Race Results for
Rage in the Sage
Gunnison, CO
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 05/15/2004

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Single-Speed - Single-speed - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Riepe   Gunnison, CO 3:24:04.17 40274  804 Moots/Honeystinger
1 Kennath Darby    2:07:23.34  171 Rock & Roll
2 Jon Brown   Gunnison, CO 3:27:05.32 131657  807 Sycip Racing
2 Matthew Burt   Gunnison, CO 2:32:57.21 5617  173 Tuneup
3 Mike Tofel    3:44:44.97  803 
4 Jefe Branham    4:01:56.59  800 Tomichi Cycles/Firebrand Deli
5 Mitch Fedak    4:12:09.26  805 Tuneup/24hoursinthesage.com
6 Rick Garcia    4:40:06.95  801 Tuneup
7 Daren Biggers    5:57:17.92  806 Tune-Up

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Smith   Gunnison, CO 3:13:12.02 33334  1053 Trek/VW Rocky Mountain Team
2 Micah Joseph   Tyler, TX 3:36:53.22 169692  1057 Team Dean
3 Eric Sullivan   Gunnison, CO 3:39:38.14 173296  1056 Tune-UP
4 Chad McGlamery   Oro Valley, AZ 3:54:54.14 198953  1055 Team Telluride
5 Kip Biese   Colorado Springs, CO 3:56:31.08 92714  1051 Cannondale/Old Town Bike Shop
6 Joe Staub    4:09:39.63  1052 Tune-Up
DNF Paul Beller    DNF  1054 MB Bike Fab

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Roberts   Rico, CO 3:28:29.47 30117  726 Moots
2 Jeffrey Irwin   Gunnison, CO 3:32:21.24 17429  712 Rock & Roll Sports
3 Robert Powell   Colorado Springs, CO 3:41:16.78 85350  719 SRAM/Rock Shox
4 Thomas Bedell   Steamboat Springs, CO 3:47:38.68 95867  715 Scared Skiny Dog
5 Patrick West   Steamboat Springs, CO 3:51:07.20 37788  714 Moots
6 Heath Garvey   Fort Collins, CO 3:52:36.14 12891  713 FCCC Lees Cyclery
7 Fred Wilkinson    3:58:01.72  716 Zeal Optics/Center Cafe
8 David Averill   Fort Collins, CO 4:01:40.02 61369  722 
9 Jake Ziemba    4:04:28.98  724 Windrams
10 Cullen Barker   Dillon, CO 4:06:52.91 2589  1058 Lake Cycling
11 Jarral Ryter    4:09:56.44  711 Gumby
12 Beckett Tyrer    4:14:49.09  721 
13 Daniel Roper   Salt Lake City, UT 4:22:31.51 209584  717 Rock N Roll Sport
14 Todd Wasinger    4:32:47.14  725 
15 Charles McReynolds   Broomfield, CO 4:40:38.71 182717  718 
DNF Brad Price   Mc Kinney, TX DNF 178625  720 Paragon
DNF Jason Stubbe   Gunnison, CO DNF 34476  723 

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lu Warner    3:34:30.76  855 
2 Larry Johnson   Breckenridge, CO 3:38:44.25 17989  853 Breckenridge Brewery
3 Thane Wright   Keystone, CO 3:39:23.71 39060  844 KHS Bicycles
4 Johnny Biggers   Crested Butte, CO 3:44:06.19 215319  840 Crested Butte Builder Inc
6 James Dirksen   Gunnison, CO 4:13:16.39 9576  852 Tune-Up
7 Phil Schweizer    4:16:52.96  846 Koobi
8 Brad Price    4:16:55.01  857 
9 Roger Knight   Boulder, CO 4:32:53.57 19453  851 
10 Dawes Wilson   Vail, CO 4:59:45.99 38516  856 Moots/Pedal Power
11 Kevin Hines    5:30:55.94  848 
12 Kevin Ratcliff    5:35:41.92  710 
13 Philip Yearsley   Colorado Springs, CO 5:57:17.92 168856  847 Brians Bicycle Repair
14 Gary Pierson    7:15:36.02  854 Tuneup
DNF Jeff Bush   Telluride, CO DNF 5653  861 Team Telluride Style
DNF Randy Ballheim   Fort Morgan, CO DNF 94757  845 Morgan County Signs
DNF Steve Krasovich    DNF  841 Tune Up
DNF Joe Winters    DNF  842 
DNF Mike Beller    DNF  849 

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josh Bezecny   Golden, CO 1:36:06.29 114873  228 Team Dean
2 Grant Berry   Durango, CO 1:38:33.20 148636  200 Team Dean
3 Travis Scheefer   Gunnison, CO 1:45:39.69 173190  209 
4 Christopher Cruz   Greeley, CO 1:49:35.43 185439  225 
5 Forrest Twombly   Telluride, CO 1:57:27.77 153407  229 Team Telluride
6 Marlon Crespin   Westminster, CO 2:00:42.95 147105  224 
7 Michael Giem    2:02:07.52  226 
8 Matt Schiff    2:05:12.87  208 

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg Gorrell    1:54:00.47  104 
2 PJ Wharton    2:01:01.37  109 PB&J
3 Todd Schweitzer    2:04:40.05  103 
4 Lewis Kirkegaard    2:08:38.93  101 
5 Brian Mungoran    2:14:24.86  106 
6 Chad Robinson    2:24:37.21  108 
7 Bob Prieto    2:30:38.03  107 US Navy
8 Patrick Stark    2:38:31.68  105 Asian Arts Wellness
9 Tim Berens    4:40:09.91  102 Integer

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jon Love    1:54:25.02  10 The Kind Cyclist
2 Scott Berry   Pueblo, CO 2:04:08.21 75273  
3 David Neben    2:04:29.14  Damn Good Paint
4 Paul Kempin    2:17:58.56  
5 Ronald Gillingham   Buena Vista, CO 2:26:10.49 13298  11 
6 Jeff Woods    2:39:36.23  CBA
7 Rupert Hilderbrandt    2:51:05.82  
8 Richard Lubischer   Lakewood, CO 2:56:19.65 141263  13 
9 Mike Best    5:16:23.49  12 

Men - BG - Junior - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Croix Dussault    8:54.77  420 
2 Trent MacAllister    10:33.45  421 
3 John Wharton    10:56.09  423 
4 Ben Wharton    11:02.98  424 
5 Wesley Dent    12:08.95  419 Asian Arts Wellness
6 Trevor MacAllister    12:27.41  422 

Men - BG - Junior - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Vistuba   Colorado Springs, CO 2:13:29.74 207009  904 Front Rangers/COS
2 Tim Woods   Crested Butte, CO 2:18:20.00 228969  902 CBA
DNF Garrison Garcia    DNF  903 

Women - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jari Kirkland    4:13:16.18  409 Squadra/Edge Cycles
2 Keri Nelson   Gunnison, CO 4:30:31.17 195964  410 
3 Tiffany Pezzulo    4:50:28.01  408 Missing Link Racing
4 Kathleen Humphrey    5:28:10.92  411 
DNF Jamie Thomas    DNF  407 

Women - EX - Senior - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Suzie Parker    4:24:04.43  1000 

Women - SP - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth Woods    2:34:49.67  330 CBA

Women - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rebecca Dussault   Gunnison, CO 1:58:59.76 210568  513 Honey Stinger
2 Molly Hummel   Durango, CO 2:06:38.71 103205  512 Team DEAN
3 Sarah Huckins    2:18:32.10  511 
4 Tina Godisak    2:30:51.66  514 Team Telluride
5 Dena Newberry-Meyer    3:11:52.61  515 

Women - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shari Hausbeck   Colorado Springs, CO 2:01:02.23 100434  667 Procycling/Rock Shox
2 Lisa Lynch    2:09:03.47  664 
3 Christy Kopasz   Rico, CO 2:10:32.71 175163  665 Intermountain Cycling Org
4 Polly Huck   Crested Butte, CO 2:22:17.97 193079  662 
6 Julie Lindstrom    2:47:04.01  661 

Women - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carol Quinn   Gunnison, CO 1:58:07.80 28937  608 Tuneup
2 Susan Demattei    2:01:03.21  607 
3 Susan Prieto    2:46:48.19  609 Team Dean

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerSpySierra NevadaShimanoCUOREOSMOUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee