Race Results for
Kit Peak Time Trial
Tucson, AZ
(Event Information)
View By:
Individual Time Trial on 09/04/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Masters - MR - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Nowak   Scottsdale0:56:48 26320   Racelab U23
2 Michael Barlage   1:10:07   
DNF Vic Weaver      Knox Velo

Men - Masters - MR - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Russ Scott   0:56:50   
2 Toby Freebourn (1 - Cat3)   Tucson, AZ0:57:05 123004   Team Rhino
3 Darien Newman   Tucson, AZ0:57:16 108052   Southwest Hand
4 Rene Ortega   Tucson, AZ0:59:49 127318   Team Rhino
5 Kenneth McDowell   North Bethesda, MD1:04:46 195596   XXX Racing-Athletico
6 Steven Lopez   1:08:35   Southwest Hand
DNF Bret Overmyer   Phoenix 172688   Tommy O

Men - Masters - MR - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Boocher   1:00:51   Southwest Hand
2 Christopher Goldsmith   Tucson, AZ1:02:50 53715   Le Scomparse
3 Steve McNamee   Scottsdale, AZ1:04:14 189612   Le Scomparse
4 Kiral Thompson   Tucson, AZ1:10:20 204637   Flag Velo
5 Scott Merry   Stockton, CA1:13:51 197043   Team Revolution
6 Mark Salmon (1 - Cat5)   Costa Mesa, CA1:25:39 31119   Celo Pacific/Java Bikes
DNF Kurt Kroese   Tucson, AZ 190256   AZ Feeds

Men - Masters - MR - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Beirne   Tucson, AZ0:56:12 170958   Landis/Trek/VW
2 Donald Armstrong   Ogden, UT0:58:01 1910   Team Rhino
3 Dwight Nelson   Tucson, AZ0:58:23 56097   Le Scomparse
4 John Simonson   Tucson, AZ0:59:08 197428   GS Tucson
5 Donald Lewis   Tucson, AZ1:00:59 21068   Team Rhino
6 Kevin Redig   Tucson, AZ1:02:50 138335   Unattached
7 Joseph Patronite   Tucson, AZ1:06:28 49100   Southwest Hand
8 Mike Clemens   Dallas, TX1:08:25 220814   Presteza
9 Terry Jenner   1:11:17   Unattached
10 Andrew Meyer   Tucson, AZ1:13:54 208362   Presteza

Men - Masters - MR - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Evan Unger   Tucson, AZ0:57:38 152403   Southwest Hand
2 Michael Jones   Oro Valley, AZ1:08:05 133777   Team Rhino
3 Duane Mulvaney   Casa Grande, AZ1:08:57 77005   Landis/Trek/VW
4 Gary Epple   Tucson, AZ1:18:19 109698   Team Revolution

Men - Masters - MR - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Reginald Dowdall   Tucson, AZ1:05:46 54272   Southwest Hand
2 Mark Zajicek   1:08:41   GS Tucson
3 Tom Ebenhack   Tucson, AZ1:18:17 220626   Unattached

Men - Masters - MR - 60-69

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Herb Johnson   La Jolla, CA0:58:55 55245   Karl Strauss/SDBC
2 Leroy Bloom   Hereford, AZ1:16:31 187971   Thunder Mountain
3 David Deichman   Tucson, AZ1:16:31 56635   Saguaro Velo

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rob Alvarez   Tucson, AZ0:50:36 170964   Landis/Trek/VW
2 Scott Price   Phoenix, AZ0:51:34 69446   HLHAP
3 Michael Dietrich (1 - Cat1)   Tucson, AZ0:51:49 156115   Fiordifrutta
4 Timothy Carolan   Tucson, AZ0:53:28 55904   Landis/Trek/VW
5 David Glick   Tucson, AZ0:53:38 175967   Eclipse
6 Nicholaus Schreiber   Tucson, AZ0:55:09 93359   Flag Velo
7 Emiliano Jordan   Portland, OR0:58:54 139734   Team Revolution
8 Tim Bolton   Tucson, AZ0:59:28 117086   Titus
9 Jacob Hunter   Tucson, AZ1:00:03 170886   Racelab U23
DNF Kyle Colavito   Tucson, AZ 190677   Eclipse

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Naef   Tucson, AZ0:56:50 212788   Flag Velo
2 Chris Fusselman   Phoenix, AZ0:59:30 195833   HLHAP
3 Kenneth Ellis   Tucson, AZ1:06:49 40545   Saguaro Velo

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Runquist   Shorewood, WI0:58:59 191639   Saguaro Velo
2 Matt Sheremeta   Cardiff By The Sea, CA0:59:09 220904   Celo Pacific/Java Bikes
3 Zachary Tittensor   Highland, UT1:02:15 217116   Southwest Hand
4 Paul Kealey   Tucson, AZ1:02:32 151304   Flag Velo
5 Mark Hathaway   Tucson, AZ1:02:44 207108   Flag Velo
6 Frank Barnes   Tucson, AZ1:03:07 221446   Flag Velo
7 Jesus Lamb   Tucson, AZ1:04:50 191857   Presteza
8 Eric Sheehan   Tucson, AZ1:06:03 195924   
9 Jason Welborn   Hattiesburg, MS1:06:28 203850   Flag Velo
10 David Bogan   Tempe, AZ1:06:37 220723   Bicycle Ranch
11 Matt Radelet   Tucson, AZ1:07:29 201822   Southwest Hand
12 Robert Serino   Tucson, AZ1:07:44 204930   Flag Velo
13 Javier Contreras   Tucson, AZ1:09:57 215271   Flag Velo
14 Greg Howard   Tucson, AZ1:10:48 219047   Flag Velo
15 Joshua Oster-Morris   Tucson, AZ1:14:01 202627   Team Revolution
16 Athan Bardis   Phoenix, AZ1:15:46 182724   Honeywell
DNF Max Schoenberger   Tucson, AZ 208783   Flag Velo

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Colby Moeller   Tucson, AZ1:00:32 132047   U of A
2 Gregory Greene   Tucson, AZ1:00:41 216781   AZ Feeds
3 Dominic LaRoche   Tucson, AZ1:00:42 41615   
4 Brian Sacawa   Baltimore, MD1:01:45 218882   Saguaro Velo
5 Joel Eshelman   Phoenix, AZ1:05:10 198132   
6 Brian Ten Eyck   Tucson, AZ1:05:11 211013   Team Aggress
7 Kyle Ward   Tucson, AZ1:07:26 230240   
8 Steve Hedberg   1:08:32   
9 Joel Herk   Tucson, AZ1:08:35 208516   Team Rhino
10 Julio Cesar Ruiz   1:09:05   
11 P. Andrew Sterling   1:09:34   
12 Mark Elliott   Phoenix, AZ1:10:10 190026   Le Scomparse
13 Randolph Sooter   Tucson, AZ1:11:11 196286   No Brakes
14 Zach Dorsey   1:13:14   FWRT
15 Chris Espanol   1:14:07   
16 Marc Ellis   Columbus, GA1:20:09 233299   
17 Brian Mulkerin   1:25:17   
18 Richard Castro   1:26:35   

Men - Junior - JR - 10-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Scott Overmyer   Phoenix 204576   Tommy O

Men - Junior - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Asher Bantock   1:05:43   Unattached

Men - Junior - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Zupko   Chandler, AZ1:00:38 170296   Racelab U23
2 Austin Dulaney   Oro Valey, AZ1:09:33 229193   Team Revolution
3 Tyler Brown   Tucson, AZ1:12:33 217164   Presteza
4 Cody Miller   Phoenix, AZ1:13:39 204196   Bicycle Ranch

Men - Junior - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jackson Lowery   Tucson, AZ1:10:05 201262   Team Revolution

Women - tandem - Tandem

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alicia Heiserer   Tucson, AZ1:41:17 157352   Mountain Velo
1 Mary Erickson   Tucson, AZ1:41:17 159624   Mountain Velo

Women - Masters - MR - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Deborah Huie   Tucson, AZ1:18:47 76951   Saguaro Velo

Women - Masters - MR - 45-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adrienne Brian   La Jolla, CA1:11:54 77089   San Diego Cyclo-Vets
2 Martha Stedman   Tucson, AZ1:12:11 48605   Southwest Hand
3 Susan Armstrong   1:26:38   
4 Susan Hennigan   1:57:34   

Women - Masters - MR - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Julianna Kimball   Phoenix, AZ1:51:27 180320   Landis/Trek/VW

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Jennifer Weaver   Miami Beach, FL 87823   Knox Velo

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Teri Albertazzi   Tucson, AZ1:06:35 208886   
2 K Michelle Schaefer   Tucson, AZ1:15:20 153169   Mountain Velo

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dana Clemens   Tucson, AZ1:13:04 224264   FWRT
2 Marine Spring   Tucson, AZ1:16:47 219966   Team Revolution
3 Cindy Sanchez   1:22:43   
4 Alexandra Martinez   1:26:16   Mtbchick.com
5 Kristi Johnson   Phoenix, AZ1:31:00 224708   Honeywell

Women - Junior - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christina Carbone   Tucson, AZ1:25:04 196282   Team Rhino

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaCUORESpyShimanoUSACDFBonk BreakerOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee