Race Results for
Belltown Classic
East Hampton, CT
(Event Information)
View By:
Cross Country on 05/15/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Sport Singlespeed - Master - 30-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samual Stevens   Middletown, CT 58:34:00 178524  101 Berlin Bike
2 Edward Ludwig   Ellington, CT59:14:00 21773  103 
3 Jeffrey Kellogg   Pittsfield, MA59:54:00 18802  106 BCA/ VO Max
4 Todd Bowden   Glastonbury, CT1:02:09 144319  104 
5 Don Dauphinais   1:05:03  100 Yipee Racing
6 Acdent Hall   1:32:10  105 
7 Charles Gaudette   Worcester, MA1:33:05 12944  102 

Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trevor Lyons   Deep River, CT1:03:33 219564  460 
2 Kyle Stockford   Norwich, CT1:04:33 210921  453 
3 Paul Bickford   Chester, CT1:06:21 200820  457 
4 Shane Lewis   1:07:08  454 
5 James Wheeler   Old Lyme, CT1:07:51 193535  452 
6 Nathan Fuchs   Brimfield, MA1:09:30 228017  458 
7 William DeFlumere   Whitinsville, MA1:11:33 193656  450 
8 Brant Stout   Columbia, CT1:12:41 199335  461 
9 Jake Chase-Lubitz   1:12:46  456 
10 Dehan Shankar   Cheshire, CT1:13:06 204608  459 
11 Matthew Green   Hatfield, MA1:13:59 226152  455 hammer&son
DNF Kevin Simmons     451 
DNF Michael Chin     No show 

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Festa   Devon, PA56:49:00 149744  628 
2 Shawn Berard   58:06:00  634 
3 Will Cromwell   58:40:00  627 
4 Paul Krasowski   Sandy Hook, CT1:02:33 170405  632 
5 Chris Cosma   Suffield1:02:34 153906  633 
6 David Gilbert   Manchester, CT1:03:22 227938  625 
7 Eric Carlson   1:03:24  631 
8 Randy Myers   Chester, CT1:06:56 187425  635 
9 Mike Betti   1:11:43  629 
10 David Fierro   1:16:58  630 
11 William Reilly III   1:22:58  626 
12 Amia Danai   1:27:37  637 
DNF Taylor Goodwin     636 

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffrey Robert   Worcester, MA1:02:54 107565  526 
2 Steven Harlacker   Fairfield, CT1:04:35 179096  520 Westview Multisport
3 Clint Morgan   1:04:45  532 
4 Richard Friedrich   N Franklin, CT1:04:49 168943  528 
5 Sylvain Loiza   1:05:32  534 
6 Michael Woods   Uncasville, CT1:05:39 211887  527 
7 Jeff Hairz   1:05:54  538 
8 Joe Policarpio   Bristol, CT1:06:03 135669  536 
9 Deryl Gage   1:06:56  530 
10 Elliott Halpern   1:07:38  537 
11 Mark Wucher   Mountain View, CA1:07:53 151859  533 
12 Andrew Nelson   1:08:34  529 
13 John Gibbons   Norwell, MA1:11:12 224572  521 
14 Michael Nugent   1:12:12  525 
15 Eric Policarpio   Bristol, CT1:13:31 159499  539 
16 Nathan Chubet   1:15:40  523 
17 Andrew Fleming   Windsor, CT1:19:14 228019  531 
18 Robert Cerdeira   1:19:45  524 
19 Michael Pajarillo   Hope Valley, RI1:25:50 114646  535 
DNF Daniel Morison   West Medford, MA 217551  No show invalid license#

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ed Szkoda   1:09:42  708 
2 Tracy Montoya   Waterford, CT1:11:18 224397  702 
3 John Stockford   Norwich, CT1:11:21 140117  701 
4 Harold Green   Hatfield, MA1:14:32 226151  703 hammer&son
5 William Bailey   Rochester, NH1:16:08 189096  704 
6 John O'Keefe   Coatesville, PA1:21:16 221845  705 
7 Jonathan Lach   Westport, CT1:27:37 198670  707 
DNF Matt Patterson     706 
DNF Matthew Scherp   E Hampton, CT 202068  No show Team Edge

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anthony Muffatti   Bethel, CT1:09:30 174438  803 
2 Karl Schachtner   Marlborough, CT1:14:04 190114  801 
3 Bill Hart   1:23:20  800 
4 Robert Spreng   Groton, CT1:31:27 79869  802 

Men - PR/SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Salem Mazzawy   S Glastonbury, CT1:44:51 23079  176 
2 Roland Meunier   Templeton, MA1:46:53 138682  175 Bike Alley
3 Justin Finn   Corvallis, OR1:47:03 199346  823 
4 Nathan (Nate) Ringquist   Westminster, MA1:51:47 140698  824 
5 Lawrence (Skip) Brown   Somerville, MA1:53:48 5155  177 
6 Kurt Schmid   Marblehead, MA1:55:32 178460  179 
7 Brian Wolff   Sound Beach, NY2:05:03 92298  180 
DNF John Foley   Fiskdale, MA999 121026  178 

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jerome Townsend   Princeton, MA1:25:21 196503  742 
2 Evan Piche   Holyoke, MA1:26:16 194481  736 Necsa/Cuevas
3 Gregory Carpenter   Durango, CO1:27:59 191158  739 Cannondale MTB Team
4 David Scherp   East Hampton, CT1:28:13 182798  737 Team Edge
5 Brendan Rogers   East Hampton, CT1:34:15 196775  743 
6 John Benoit   Bristol, CT1:34:25 200167  741 
7 Timothy Halliday   Fort Collins, CO1:36:56 203376  738 America's Cycling Team
8 Nicholas Leigh   Springfield, MA1:37:07 189574  744 
9 Worth Wolcott   West Suffield, CT1:39:23 191273  735 Cane Creek
10 Colt McElwaine   Canton, MA1:52:45 205236  740 Independent Fabrications

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Montgomery   San Francisco, CA1:26:39 164746  827 
2 John Burns   Hingham, MA1:30:10 149237  820 
3 Brian Firliet   Rutland, VT1:30:51 183891  819 Coyote Hill
4 Mathew Katz   Northfield, VT1:35:26 116957  825 
5 Doug Jenne   West Hartford, CT1:35:33 192813  821 
6 Sean Murphy   Ann Arbor, MI1:35:35 223253  818 
7 Ryan O'Hara   Ketchum, ID1:37:14 194512  816 
8 Brian Penney   Middletown, CT1:40:14 209465  822 
9 Miles Ericson   Granville, MA1:45:09 153128  826 
DNF Jason Prusaczyk   Farmington, CT 219172  815 
DNF Wentworth Knipe   Sheffield, MA 204568  817 Housatonic Wheel Club/Leader Bikes

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Strempel   Chester, CT1:25:58 159483  933 
2 Matthew DeMeis   Pawtucket, RI1:27:20 88417  935 
3 Yale Iverson   Stow, OH1:27:50 125448  920 
4 Guillaume Loize   Brooklyn, NY1:28:25 211783  921 
5 Robert Carmen   Simsbury, CT1:32:05 111810  932 
6 Denis Lafaille   Bridgeport, CT1:33:39 146990  929 
7 Brian Rutter   Belchertown, MA1:34:28 168738  925 Berlin Bike
8 Chris Crowell   Prospect, CT1:35:22 173890  927 
9 Sean Ford   Norwell, MA1:35:29 139466  936 
10 Christopher Evans   Holyoke, MA1:39:04 197135  931 
11 John Meyerle   Monroe, CT1:44:44 174385  926 
12 Brian Holinko   Trumbull, CT1:47:39 125381  928 
13 Darren Crupi   Essex, CT1:49:44 183164  924 Heart of New England/Peerless
14 Robert Wolff   Middle Island, NY1:50:29 92296  930 
15 Jude DeMeis   Westford, MA1:57:48 9165  934 
DNF Gray Eldridge   Falmouth, MA 103758  923 Corner Cycle Cycling Club

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Soucy   Bolton, CT1:24:10 125883  356 
2 Christopher Flagg   Westfield, MA1:29:17 179600  361 
3 Robert Bisson   Fall River, MA1:33:29 3786  355 
4 Glenn Giglio   Manchester, CT1:34:27 13215  353 
5 Bruce Saxton   West Suffield, CT1:35:00 31403  354 
6 Andrew Chambers   Bolton, CT1:41:27 210960  350 Yipee Racing
7 Christopher Logan   Keene, NH1:44:28 21464  357 
8 Matthew Carpenter   Canton, CT1:44:40 6213  351 Team Eadge/Bikers Edge
9 Frank Cerra   Southington, CT1:45:28 143677  359 
10 Denis Biglin   Glastonbury, CT1:50:35 160943  360 
11 Chris Burke   Ridgefield, CT1:53:00 220067  358 
12 John Nobile   Guilford, CT2:04:59 26169  352 

Men - EX - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Randy Tefft   Keene, NH2:00:14 100727  195 

Men - BG - First-timer - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan Guerette   15:26:00  873 
2 Ed Baker   15:43:00  870 
3 Mark Iacino   15:59:00  874 
4 John Coll   16:22:00  872 
5 Taylor Bartnell   16:29:00  871 

Men - BG - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Peterson   34:41:00  
2 Austin Eterno   Easton, CT34:42:00 213802  14 
3 Nathaniel Gentile   Andover, MA34:43:00 233185  
4 Eric Roth   Bethany, CT40:48:00 192185  
5 Stephen Carpenter   Canton, CT43:08:00 211711  11 
6 Christopher Talaska   Bristol, CT44:53:00 225014  
7 Mark Simmons   45:36:00  
8 George Hebner   Easton, CT45:47:00 226389  
9 Kyle Groszyk   45:52:00  13 
10 Zach Dilworth   45:56:00  
11 William Kerr   Groton, CT47:44:00 228028  10 
12 Tyler Ray   48:40:00  15 
13 Chris Poit   48:55:00  12 
14 Aaron Gorman   51:58:00  
15 Brian Spring   51:59:00  

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg Camia   34:18:00  204 
2 Alex Morley   35:47:00  203 
3 Eric Roth   36:49:00  208 
4 Paul Johansen   37:04:00  205 
5 Lyal Tressler   37:46:00  206 
6 Daniel Smith   38:02:00  207 
7 Brian Apperson   39:49:00  201 
8 Dave Blanchard   41:13:00  200 
9 Joseph Roy   43:46:00  209 
10 Samuel Wallace   Goshen, MA46:10:00 226668  202 

Men - BG - First-timer - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jan Berka   13:55:00  766 
2 Curtis Weybright   16:34:00  765 

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Doyle   48:05:00  310 
2 John Masotta   Bethel, CT48:25:00 224740  307 
3 Steve Orlowski   49:04:00  311 
4 Denis Nez   Woodbury, CT49:52:00 213043  317 
5 Joshua Brown   51:04:00  318 
6 Brian Spring Sr   51:26:00  316 
7 Robert Morin   52:01:00  312 
8 Chris Greenland   53:48:00  314 
9 Chris Chapron   53:51:00  303 
10 Markus Muhlhauser   54:04:00  300 Team PhyLogic
11 Joe Sullivan   Waterbury, CT54:21:00 228411  302 
12 Todd Parcinski   55:25:00  315 
13 Jeff Bemis   55:58:00  313 
14 Marc Seta   East Hartford, CT57:01:00 225172  306 Team PhyLogic
15 Robert Wheeler   Simsbury, CT57:15:00 223384  309 
16 Brian Eccles   58:55:00  305 Team PhyLogic
17 Ernest Britton   1:01:02  319 
DNF Alan Baker     301 
DNF Jonathan Yeich     304 
DNF Orion Henderson     308 

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Antony Bright   Chappaqua, NY36:31:00 224643  401 
2 Philip Brault   36:38:00  400 
3 Robert Ford   38:49:00  404 
4 Art Randolph   40:21:00  405 
5 Douglas McBournie   Colchester, CT40:52:00 211976  402 
6 Kevin Murphy   56:45:00  406 
DNF Chris McGrath     403 

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Roth   45:21:00  502 
2 Kevin Keogh   Brockton, MA49:00:00 218473  500 
3 Peter Friedman   Port Chester, NY50:22:00 90171  504 
4 Albert Jackson   E Hampton, CT50:49:00 194500  501 
5 Ken Decko   51:10:00  503 

Women - SP - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Margaret Williams   1:47:21  900 

Women - SP - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laura Zimmer   1:08:52  917 
2 Michelle Desmarais   Bristol, CT1:11:24 227936  919 
3 Emma Nelson   1:20:09  918 
4 Cathy Wilson   Middle Island, NY1:35:59 163898  915 
5 Pat Rosier   1:44:20  916 

Women - PR/SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karen Potter   Shrewsbury, MA1:41:21 150561  276 
2 Mary Lynn Wikar   Vernon, CT2:01:15 150092  275 titus cycles/Fabish-sport

Women - EX - 12-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marci Titus Hall   Groton, MA1:45:45 163971  84 
2 Stephanie White   Bedford, NH1:49:44 181386  82 Gearworks/Spin Arts
3 Lesli Stevens   Middletown, CT2:07:48 159513  83 Team Berlin Bike
DNF Chloe Jackson   East Hampton, CT 181210  81 Team Edge

Women - EX - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erin Duggan   Avon, CT1:42:38 189709  76 mtbchick.com/cannondale
2 Jill Nugent   Ashford, CT1:55:09 191888  78 
3 Lydia Barter   N Brookfield, MA1:58:55 2763  77 Team Bicycle Alley

Women - BG - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth White   Manchester Nh51:20:00 209806  600 NEBC
2 Kelsy Oberkoetter   57:16:00  601 

Women - BG - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Norine Nadeau   48:24:00  609 
2 Kyra Kenwood   Miller Place, NY51:42:00 222906  606 
3 Kristen Garner   Quechee, VT59:56:00 226291  605 
4 Kelli Chubet   1:03:14  608 

Women - BG - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Donna LaCasse   47:10:00  624 
2 Jennifer Doyle   51:09:00  623 
3 Karen Kaminski   51:52:00  622 
4 Diane DiBerardino   55:45:00  620 Pig Iron Sports
5 Linda Hood   Auburn, NH58:09:00 220299  621 NEBC

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREUSACDFOSMOShimanoSpyBonk BreakerSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee