Race Results for
Tour of Historic Marietta
Marietta, PA
(Event Information)
View By:
Criterium on 06/11/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - MR - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dwayne Clinton   Lititz, PA 52944   GS Lancaster
2 John Spittal   Elizabethtown, PA 64446   GS Lancaster
3 David Black   Mount Gretna, PA 3816   Swashbuckler
4 Andrew VanKuren   Manchester, NH 63621   MLC
5 Brian Johnston   Wallingford, PA 127389   NCVC
6 Kenneth Wilson   Manheim, PA 38546   Team Harrisburg
7 Brad Ober   Lancaster, PA 76653   GS Lancaster
8 Robert Touchinsky   Lititz, PA 90866   Susq. Bicycle Racing/Dutch Wheelmen
9 William Luecke   Falls Church, VA 21779   NCVC
10 Stephen Waters   Oreland, PA 51943   Guys Racing
11 Jay Gaunt   Lock Haven, PA 40113   Mainline Cycling
12 Kevin Kolodziejski   Palmerton, PA 67395   Tri-State Velo
13 William Gentile   Lebanon, PA 13043   Gretnabikes.com
14 Thomas Moen   Honolulu, HI 207827   Team BBC
15 Rich Cordero   Morton, PA 95313   Guys Racing
16 Douglass Gray   Elizabethtown, PA 70634   First State Velo Sport
17 Douglas Long   Willow Street, PA 59326   ERA
18 Thomas Goldbach   Lancaster, PA 55960   ERA
19 Michael Zban   Landisville, PA 81236   GS Lancaster
20 James Danvers   Berkshire, NY 8644   Main Line Cycling
21 Michael Tacci   Downingtown, PA 50310   Main Line Cycling
22 Franklin Herr   Camp Hill, PA 126682   Unattached
23 Thomas Lyons   Newtown Square, PA 224539   Unattached
24 Ronald Livingston   Paoli, PA 67286   Main Line Cycling
25 Brian Nicklaus   Lancaster, PA 50673   GS Lancaster

Men - MR - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Arthur McHugh   Breinigsville, PA 54344   Morgan Stanley
2 William Berezny   Coopersburg, PA 45079   Lehigh Wheelmen Assoc.
3 Robert Kehl   Philadelphia, PA 45528   Guys Racing
4 Brian Saylor   Mt. Penn, PA 110411   Dynaflow
5 Thomas Kellogg   Breinigsville, PA 45531   Tri State Velo
6 James Weidner   Oley, PA 142834   Tri State Velo
7 Joaquim Carvalho   Elkins Park, PA 188133   Quaker City Wheelmen
8 Daniel Mitchell   Sparta, NJ 53498   Skylands Cycling
9 Jerome Weiner   Elkins Park, PA 97960   Guys Racing
10 David Nesler   Newark, DE 188442   First State Velo
11 Jim Deritis   Southport, NC 227538   Unattached
12 Scott Haverstick   Wash Boro, PA 15461   ERA
13 John Capaldo   Chester Springs, PA 63993   Tri State Velo
14 Eddie Loewenstein   Philadelphia, PA 61421   Quaker City Wheelmen
15 Peter Breuninger   Paoli, PA 187461   Main Line Cycling
16 William Care   Mt Gretna, PA 172697   ERA
17 Franklin Waters   Frederick, MD 179662   NCVC
18 Michael Ellis   Pittsburgh, PA 162782   UPMC
19 David Kjellquist   Aiken, SC 206823   Main Line Cycling
20 Thadeus Lewandowski   Reading, PA 76197   Tri State Velo
21 R Kevin Tuttle   Jeffersonville, PA 115508   Main Line Cycling
22 Steven Lehman   Rock Hill, SC 54723   Tr

Men - MR - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Philip Stanley   Allentown, PA 45967   Morgan Stanley
2 Robert Lea   Taneytown, MD 20621   Team FUJI
3 David Hooper   Bel Air, MD 91852   Chesapeake Wheelmen

Men - Pro/Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ramon Benitez   Glenwood, MD 3304   Artemis
2 Jared Babik   Pittsburgh, PA 165571   Meredith Group
3 Ward Solar   Nashua, NH 63459   Cobblestone
4 Erik Engle   Frederick, MD 50293   Artemis
5 Frederick Billet   Langhorne, PA 54219   Meredith Group
6 Nathan Piekielek   Bozeman, MT 165561   Meredith Group
7 Mark Johnson   Pittsburgh, PA 76014   M Street Racing
8 Michael Hebe   New Cumberland, PA 62553   Meredith Group
9 Elliot Gaunt   Lynchburgh, VA 169515   Watchung Wheelmen
10 Craig Dodson   Richmond, VA 122482   Cobblestone
11 Richard Straub   State College, PA 126976   Guys Racing
12 Keith Wilson   Mount Joy, PA 113448   GS Lancaster
13 Joseph Whitman   State College, PA 177933   Dynaflo Racing
14 Ryan Mele   Washington, PA 158772   ACA
15 Russell Blake   Dover, PA 60238   World Cup Ski & Cycle Cycling Team
16 Rodney Myers   Etters, PA 25626   World Cup Ski & Cycle Cycling Team
17 William Alcorn   State College, PA 1314   Nittany Velo Club
18 Wayne Work   Lancaster, PA 38957   ERA
19 Louis Devlin   Nazareth, PA 186245   Dynaflo Racing
20 Colin Sandberg   Philadelphia, PA 119361   Meredith Group
21 Stephen May   Lebanon, PA 134837   World Cup Ski & Cycle Cycling Team
22 Justin Waynick   Lancaster, PA 199119   ERA
23 Michael Zban   Landisville, PA 81236   GS Lancaster
24 Edward Krasnai   Lancaster, PA 115580   GS Lancaster
25 Brian Donato   Canandaigua, NY 135002   Monkey Hill
26 Dave Berson   Elkins Park, PA 49967   East Coast Velo
27 Ryan Graff (1 - Cat2)   Perkiomenville, PA 119587   meredith Group
28 David Black   Mount Gretna, PA 3816   ERA
29 Timothy Yost   Mechanicsburg, PA 56754   World Cup Ski & Cycle Cycling Team
30 Louis Secreto   Philadelphia, PA 156847   Guys Racing
31 Fred Reidenbach   Emmitsburg, MD 199537   HYDROMAX
32 Tim Gresh   West Chester Pa, PA 197894   Team Snow Valley
33 Robert Gottlieb   Pittsburgh, PA 46469   Sci-Fit Dirty Harry
34 John Spittal   Elizabethtown, PA 64446   GS Lancaster
35 Bartolo Torre   East Stroudsburg, PA 156299   Tri State Velo
36 Doug Lapp   Quarryville, PA 92210   GS Lancaster
37 Brad Ober   Lancaster, PA 76653   GS Lancaster
38 Kyle Eckley   Easton, PA 80336   Bucks County Racing Club
39 Saysana Intavongsa   Manheim, PA 56690   Swashbuckler
40 Dwayne Clinton   Lititz, PA 52944   GS Lancaster

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Kashuba   Alburtis, PA 118847   Lehigh Wheelmen Assoc.
2 Doug Fagan   Indianapolis, IN 205802   Tri-State Velo
3 William Alcorn   State College, PA 1314   Nittany Velo Club
4 John Cameron   Mechanicsburg, PA 42864   Faulkner-Honda
5 Charles Denton   Raleigh, NC 92499   White Rose Racing
6 Austin Frey (1 - Cat3)   Washington Boro, PA 209039   Team Snow Valley
7 Thomas Soladay   Glendale, CA 220775   Team Spirit
8 Taylor Brown   Fleetwood, PA 166664   Tri-State Velo
9 Brian Rife   Camp Hill, PA 62413   Faulkner-Honda
10 Steve Bedilion   Mcmurray, PA 212417   Trzilla
11 Brian Smith   York, PA 223324   World Cup Ski
12 Brian Donato   Canandaigua, NY 135002   Monkey Hill
13 Matthew Ferrari   State College, PA 160414   Mt. Nittany Wheelworks
14 Gale Hess   Columbia, PA 207498   Unattached
15 Justin Waynick   Lancaster, PA 199119   ERA
16 Daniel Greene   Pittsburgh, PA 172784   Trzilla
17 Raymond Brettle   Lawrenceville, NJ 63830   Guys Racing
18 Marc Regan   Plymouth Meeting, PA 204823   Tri State Velo
19 Chad Young   Lititz, PA 186882   Team Snow Valley
20 Charles Alexander   Sacramento, CA 206466   Bucknell University Cycling
21 Matthew Spohn   West Chester, PA 219378   White Rose Racing
22 Chris McCunney   Wilmington, DE 197509   First State Velo Sport
23 Robert Touchinsky   Lititz, PA 90866   Susq. Bicycle Racing/Dutch Wheelmen
24 Joseph Piscitello   Rydal, PA 218814   Cadence Cycling Club
25 Thomas Lyons   Newtown Square, PA 224539   Unattached
26 Patrick Kelly   Warminster, PA 156928   Guys Racing
27 Gregory Bell   Greensboro, NC 220951   Mt. Nittany Wheelworks
28 Samuel Kirk   Paradise, PA 138947   Dynaflo Racing
29 Robert Sprague   Philadelphia, PA 185934   Penn Cycling
30 Cameron Reider   Easton, PA 41251   White Rose Racing
31 Douglas Riegner   Pittsburgh, PA 154452   ACA
32 Jay Longnecker      Monkey Hill
33 Andrew Malizio   Olney, MD 127256   All American Bicycle Club
34 Thomas Moen   Honolulu, HI 207827   Team BBC
35 Nick Price   West Lawn, PA 169174   Dynaflo Racing
36 Cornelius Griggs   College Park, MD 206836   MCCT
37 Wayne Scott   Greenville, NC 156292   First State Velo Sport
38 John Glick   Bird In Hand, PA 200717   World Cup Ski & Cycle Cycling Team
39 Jonathan Adomsky   Doylestown, PA 57881   Dynaflo Racing
40 Brian Stoner   Quentin, PA 143351   White Rose Racing
41 Edward Krall   Pittsburgh, PA 193751   ERA
42 Beth Leasure   Shepherdstown, WV 61317   Team Spirit
43 Ethan Frost   Newark, DE 139749   First State Velo Sport
44 Jordyn Drayton   State College, PA 191466   Dynaflo Racing

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Raymond Trentini   Frederick, MD 225714   NCVC
2 Chris Jackson   Seattle, WA 223028   Cadence Cycling Club
3 Calder Daenzer   State College, PA 227508   Penn Cycling
4 Doug Wellons      Guys Racing
5 Todd Binkley   Lancaster, PA 226854   Unattached
6 George Milinkovic   Falls Church, VA 206767   Unattached
7 Peter Shenk      Wawick Cycling
8 Scott Anderson   Silver Spring, MD 226748   BPVC
9 Nelson Crone   Lititz, PA 197517   Wawick Cycling
10 Jonathan Maresch   Langhorne, PA 225426   Guys Racing
11 Adam Snoke   Landisville, PA 221838   Penn State
12 Ben Smith   Harrisburg, PA 215478   World Cup Ski & Cycle Cycling Team
13 Keith Hemmert   Cambridge, MA 222047   Harvard University
14 Jonathan Gdowik   Baltimore, MD 226918   Unattached
15 Linford Weaver   Lititz, PA 109962   Unattached
16 Jim Payne   Fort Mill, SC 211882   Lehigh Wheelmen Assoc.
17 John Glick   Bird In Hand, PA 200717   World Cup Ski & Cycle Cycling Team
18 Matthew Smith      Unattached
19 Joshua Furman   Goleta, CA 219394   Penn Cycling
20 Tim Toms   Lebanon, PA 96371   Main Line Cycling
21 Art Miller   Conestoga, PA 221543   International Christian Cycling
22 Ed Boardman   Shippensburg, PA 229706   Yellow Breeches Racing
23 Eric Kirby   Titusville, FL 214063   Golden Retriever Training Center
24 Jonathan Shenk      Wawick Cycling
25 Brian Hand   Greenbelt, MD 207888   Team Spirit
26 Matthew Bomberger      Wawick Cycling
27 Scott Goodwin   Philadelphia, PA 221650   Unattached
28 Christopher Davis   Canonsburg, PA 8759   Unattached
29 David Wilson      

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Bickerstaff (1 - Cat1)   Omaha, NE 91464   MEREDITH GROUP-GPOA
2 Michelle Hart   Falls Church, VA 221627   LSV
3 Dee Heefner   Carlisle, PA 221954   World Cup Ski & Cycle Cycling Team
4 Amy Wilson (1 - Cat3)   Elizabethtown, PA 178639   GS Lancaster
5 Barbara Grabowski   Pittsburgh, PA 135462   UPMC
6 Sarah Howe   York, PA 223525   White Rose Racing
7 Samantha Marks   Mechanicsburg, PA 208041   Yellow Breeches
8 Donna DiBartolomeo   San Francisco, CA 201075   ACA
9 Diane Clinton   Lititz, PA 195982   GS Lancaster
10 Tracy Lea   Taneytown, MD 20622   Team FUJI
11 Colleen Hayduk   Kutztown, PA 184207   Team FUJI
12 Kathryn Grauert (2 - Cat3)   Reading 189204   World Cup Ski & Cycle Cycling Team
13 Colleen Gulick   Spring City, PA 180423   Lehigh Wheelmen Assoc.

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyCUOREUSACDFBonk BreakerOSMOSierra NevadaShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee