Race Results for
Southeast Reg'l Champ AMBC #5
Clemson, SC
(Event Information)
View By:
Cross Country on 05/01/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Seth Ellis   Mi Wuk Village, CA 220745   
2 Bret Pacheco   Asheville 213288   
3 J DANIELS      
4 Tyler Hawes   Naples, FL 222682   
5 Nathaniel Wyatt   Swannanoa, NC 127000   
6 Charly Hermanson   Columbia, MD 191618   
7 Brandon Eller   Hendersonville, NC 202353   
8 Ethan Quehl   Loganville, GA 175816   
9 ERIK NIELSON      
10 Park Baker   Brevard, NC 224953   
11 Adam Jones   Wilmington, NC 122160   

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thad Hoffman   Rockvale, TN 218482   
2 Noah Harper   Chattanooga, TN 191028   
3 Darin Engle   Atlanta, GA 208802   
4 Chris Ward   Etowah, NC 200732   
5 G Todd Park   Madison, SD 205620   
6 William Ford   Cleveland, TN 209539   
7 STEWART BRADLEY      
8 DAVID SELF      
9 CHARLES CANNON      
10 KURT WEIGARD      
11 TREVOR BUSBY      
12 Kevin Taylor   Limestone, TN 138272   
13 LaDon McPherson   Fort Payne, AL 210885   
14 DAVID WILSON      
15 Daniel Parrish   Pavo, GA 218637   
16 LEE SEBASTIAN      

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Dyer   Jacksonville, FL 204349   
2 Greg Casteel   Lenoir City, TN 95775   
3 Mark Patterson   Powell, TN 131286   
4 Jeff Duvall   Columbia, TN 205845   
5 MARK PERRI      
6 Richard Smith   Gainesville, GA 207350   
7 Mark French   Louisville, KY 128970   
8 Malcolm Quehl   Grayson, GA 175815   
9 Ted Rapp   Nashville, TN 85799   
10 William Feier   Canton, GA 203619   
11 Kevin Trent   Powell, TN 195825   

Men - SP - Grand Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bill Buckingham   Scotts Hill, TN 133305   
2 Philip (Ted) Alber   Royal Palm Beach, FL 139832   
3 Steve McAuley   Lancing, TN 190451   
4 Jerome Barrett   Jonas Ridge, NC 42688   
5 Joel Hodges   Signal Mountain, TN 122408   
6 Duane Dobesh   Roswell, GA 9641   
7 James Haycraft   Pensacola, FL 144614   
8 Martin Turanec   Columbia, SC 171345   

Men - PR/SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Turner   Canton, GA 103410   
2 Andrew Mills   Orlando, FL 159112   
3 MATT HADLEY      
4 Andrew Johnston   Lilburn, GA 18075   
5 Earl Bradley   Indialantic, FL 133173   
6 Shawn Altizer   Cedar Bluff, VA 189356   
7 Brian Schworm   Morehead, KY 104934   
8 Jeremiah Swanson   Portland, OR 137708   
9 Anthony Slowinski   Louisville, KY 121030   
10 Justin Becker   Loveland, OH 107839   
11 German Bermudez   Colombia 194439   
12 COLLIN ISSARD      
13 DAVID HALL      
DNF Foye Troute   Hixson, TN 35970   

Men - EX - Junior - 11-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Victor Alber   Royal Palm Beach, FL 194806   
2 Artur Sagat   Roswell, GA 207381   
3 Matt St Marie   Brevard, NC 211728   
4 Charlie Bennett   Dacula, GA 207780   
5 Zach Kovaly   Alpharetta, GA 207359   
6 Jaymes Halgat   Monroe, GA 195114   
DNF Chris Janiszewski   Kula, HI 224537   

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Cummings   Snellville, GA 189325   
2 Ryan Woodall   Ocala, FL 153440   
3 Christian Fontaine   Monroe, GA 195115   
4 Luke Rozanski   Black Mountain, NC 186103   
5 JIMBO MCGUIRE      
6 Eric Tittsworth   Chattanooga, TN 172636   
7 Adam Kovaly   Banner Elk, NC 207358   
8 Owen Simpson   Swannanoa, NC 206017   
9 Nathan Haslick   Grand Haven Mi 163685   
10 Brad Atkins   Brandon, MS 204797   
DNF John Hustoles   Melbourne, FL 220644   

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zdenek Fiebinger   Franklin 183301   
2 Gary Stern   Indialantic, FL 153379   
3 Tyson Geren   Chattanooga, TN 137722   
4 Shey Lindner   Covington, GA 195152   
5 Shane Schreihart   Woodstock, GA 185868   
6 D Tyler Grahovec   Atlanta, GA 179499   
7 Matthew Maddox   Fernandina Beach, FL 109180   
8 Harvey Minton   Oldsmar, FL 167890   
9 Peter Joski   Decatur, GA 192560   
10 KIP HUMPHRIES      
11 Patrick Jones   Atlanta, GA 153186   
12 Jason Buttner Howard   Chattanooga, TN 106530   
13 Jon McLaughlin   Cleveland, TN 140396   
14 Robert Bridgham   Boca Raton, FL 198363   
15 John Hoover   Mc Donald, TN 127337   
16 Scott Cugno   Boca Raton  154900   
17 James Smart   Tallahassee, FL 32974   
18 David Reed   Bath, MI 170308   
19 Tim Wisner   Palm Beach Gardens, FL 197809   
20 Carl Arneson   Pittsboro, NC 181011   
21 Scott Freedman   Woodland Hills, CA 173695   
22 Eric Jaskiewicz   Atlanta, GA 17701   
23 CHAD SMITH      
24 JEFF WELP      
25 Jason Crosby   Decatur, GA 148361   
26 Grant Lawyer   Greensboro, NC 190982   
DNF Robert Bounds   Newberry, FL 211734   

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kenneth Marshall   Columbia, TN 22604   
2 John Myers   East Point, GA 164658   
3 Jeff Esposito   Anywhere,  206156   
4 Barry Carswell   Columbus, GA 58089   
5 Bob Umbel   Melbourne Beach, FL 185888   
6 Rick Harmon   Columbia, TN 15115   
7 Marshall Reeves   Melbourne Beach, FL 221607   
8 Mark Fisk   Fulton, KY 172787   
9 Mark Poore   Cookeville, TN 94493   
10 Robbie Burger   Pensacola, FL 201808   
DNF John Taylor   Lewisville, NC 195673   

Men - Clydesdale - Sport - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JASON BROSCHE      
2 Mark Grobe   Fort Payne, AL 220878   
3 Mark Duffus   Perry, GA 224463   
4 JOSH HENNESSEY      
5 DAVID NEVELS      
6 WESLEY MILLER      

Men - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LOGAN MCPHERSON      

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 AUSTIN BERGER      
2 Luke Whitaker   Madisonville, TN 200674   
3 Kyle Hodges   Signal Mountain, TN 192075   
4 CORY RIMMER      
5 Cody Smith   Anthony, FL 224126   
6 Axel Smith   Gainesville, GA 217969   

Men - BG - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Irwin   Micanopy, FL 187363   
2 Michael St Marie   Penrose, NC 211739   
3 SHAWN SCOTT      
4 Nathan Livesey   Oak Ridge, TN 226326   

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Osias Lozano   Ocoee, FL 218915   
2 JONATHAN OWENS      
3 DAVID FOWLER      
4 James Gibbs   Sanford, FL 168430   

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stanley Lewis   St Cloud, FL 121214   
2 Shane Crowder   Springhill, FL 208513   
3 GREG ELROD      
4 Lonny Pendergrass   Fort Payne, AL 208827   

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bernard Porter   Bel Air, MD 224491   
2 Richard Lanigan   North Venice, FL 188692   
3 John Poczynski   Naples, FL 195040   
4 JOE HAMMOND      
5 ALAN COKER      
6 Hamlet Harris   Dallas, GA 15170   
7 PHILIP IRWIN      
8 DANIEL RUMMEL      
9 Todd Eubanks   Southside, AL 223206   

Women - SP - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Beth Poczynski   Naples, FL 195041   
2 Maureen Kunz   Oakland, CA 206973   
3 Julianne North   Stow , MA 165859   
4 Kayla Whitaker   Knoxville, TN 200685   
5 KRISTI SANBORN      
6 Cathy Halgat   Monroe, GA 200577   
DNF LAURA NOEL      

Women - EX - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erin Winter   Athens, GA 146174   
2 Krista Park   Madison, SD 203842   
3 Ursula Sandefur   Auburn, AL 31203   
4 Carey Lowery   Athens, TN 163722   
5 Amylynn Peterson   Knoxville, TN 212603   
6 Carolyn VanVurst   Boca Raton, FL 196051   
7 Rebecca Leeb   Atlanta, GA 177072   
8 Jessica Thomas   Lilburn, GA 196708   
9 Kristen Bowers   Tallahassee, FL 223491   
10 Andrea Hilderbrand   Charlotte, NC 181423   

Women - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachel Whitaker   Madisonville, TN 212645   

Women - BG - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MARNIE BYRD      
2 EMILY PARKER      
3 KASSI DAY      
4 SARA BAXTER      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOCUOREBonk BreakerUSACDFSierra NevadaSpyShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee