Race Results for
Badlands Classic Road Race
Bluegrove, TX
(Event Information)
View By:
Road Race on 06/11/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rodolfo Arrendando      
2 Niccolas Chudeji      
3 Kyle Murray   Dallas, TX 227138   

Men - JR - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Francis Hamre   Wichita Falls, TX 220341   

Men - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Brown   Dallas, TX 60849   
2 Robert Sonora   Durango, CO 59786   
3 Richard Herrin   Dallas, TX 184228   
4 Henry Skowronek   Valley View, TX 200360   
5 Christopher Powers   Flower Mound, TX 63195   
6 Joseph Howard   Dallas, TX 126617   
7 Tom Lattig   Dallas, TX 58187   
8 Brad Fisk   Graham, TX 108489   
9 Michael Baldwin   Wichita Falls, TX 60069   
10 Jorge Merle   Garland, TX 24084   
11 John Eder   Dallas, TX 176076   
12 Patrick Dougherty   Ft Worth, TX 55980   

Men - MR - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Reade   Granbury, TX 49894   
2 Christopher Watson   Ft Worth, TX 37371   
3 William Allen   College Station, TX 46371   
4 Kevin Murray   Dallas, TX 227137   
5 L Scott Porter   Flower Mound, TX 28463   
6 Stephen Norris   Fort Worth, TX 204825   
7 Michael Adams   Allen, TX 88807   
8 Jay Prestipino   Plano, TX 220795   
9 Christopher Buttine   Wilmington, NC 166499   
10 Dana Chamness   Houston, TX 61039   
11 David Adams   Dallas, TX 118828   

Men - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Vincent   Dallas, TX 71108   
2 Mickey Allen   Midlothian, TX 1426   

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicklaus Kiernan   Euless, TX 95282   
2 Les Akins   Wichita Falls, TX 142150   
3 Thomas Bain   San Antonio, TX 45045   
4 Aaron Smathers   Oklahoma City, OK 32977   
5 Phillip Sladek   Dallas, TX 112803   
6 Stefan Rothe      
7 James Eller (1 - Cat1)   Murphy, TX 138037   
8 Eddie Swedlund   Austin, TX 205401   
9 Nicholas Weighall   Santa Cruz , CA 128164   
10 Jason Davis   Grand Prairie, TX 69752   
11 David Bradfield   Ft Worth, TX 167036   
12 Joseph LaCour   Mansfield, TX 171332   
13 George Heagerty   San Antonio, TX 72892   
14 Glen Dyson   New Braunfels, TX 166940   
15 Russ Walker   Hallsville, TX 68194   
16 Jonathan Garrett   Grapevine, TX 12865   
17 Warney Crosby   Dallas 69378   

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karl Kupecz   Austin, TX 215061   
2 Adam Gaubert   Durango, CO 219159   
3 Kyle Russell   Dallas, TX 173513   
4 Glenn Hill   Trophy Club, TX 192436   
5 Andrew Dahlheim   Dallas, TX 188572   
6 Andrew Bradfield   Ft Worth, TX 184280   
7 Kyle Miller   Dallas, TX 179481   
8 Thomas Kubicek   Friendswood, TX 202263   
9 William Campie   Longmont, CO 202299   
10 Scott Bennett   Southlake, TX 214742   
11 Kolt Bates   Bedford, TX 194640   
12 Gye Kraemer   Wylie, TX 175956   
13 Matthew O'Malley   Boulder, CO 209504   
14 Les Stark   Rowlett, TX 193284   
15 Jon Landes   Castle Rock, CO 202301   
16 Matthew Oseto   Kirkland, WA 59413   
17 Chris Dow   Madison, AL 155337   
18 Dan Dandrea   Lantana, TX 190239   
19 Zak White   Round Rock, TX 168709   
20 David Hassan   Flower Mound, TX 186361   

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Vasanth Coorg   Phoenix, AZ 215254   
2 Gregory Kagay   Fredericksburg, TX 170728   
3 David Armstrong   Nocona, TX 220770   
4 Erick Benz   Austin, TX 216513   
5 Stephen Riner   Lawton, OK 208009   
6 Farangmeher Ghadiali   Basking Ridge, NJ 195843   
7 Scott Wheeler   Dallas, TX 218708   
8 Mark Kuithe   Grapevine, TX 174738   
9 Steve Chisholm   Parker, TX 84521   
10 Rick Breckenridge   Bedford, TX 216830   
11 Jim May   Plano, TX 191145   
12 Richard McLamore   Abilene, TX 186975   
13 Mark Rawlings   Dallas, TX 199996   
14 Tom Warren   Belton, TX 192481   
15 Eric Reyes   Fort Worth, TX 189434   
16 David Anschutz   Allen, TX 59834   
17 Eugenio Lugo   Grapevine, TX 180502   
18 Ed Scardaville   Bellaire, TX 200568   
19 Tony Hopkins   Fort Worth, TX 224876   

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Gersch   Tyler, TX 226053   
2 Chris Kutach   Dallas, TX 219631   
3 Jonathan Reeder   Allen, TX 226867   
4 Sam Morrissey   Garland, TX 226823   
5 Francis Hamre   Wichita Falls, TX 220341   
6 Ramon Galindo      
7 William Goldapp   Austin, TX 205674   
8 John Finch   Fayetteville, NC 212298   
9 Jerry Roush   Richardson, TX 141318   
10 Mario Arroyave   Waxahachie, TX 224500   
11 Andrew Bury   Dallas, TX 227617   
12 Wayne Strohman      
13 Greg Blanks   Mesquite, TX 220226   
14 Michael Brotherton   Wichita Falls, TX 220090   
15 Robert Crumpler   Midland, TX 222441   
16 Conrad Hermosillo   Fort Worth, TX 218754   
17 Rene Guerra   Ovilla, TX 219932   
18 Robert Anderson   Wichita Falls, TX 201824   
19 Clint Quinn   Wichita Falls, TX 227312   

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laura Meichan   Cypress, TX 204643   
2 Rebecca Gross   Golden, CO 176014   

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ella Kerzhner   Frisco, TX 201628   
2 Ronna Akins   Wichita Falls, TX 211980   
3 Malinda Michaud   Wichita Falls, TX 218325   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyCUOREUSACDFBonk BreakerOSMOSierra NevadaShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee