Race Results for
Extreme Northface #3
Ski Plattekill Resort, NY
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Downhill on 06/06/2004

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - PR/SM

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryn Atkinson   00:04:27.927  14 
2 Derrick Nobman   Oyster Bay, NY00:04:45.125 162451  17 90 Degrees
3 Erik Hudson   Warwick, NY00:04:46.775 176535  18 Finish Line Factory
4 Chris Heath (1 - PR)   Denver, CO00:04:51.363 177708  13 Churba Wamba/Smith/Maxxis/Sun Rims
5 Coakley Jopling   Lyme, CT00:04:51.878 180959  10 Gravity Warehouse
6 Matthew Johnston   Salt Lake City, UT00:04:52.173 166708  Go-Ride.com/Last Art Tattoo
7 George Ryan   Vernon, NJ00:04:52.796 136378  Iron Horse/Manitou/Aberrant
8 Marvin Scanland   Hampstead, MD00:05:03.645 163826  Fleet Street/ Yous Guys.com
9 Thomas Shomper   Carlisle, PA00:05:08.279 152322  15 Finish Line Factory
10 Mike Goldberg   Hartsdale, NY00:05:08.510 174017  Finish Line Factory
11 James Stoddard   Middlegrove, NY00:05:09.090 149326  11 Ironhorse/ Fox/ Subway
12 Stephen Cavalear   Melrose, MA00:05:09.581 100771  Pro Cycles
13 Joshua Misevcis   Catskill, NY00:05:11.114 140892  Windham Mt Outfitters
14 Andrew Bressem   Southwick, MA00:05:12.055 165912  Gravity Warehouse/Turner/Azonic
15 Eric Fleming   New York, NY00:05:16.942 135799  Finish Line Factory
16 Michael Himich (1 - SM)   Old Bridge, NJ00:05:17.192 160395  Black Dimond Racing
17 Bill Thomas   Pine Plains, NY00:05:17.989 35334  12 Oaklet/Maxxis
18 Stephen Porraro (2 - SM)   Highland, NY00:05:22.877 40667  19 Avalanche/Arrow Racing
19 Damian Sanchez   Albrightsville, PA00:06:17.432 98265  16 Tread Bike Shop

Men - EX - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 PJ Post   00:05:25.706  214 Cycle Works
2 Steven Kovalovsky   00:05:34.424  216 Team Fronj/ChumbaWumba
3 Chris Ronca   Clifton Park, NY00:05:42.313 182553  211 Freemans Bridge Sports
4 Chris Hinman   Cromwell, CT00:05:43.426 183138  205 cutting edge
5 Stephen Day   Old Chatham, NY00:05:43.869 178729  206 CK Racing
6 Richard Johns   Ballston Lake, NY00:05:46.651 182836  210 Elevate Cycles
7 Chris Scannell   00:05:54.348  213 
8 Shaun Stock   Cromwell, CT00:05:55.100 193877  207 Clifcat Cycles
9 Mike Stock   Cromwell, CT00:05:57.502 181463  208 Gravity Warehouse/Clifcat Cycles
10 Ben Jones   Cardiff By The Sea, CA00:06:04.165 106338  212 Reading Racing
11 Jimmy Adamowicz   00:06:22.437  209 Gravityware.Clifcat
12 Daryl Deprey   Southington, CT00:06:24.309 200197  215 Gravity Warehouse/E-13

Men - EX - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Lutke   Highland Lakes, NJ00:05:16.520 171270  56 SUSSEX BIKE SHOPS
3 Kristian Geissler   Chester, NY00:05:22.587 136366  71 Bliss Racing
4 Jay Seiter   S Hamilton, MA00:05:22.730 192067  66 NU Cycling/e13/Michelin
5 DAVID HASS   00:05:24.040  65 Back Bay Bicycles
6 Dom DeMaio   E Brunswick, NJ00:05:24.619 188663  62 Hcor.net/Oakley
7 Perry Scofield   00:05:25.483  64 UVM
8 Cody Greatbatch   Swanzey, NH00:05:26.622 187910  53 Team Drop
9 John (Jack) Williams   Stowe Vt, VT00:05:33.013 164519  52 Maxxis/Sun Ringle/Bustedspoke.com
10 Scott Lommele   W Hartford, CT00:05:37.252 200198  59 Gravity Warehouse
11 Michael Doyle   Burlington, MA00:05:44.573 201951  57 Team Outback
12 Kevin Dole   Groton, CT00:05:44.615 171495  54 
13 Chris Higgerson   Deansboro, NY00:05:45.758 208966  51 
14 Kevin Whalen   Glenwood, NY00:05:46.029 115663  50 Iron Horse/661 Clothing
15 Jason Memmelaar   Chester, NY00:05:51.262 161139  72 Bliss Racing
16 John Iden   00:05:57.435  68 
17 James Hudson   00:06:14.882  61 Freed
18 Gordon Hale   Hartford, CT00:06:21.605 143039  67 Metal Storm/Down Cycles
19 Marc Tremain   Vernon, NJ00:06:42.837 194097  70 HCOR.net/Diablo
20 Josh McKean   Watervliet, NY00:06:50.073 182835  63 Maxxis/The Bike Shop
21 Johathan Rivera   00:08:11.284  73 Myslef

Men - EX - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris McIntosh   Willoughby, OH00:05:10.061 23567  100 
2 Jason Guenther   New Cumberland, PA00:05:15.375 193183  90 Down Hill From Here
3 Patryk Dulewicz   Rockaway, NJ00:05:20.232 186515  89 Team Drop/Maxxis/Spy
4 Jerime Smiley   East Stroudsburg, PA00:05:23.171 200208  96 Reading Racing/Azonic/NYC Freeride/Miche
5 Jason Nolte   00:05:23.721  86 
6 Gerarco Garcia   Somerville, MA00:05:25.123 168686  101 Maxxis Los Changos
8 Mike Hellinger   00:05:37.005  92 
9 Ray Dotterer   00:05:37.292  105 Beyond Bikes
10 Tim Lagerstedt   00:05:39.141  106 
11 Chad MacWhinney   Neptune, NJ00:05:43.592 120648  93 Dirtworks/ LandRover/Mac Tools
12 Fred Heinly   Boyertown, PA00:05:43.878 174028  104 Reading Racing/Azonic/Michelin/Sun Ringl
13 Brennan Fraczek   Trumbull, CT00:05:44.546 194358  85 
14 Andrew St Clair   Medford, MA00:05:44.705 192154  102 Maxxis/Los Changos
15 Dan Broome-Rainer   00:05:48.393  103 Team XXL
16 Lander Junqueira   Newark, NJ00:05:52.299 194354  88 Brasilian Grill/SVB Racing
17 Travis Youman   00:05:58.475  99 Iron Horce Bicycles
18 Charles Castrogiovanni   New Milford, PA00:05:59.114 189596  95 Team Castro Rack
19 Todd Seplavy   Rocky Point, NY00:06:11.709 99187  97 Iron Horse/ Subway
20 Justin Fraczek   New Milford, CT00:06:15.939 194357  91 NE Sovereign DH
21 Stephen Brzezinski   Southwich, MA00:06:17.041 200626  94 Gravity Warehouse
22 Jay Unternahrer   E Stroudsburg, PA00:06:21.848 201528  87 Reading Racing

Men - EX - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Roland Dufresne   Plainville, CT00:05:18.554 194198  129 Maxxis/Met. rex/Sun Ringle
2 Steve Warnkin   Blairstown, NJ00:05:26.186 158477  127 
4 Howard Boswell   Brookline, MA00:05:30.815 164489  128 Los Changos/Maxxis
5 Pryde Dotterer   Raleigh, NC00:05:35.967 184621  131 Reading Racing/Azonic/Michelin/Sun Ringl
6 Tom Orsini   Watertown, CT00:05:38.373 192183  124 Gravity Warehouse/Turner
7 Craig Lundin   00:05:40.692  135 CK Racing
8 John Ronca   Bethlehem, PA00:05:49.253 181956  130 
9 Chad Hanicak   Huntingdon Valley, PA00:05:50.737 165474  120 
10 Jason Miele   Newington, CT00:05:51.936 183605  136 Cutting edge/Danger Girl DH
11 John Ellertson   New Fairfield, CT00:05:56.065 129032  122 NE Sovereign DH
12 Jimmy Rosario   New York, NY00:06:00.886 181464  132 Tread Bike Shop
13 Sean Tarricone   Belmar, NJ00:06:16.532 173561  121 
14 Brookes Bruno   00:06:17.765  123 

Men - EX - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jim Dellavalle   East Stroudsburg, PA00:05:18.833 212371  167 NYC Freeride/Reading Racing
2 Dennis LaClair   Rutland, MA00:05:24.187 184234  161 Wachusett Brewing
3 Jonathan Sherman   Somerset, NJ00:05:42.777 190661  162 HCOR.net/ NYC Freeride
5 Jeff Theriault   Bellingham, MA00:05:46.271 81493  164 Team Outback
6 Carl Hopkins   Brooklyn, NY00:06:20.179 188855  166 Gorilla Racing
7 Dave Holub   Redding, CT00:06:22.123 132162  160 

Men - EX - Master - 40-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anthony Watkins   Sparta, NJ00:05:25.299 139587  188 Dirtworks/Land Rover/Mac tools
2 Wayne DeVingo   Norwalk, CT00:05:27.494 9354  189 Down Cycles
3 Ronald Sheaffer   Palmyra, PA00:05:41.513 91343  185 Finish Line/Downhill
4 Ronald Saccardo   Mill Neck, NY00:05:48.514 212408  187 Azonic
5 Ted Spencer   Newington, CT00:06:26.726 173036  186 Gravity Warehouse

Men - SP - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Todaro   Elko, NV00:05:20.576 184155  1079 SVB Racing
2 Steven Siewert   00:06:12.687  1080 Planet Bike
3 Corey Taylor   Simsbury, CT00:06:59.987 200139  1082 Gravity Warehouse
4 Leonid Podoksnik   00:07:17.119  1081 THB

Men - SP - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Vilen Rydzevsky   Castro Valley, CA00:05:38.697 206530  1115 Springfish
2 DAVID SPORY   00:05:40.210  1114 elevate/Kinded corp
3 Paul Putera   00:05:51.126  1116 Smith/DIABO Freeride
4 Chris Bierl   00:06:04.012  1111 Crotch Gobblins
5 Koatas Georgiadis   00:06:56.894  1112 Choo Woo Choo
6 Dmitriy Kostjukov   00:07:08.504  1113 Choo Woo Choo
7 Johnathan Cozens   00:07:23.496  1109 

Men - SP - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lou Marino   00:05:22.423  1142 Warehouse
2 ADAM WEST   00:05:39.677  1146 Accepting Applications
3 Lee Spangler   00:05:40.265  1141 Warehouse/Racing
4 Benjamin Bink   Schaghticoke, NY00:05:45.717 192149  1139 Bike Church
5 Scott Griswold   00:05:53.940  1145 
6 Matt Kane   00:05:55.579  1143 
7 Tom Sorfozo   00:06:09.056  1207 
8 Robert Rebholz   00:06:21.956  1149 BrooklynBike Riders
9 Kenneth Jones   Schaghticoke, NY00:06:29.982 192150  1147 Bike Church
10 Greg Campetella   Staten Island, NY00:06:37.448 203474  1148 Campetella Racing
11 Gene Maguin   00:07:03.281  1144 Team Red

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Oberg   Meriden, CT00:05:56.630 197472  1160 
2 Ryan Palumbo   00:05:58.018  1176 
3 Donny Traina   Scotch Plains, NJ00:06:00.388 192124  1168 BayRidge Bike World
4 Ryan Crotty   00:06:05.008  1174 Soul Cycles
5 Mo Mourad   Newington, CT00:06:15.967 200154  1175 Cutting Edge
6 John Bazyk   Shelton, CT00:06:21.902 86372  1170 
7 Donald Brensinger   Whitehall, PA00:06:31.826 186810  1159 
8 Mike Wilson   00:06:36.549  1171 Heywood Jablome Racing
9 Andrew Terzo   Staten Island, NY00:06:42.629 192125  1169 BayRidge Bike World
11 Paul LaBarbera   Bridgewater, NJ00:06:56.401 188881  1166 Black Dimond
12 Timothy Bace   Toms River, NJ00:06:57.493 193978  1165 
13 Al Gildner   Bethlehem, PA00:07:13.404 188250  1164 SVB
15 Daime Alvarado   00:07:48.758  1173 

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 George Ulmer   Troy, NY00:06:24.613 197486  1037 OMR
2 Ricky Keller   00:06:31.363  1036 
3 Walter Schramm   00:07:01.626  1035 Kaos
4 Lee Bergman   Holland, PA00:07:59.302 200143  1033 Springfish Racing
5 Jose Robent   00:09:07.917  1034 Grilla Racing

Men - BG - Junior - 1-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Geoffrey Ulmer   Troy, NY00:05:56.955 197485  1097 OMR
2 Andrew Johns   00:06:55.297  1095 Elevate Cycles
3 Conor Lockwood   Charlotte, VT00:08:15.557 192120  1096 DR Outdoor power
4 Cody Pedemonti   00:10:33.009  1098 Cutting Edge
5 Kevin Faller   Fly Creek, NY00:11:46.855 212467  1094 

Men - BG - Junior - 15-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kurt Bergfjord   Cooperstown, NY00:05:39.217 206754  1064 
2 Alex Mahlum   Cooperstown, NY00:05:43.401 207713  1061 
3 Kyle Wolmer   00:06:18.463  1062 
5 Gary English   00:06:23.407  1065 
6 James Hurteau   Middlebury, VT00:06:42.499 211304  1060 
7 Derrick Bilodeau   Shoreham, VT00:06:44.134 211397  1059 
8 Paul Beardsley   00:07:28.765  1066 
9 Matthew Wilson   00:09:56.879  1067 Freemans Bridge Sports

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lars Irvine   00:06:46.714  1206 
2 Darten Bartha   00:08:11.205  1204 Maxxis/Sun Rengle
3 James Collazo   00:08:12.017  1205 
4 William Downes   00:11:06.949  1208 www.Brooklynbikeriders.com

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Porter   Mattapoisett, MA00:07:19.458 212475  1236 
2 Marc Fisher   00:07:21.860  1237 
3 Umberto DeRosa   Staten Island, NY00:07:30.865 205942  1235 
4 Stephen Molloy   00:08:09.557  1234 
5 Craig Babel   00:11:53.359  1238 

Men - BG - Master - 40-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Craig Pedemunti   00:07:10.164  1053 The Cutting Edge

Women - Pro

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gale Dahlager   Park City, UT00:06:01.728 97480  40 RPM/ Sport Legs
2 Emily Johnston   Broomfield, CO00:06:23.686 173609  41 Smith/Kona/TDL
3 Alexis Wruble   Medford, MA00:06:30.832 201279  42 Outback

Women - EX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karen Eagan   Lowell, MA00:06:12.053 200140  235 Team Outback
2 Kristina Folcik   Willington, CT00:07:30.100 138299  236 DangerGirl DH/ Cutting Edge
3 Andrea Hilderbrand   Charlotte, NC00:09:24.423 181423  237 

Women - SP

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jenna Rizzo   Hartsdale, NY00:07:21.406 194170  1006 Finish Line Factory
2 Amy Sheridan   Brighton, MA00:07:32.580 207977  1002 Northeastern U
3 Vicki Koch   West Falls, NY00:07:41.856 200770  1004 Team CMI/Cycles Plus
4 Susan Harris   East Hampton, CT00:07:56.839 204323  1005 
5 Sarah Dynia   Enfield, CT00:08:19.822 192146  1003 Cutting Edge
6 Laura Drexler   San Diego, CA00:11:05.857 207274  1001 No Brakes Racing

Women - BG - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristine Koch   East Aurora, NY00:13:35.726 203473  1026 Team CMI/Cycle Plus

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOShimanoBonk BreakerCUOREUSACDFSierra NevadaSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee