Race Results for
Rudy Rack Big Ring Classic WORS #4
WAusau, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 06/19/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jesrin Gaier   1:41:52.3  1279 Riverbrook Bikes & Ski
2 Ryan Baumann   Green Bay, WI1:43:06.5 207813  1011 GMAC Mortgage / Team 2
3 Dallas Fowler   Green Bay, WI1:45:01.9 207074  1171 GMAC/Team 2
4 Chase Sova   1:45:21.1  1067 
5 Jason Roelse   1:46:21.2  1017 PCW Cycling
6 Sam Wellskopf   1:47:02.4  1074 Team Pedal Moraine
7 Sean Beckman   1:47:27.9  1071 Hayes OnTrack
8 Kip Spaude   Watertown, WI1:48:04.7 199775  1133 Wheel & Sprocket
9 Dan Hanson   1:49:56.3  1023 
10 Jon Schmidt   1:51:29.4  1073 Team NORDIK
11 Ryan Wallace   1:51:33.1  1287 Riverbrook
12 Cody Shaide   Rice Lake, WI1:51:41.5 229145  1093 Adventure Racing
13 Derrick Martini   1:52:37.1  1119 Riverbrook
14 Mitch Gantz   Green Bay, WI1:53:49.7 225382  1056 Bellin Health / InCompetition
15 Truman Purdy     2609 The Route
16 Jason Shong     2174 Bike Doctor
17 Dillon Bera     2184 Bellin Health
18 Ryan Kann     2183 Adventure's Racing Team
19 Nick Darcy     2228 D'Arcy / SRAM
20 Nathan Johnson     2220 Bike Doctor
21 Billy French     2648 New Moon
22 Sean Parker     2050 Team Extreme
23 Matthew Limberg     2122 PCW Cycling
24 Joshua Rupnow   Cedarburg, WI 226098  2096 Team Extreme
25 Jonathan Davis     2077 Bellin Health
26 Brad Wagner     2025 PCW Cyclingtires-n-beer
27 Warren Lyman     2018 Team Wisconsin
28 Dylan Weigel     2234 Hayes
29 Taylor Knutson     2009 Adventeurs Racing
30 Tony Lemke     2065 Fond du Lac cyclery
31 Chris Hurst   Lake Geneva, WI 229172  2189 
32 Ryan Wenzlick     2107 GMAC Mortgage/Team 2
33 Brian Braun     2133 Team East
34 Chris Grosskopf     2203 
35 Tom Shaide     2188 Adventures Racing
36 Levi Riggs-Wieboldt     2226 
37 Levi Hill     2064 Team Wisconsin
38 Robert Pagel     2621 
39 Aristotle P. Peters     2155 La Perla Racing
40 Kade Stackman     2636 Trailhead
41 Scott Hollowell     2082 
42 Evan Harris     2156 Team East
43 Lee Suring     2208 Team 2
44 Zach Geyer     2640 Stadium Bike
45 Richie Miller     2233 Hayes Disc Brakes RPM
46 Theodore E. Peters     2253 La Perla Racing
DNF Ying Chang     2158 Team Bellin Health
DNF Benjamin Overeem     2201 Bellin Health
DNF Cory Mayer     2240 Bike Doctor

Men - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan Teaters   1:45:28.4  1292 PCW
2 Tim Pacholski   1:46:58.7  1124 Hayes Disc Brakes
3 Phil Ott   1:48:53.6  1060 Michael's Cycles Racing
4 Peter Hurst   Norwalk, CT1:49:10.1 148404  1094 Skinny's
5 Constantine Peters   1:49:51.1  1083 La Perla Racing
6 Lucas Daniels   1:50:54.1  1275 
7 Matt Waite   Madison, WI1:51:02.3 206676  1188 UW-Madison
8 Eric Lau   1:51:54.1  1286 UW
9 Zachary Giffey   1:53:57.6  1140 Wheel & Sprocket
10 Dylan Maho   1:53:59.4  1115 GMAC Mortgage / Team 2
11 Tony Wagner   West Bend, WI1:54:20.2 204671  1069 pcwcycling.org
12 Benjamin Rahoy   1:55:32.9  1088 Team Pedal Moraine
13 Kelson Danielson   Brooklyn, NY1:55:54.8 199053  1035 Chain Smokers
14 Jared Suster   1:56:38.2  1125 Bike Hub
15 Shawn Hoppe   1:58:56.3  1033 Fond du Lac Cyclery
16 Allan Schimberg   2:00:28.8  1901 
17 Jacob Huot   2:02:42.8  1084 
18 Chris Bidlake   2:03:37.2  1142 Wheelfast Racing
19 Matt Bair   2:07:34.8  1027 
20 Andrew Hanson   2:18:17.1  1906 Michael's Cycles
21 John Eppen     2649 
22 Kyle Martinelli     2412 Hayes Disc Brakes
23 John Beck     2131 
24 Bill Street     2150 PCW Cycling
25 Colin Hughes     2651 Cars R Coffins
26 Justin Dhein     2260 Team Lollipop
27 Grant Erickson     2630 
28 Joe Hicks     2257 
29 Ryan Krueger     2258 G-Unit
30 Marc Mayer     2254 Bike Doctor
31 Joseph Nolan     9033 UW Platteville
32 Sam Fehrenbach     2178 Univ of Minnesota
33 David Kockler     2611 
34 Justin Davis     2119 
35 Nate Jasperson     2151 
36 Jim Cuhel     2026 
37 Nick Sabel     2087 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
38 Marshall Hau     2161 pcwcycling.org
39 Andrew Czechanski     2143 
40 Trevor Martin     9035 
41 David Vande Walle     2628 
42 John Schueider     2624 
43 Ben Cleveland     8003 Fat Tires & Beer
44 Jeff Beihing     2623 
DNF Trey Molitor     2063 
DNF Charlie Lukas     2400 UW Cycling

Men - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joshua Probst   1:44:44.8  1076 Gear N Up
2 Brian Hertzberg   Forest Lake, MN1:45:54.9 208067  1100 Team Pacific
3 Cory Gwin   Madison, WI1:46:45.0 223072  1081 Michael's Cycles
4 Barry Tugseth   1:46:48.7  1278 Loon State Cyclists
5 Doug Bailey   1:47:33.6  1118 Alterra Coffee
6 Jeremy Vogels   1:47:58.9  1117 Bellin Health
7 David Meyer   1:48:17.7  1931 
8 Tony Pirolo   1:48:45.6  1004 Alpha Wings
9 Tim Booms   1:48:57.6  1020 Wheel & Sprocket
10 Scott Ramsey   1:50:22.7  1928 Pedal Moraine
11 Jason Boynton   1:51:19.0  1131 Micheal's Cycles
12 Travis Olson   1:51:24.4  1014 PCW Cycling
13 Daniel Lionberg   Fort Collins, CO1:52:49.1 195162  1288 Team Beans & Barley
14 Ryan Mihm   1:53:39.5  1272 
15 Martin Tikusis   1:55:18.7  1280 
16 Luis Maldonado   1:55:26.1  1082 Wheel & Sprocket
17 Kurt Bosben   1:55:30.2  1139 Team Magnus
18 Aaron Fleming   Rockford, IL2:02:40.7 210500  1808 Rock Cut TrailCrew
19 Greg Stanis     2045 
20 Ryan Shiroma     9017 Pacific Cycle
21 Greg Cribb     2634 Bellin Health
22 Lucas Dettinger     2052 The Bike Doctor
23 David Volm     2015 
24 Tyler Pollesch     2615 
25 Andrew Edens     2248 
26 Mark Sheperdson     2647 
27 Nick Caliva   River Falls, WI 227751  2239 The Route
28 Ben Leach     2261 Team Lollipop
29 Zack Blankenheim     2227 
30 Brett Ebben     2103 FDL/OSH Cyclery
31 Mark Larson   Fitchburg, WI 70145  2153 Pacific Cycle
32 Norbert Bajorek     2194 
33 Bryan Scheel     2185 Lake Geneva Cyclery
34 John Firak     2610 
35 Jason Gosse     2139 
36 Johathan Kelly     2622 Reckless Riders
37 Corey Voigt     8033 Wheel and Sprocket
38 Travis Bellman     2638 
39 Isaiah Schroeder     2238 
40 Benjamin Swart   Slinger, WI 207251  2070 Team Pedal Moraine
41 Ryan Fosnaugh     2450 Skinny's Racing
42 Chad Page     9034 
43 Seth Hynes     2600 
44 Joshua Giffey     9006 
45 Michael Klein     2605 Team Supreme
46 Ryan Manske     8018 
47 Kevin Rogers     2642 
48 Andy Sewall     2644 
49 Justin Latham     2022 Gen X Cycling
50 Terry Loging     2597 
51 Paul Kekstas     8055 
52 Luke Utecht     2606 
DNF Mark Farina     1052 
DNF Luke Batchelor-Clark     1199 Team Magnus
DNF Eric Michaels     1904 Pacific Cycle
DNF Mike Dattner   Fitchburg, WI 206857  2017 Fond du Lac / Oshkosh Cyclery
DNF Ben Sezer     2020 
DNF Clayton Plummer   San Marcos, CA 226351  2106 XXX Racing
DNF Joel Coon     9011 Pacific Cycles/BelGioioso

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chad Wilsing   Milwaukee, WI1:44:35.1 186886  1080 Fon du Lac Cyclery
2 Greg Cullen   1:44:46.9  1108 Gear 'n Up
3 Shane Kullman   St Paul, MN1:46:47.3 19986  1289 Loon State Cyclists
4 Adam Matson   Plainfield, IL1:48:12.1 192061  1053 D'Arcy / SRAMling
5 Christopher Schutte   1:49:03.2  1051 Polska-Cannondale
6 Stafford Kramer   1:49:11.9  1141 Alterra
7 Kevin Plato   1:49:14.1  1096 Team Wisconsin
8 Mike Budd   1:49:38.7  1097 Wheel & Sprocket
9 Matt Zak   1:49:49.4  1291 WROCLAW
10 Bradley Gruszynski   1:49:55.9  1109 Gear N' Up
11 John Brown   1:51:40.7  1103 Point Pursuit
12 Eric Pompeo   1:52:14.0  1025 Team Extreme
13 Paul Weber   1:52:59.2  1068 Wheel and Sprocket
14 Joshua Pierre   Seymour, WI1:53:24.3 202294  1104 Team Nordik
15 Mark Walter   1:53:27.9  1157 Muddy Cup
16 Paul Kaczmarowski   1:53:35.3  1008 Wheel & Sprocket / Trek
17 Garett Kipp   Madison, WI1:53:57.8 207957  1003 Chainsmokers
18 Pete Stinski   1:54:27.3  1807 Gear 'n Up
19 Jack Thompson   1:54:33.3  1805 Alterra
20 David Schoenherr   1:55:37.9  1091 Muddy Cup Cafe
21 Mike Laney   1:56:15.0  1283 
22 William Livingston   1:56:32.9  1919 Michael's cycles
23 Joe Greatens   1:57:55.3 225378  1012 Team Nordik
24 Gabriel Sanchez   1:59:02.0  1123 
25 Erik Pueschner   1:59:33.4  1277 Lux Velo
26 Nate Woolever   2:03:51.1  1813 Moosejaw Brewery & Pizza
27 Brad Green   2:07:16.6  1070 Chainsmokers
28 Mark Szudrowitz   2:16:36.6  1811 Team Extreme
29 Michael Waisbrot   2:19:33.8  1903 Chainsmokers
30 Mark Balkenende     2125 GMAC Mortgage/Team 2
31 Dain Trittau     2207 Team Wisconsin
32 Kevin Herman     2177 Team AMB
33 Brian Parker   Berwyn, IL 229590  2619 XXX / Athletico
34 Mike Mennenoh     2181 Skinnys Racing
35 Matthew Lanser     8030 GMAC Team 2
36 Todd Craig     2629 
37 Jay Brown     2196 Rock Cut TrailCrew
38 Matt Diebel     2612 Atkins
39 Kenny Dretzka     2345 Pedal Moraine
40 Tim Moore     2244 Reckless Racing / Go Fast
41 Chad Thums     2054 Team Nordik
42 Richard Schell     2229 Wheel & Sprocket
43 Christopher Goehrig     2027 
44 Shawn Brehm     2587 
45 Rick Walls     9020 Team Extreme
46 Aaron Ament     2014 Alterra Mountain Bike Team
47 Tyson Schwiesow     8021 Bellin Health
48 Aaron Bieberitz   Anytown, WI 203051  2012 PCW Cycling
49 Joel Hynes     2601 
50 Tony Petoske     8019 Reckless Racing/Go Fast!
51 Jeff Steckbauer     8006 Fattires-N-Beer
52 David Harris     2236 Alterra
53 Kevin Czaicki     2004 Team Pedal Moraine
54 Laszlo Horvath     2332 Skinny Cow Racing Enterprise
55 David Knuff     2078 Team Extreme
56 Brian Benson     8028 Team Buzz
57 Christian Budzinski     2646 
58 Jim Liesen     9005 Muddy Cup
59 Cal Collins     2048 
60 Marc Miller     2224 
61 Ryan Jung     2135 
62 Tom Last     2620 
63 Chris Gabrielson     8017 Moosejaw Pizzaand Brewery
64 Gregg Dold     2599 
65 Derek Folven     8057 
66 Jeff Gau     2589 
67 Ben Walker     2625 
68 Brian J Smith     8020 Michael's Cycles
69 Michael Olm     2016 Gen X Cyclinging
70 Matthew Forst   Weyauwega, WI 175701  2588 none
71 Vince Purpero     8001 Pedal Moraine
72 Jason Roberts     2604 Team Supreme
73 Chuck Cate     2999 
74 Paolo Urizar   Chicago, IL 226449  2594 xXx Racing-AthletiCo
75 Jim Eggleston     2039 
76 Brad Henderson     2590 Hendu Rocket
77 Christopher Hoyme     2163 Mountain Outfitters
78 Chris Aunt     8058 
79 Ryan Wondergem     8035 Fattires-n-beer
80 Randy Jennings     9019 Team Extreme
DNF Nathan Schroepfer     1009 Muddy Cup Racing
DNF Justin Braathen     2340 Pedros CyclingTeam
DNF Brandon Halverson     2607 
DNF Marc Salm     2633 
DNF Fred Bexell     2643 
DNF Rick Glos   Hales Corners, WI 225532  1040 Skinny's Racing
DNF Chad Wilson     2142 Boneshaker's

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Lirette   1:44:47.4  1006 Hayes Disc Brakes
2 Anthony Gonzalez   1:44:47.6  1101 Alterra CoffeeRoasters MTB
3 Dirk Rettig   1:46:01.3  1927 
4 Mike Stanislaus   1:46:45.9  1064 Gear 'N Up
5 Ken Melville   1:47:30.1  1284 
6 Richard Rudolph   1:48:51.3  1905 Alterra
7 Brad Skillicorn   1:49:05.5  145 Brones
8 David Reddington   1:49:08.2  1024 Williamson Chainsmokers
9 Scott McClement   Hinsdale, IL1:49:19.2 192184  1130 Active Endeavors
10 Dan Tavela   1:50:46.8  1072 Skinny's Racing
11 Ken Krebs   1:51:08.2  1092 Chicago Performance
12 Thomas Flynn   Chicago, IL1:51:44.5 160053  1079 Funky Weasel
13 Michael Beatty   1:51:52.7  1019 Chainsmokers
14 Erich Gross   Milwaukee, WI1:52:05.2 165937  1910 Alterra MTB
15 Bill Schneider   1:53:23.4  1929 Bellin Health
16 Jason LaBella   Chicago, IL1:54:44.2 219648  1111 Alberto's
17 Ken Stuckart   1:56:35.0  1098 Team Extreme
18 Jeff Langlois   1:56:48.0  1281 Joe Bikeler's
19 Steve Pribek   1:57:10.1  1032 
20 Greg Duckett   1:59:13.8  1802 Alterra mtb team
21 Mike Curtes   1:59:54.6  1112 Big Ring Racing
22 Chuck McFarland   2:00:03.9  1276 Team Pacific
23 Timothy Smith   2:00:19.5  1812 D'Arcy / SRAM
24 Roger Eckes   2:02:09.7  1110 Alterra Coffee
25 Scott Janssen   2:04:57.4  1122 
26 Steve Miller   2:06:33.1  1062 
27 Nathin Davisson   2:07:22.5  1285 Team Headwind
28 Kevin Everson   2:09:40.8  1930 
29 Brian Knutson   2:17:49.0  1095 DArcy / SRAM
30 Steven Frost     9013 Team Wisconsin
31 Jeff Hammond     2179 Team AMB
32 Tim Lutz     2652 
33 Don Slickman     2616 Wheel & Sprocket
34 Steve Jeske     2038 Pedal Moraine
35 Greg Jones     2200 Junk
36 Cliff Henning     9036 
37 Ty Gonzalez     2011 Alterra CoffeeMTB Team
38 Daniel Guse     2138 FDL/OSH CYCLERY
39 Daniel Schneider   Racine, WI 31695  9014 RPM / Hayes Brake
40 Jim Gilbert     2626 
41 Mitchell Baker     2068 Michael's Cycles
42 Michael Plymale     2074 Pacific Cycle
43 Eric Froemming     2187 Muddy Cup Cafe
44 Wade Flisram     2169 Team Extreme
45 Jason Martini     2019 Trailhead Bike/ Stoiber Chiro
46 Dave Volpentesta     2176 
47 David Mennenoh     2256 
48 Burak Balkuv     2182 Reckless Racing/ Go-Fast!
49 Greg Boettcher     2001 Team Extreme
50 Neil Adams     8034 Eriks Bike Shop
51 Matt Bartholomew     2112 
52 Lowell Johnson     2249 
53 Jean Marasigan     2255 
54 Myron Taylor     2632 
55 Kelly Longtine     2252 Chainsmokers WillyBikes
56 Thomas Dvoratchek     8022 Lake Geneva Cyclery
57 Robert Meinig   Saint Charles, IL 127948  2010 Lake Geneva Cyclery
58 Pete Esser     2603 
59 Brian Hicks     2097 Point Pursuit
60 Gary Barden     2602 
61 Andrew Spahr     2075 Alterra CoffeeMTB Team
62 Brian Rummelhart     2058 
63 Randy Snyder     8008 
64 Bret Srock     2598 BackDoor Bike Shop
65 Troy Olm     2007 
66 Eric Gonstead     2262 Micheal's Cycles
67 Zeke Stanis     2149 Team Extreme Ski and Cycle
68 Robert Livingston     2123 GMAC Mortgage/Team 2 Racing
69 Brian Coppoek     2190 GMAC Home Finance
70 Shawn Hauser     8012 GMAC Mortgage/Team 2
71 David Augustiniak     8054 
72 Jon Moreau     2079 
73 Paul Kloppenburg     2251 Chainsmokers
74 Chris Cooper     8013 RPM / Hayes Disc Brakes
75 Tad Bruckner     8010 Pacific Cycle
76 David Blue     2199 Lake Geneva Cyclery
77 Christian Hilbert     8024 Big Ring Racing
78 Steve Nejedlo     8002 Big Ring Racing
DNF Benjamin Griggs   Green Bay, WI 229175  1030 Team Muddy Cup
DNF Carl Voss     1829 Peace Coffee Racing
DNF Michael Peet     1830 
DNF Andrew Overeem     8026 Bellin Health

Men - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Sympson   1:47:08.8  1135 Kegel's
2 Glen Stroik   1:48:07.5  1058 Skinny's Racing
3 Jeffrey Gantz   Green Bay Wi1:48:22.3 187394  1054 Bellin Health / InCompetition
4 Jon Suyko   1:48:23.3  1005 Kegel's Racing
5 Jeff Seifert   Wauwatosa, WI1:49:32.2 226487  1113 Cyclesmith
6 Ross Lemke   Cedarburg, WI1:49:55.1 210815  1200 Team Pedal Moraine
7 Robert Schlegel   1:50:07.4  1075 Michael's Cycles
8 John Miller   1:50:44.6  1018 Mountain Outfitters
9 Jeff Parker   1:52:08.3  1059 Pedal Moraine
10 Dennis Schueler   Hickory Hills, IL1:55:56.4 224373  1022 Team A.M.B.
11 Michael Geitner   1:56:55.8  1158 Team Extreme
12 Russell Jobs   1:57:01.7  1804 Hayes Disc Brakes
13 Mark Meier   1:59:27.4  1810 Moosejaw
14 John Daming   2:06:02.3  1801 Bellin Health / Tower Clock
15 Sean Shields   2:09:40.6  1134 Pedal Moraine
16 Ken Jones   2:14:22.4  1290 
17 Paul Rainey     2166 Team AMB
18 John Bogdanske     9003 ChainSmokers
19 Stuart Shelton     2061 Pedros Cheep Team
20 Jay Labecki   Milwaukee, WI 20074  2170 hayes brake
21 Todd Bugnacki     2212 skinnysracing
22 Edward Schuster     2003 Wheel & Sprocket
23 Scott Palmersheim     2069 Pedal Moraine
24 Patrick Rasmus     2637 Spring Street Sports
25 Herb Cuene     2242 
26 Troy Sable     2098 
27 Mike Owens     2235 Alterra
28 James Moermond     8052 
29 Craig Vierck     2126 CroniesOutdoorAdventureTribe
30 John Shull     2216 Mikes Bikes
31 Tim Peters     2044 
32 Mike Senderhauf     2613 
33 Rob Hofmann     9015 Team Extreme
34 Douglas Erdmann     2028 Trailhead bike/Stoiber Health
35 Jon Holcomb     8015 Fatttires-n-beer.com
36 Rory Noonan     2159 Recyclist
37 Erick Braaksma     2232 Trailhead Bike/Stoiber Health
38 Peter Chiappetta     2051 
39 Bruce Borcherding     2214 Hayes Disc Brakes
40 Phil Depetro     2631 Lakeshore Bike
41 Timothy Blob     2635 
42 Todd Mowrer     7059 
43 Joseph Lucey     8056 
44 Keith Wolf     8029 Team Extreme
45 Adrian Bainton     2617 
46 Matthew Howe     2608 
47 Bob Schmitt     2140 Pedal Moraine
48 Dan Nelson     2595 
49 Tim Felsinger     8014 Fat Tires N' Beer
50 David Geibel     9010 
DNF Roland Rieflin     1007 Pacific Cycles
DNF Leonard Cabaltera   Racine, WI 50058  8007 Hayes / RPM Cycling
DNF Eric Nelson     9016 alterra cofee

Men - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Praxmarer   1:48:18.2  1274 
2 David Peck   Bozeman, MT1:51:41.4 140351  1273 
3 Steven Humphrey   1:52:14.3  1085 Big Ring Racing
4 David Torgler   1:58:31.2  1132 Skinny's Racing
5 Kris Klapperich   1:59:01.0  1013 Team Pedal Moraine
6 Jon Hirsch   2:00:04.0  1143 Big Ring Racing
7 Mark Schimberg   2:00:23.6  1026 
8 Eric Kuhagen   2:19:41.9  1002 Crank Daddy's
9 Dave Wall     2046 
10 John Evingson     4468 Hydracare
11 Jerry Leair     2047 
12 Tim Montee     9002 hayes
13 John Kollock     2246 Point Pursuit
14 Don Freitag     2043 Big Ring Racing
15 Steve Kapaun     2117 
16 Sean Bujold     2639 Biancai Grand Performance
17 John Wrycza   Naperville, IL 76133  2222 Wheelfast Racing
18 Jim Feuerstein     2006 Wheel & Sprocket
19 Randy Feuillerat     2230 Michael's Cycles
20 Marty Weigel     8031 
21 John Senkerik     2062 Team Extreme
22 Garrett Nolan   Chanhassen, MN 194861  8053 Erik's Bike Shop
23 Dave Diamond     2192 Alterra
24 John Dabbeekeh     2072 Pedros/Cheepteam
25 Jay Nickel     2618 
DNF Allen Olson     2034 
DNF Keith Wilkinson     2101 Lake Geneva Cyclery
DNF Jeff Chesmore   Janesville, WI 228477  1105 Michael's Cycles

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dennis Loy   1:51:47.1  1282 Mel's
2 Dan Meyer   1:52:40.7  1144 Loon State
3 Pete Noffke   Menasha, WI1:55:31.0 189045  1055 Wheel and Sprocket
4 Randy Pallex   1:55:56.8  1066 GMAC/Team 2/BelGioioso
5 Dewayne Bonnett   1:56:09.3  1106 
6 Mike Wanek   Green Bay, WI1:56:22.0 225832  1043 GMAC Mortgage/Team 2
7 Larry Swanson   Loves Park, IL1:56:53.9 96326  1050 Kegels
8 Keith Kaufman     2641 Bike Doctor
9 Warren Fowler     2013 GMAC/Team 2
10 Steve Week     2259 
11 Wayne Fish     2086 Fish Nordic
12 Steve Ferguson     2111 
13 Sterling Schmidt   Two Rivers, WI 225447  2080 wheel and sprocket
14 Paul Manley   Madison, WI 81541  2144 Chainsmokers
15 Peter Kot     2030 
16 John Washburn     2053 Alterra Coffee
17 Brad Tennis     2627 
18 Mark Ullenberg     2168 
19 Keith Westendorf     2263 Alterra
20 Keith Westphal   Appleton, WI 218699  2005 Wheel & Sprocket/Trek
21 Jim Shong     2175 Bike Doctor
22 Michael Ruzich   Hillside, IL 210653  2008 Wheel and Sprocket / Trek
23 Dale Lenss     2083 Bellin Health
24 Neal Rollins     2081 Fondy Cyclery
25 John Rosebush     2209 
26 Rich Mennenoh     2173 
27 James Simmons     2650 
28 John Spaude     2211 Wheel & Sprocket
29 Marvin Schmeiser     2593 
30 Thomas Silbernagel     2085 Team Extreme Ski & Bike
31 Robert Langlois     2167 
32 Brad Swenson     2219 
33 Doug Tufte     2645 Recyclist
34 Jesse Voss     2202 Wheel & Sprocket
DNF Bill Delaney   Madison, WI 210055  1010 Chainsmokers
DNF Errico Auricchio     1086 GMAC/Team 2

Men - PR/SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffery Hall   Farmington, MN2:04:42.8 14705  29 Salsa Cycles
2 John Devine   Dixon, IL2:07:29.0 166980  141 US National
3 Brian Matter   2:07:35.4  pcwcycling.org
4 Brian Eppen   Iowa City, IA2:08:31.8 121702  Mercy - Specialized
5 Jesse LaLonde   Ely Mn2:10:25.6 203490  
6 Chad Sova   Thiensville, WI2:10:38.3 189115  46 pcwcycling.org
7 Chris Peariso   Amherst, WI2:13:13.8 139566  45 Gear N' Up
8 Matthew Kelly   Johnson Creek, WI2:13:14.1 116304  48 
9 Jeremey Rodriguez   Kenosha, WI2:15:21.3 117449  27 Team Wisconsin
DNF Scott Kylander-Johnson   Duluth, MN 83047  33 The Ski Hut
DNF Frank Rowley   Channahon, IL 178739  59 D'Arcy / SRAM

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Kay   Thornton, CO2:16:28.3 212982  16 Hayes On Track
2 Josh Kay   Shell Lake, WI2:21:45.8 213253  14 Hayes OnTrack Cycling Team
3 Justin Schmidt   Saint Germain, WI2:29:25.8 229173  49 
DNF Cole House   Oneida Wi 183112  GMAC/Specialized

Men - EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anthony Ettmayer   Jackson, WI2:08:06.6 211689  Team Pedal Moraine
2 Chad Balthazar   West Bend, WI2:16:01.4 218593  28 Pedal Moraine
3 Ryan Ruhland   Madison, WI2:16:11.8 209987  FDL Cyclery
4 Nathan Guerra   Oconomowoc, WI2:16:14.1 214936  63 Guerra Means War!
5 Seth Lenss   Luxemburg, WI2:17:10.6 182019  Fuji Bikes
6 Carlos Haeckel   Madison, WI2:17:37.2 227622  50 
7 Eric Oftedahl   Shoreview, MN2:18:06.4 210080  83 Salsa
8 Michael Anderson   Colorado Springs, CO2:18:34.7 183953  53 
9 Steve Scholzen   Shorewood, WI2:23:00.1 201190  143 UW Madison
10 Samuel Oftedahl   Shoreview, MN2:23:43.3 211093  81 salsa
11 Caleb Bonnett   Strawberry Point, IA2:23:44.5 218880  61 
12 Charles (Casey) McCauley   Irvine, CA2:26:51.7 209986  150 Beans & Barley
13 Dan Ajer   Cottage Grove, WI2:27:10.4 180160  79 Chainsmokers
14 Kyle Jacobson   Milwaukee, WI2:27:39.2 209985  148 Beans & Barley
DNF John Shultz   Cedar Falls, IA 214273  13 
DNF Mark LaLonde   Madison, WI 226412  36 Muddy Cup Cafe

Men - EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Salzmann   Kaukauna, WI2:13:33.4 211820  40 The Bike Hub /Fuji
2 Mike Phillips   Chicago, IL2:15:14.2 84647  Alterra Cycling
3 Maciej Nowak   Waukesha, WI2:15:58.5 182256  20 Polska Cannondale
4 Neil Swanson   Colorado Springs, CO2:18:06.0 209153  34 Michael's Cycles
5 Ronald Stawicki   Waukesha, WI2:20:54.7 212641  10 AlphaWings
6 Tim Drankus   Sheboygan, WI2:24:16.5 151397  11 Alterra CoffeeMTB Racing Team
7 Jeff Herrera   Tempe, AZ2:24:34.6 210732  78 C.R. Conquistadors Racing
8 Brad Vieths   2:26:42.5  139 Ski Hut
9 David Kay   Appleton, WI2:29:20.3 130383  149 Bellin Health
10 Erich Ponath   Sheboygan, WI2:32:33.4 193031  90 Fattires-n-beer
11 Bryan Bos   Naperville, IL2:33:32.9 94991  67 D'Arcy / SRAM
12 Ryan Atkinson   Omaha, NE2:38:54.3 110532  146 Gary Fisher
DNF William Schwalbe   Duluth, MN 143045  55 Team Ski Hut
DNF Chris Setter   Waukesha, WI 135652  147 CZ Velo

Men - EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josh Barrett   Whitewater, WI2:17:42.5 189760  43 Skinny's
2 Jerry Long   Moscow, ID2:17:57.8 202427  17 Chainsmokers
3 Zach Stanford   Sedona, AZ2:18:04.7 192062  38 D'Arcy / SRAM Cycling Team
4 Kevin Klug   Evanston, IL2:18:11.9 220282  24 Alberto's
5 Mike Kelsall   Shorewood, IL2:20:56.8 175959  80 D'Arcy / SRAMSRAM
6 Ryan Krayer   North Freedom, WI2:24:58.3 227406  47 Moosejaw Pizzaand Brewery
7 Craig Manthe   Eau Claire, WI2:25:00.9 78139  72 Polska
8 Joshua Shively   La Crosse, WI2:26:38.2 32513  62 Muddy Cup/Lacrosse Velo
9 Matthew Gutowski   Grover Beach, CA2:34:45.6 204288  44 Ski Hut
DNF Brad Jenks   Antioch, IL 163973  23 Hayes Disc Brakes
DNF Mat Bostelman   Sterling, IL 119153  57 
DNF Chris Pagels   Kenosha, WI 197743  65 Bike Hub
DNF Chris Solan   Antioch, IL 204340  91 
DNF Anthony Schwaller   Plymouth, WI 149691  144 PCW
DNF Matt Silvia   Chicago, IL 208232  58 Alberto's

Men - EX - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Bushey   Esko, MN2:13:02.0 82026  84 Ski Hut
2 David Stahl   Deerfield, IL2:15:30.7 208045  22 Team Wisconsin
3 Jeff Melcher   West Bend, WI2:17:35.4 166066  15 Pedal Moraine
4 Ray Nelson   Woodstock, IL2:18:53.0 193027  56 Skinnys Racing
5 Gregg Redhorski   2:19:05.2  152 GDUC
6 Eric Peterson   Wausau, WI2:21:15.4 208618  19 Wheel & Sprocket
7 Butch Welke   Lake Geneva, WI2:21:29.2 169422  66 Skinny's Racing
8 Jack Nielsen   Racine, WI2:23:43.5 150412  77 Hayes
9 Bill Nigh   West Bend, WI2:25:00.7 197745  30 Team Pedal Moraine
10 John Gatto   Oak Forest, IL2:27:26.6 121461  39 D'Arcy / SRAMycling Team
11 Jerrod Collier   Lindenhurst, IL2:28:12.2 194466  69 Team Wisconsin
12 Troy Olm   Stevens Point, WI2:31:34.8 26683  142 
13 Joe McGaver   2:40:35.6  85 Ski Hut
14 Kevin Heppner   Modesto2:40:50.3 188763  26 Killjoy Racing

Men - EX - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd McFadden   Duluth, MN2:19:53.9 134734  54 Trek VW
2 Jerome Daanen   Racine, WI2:19:55.3 164575  35 RPM/Hayes
3 Jan Rybar   2:19:55.9  52 
4 Tim Wilkie   Hayward, WI2:32:55.3 64054  151 Riverbrook Bike and Ski
5 James Grant   Fountain City, WI2:36:27.2 134086  25 Independent Fabrication
6 Scott Cole   Stevens Point, WI2:44:12.6 7340  31 Point Pursuit
DNF Robert Hayssen   Racine, WI 186713  99 Vision Quest
DNF Dave Eckel     140 Team Wisconsin

Men - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zach Peterson     6003 Wheel & Sprocket
2 Samuel Jansen     6016 Hayes OnTrack
3 Ethan Reilly     6033 Michael's Cycles
4 Brett Poulton     6036 s
5 Andrew Senderhauf     6106 
6 Ryan Kay     6107 
7 Jordan Watkins     6023 La Perla Racing
8 Riley Shelton     6009 Hayes Brake
9 Josey Weik     6099 
10 Fletcher Arlen   Wausau, WI 368031  6091 
11 Pete Davis     6105 DD Sportz
12 Mitchel Kaczmarowski     6110 
13 Devon Guse     6017 FDL/OSH CYCLERY
14 William Chiappetta     6035 
15 Cody Borst     6092 
16 Brandon Flisram     6050 Team Extreme
17 Jordan Hoeft     6102 
18 Tanner Czaicki     6004 Team Pedal Moraine
19 Brady Rollins-Jump     6013 

Men - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brad Peterson   0:51:00.4  4007 Wheel & Sprocket
2 Caleb Lenss   0:57:11.0  4040 Bellin Health
3 Myles Beach   Larsen, WI0:57:48.8 208348  4001 gear n up
4 Nick Montee   1:01:01.2  4112 Hayes On Track
5 Jake Kaczmarowski   1:01:40.4  4126 Wheel & Sprocket
6 Cody Madaus   1:05:43.7  4461 Salty Applesauce
7 Kyle Bissen   1:09:15.2  4132 GMAC Mortgage/Team 2
8 Andy Wheeler   1:19:31.0  4130 WORS-JDT
9 Nathan Labecki   Milwaukee, WI 209414  6022 hayes on track
10 Josiah Kay     6026 Hayes Ontrack
11 Mitchell Bogardus     6010 Team Wisconsin
12 Jack Feuerstein     6006 Wheel & Sprocket
13 Shawn Rupnow     6104 
14 Brandon Watkins     6025 La Perla Racing
15 Travis Johnson     6015 
16 Conner Shelton     6008 Hayes Brake
17 Adam Kay     6108 
18 Reece Oleson     6094 
19 Nick Smith     6018 
20 Luke Tenpas     6098 
21 Ethan Elgersma     6097 
22 Garret Post     6034 Point Pursuit
23 Carter Schroepfer     6031 Muddy Cup Racing
24 Andrew Nolan     6100 
25 Calvin Henderson     6093 Hendu Rocket

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Hahn   0:49:48.6  4025 Mountain Outfitters
2 Tony Hoak   0:50:41.9  4480 
3 Samuel Mowrer   0:51:14.9  4502 
4 Bobby Parker   0:52:25.5  4129 Pedal Moraine
5 Samuel Priem   0:53:46.8  4093 Team Extreme
6 John Kummer   0:54:27.4  4101 Fat Kats - Fattires & Beer
7 William Griesbach   0:56:01.7  4024 Point Pursuit
8 Greg Parker   0:56:09.7  4018 Team Extreme
9 Nick Carter   0:56:20.7  4492 Barababoo Sharks
10 Jonathan Bidlake   0:57:33.2  4137 
11 Taylor Otto   0:58:37.9  4099 Recyclist
12 Jonathon Vollmer   0:58:53.4  4091 Bike Doctor
13 Hunter Putzke   1:01:32.9  4089 Hayes on Track
14 Ryan Voss   1:01:38.9  4079 Wheel & Sprocket
15 Calvin Rupnow   1:03:52.5  4490 
DNF Ian Delaney     4120 WORS-JDT
DNF Winston Xue     4140 WORS-JDT

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Landon Thomas   0:50:50.8  4107 
2 Alan Johnson   0:52:36.7  4048 Eriks
3 Marcus Wilber   0:53:27.1  4136 Joe Bikelers Racing
4 Nathan Michael   0:54:55.3  4465 
5 Luke Hynes   0:56:04.1  4477 
6 Ian Brooks   0:57:28.3  4051 
7 Byron Guerra   0:57:38.2  4086 Guerra Means War
8 Eric Goetz   0:58:51.8  4169 Bike Doctors
9 Nicholas Rabe   1:01:00.8  4128 Fat Tires & Beer / Fat Kats
10 Steve McKenzie   1:01:34.2  4476 
11 Charles Rechner   1:01:59.8  4084 
DNF Mike Stout     4135 Joe Bikelers Racing
DNF Micah Doxtator     4491 
DNF Andy Livingston     4039 Crank Daddy's

Men - BG - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jim Doherty   0:51:14.5  4098 
2 Chad Krenzke   0:52:26.6  4026 Team Extreme
3 Mike Sherven   0:52:28.1  4493 
4 Adam Schwartz   0:52:34.2  4221 
5 Andrew Wiesner   0:52:37.1  4066 
6 Adam Goeden   0:53:39.0  4118 Team Pedal Moraine
7 Brook Davis   0:55:05.2  4081 
8 Randy Ambacher   0:55:10.6  4021 
9 Tanner Gregory   0:55:27.5  4507 
10 Logan Shaide   0:55:58.3  4494 Adventures Racing
11 Josiah Laatsch   0:57:01.5  4470 
DNF Kory Zerba     4497 

Men - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jesse Kruit   0:49:58.5  4472 
2 Brandon Hoeft   0:50:45.2  4489 
3 Justin Lund   Tomahawk, WI0:51:28.3 216962  4006 Big Ring Racing
4 Joshua Laatsch   0:51:30.6  4466 
5 Spencer Strigel   0:52:38.0  4127 Polska Cannondale
6 James Huber   0:53:06.8  4131 Team Muddy Cup
7 Paul Westburg   0:54:59.8  4023 GMAC Mortgage/Team 2
8 Adam Treager   0:55:02.8  4503 
9 Aaron Gretzinger   0:56:59.5  4042 Chainsmokers
10 Erik Johnson   0:57:02.0  4058 Rock Cut TrailCrew
11 Caleb Frostman   0:57:24.9  7055 
12 Dave Cornils   0:57:37.6  4475 

Men - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Rysewyk   0:49:37.1  4036 TEAM RY-Z
2 Adam Freihoefer   0:51:05.2  4478 Creepy Friendly
3 Mike Purdy   0:51:16.4  4050 
4 Casey Koch   0:52:07.4  4505 
5 Kirk Zahn   0:53:31.8  4113 
6 Joshua Glovinsky   0:54:01.4  7008 
7 Tyler Jahn   0:54:36.2  4121 
8 Tom Ales   0:54:50.8  4485 
9 Jason Brozek   0:55:32.7  4115 Pacific Cycle
10 Luke Palmer   0:59:45.5  7053 
11 Nick Schmidt   1:00:29.5  4506 
12 Ryan McEneany   1:01:34.2  4088 Gear N Up
13 Brian Seefeldt   1:02:04.2  4117 The Bike Hub
14 Eric Borchardt   1:03:45.9  7004 
15 Jayson Lewis   1:36:38.3  4460 

Men - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Truax   0:50:32.5  4052 
2 Alan Jahn   0:52:57.0  4085 
3 Jeff Robinson   0:53:08.6  4114 
4 Anthony Dombrowski   0:53:12.1  4125 Pedros
5 Matt Weik   0:54:37.9  4474 
6 Eric Gorder   0:55:31.5  4073 
7 Brian Johanski   0:56:21.6  4458 
8 Aaron McGinnis   0:57:42.2  4500 
9 Ross Kellogg   0:58:51.0  4068 Team East
10 Hue Kong   0:59:39.4  4210 GenXCycling
11 Kevin Bradley   0:59:39.8  4456 
12 Jeff Fankhauser   1:11:49.2  7058 
DNF Peter Cherchian     4004 Verizon
DNF Jay Kemp     4138 Pacific Cycle
DNF Anothony Ramirez     4495 
DNF Shane Fristman     7057 

Men - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Curt Demott   0:51:52.2  4222 
2 Shawn Meinke   0:53:02.4  4074 
3 Tshengzoo Lor   0:53:24.2  4123 
4 Scott Beduhn   0:53:39.4  4228 Gear N Up
5 Jim Harbort   0:55:17.6  4110 
6 Jay Ruckert   0:56:22.5  4071 
7 Ric Jump   0:59:22.9  4034 Fond du Lac Cyclary
8 Curtis Axness   1:00:01.3  4454 
9 Matt Geibel   1:03:35.1  4467 Free The Weed
10 Rocco Caffero   1:05:35.7  7010 
11 Arpad Olajos   1:06:58.7  4479 
12 John Brinkmann   1:07:56.1  7051 
13 Franco Mancinelli   1:37:40.4  7056 

Men - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tom Wendland   0:49:28.7  4009 
2 Chris Tamborino   0:49:29.0  4032 
3 Kurt Kargel   0:50:45.0  4124 
4 Daniel Backley   Germantown, WI0:51:57.1 221070  4002 Velocity
5 Steve Baumann   0:51:59.8  4027 GMAC Mortgage / Team 2
6 Mark Stankowski   0:52:37.5  4464 
7 Patrick Stoiber   0:53:30.0  4471 
8 Robert Groshek   0:53:51.6  4484 
9 David Morgan   0:54:13.2  4082 
10 Steve Prell   0:54:19.3  4075 
11 Daniel MacIejewski   0:55:25.3  4501 
12 Dan Getzen   0:55:51.9  4070 Skinny's Fat Tire Racing Team
13 Kevin Niesen   Burlington, WI0:55:53.1 221437  4011 
14 Richard Doherty   0:57:02.3  4097 DDSportz
15 Joseph Gitter   0:57:18.9  4457 
16 Rick Griesbach   0:57:37.2  7002 Point Pursuit
17 Patrick Johnson   0:57:37.5  4061 
18 Todd Thorn   0:58:50.9  7005 Moosejaw Pizza& Brewery
19 Gary Esko   0:59:16.4  4031 
20 Michael Borchardt   0:59:18.7  7001 Team Extreme
21 Todd Madaus   1:01:29.6  4462 
22 Jeff Bogardus   1:18:24.5  7054 
23 Steven Adams   1:19:27.2  7030 UW-Manitowoc

Men - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Neng Vang   0:53:16.0  4122 
2 Gary Schmidt   0:53:34.9  7009 
3 Ron Kapaun   0:53:39.0  4056 
4 Barry Lengfeld   0:53:40.6  4094 
5 Kevin Lemke   0:53:43.9  4069 Fond du Lac Cyclery
6 Randy Borst   0:55:58.3  4028 GMAC/Team 2
7 Greg Guenther   0:56:31.6  4499 
8 Dennis Hoeft   0:57:54.3  4488 
9 Ron Dorr   0:57:56.1  4496 
10 Jeffrey Treager   0:58:48.6  4504 
11 Kevin Anderson   0:59:23.6  4015 Pedros Cheep Team
12 Rick Bissen   1:02:18.4  4044 GMAC Mortgage/Team 2
13 Michael Giesen   1:03:06.2  4508 
14 Thomas Cornils   1:03:18.5  4057 team extreme
15 Thomas Stringfellow   1:03:22.2  4133 Chainsmokers
16 Richard Duncan   1:05:44.7  4498 
DNF Wally Sniadajewski   Plover, WI 204830  4100 Point Pursuit

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Cummisford   0:51:29.7  4106 
2 David Hornung   0:52:11.3  4047 Fond du Lac Cyclery
3 William Peters   0:53:47.5  4008 GMAC Mortgage / Team 2 Racing
4 Mike Sherman   Box Elder, SD0:55:01.8 225605  4141 
5 Bernie Parker   0:55:43.3  4019 Team Extreme
6 Gerry Butler   0:55:48.5  4095 Gear N Up
7 Jeffrey Luebben   0:56:08.0  4473 
8 Steve Manthe   0:56:54.6  4116 Chainsmokers
9 Mick Mohrlant   0:57:18.6  4035 Team Metric
10 Keith Oleson   0:57:35.6  7052 
11 Ted Batzer   0:58:23.3  4096 
12 Michael McCluskey   0:59:04.1  4092 
13 Franklin Lobello   0:59:53.9  4111 
14 Tom Borchardt   1:00:22.0  4046 Trailhead Bikeand Skate
15 Richard G Finch   1:04:13.4  4067 Rock Cut TrailCrew
16 Don Bogdanske   1:05:43.4  4037 
17 Mike Hammers   1:05:48.5  4077 Wheel & Sprocket Appleton
18 Richard Wenborne   1:07:41.3  4012 GMAC Mortgage/Team 2
19 Paul Konopacky   1:08:32.2  4482 
20 Larry Frostman   1:11:14.9  4481 Point Pursuit
21 Jay Hoppe   1:11:59.7  7006 FDL/Oshkosh Cyclery
22 Theodore G Peters   1:21:18.7  4486 LaPerla Racing
23 David Vollmer   1:27:53.5  7011 Bike Doctor
DNF Jim Traenfenschuh     4483 

Women - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Murphykate Montee     9505 hayes on track
2 Sarah Lukas   Eagle River, WI 218422  3018 Mel's Trading Post/Erik's
3 Alyssa Borell     3041 Hayes on Track
4 Emily Stanislaus     3043 Hayes On Track
5 Julia Gabrielson     3024 Moosejaw Pizzaand Brewery
DNF Allyson Brunner     3053 Hayes

Women - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Abby Strigel   Madison, WI 202434  3020 Polska Cannondale
2 Jamie Buske     3050 Team Extreme
3 Kari Schindler     3133 
4 Katie Miller     3131 RPM Hayes

Women - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katja Maertens-Wilsing   Shorewood, WI 202402  3038 Fond du Lac Cyclery
2 Sonia Dubielzig     3033 Mad FORCs
3 Alison Maas     3138 Loon State
4 Terra Nicklas     3126 
5 Jessica Smulka     3027 
6 Tiffani Walter     3030 Team Muddy Cup
7 Shelley Kemp     3046 Pacific Cycle
DNF Dana Schneider   Bloomington, MN 185483  3006 Alberto's

Women - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tina Moen     3127 
2 Rebekah Stuckart     3045 Extreme
3 Katie Crocker     3130 GENERICA USA.COM
4 Rachael Gatto     3021 D'Arcy / SRAM
5 Jenni Sprengelmeyer     3128 
6 April Dombrowski   Oshkosh, WI 223874  3023 Pedros
7 Angella Collins     3007 
8 Denise McCormick     3036 
9 Melissa Dupke     3054 Bellin
10 Amy Heart     3047 Point Pursuit
11 Amy Lamkins     3025 Gear N' Up

Women - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristina Meinig   Lake Geneva, WI 206107  3010 Lake Geneva Cyclery
2 Antonia Leal     3034 Muddy Cup
3 Amy Pikalek     9510 Team Wisconsin
4 Krista Rettig     3132 
5 Susie McGinnity     9514 Bellin Health
6 Cathy Diamond     3019 Alterra CoffeeMTB Team
7 Michelle Reddington     3134 Mad FORCs
8 Candy Hofmann     3048 Team Extreme
9 Laura Baker     3011 Michael's Cycles
DNF Brittany Nigh   West Bend, WI 197744  3008 Team Pedal Moraine

Women - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lori Vidletta     9515 Lakeshore Bike
2 Amy Reilly     3031 Michael's Cycles
3 Kelly Skillicorn     3137 Brones Bike Shop
4 Christine Griesbach     3012 Point Pursuit
5 Christine Czarnecki   Milwaukee, WI 212636  3001 Alterra CoffeeMTB Team
6 Beth Clark     3049 Reckless Racing / Go Fast
7 Sondra Klipp     3135 
8 Janet Schlegel     3035 Michael's Cycles
9 Gail Goehrig     3005 
10 TC Spitz     3136 
11 Rolleen Kralovec     3032 

Women - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Deb Sniadajewski     3026 Point Pursuit
2 Kathie Evingson     3129 Hydracare
3 Terri Cornils     3016 Team Extreme
4 Gretchen Montee     3009 hayes
5 Janis Heifner     3028 Recyclist
DNF Cheryl Post   Plover, WI 205453  3004 Point Pursuit
DNF Wendy Burns     3061 Clif / Active Endeavors

Women - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrea Butler     3042 Gear N Up
2 Gail Tufte     3139 Recyclist BikeShop

Women - PR/EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Holly Liske   Stanford, CA1:57:41.4 190109  509 Hayes Disc Brakes
2 Jennifer Whitedog   La Crosse, WI2:00:13.6 210713  514 Skinny's Fat Tire Racing Team
3 Hannah Guerra (1 - EX)   Oconomowoc, WI2:05:04.7 225377  520 Guerra Means War!
4 Michelle Peariso   Amherst, WI2:07:24.6 227741  513 Gear N' Up
5 Lindsay Guerra   Oconomowoc, WI2:12:49.7 227849  524 Guerra Means War!

Women - PR/EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sara Stanford   Prescott, AZ1:53:20.8 210728  510 D'Arcy / SRAM Cycling Team
2 Christina Woodman   Phoenix, AZ1:59:55.5 210738  512 Michael's Cycles
3 Lisa Krayer   North Freedom, WI2:00:47.9 227405  516 Moosejaw Pizzaand Brewery
4 Gina Kenny   Orland Park, IL2:27:23.3 210270  515 Team Extreme

Women - PR/EX - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kim Eppen   Iowa City, IA1:47:55.5 217761  502 Mercy / Specialized
2 Lori Sable   Thiensville1:55:44.2 226461  508 Team Wisconsin
3 Diana Hill   Duluth, MN1:56:54.6 212753  507 Trek VW
4 Kerry Putzke (1 - EX)   Waterloo, WI2:05:10.1 43926  541 Mad FORCs
5 Colleen Westphal   Appleton, WI2:15:16.5 218698  525 Wheel & Sprocket/Trek

Women - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kieyla Smith   Appleton, WI2:05:49.8 211208  511 bikehub
2 Jasmine House   Oneida, WI2:38:10.5 183111  517 Team 2

Women - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica House     6030 Bellin
2 Alyson Davis     6024 Hayes On Track
3 Madeline Labecki     6021 hayes on track
4 Stephanie Yost     6029 Pedal Moraine
5 Maja Holcomb     6103 Fatties-N-Beer

Women - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katja Putzke   1:30:37.5  5023 Mad FORCs
2 Jessica Stanislaus     6096 
3 Moriah Griesbach     6012 Point Pursui
4 Haley Elliott     6027 Team East
5 Lauren Stoiber     6109 
6 Andrea Wolf     6101 
7 Abigail Henderson     6095 Hendu Rocket

Women - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Megan Wolf   1:01:25.6  5026 Team Extreme
2 Arin Lemke   1:08:16.6  5025 Team Pedal Moraine
3 Sarah Henderson   1:10:05.3  5134 Hendu Rocket
4 Chelsea Fullerton   1:10:10.0  5149 Adventures Racing
5 Molly Chiappetta   1:13:56.5  5020 Hayes Brake
6 Justine Atkinson   1:22:56.6  5156 Gary Fisher

Women - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 'Chelle Dorr   1:12:30.0  5152 

Women - BG - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tessa Srock   1:05:34.5  5140 

Women - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Jones   0:55:11.9  5011 Mad FORCs
2 Catherine Swanson   0:55:12.4  5024 Michael's Cycles
3 Becky Czechanski   0:58:09.0  5013 
4 Rachel Snider   1:01:26.6  5050 UW-Whitewater
5 Britany Michael   1:19:00.0  5137 

Women - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Linda Muffler   0:58:07.8  5004 
2 Renee Bach   1:00:10.9  5008 Team Ry-z
3 Alicia Laatsch   1:00:57.5  5138 
4 Jasha Diekmann-Smith   1:00:57.8  5017 Micheal's Cycles
5 Sarah Bayer   1:01:12.0  5030 Joe Bikeler
6 Elizabeth Legaspi   1:02:13.1  5021 Fattires-n-beer
7 Gabriela Baranova   1:04:47.9  5010 
8 Hann-Yu Chang   1:05:11.0  5158 
9 Regina Casati   1:05:37.7  5145 
10 Luella Dooley   1:07:24.4  4509 
11 Jamie Chariton   1:15:10.9  5153 
DNF Olga Voss     5136 Peace Coffee Racing

Women - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Meghan Sedivy   0:58:06.1  5027 
2 Sarah Guse   1:02:28.1  5015 FDL/OSH CYCLERY
3 Allisa Beier   1:03:49.6  4510 
4 Brittney Rowley   1:07:26.9  5147 Darcy Sram
5 Jo Durnin   1:08:18.2  5142 
6 Rebecca Crocker   1:09:19.0  5159 GenericaUSA
7 Niki Folven   1:15:37.4  5160 

Women - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Slickman   0:58:16.5  5150 Wheel & Sprocket
2 Colleen Erdmann   1:02:52.0  5141 
3 Lori Bauman   1:06:07.4  5028 
4 Kaytrina Friedli   1:07:42.6  5161 
5 Jodi Rummelhart   1:08:38.6  5135 
6 Christine Strahm   1:10:55.7  5014 GMAC Mortgage / Team 2 Racing
7 Barbara Daanen   1:13:17.4  5019 RPM/Hayes
8 Tara Meinke   1:14:02.1  5144 

Women - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Linette Davis   0:59:57.5  5133 
2 Cecile Labecki   1:01:36.7  5022 RPM hayes Brake
3 Jennifer Benjamin   1:01:38.2  5151 
4 Cynthia Novak   1:03:21.8  5016 
5 Tiger Thurber   1:05:12.7  5155 
6 Carole-Anne Stewart   1:07:18.2  5007 Rock Cut TrailCrew
7 Diana Yost   1:14:47.5  5044 Pedal Moraine
8 Rebecca Welch   1:34:04.5  5005 Wheel & Sprocket

Women - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Dykema   Evanston, IL1:01:35.0 10328  5055 Active Endeavors
2 Cynthia Anderson   1:04:01.6  5143 Pedro's Cheap Team
3 Susan Borchardt   1:08:45.4  5001 Team Extreme
4 Patricia Bauer   1:15:09.3  5029 Fattires-N-Beer / Fat Kats

Women - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cheryl Rollins   1:00:54.5  5006 Fondy Cyclery
2 Jenni Borell   1:02:50.4  5154 
3 Rosie Viertel   1:03:02.2  5139 
4 Sue Blankenheim   1:07:49.2  5059 
5 Sue Glancey   1:16:31.6  5146 
6 Connie Schmeiser   1:16:54.5  5157 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyCUOREShimanoSierra NevadaOSMOBonk BreakerUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee