Race Results for
Iron Horse Bicycle Classic AMBC
Durango, CO
(Event Information)
View By:
Cross Country on 05/30/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron Johnson    1:57:16.12  1085 
2 Matthew Steinwand    1:57:24.58  1228 
3 David Gorm    2:12:54.38  1223 
4 Paul Reichbach    2:21:09.24  250 
5 James Voorhies   Fort Collins, CO 2:22:58.40 199019  1200 PBR

Men - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mason Sharp    1:56:01.93  3061 
2 Andy Stravers    1:58:53.06  989 Adventure Gallup Racing
3 Peter Jensen    1:59:01.42  1155 
4 Jonathan Chambers    2:07:50.11  1186 
5 Matthew Hastings    2:16:03.51  225 Hammer Gel/E Caps
6 Tyler Dudley    2:16:54.24  1044 
7 Jeff Worthington    2:25:23.74  1196 
8 William Mckeon    2:32:13.96  860 BIL
DNF Simon Palfery    DNF  2288 USAF Academy

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Bernhardt    1:54:27.60  1081 ACME Racing Team
2 John Twa    1:56:50.56  404 Louisville Velo Club
3 Joe Shuksteris    1:57:36.75  1070 
4 Richard Biocca    1:57:40.31  54 Desert Wheel Club
5 Brent Wiruth   Tulsa, OK 2:03:28.35 130196  226 
6 Keith Wood   Lakewood, CO 2:05:22.19 353  2621 
7 Otto Strack    2:11:40.25  405 
8 Jeffrey Powell    2:19:30.76  2627 
9 Terry Jordon    2:29:13.79  228 Honey Stinger/Kenda
10 Reggie Garcia    2:32:56.72  1116 
11 Matthew Forst    2:45:54.99  1062 

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Garrett Ford    1:49:43.52  18 Eclipse Racing
2 Eric Powell    1:56:23.98  977 
3 Lewis Kirkegaard    1:57:36.97  130 Mtn. West Dermatology
4 Brad Mccardle    1:59:44.27  1231 Ouray Victorian Inn
5 Samer Khodor    2:00:04.26  3010 
6 Tim Stern    2:06:53.87  1197 
7 Michael Mangan    2:12:00.58  229 
8 Trent Pansze    2:20:15.39  1063 
9 Sherman Atkinson    2:22:41.97  1215 Team AFP/Velosport
10 Kevin Dessart    2:28:33.63  952 
11 Gary Shockey    2:36:13.08  1211 
DNF Donovan Haggas    DNF  67 Peloton Cycles Race Team
DNF Charles Burruss    DNF  987 

Men - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leo Garand    2:01:00.74  1212 Durango Joe's
2 Michael Fletcher    2:06:11.99  2630 
3 Mike Madigan    2:06:19.78  230 
4 Scott Ralston    2:06:47.09  1204 
5 Leonard Goodell    2:09:52.69  572 
6 Todd Beattie    2:11:13.50  1182 
7 Jeffrey Keller    2:11:44.67  1045 Non
8 Tom Keller    2:14:54.51  494 Acme Racing Team
9 Robert Milofsky    2:15:26.59  867 
10 Mike O'Brien    2:16:06.33  884 
11 Thomas Casper    2:20:44.09  1114 
12 Michael Moran    2:20:47.21  1800 
13 Dave Burnett   Tucson, AZ 2:21:55.13 104259  231 Team Rhino
14 Bryan Harwood    2:22:51.43  570 
15 Frank Mayer    2:24:16.99  856 
16 Kendell Shewmake    2:26:31.88  2433 Full Tilt Cyclery
17 Michael Ridener    2:29:48.27  1152 Team Bicycles
18 Michael Boetker    2:35:35.22  1110 
19 Jeff Shewmake    2:48:04.97  232 Full Tilt Cyclery
DNF Chris Devereux    DNF  906 

Men - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Martin    1:59:10.89  886 N/A
2 Kevin Quigley    1:59:44.90  1117 
3 William Bock    2:07:51.26  639 Desert Wheel Club
4 Tony Gonzales    2:11:12.23  997 
5 Arn Menconi    2:18:52.98  93 Vail Velo
6 Steve Autry    2:20:43.00  637 FFlag Velo
7 John Hening    2:20:48.64  2971 
8 Jim Dickson    2:23:00.66  889 
9 Craig Morris    2:23:13.55  234 Morair Racing
10 Mark Rotman    2:23:36.45  1187 Cathy (my Wife)
11 Kevin O'meara    2:32:11.31  640 
DNF Rocky Fails    DNF  638 
DNF John Roethlein   Payson, AZ DNF 162629  86 Arizona Bicycle Experts

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jan Bear    2:07:56.98  235 
2 Bob Rule    2:14:13.64  2731 
3 Brad Roy    2:20:43.36  945 
4 Bob James    2:30:59.38  1006 
5 Carl Lundberg    2:31:42.07  236 
6 David Dunlop    2:35:23.79  689 
7 Richard Bagienski    2:40:18.53  933 Durango Wheel Club
8 Jim Simons   Bozeman, MT 3:07:40.14 174588  866 
DNF Gordon Nuttall    DNF  233 
DNF Stephen Kuhar    DNF  2576 Bikes Plus Cyclying Club
DNF Steven Riggle    DNF  97 Team Evergreen

Men - SM - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg Lewis   Durango, CO 2:05:20.16 180506  128 HealthFX
2 Brent Winebarger   Colorado Springs, CO 2:10:37.71 132038  23 Health FX / CWC
3 Randy Flores   Santa Fe, NM 2:10:53.09 11878  290 NM Bike-N-Sport
4 Nathan Smith   Durango, CO 2:12:41.46 202203  1043 FLC
5 Christopher Hopwood   Fairfield, CT 2:15:02.72 164804  1183 Maverick Ciber
6 Dave Harber    2:15:49.29  289 
7 Ryan Hamilton   Boulder, CO 2:16:31.20 159329  24 Organic Athlete / Dean
8 Fred Marmsater   Longmont, CO 2:16:36.93 173453  1205 Boulderperformance.net/Wily Cycles
9 Bryce Glovatsky   Stevenson, WA 2:18:48.55 191168  131 Team DEAN
10 Eric Strandal    2:19:31.81  1224 By Stickel
11 Rick Wetherald   Logan, UT 2:20:30.05 188971  110 Tamarack Resort
DNF Fred (Robbie) Robinette   Park City, UT DNF 96459  134 Team Hotel San Jose Racing
DNF Immy Lawrence    DNF  1113 
DNF Michael Raney    DNF  1192 NAV Cycling

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Rice   Flagstaff, AZ 2:16:43.16 201159  357 Tokyo Joes/GoLite
2 Andrew Wait   Golden, CO 2:21:39.01 182250  358 Durango Cyclery
3 Joe Schneider    2:26:11.43  1055 Durango Cyclery
4 McConnell Franklin   Taos 2:30:14.21 215111  1193 Collavita/Cooking Light
5 Benjamin Kraushaar   Durango, CO 2:35:50.27 198737  132 Durango Wheel Club
6 Art Nelsen   Boulder, CO 2:36:58.78 211465  203 
7 Alex Howard    2:45:30.56  111 Durango Wheel Club
8 JT Toepel    2:53:27.42  1124 

Men - EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Mckay    2:19:20.79  1173 
2 Matt Schiff    2:20:06.87  214 
3 John Klish    2:22:32.87  350 
4 Ryan Macdonald    2:27:45.58  31 Ranchos
5 Blake O'Donnell   Colorado Springs, CO 2:31:37.85 172936  1130 
6 Chad Macdonald    2:33:49.72  32 Ranchos
7 Joshua Wilson    2:36:48.77  1225 
8 Chris Paulson   Albuquerque, NM 2:42:50.95 153649  1091 UNM
9 Nicholas Martinez   Albuquerque, NM 2:44:05.38 210302  971 
DNF Dustin Wanstrath   Durango, CO DNF 190121  993 Fort USA - Zeal - Fox - Crank Bros.

Men - EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chad Cheeney   Durango, CO 2:20:04.79 104313  15 Durango Wheel Club
2 Dax Kastrin    2:21:17.29  291 Team Sol - Bicycle Company
3 Douglas Gibula   Denver, CO 2:21:37.30 194930  1119 
4 Peter Kenyon    2:24:55.16  1213 Paragon Ski & Sport
5 Walker Thompson    2:25:56.80  862 Yippee Racing/Hassle Free Sports
6 Robin Guillaume    2:32:19.64  1181 
7 Courtney Gregory    2:33:48.75  143 Mountain Pedaler Of Vail
8 John Wanner    2:35:57.83  1210 Mtn. Pedaler
9 Campbell Levy   Centennial, CO 2:39:44.93 116610  215 
10 Martin Golembiewski   Avon, CO 2:43:07.67 175704  147 CW-X
11 Michael Wardinsky   Lakewood, CO 2:45:26.64 192911  351 
12 Randolph Sooter   Tucson, AZ 2:52:34.24 196286  1190 Sooter's Auto
DNF Steve Reiter    DNF  2114 
DNF Gary Phillips   Honolulu, HI DNF 168291  912 Red Rock Racing
DNF Scott Shishim    DNF  1118 

Men - EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Simmons    2:15:16.11  1217 
2 Paul Ruhling   Chattanooga, TN 2:19:07.19 137672  116 DWC
3 David Drake    2:19:35.68  1092 
4 James Upshaw   Durango, CO 2:22:04.55 123287  1172 
5 Ryan Mcfarling    2:22:42.17  1069 Aardvac Racing/MTC
6 Matt Nimetz    2:24:36.74  1220 
7 Jason Lohman   Prescott Valley, AZ 2:25:53.65 21472  392 
8 Jonathan Coln    2:27:29.63  1031 Rockymounts
9 Jeremy Duerksen    2:28:16.29  114 ACME Racing.Net
10 Colby Moeller    2:28:25.94  217 U Of Arizona Cycling
11 Jay Chersterman    2:29:55.85  1121 
12 Dylan Netter    2:32:14.86  1226 Msc
13 Jared Nelson    2:33:07.14  292 Flag Velo
14 Barry Schmidt    2:39:00.53  19 Peloton-Cycles Race Team
15 Lonnie Kinkade   Colorado Springs, CO 2:42:42.78 19209  220 Sun N Ski Sports/Bianchi
16 Mark Mages   Ignacio, CO 2:46:48.50 220355  403 
17 Eric Wodraska   Albuquerque, NM 2:47:19.81 195639  216 Team Rhino
18 Michael Formby   Austin, TX 3:33:21.92 168128  218 
19 Brian Starr    3:49:29.20  1219 
DNF James Knight    DNF  227 
DNF David Shaha    DNF  1230 Gearing Up Bicycles Taos

Men - EX - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gaige Sippy    1:41:44.39  26 Durango Wheel Club
2 Timothy Kral   Durango, CO 1:46:56.95 19763  941 
3 David Wilson   El Paso, TX 1:49:16.76 38515  219 Titus
4 Lee Roufa   Telluride, CO 1:50:44.61 30709  68 Moots
5 Christopher Weber   Littleton, CO 1:59:54.89 131687  477 Team Adventure Cycling
6 Joseph Sullivan   Highlands Ranch, CO 2:01:36.40 129016  1080 Red Rocks Velo
7 Brad Price   Mc Kinney, TX 2:02:40.56 178625  1216 
8 Thomas Ray   Aspen, CO 2:03:43.78 213174  221 
9 Stephen Danko    2:10:55.26  476 Rocky Mountain Spine & Sport
10 Scott Schlosser   Edwards, CO 3:44:07.30 91703  1003 Moontime Cyclery
DNF Sean Cassily   Arroyo Seco, NM DNF 174261  905 Colavita-Taos

Men - EX - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Hogan   Louisville Co 1:45:41.59 191601  568 
2 Steven Meyer   Breckenridge, CO 1:46:49.13 83402  1214 Ellsworth/ E-Caps/ ARE/ Erics
3 Chris Herting    1:49:37.44  909 3D Racing
4 Peter Tempest   Gallup, NM 1:53:28.91 102793  567 Adventure Gallup Racing
5 Tim Brezsnyak    1:53:48.32  955 Deadgoat Racing
6 Christopher Casey   Placitas, NM 1:53:50.51 135137  1191 
7 Doug Boykin   Bayfield, CO 1:54:20.10 142649  222 Broadway Bikes/ Hillenbrand Racing
8 Samuel Ahn    1:58:25.73  1229 
9 Mark Wille   Flagstaff, AZ 1:59:20.53 196295  571 FLAG VELO
10 David Haines   Elizabethtown, KY 2:12:46.30 180057  1227 Santa Fe Trails
DNF Andrew Ferguson   Durango, CO DNF 172968  149 Health FX
DNF Samuel Ahn    DNF  1209 

Men - EX - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joe Burtoni    1:46:39.85  95 Durango Wheel Club
2 Robert Abell    1:52:10.73  224 Durango Wheel Club
3 Larry Price   Mckinney, TX 1:53:48.90 28693  82 Bicycles Inc.
4 Kelly McGrew   Colorado Springs, CO 1:55:57.30 64702  91 GGBC
5 Mark Gouge   Littleton, CO 1:57:38.69 115008  94 Pikes Peak Velo
6 Darren York    2:04:08.93  1166 
7 Steve Lamont   Durango, CO 2:08:06.48 20229  944 Durango Wheel Club
8 Eric Lundberg   Salida, CO 2:14:09.73 21834  87 South Central Racing Team
9 James Slavens    4:07:36.66  223 

Men - EX - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ralph Winebarger   Aztec, NM 1:47:00.83 138980  686 Healthfx/CWC
2 Steve Becker   Prescott, AZ 1:51:51.39 165656  922 
3 Jim Mitchell    1:58:15.71  688 
4 Steve Tiles    1:58:54.75  885 
5 Jeffrey Warren    2:01:19.17  723 
6 Walter Berling    2:04:09.66  687 UCJH
7 Donald Mapel   Durango, CO 2:10:55.96 22428  84 Durango Wheelman
8 Pete Lawson    2:18:43.31  2243 
DNF Dan Wanstrath   Durango, CO DNF 211020  1011 Durango Wheel Club

Men - Clydesdales

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Derryl Spencer    50:34.44  352 Cutthroat Racing
2 Timothy Spicer   Phoenix, AZ 1:29:42.09 82950  1198 Tribe

Men - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachary Edwards   Flagstaff, AZ 13:28.39 219148  928 Team Nova
2 Cully Brown    13:50.74  209 Durango Wheel Club

Men - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Garrett Lundberg    13:27.66  1023 
2 Christopher Allen    14:31.04  204 
DNF Cullen Moran    DNF  141 

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rhyler Overend   Durango, CO 47:55.54 198736  1012 Specialized
2 Kyle Horn   Durango, CO 50:33.71 226818  353 
3 Rogan Brown    51:20.83  208 Durango Wheel Club
4 John Turner    56:32.89  903 Bank Of Dad & Mom
5 Joseph Autry    59:56.87  2233 Team Nova
6 Gino Pastore    1:00:57.90  1013 
7 Eric Allen    1:05:02.53  207 
8 Sepp Kuss    1:05:41.46  1104 
9 Stephen Davoust    1:08:33.66  1207 Village Auto Care
DNF Hunter Hovenga    DNF  205 

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chase Orrick    52:08.03  963 
2 Jesse Gonzales    1:02:49.64  995 

Men - BG - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wesley Kay    55:02.45  1174 
2 Evan Farley    1:02:59.53  1195 

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cody Bates    53:53.26  1222 

Men - BG - Senior - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Kelly    50:54.62  2324 
2 Ryan Lewandowski    54:55.70  988 Peloton-Cycles Race Team
DNF Jason Day    DNF  200 

Men - BG - Senior - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Crossen    50:19.89  85 Front Rangers Cycling Club
2 Stephen Remillard    50:42.32  79 
3 Robinson Douglas    57:15.04  530 South Central Racing
4 Fred Froemel   El Paso, TX 1:00:17.22 220462  1189 
5 Jody Sanderson    1:02:15.35  213 
6 Geoffrey Hegedus    1:03:57.31  253 
DNF Greg Fitts    DNF  252 ACME Racing.net
DNF John Galloway    DNF  1153 Louisville Cyclery

Men - Pro - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Travis Brown   Durango, CO 1:56:51.96 5171  1127 
2 Jeremy Horgan-Kobelski   Boulder, CO 1:57:10.17 16737  1019 
3 Jay Henry   Avon, CO 1:58:11.16 15853  1041 Ford/Specialized
4 Eric Jones   Salt Lake City, UT 1:58:34.72 18172  916 Biogen-Idec
5 Cody Peterson   Bend, OR 1:59:18.12 97506  270 3D Racing/ SRAM
6 Brian Smith   Gunnison, CO 2:00:26.67 33334  118 Trek/VW
7 Edmund (Ned) Overend   Durango, CO 2:01:22.45 26957  1009 Specialized
8 Ariel Lindsley   Aptos, CA 2:02:34.64 134618  960 Maverick
9 Nick Gould   Hollis Maine 2:03:36.83 139267  921 Santa Cruz Bicycles
10 Jason Sager   Ogden, UT 2:04:13.56 31059  108 Hotel San Jose
11 Matt Shriver   Durango, CO 2:04:18.44 110703  Rocky Mountain Chocolate Factory
12 Cale Redpath   Durango, CO 2:04:41.51 29358  1027 3D Racing
13 Damian Calvert   Albuquerque, NM 2:05:37.70 81251  269 Cannondale/Team Sol
14 Michael Janelle   Avon, CO 2:06:08.80 17659  99 Tokyo Joe's / Go Lite
15 Nicholas Martin   Boulder, CO 2:07:22.20 140177  155 Trek/VW
16 Alex Hagman   Fort Collins, CO 2:08:45.95 173228  98 Cannondale
17 Joshua Powers   Phoenix, AZ 2:08:53.85 91975  943 Red Rock Racing
18 Josh Bezecny   Golden, CO 2:08:58.71 114873  926 3D Racing
19 Collin Becker   Colorado Springs Co 2:08:59.41 179626  1015 
20 Roan Exelby    2:09:01.19  1169 
21 Nicholas Ranno   Boulder, CO 2:09:03.85 128706  931 Trek/VW
22 Aaron Potts   Fort Collins, CO 2:11:46.65 28523  1131 
23 Adam Hoppe   Louisville, CO 2:11:54.78 114100  210 Team Sol/Cannondale
24 Mike West   Boulder, CO 2:15:38.84 37786  212 Maverick
25 Matthew Pacocha   Boulder, CO 2:16:17.94 75732  211 Maverick
26 Andy Lee   Lakeway, TX 2:16:21.21 104097  876 Grand Sports Croc's
27 Adam Snyder    2:18:45.60  904 Balance Bar/DEVO
28 Ryan Lynch   Boulder, CO 2:19:03.69 164962  1050 Maverick/Ciber
29 Miles Venzara   Durango, CO 2:19:04.22 138725  Healthfx
30 Dwight (Whitey) DeBroux   Boulder, CO 2:20:14.34 191625  124 Pro Peloton/Paketa
31 Stephen Roberts   Rico, CO 2:26:14.65 30117  1218 Moots
32 Ethan Johnson   Durango, CO 2:36:30.54 152494  1221 
DNF Mitchell Moreman   Durango, CO DNF 103288  Health FX
DNF Troy Wells   Durango, CO DNF 112599  129 Easton Kona CCA
DNF Christopher Jung   Boulder, CO DNF 146247  1020 Watlworks/fuentesdesign

Women - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lyn Simon    2:07:14.36  2574 
2 Katie Monahan    2:12:22.81  808 
3 Britta Sharp    2:14:30.08  3062 
4 Janelle Stewart    2:20:35.91  854 
5 Colleen Craig    2:21:51.77  962 Ruby Canyon Cycles
6 Tara Zimmermann    2:24:34.42  247 Durango Cyclery
7 Amy Scherm    2:25:46.15  1093 
8 Danielle Sheptow    2:40:16.21  1188 
9 Rachel Loschiavo   Durango, CO 2:44:39.37 194906  1201 
10 Jessika Jones    2:45:23.31  246 
DNF Marna Porter    DNF  769 ARAPAHOE WARRIORS

Women - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pam Seidler    2:20:21.03  925 
2 Etoile Hening    2:35:00.12  2972 
DNF Cindy Mclean    DNF  1087 

Women - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Danae York    2:03:36.51  810 Velobum.com/Turner
2 Deidre York    2:19:37.63  811 Velobum.com/Turner
3 Chantel Shoemaker   Durango, CO 2:24:23.84 170692  126 Ft Lewis College

Women - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melanie Meyers   Flagstaff, AZ 1:59:01.16 196731  239 Red Rock Racing
2 Sue Abbene   Salt Lake City, UT 2:01:22.82 221321  915 Biogen-Idec
3 Nina Mento   Frisco, CO 2:09:22.37 208438  243 K2 Grassroots
4 Amy Wood   Boulder, CO 2:09:25.82 224570  1194 CoMotion
5 Mk Thompson    2:09:40.50  1048 Optic Nerve/ Inner Health
6 Rachel Warren    2:13:53.43  242 
7 Amber Pommier   Bayfield, CO 2:21:04.50 197221  241 Dean/ FLC
8 Carrie Minerich    2:21:52.36  240 
9 Christina Paez   Albuquerque, NM 2:25:42.37 183033  1208 UNM
10 Jessica Vogt   Boulder, CO 3:42:52.13 161705  1148 
DNS Kristen Hayden   Brooklyn, NY 173241  1025 Red Rock Racing
DNF Sarah Black   Grand Junction, CO DNF 192708  1203 Ruby Canyon/Specialized

Women - EX - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christy Kopasz   Rico, CO 2:03:36.51 175163  747 Paragon Ski & Sport
2 Mary Monroe   Durango, CO 2:06:56.27 102037  1128 
3 Carolyn Feller   Durango, CO 2:11:21.80 99913  930 
4 Martha Iverson   Durango, CO 2:20:25.64 80010  932 Durango Wheel Club
5 Debra Morrell   Helena, MT 2:22:16.56 118364  923 
6 Sue Rawley   Flagstaff, AZ 2:23:15.71 29243  852 Flag Velo
7 Mary Tesitor    2:32:33.69  244 
8 Deborah Martin-Wille   Flagstaff, AZ 2:34:14.98 196287  851 Flagvelo
DNF Amy Robillard   Boulder, CO DNF 224790  245 Acmeracing.net

Women - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Whitney Wanstrath    14:44.70  1083 
2 Kelsay Lundberg    14:50.10  1026 

Women - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alicia Rose Pastore   Durango Co 1:00:54.21 219217  809 Durango Cyclery
2 Melissa Gonzales    1:17:28.58  996 
3 Sarah Autry    1:17:30.08  206 Team Nova

Women - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elaine Hunter    1:01:25.41  770 
2 Shireen Marshall    1:04:41.70  1206 
3 Cindy Vanover    1:05:37.67  251 AcmeRacing.Net
4 April Wackerman    1:05:38.97  1199 Lee's Cyclery
5 Christy Church    1:06:48.91  248 Alpha Oxy-Med
6 Anne Dickson    1:15:08.19  1202 

Women - Pro - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shonny Vanlandingham   Captain Cook, HI 1:41:26.11 89955  104 Luna Chicks
2 Jennifer Smith   Gunnison, CO 1:45:59.47 173838  746 Tokyo Joes/ Golite
3 Heather Irmiger   Boulder, CO 1:47:57.99 109232  1040 Tokyo Joe's/GoLite
4 Nina Baum   Albuquerque, NM 1:49:45.52 180986  43 Cannondale Mountain Bike Team
5 Jennifer Gersbach   Durango, CO 1:51:06.89 191239  145 Tokyo Joe's/GoLite
6 Abigail Hippely   Santa Cruz, CA 1:55:02.92 184801  961 Maverick
7 Julie Emmerman   Boulder, CO 1:55:48.47 121552  745 Maverick
8 Danelle Ballengee   Dillon, CO 1:56:46.92 2435  1016 TrainingRx.com
9 Jennifer Wilson   El Paso, TX 1:58:09.09 113826  237 Titus
10 Shannon Gibson   Durango, CO 1:59:56.33 156279  50 Yeti / Crazy Cat
11 Marg Fegyna    2:00:54.95  1102 
12 Becca Blay   Boulder, CO 2:01:08.98 174258  96 TEAM DEAN
13 Kristi Lewis   Durango, CO 2:03:05.60 21089  136 Sun & Ski Sports
14 Rebecca Gross   Golden, CO 2:07:11.39 176014  238 
15 Keri Nelson   Gunnison, CO 2:07:12.44 195964  964 
16 Susan Fiore   Arroyo Seco, NM 2:12:36.12 163471  907 
17 Ronie Graczyk    2:22:37.68  983 WILDERNESS SPORTS

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSierra NevadaCUOREBonk BreakerSpyOSMOUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee