeler     4130 WORS-JDT

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Hahn   0:54:56.0  4025 91
2 Samuel Priem   1:00:00.2  4093 Team Extreme
3 Greg Parker   1:01:26.8  4018 Team Extreme
4 Jonathan Bidlake   1:02:18.0  4137 
5 William Griesbach   1:05:56.3  4024 Point Pursuit
6 Ryan Voss   1:06:40.3  4079 Wheel & Sprocket
7 Hunter Putzke   1:06:44.4  4089 Hayes on Track
8 Sean Brogan   1:07:30.5  4664 
9 Winston Xue   1:09:34.8  4140 WORS-JDT
10 Charlie Lapinske   1:11:03.0  4675 
11 Colton Schwartz   1:15:03.8  4665 
12 Steve Smallwood   1:29:33.0  4666 
13 Ian Delaney   2:15:10.0  4120 WORS-JDT
DNF Taylor Otto     4099 Recyclist

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Pagel   0:55:43.6  4686 
2 Marcus Wilber   1:00:30.3  4136 Joe Bikeler Racing
3 Byron Guerra   1:06:09.2  4086 Guerra Means War
4 Charles Rechner   1:08:06.4  4084 
5 Tylur Lengfeld   1:10:07.0  4654 
6 Steve McKenzie   1:19:09.2  4656 

Men - BG - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Goeden   0:58:12.5  4118 Team Pedal Moraine
2 Jim Doherty   0:59:19.8  4098 
3 Andrew Wiesner   1:00:22.8  4066 
4 Kyle Engelking   1:01:01.9  4670 
5 Mike Sherven   1:01:56.6  4669 
6 Adam Schwartz   1:09:03.3  4221 

Men - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jesse Kruit   0:53:25.0  4682 
2 Trevor Stellrecht   0:54:44.0  4231 Wheel & Sprocket
3 Jake Begley   0:56:31.2  4661 
4 Matthew Morse   0:57:25.8  4684 Drunken Monkeys
5 John Schneider   0:57:57.4  4683 Black Lung Racing
6 Kyle Guerra   0:58:01.8  4087 Guerra Means War
7 Spencer Strigel   0:58:23.8  4127 Polska Cannondale
8 Justin Lund   Tomahawk, WI0:59:30.3 216962  4006 Big Ring Racing
9 Caleb Frostman   1:03:25.6  7066 
10 Arius Jacks   1:03:39.8  4673 
11 Eric Bulter   1:04:04.8  4678 
12 Dave Cornils   1:04:33.2  4659 
13 Paul Westberg   1:10:12.8  4023 GMAC Morgage/Team 2

Men - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler Jahn   0:56:55.1  4121 
2 Anthony Dipiazza   0:58:53.0  4230 
3 Joshua Glovinsky   0:59:58.4  7008 
4 Jason Brozek   1:01:14.1  4115 Pacific Cycle
5 Brian Seefeldt   1:16:26.5  4117 The Bike Hub
6 Brandon Meyers   1:18:03.1  4134 Lakewood Ski &Sport
7 Justin Lisota   1:20:39.2  4030 
DNF Tom Ales     4663 
DNF Mark Fenske     7065 

Men - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Truax   0:55:18.9  4052 Wheel & Sprocket
2 Eric Gorder   0:59:48.3  4073 
3 Shawn McGuire   0:59:52.9  4680 
4 Jeff Robinson   1:02:47.7  4114 
5 Donald Lueck   1:05:25.0  4054 
6 Scott Yurjevich   1:15:59.0  4139 Gen X Cycling
7 Alan Jahn   1:28:56.1  4085 
8 Peter Cherchian   1:29:47.0  4004 Verizon
9 Hue Kong   1:38:56.1  4210 GenXCycling
DNF Leslie Stunkel     4660 

Men - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shawn Meinke   0:54:56.6  4074 
2 Jim Harbort   0:58:18.7  4110 
3 James McMahon   1:00:37.3  4657 
4 Randy Beach   1:08:16.2  4668 
5 Chris Pasternak   1:08:52.4  4681 

Men - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kurt Kargel   0:54:33.5  4124 
2 Tom Wendland   0:54:51.6  4009 
3 Steve Baumann   0:58:58.0  4027 GMAC Mortagage/ Team 2
4 Michael Kaspar   1:00:59.6  4671 
5 Mike McClure   1:01:30.6  4674 
6 Richard Doherty   1:02:15.1  4097 DDSportz
7 Daniel Backley   Germantown, WI1:02:19.1 221070  4002 Velocity
8 Dan Getzen   1:02:20.9  4070 Skinny's Fat Tire Racing Team
9 Joseph Gitter   1:04:34.7  4653 
10 Steve Prell   1:05:59.7  4075 
11 Gary Peterson   1:06:44.3  4662 
12 James Deboer   1:08:42.8  4658 Big Ring Racing
13 Michael Borchardt   1:09:17.6  7001 Team Extreme
14 Rick Griesbach   1:11:21.9  7002 Point Pursuit
15 Gary Esko   1:15:07.7  4031 
16 Jon Nedland   1:23:51.5  4676 Mike's Bikes
DNF Todd Thorn     7005 Moosejaw Pizza& Brewery
DNF Steven Adams     7030 UW-Manitowoc

Men - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Barry Lengfeld   0:59:22.3  4094 
2 Joe Rockhead   1:01:08.5  4677 
3 Gary Schmidt   1:02:35.2  7009 
4 Ron Kapaun   1:03:09.4  4056 
5 Thomas Stringfellow   1:08:41.5  4133 Chainsmokers
6 Greg Guenther   1:10:19.9  7067 
7 Daniel Schlafke   1:12:05.6  4020 
8 Wally Sniadajewski   Plover, WI1:13:10.6 204830  4100 Point Pursuit
9 Kevin Anderson   1:17:01.8  4015 Pedros Cheep Team
10 Thomas Cornils   1:17:06.2  4057 team extreme
11 Steven Schmitt   1:19:26.2  4667 
DNF Randy Borst     4028 GMAC/Team 2

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gerry Butler   0:58:36.9  4095 Gear N Up
2 Jeff Cummisford   0:59:16.7  4106 
3 William Peters   0:59:28.5  4008 GMAC Mortgage / Team 2 Racing
4 Bill Quinn   1:01:03.6  4672 Pedro's
5 Mike Sherman   Box Elder, SD1:02:46.9 225605  4141 
6 Ron Kubala   1:03:42.2  4679 
7 Neil Everson   1:05:02.4  4072 Team East
8 Franklin Lobello   1:21:09.4  4111 
9 Richard G Finch   1:23:50.0  4067 Rock Cut TrailCrew
10 Jim McKenzie   1:41:42.3  4655 

Women - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Lukas   Eagle River, WI 218422  3018 Mel's Trading Post
2 Heidi Goode     3044 Adventures Racing

Women - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica Smulka     3027 
2 Sonia Dubielzig     3033 Mad FORCs
DNF Kari Schindler     3158 
DNF Mindy McCutcheon     3159 
DNF Tiffani Walter     3030 Team Muddy Cup
DNF Dana Schneider   Bloomington, MN 185483  3006 Alberto's

Women - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachael Gatto     3021 D'Arcy / SRAM Cycling Team
2 Denise McCormick     3036 
3 Tammi Stunkel     3040 Bike Doctor
4 Amy Lamkins     3025 Gear N' Up
5 Amy Heart     3047 Point Pursuit

Women - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristina Meinig   Lake Geneva, WI 206107  3010 Lake Geneva Cyclery
2 Antonia Leal     3034 Muddy Cup
3 Brittany Nigh   West Bend, WI 197744  3008 Team Pedal Moraine
4 Candy Hofmann     3048 Team Extreme
DNF Laura Baker     3011 Michael's Cycles

Women - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Reilly     3031 Michael's Cycles
2 Christine Griesbach     3012 Point Pursuit
3 Christine Czarnecki   Milwaukee, WI 212636  3001 Alterra CoffeeMTB Team
4 Karen Deboise-Meara     9501 Fat Tires n Beer
5 Marcia Dibbs     3161 BCOC
6 Rolleen Kralovec     3032 

Women - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Deb Sniadajewski     3026 Point Pursuit
2 Cheryl Post   Plover, WI 205453  3004 Point Pursuit
3 Terri Cornils     3016 Team Extreme
4 Janis Heifner     3028 Recyclist
DNF Wendy Burns     3061 Clif / Active Endeavors
DNF Maureen Hill     3160 

Women - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrea Butler     3042 Gear N Up
2 Rose Lenss     3013 Bellin Health

Women - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kieyla Smith   Appleton, WI1:53:24.3 211208  511 bikehub
2 Jasmine House   Oneida, WI2:05:11.7 183111  517 Team 2

Women - EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Holly Liske   Stanford, CA1:44:21.4 190109  509 Hayes Disc Brakes
2 Abby Strigel   Madison, WI1:45:34.6 202434  519 Fond du Lac Cyclery / Polska
3 Hannah Guerra   Oconomowoc, WI2:01:10.3 225377  520 Guerra Means War!

Women - EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Whitedog   La Crosse, WI2:00:43.9 210713  514 Skinny's Fat Tire Racing Team

Women - EX - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sara Stanford   Prescott, AZ1:40:33.7 210728  510 D'Arcy / SRAM Cycling Team
2 Lori Sable   Thiensville1:45:20.9 226461  508 Team Wisconsin
3 Diana Hill   Duluth, MN1:49:07.2 212753  507 Trek VW
4 Lisa Krayer   North Freedom, WI1:52:11.7 227405  516 Moosejaw Pizzaand Brewery
5 Colleen Westphal   Appleton, WI2:06:51.0 218698  525 Wheel & Sprocket/Trek
6 Toni House   2:07:29.6  521 Bellin Health

Women - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica House     6030 Bellin
2 Alyson Davis     6024 Hayes On Track
3 Madeline Labecki     6021 hayes on track
4 Stephanie Yost     6029 Pedal Moraine

Women - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katja Putzke   1:47:08.6  5023 Mad FORCs
2 Moriah Griesbach     6012 Point Pursuit
3 Haley Elliott     6027 Team East
4 Sarah Goldman     6139 

Women - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Arin Lemke   1:19:32.0  5025 Team Pedal Moraine
2 Chelsea Fullerton   1:27:16.4  5206 Adventures Racing

Women - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Schreiner   1:12:39.4  5205 Greater Milwaukee Track Club
2 Brynn Kosmoski   1:12:41.8  5199 
3 Sarah Schmitt   1:30:27.2  5202 
DNF Rachel Snider     5050 UW-Whitewater
DNF Sara Treleven     5208 
DNF Elizabeth Legaspi     5021 Fattires-n-beer

Women - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Meghan Sedivy   1:09:50.4  5027 
2 Sarah Guse   1:11:49.8  5015 FDL/OSH CYCLERY
3 Tina Olm   1:43:23.1  5198 Gen X Cycling

Women - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Colleen Erdmann   1:15:45.2  5203 
2 Christine Strahm   1:23:13.7  5014 GMAC Mortgage / Team 2 Racing
3 Lori Bauman   1:25:18.2  5028 
4 Bridget Cassidy   1:27:17.8  5210 Alterra
5 Barbara Daanen   1:31:01.4  5019 RPM/Hayes

Women - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Linette Davis   1:10:01.3  5031 
2 Roxanne Rogers   1:14:58.5  5003 Big Ring Racing
3 Cecile Labecki   1:15:44.8  5022 RPM hayes Brake
4 Cynthia Novak   1:21:16.5  5016 
5 Connie Holcomb   1:22:42.4  5207 Fattires-N-Beer
6 Diana Yost   1:23:41.4  5044 Pedal Moraine
7 Susan Borchardt   1:32:59.0  5001 Team Extreme
DNF Rachelle Halbur     5197 Team Halbur
DNF Amy Dykema   Evanston, IL 10328  5055 Active Endeavors

Women - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cheryl Rollins   1:13:04.8  5006 Fondy Cyclery
2 Sue Blankenheim   1:19:18.6  5059 

Women - Pro - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katja Maertens-Wilsing   Shorewood, WI1:50:46.6 202402  518 Fond du Lac Cyclery / Polska

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUORESierra NevadaUSACDFSpyShimanoOSMOBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee