Race Results for
Kewaunee XC Adventure
Kewaunee, WI
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 05/16/2004

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - PR/SM/EX - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Schaning (1 - SM)   Renton, WA1:20:36.8 161933  51 PCW Cycling
2 Anthony Ettmayer   Jackson, WI1:22:30.1 211689  25 Team Pedal Moraine
3 Chad Sova   Thiensville, WI1:25:24.4 189115  23 pcwcycling.org
4 Seth Lenss   Luxemburg, WI1:28:10.9 182019  87 Bellin Health
5 Travis Woodruff   Prescott, AZ1:29:20.5 135975  10 PCWcycling.org
6 Scott Golomski   Greenfield, WI1:31:27.5 208973  61 Bikes-n-Boards/Dogfish
7 Chris Cook   1:31:31.7  225 Bikes n Boards
8 Justin Rinehart   Mankato, MN1:32:46.6 149501  49 Nicolet Bike.com
9 Brian Heifner   Madison, WI1:33:29.2 176155  75 Wheel and Sprocket
10 Jordan Carr   Gunnison, CO1:40:20.5 170822  223 Team CLI
11 Bryan Cook   1:43:23.7  226 Bikes-N-Boards
12 Nicholas Lemke   Albuquerque, NM1:49:28.9 202433  96 Fond du Lac Cyclery

Men - PR/SM/EX - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jesse LaLonde   Ely Mn1:24:27.9 203490  Kenwood/Gunnarr
2 Mike Phillips   Chicago, IL1:27:46.4 84647  68 Alterra Cycling
3 John Rowley (1 - PR)   Pittsburgh, PA1:29:18.7 175925  97 PCW Cycling
4 Ronald Stawicki   Waukesha, WI1:31:30.4 212641  221 AlphaWings
5 Daniel Swanson   St Louis Park, MN1:33:06.8 117942  76 Nature Valley / Penn Cycle
6 Tim Drankus   Sheboygan, WI1:35:48.1 151397  11 Alterra Coffee/Trek
7 Mark Walter   Rochester, MN1:36:39.0 203633  56 Dogfish
9 Andy Hoenisch   Madison, WI1:37:40.9 208707  39 Big Ring Racing
10 Maciej Nowak   Waukesha, WI1:40:18.6 182256  20 Team Polska Cannondale
11 Ronald Knutowski   Cross Plains, WI1:43:32.9 205988  40 Big Ring Racing
12 Patrick Fasse   Elburn, IL1:45:18.6 211519  71 FDL/OSH Cycleryry
13 Ben Bartoszuk   Sussex, WI1:48:23.9 210809  27 Big Ring Racing
DNF Douglas Swanson   Minnetonka, MN 102633  Trek / VW
DNF Justin Salzmann   Kaukauna, WI 211820  The Bike Hub/Gary Fisher
DNF Erich Ponath   Sheboygan, WI 193031  90 
DNF Matt Miller   Milwaukee, WI 185665  219 Maxxis-SunRingle

Men - PR/SM/EX - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Josh Barrett   Whitewater, WI1:27:29.0 189760  35 Hayes Disc Brakes
3 Scott Kylander-Johnson   Duluth, MN1:29:19.6 83047  17 The Ski Hut/Trek
4 Frank Rowley   Channahon, IL1:30:36.4 178739  38 PCW CYCLING
5 Gabor Csonka   Vernon Hills, IL1:33:30.3 207117  33 Fond du Lac Cyclery
8 Mike Kelsall   Shorewood, IL1:36:19.4 175959  80 Darcy Cycling
9 Brad Jenks   Antioch, IL1:37:32.9 163973  57 Hayes Disc Brakes
10 Craig Manthe   Eau Claire, WI1:37:35.7 78139  43 Polska
11 Douglas Pietz   1:37:47.9  21 Team Polska Cannondale
12 Matt Silvia   Chicago, IL1:38:02.8 208232  67 Funky Weasel
13 Steve Rowntree   Boulder, CO1:38:07.1 147566  84 Kenwood Racing
14 Joshua Shively   La Crosse, WI1:39:19.1 32513  99 La Crosse VeloClub
15 Tad Plappert   Boulder, CO1:40:20.7 199961  220 MGD-Cold Filtered
DNF Kevin Heppner   Modesto 188763  18 xxxracing/ATHLETICORACING
DNF Jeremey Rodriguez   Kenosha, WI 117449  63 Team Wisconsin
DNF Petar Tomich   New Berlin, WI 159519  88 Fox Valley Cycling Club

Men - PR/SM/EX - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Bushey   Esko, MN1:23:34.8 82026  Ski-Hut Duluth
2 Robert McVean   Duluth, MN1:25:50.1 124953  Ski Hut
3 Michael Spiro   Plymouth, WI1:27:47.6 59255  PCW Cycling
4 Wayne Langbein   Frederick, MD1:31:28.5 208095  41 Team Wisconsin
5 Jeff Melcher   West Bend, WI1:33:17.5 166066  15 Team Pedal Moraine
6 John Wypiszinski   Appleton, WI1:35:03.8 211571  12 Team 2
7 Jeff Abitz   Appleton, WI1:36:18.1 211068  53 Team All Aboard Fitness
8 Donny Kay   1:36:40.1  74 Hayes Disc Brakes
10 Eric Peterson   1:39:17.5  19 Wheel and Sprocket
11 Jerrod Collier   Lindenhurst, IL1:40:20.0 194466  85 Team Wisconsin
12 Mike Roberts   Wheaton, IL1:40:21.6 134339  72 GT
13 Marty Netzel   Rochester, MN1:44:19.9 195077  224 

Men - PR/SM/EX - Master - 40-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cully Todd   Coeur D Alene, ID1:29:21.9 97194  24 Cannondale Mountain Bike Team
2 Scott Cole   Stevens Point, WI1:31:53.2 7340  31 Point Pursuit/Specialized
3 Jim Peterson   Edgerton, WI1:32:49.3 154720  64 Micheals Cycles
4 M Dan Griffin   Stevens Point, WI1:36:52.1 212752  86 Point Pursuit
5 Jerome Daanen   Racine, WI1:40:22.2 164575  62 Hayes Disc Brakes
6 Larry Moore   1:46:07.5  222 
7 Mitch Hyra   Glenwood Springs, CO2:04:44.3 193033  69 
DNF Robert Hayssen (EX)   Racine, WI 186713  54 Hayes Brakes

Men - EX - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cole House   1:27:06.8  42 All-Aboard/Teaam 2/Belgioioso
2 Michael Anderson   Colorado Springs, CO1:31:25.3 183953  29 Team Bike Hub

Men - SP - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jake Whitwam   1:14:51.6  1105 Bike Doctor
2 Jonathan Kay   1:15:06.1  1015 Hayes OnTrackRace Team
3 Josh Kay   1:16:38.1  1012 Hayes OnTrackRace Team
4 Justin Schmidt   1:22:18.9  1153 
5 Mitch Dreher   1:22:54.2  1090 Pedal Moraine
6 Marc Mayer   1:33:10.1  1108 Bike Doctor Racing
7 Mitchell Gantz   1:33:14.4  1055 Bellin Health/inCompetition
8 Kip Spaude     2260 
9 Sean Beckman     2097 Hayes OnTrack
10 Nick Darcy     2241 Darcy Cycling
11 Ryan Baumann     2162 Team 2/Bel Gioioso
12 Jason Roelse     2106 PCW
13 Justin Nagode     2176 PCW Cycling
14 Ying Chang     2233 Team Bellin Health
15 Dallas Fowler   Green Bay, WI 207074  2043 Team 2 Racing
16 Kade Stackman     9020 Trailhead
17 Cody Shaide     2181 BackRoadBikeShops
18 Jon Schmidt     2283 Team Nordik
19 Jason Shong     2269 Bike Doctor
20 Jamie Selinske     2279 
21 Kyle Cortright     2187 
22 Aaron Brandt     2236 Team Wisconsin
23 Patrick Carman     2276 
24 Marshall Hau     2302 PCW Mountain Bike
25 Kyle Martinelli     2208 Zion Cyclery
26 Christopher Bidlake   Naperville, IL 208105  2174 Wheelfast Racing
27 Patrick Ettmayer     2060 Team Pedal Moraine
28 Thomas Shaide     2152 Backroadbikeshops
29 Ethan Lenss     2290 Bellin Health
30 Dillon Bera     2198 Bellin Health
31 Brad Wagner     2157 Backdoor Bike Shop
32 Andrew Moore     2597 
33 Ryan Kann     2594 Back Road BikeShops
34 Benjamin Overeem   Green Bay, WI 187175  2199 Bellin Health
35 Aaron Gretzinger     2131 ChainSmokers
36 Nathan Johnson     2278 Bike Doctor
37 D J Denny     2285 Bellin Health
38 Shaine Nelson     2281 Hayes on Trackg
39 Rob Reindl     2129 The Bike Hub
40 Matthew Limberg     2114 Back Door BikeShop
41 Richie Miller     2237 Hayes On Track
42 William Kaiser     2267 Bike Doctor
43 Nick Sabel     2082 FDL/OSH Cyclery
44 Aristotle Peters     2018 
45 Charlie Hall     2263 
46 Thomas Vamvakos   Prospect Heights, IL 192997  2001 2CC
47 David Vande Walle     2178 
48 Lee Suring     2289 
DNF Mike Sherer     1004 2CC
DNF Andrew Hanson     1091 Micheals Cycles

Men - SP - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carlos Hackel   1:19:39.1  1123 
2 Chad Balthazor   1:21:09.7  1089 Pedal Moraine
3 Dylan Maho   1:22:28.8  1083 Team 2 Racing
4 Tony Wagner   West Bend, WI1:23:42.9 204671  1068 PCW Cycling
5 Michael Eckert   1:24:22.5  1147 The Bike Hub
7 Ryan Labar   1:28:27.1  1444 
8 Jereme Noffke   1:29:45.2  1097 Wheel & Sprocket
9 Christopher Brock   Milwaukee, WI1:30:22.1 202448  1122 Polska / Cannondale
10 Dana De Met   1:31:51.8  1069 Bikes-N-Boards
11 Shawn Hoppe   1:39:32.7  1031 Fond du Lac/ Oshkosh Cyclery
12 Eric Murrock   1:40:34.5  1076 Momentum
13 Lucas Daniels     9108 
14 Peter Hurst   Norwalk, CT 148404  2273 University ofMichigan
15 Nathan Guerra     2272 Guerra means War
16 John Patt     2031 Fond du Lac Cyclery
17 Thomas Petri     2284 MountainOutfitters
18 Matt Waite   Madison, WI 206676  2222 Point Pursuit
19 Carl Morse     2287 Wheel & Sprocket
20 Gregory Stanis     2164 
21 Chris Goettig     2599 
22 Sam Fehrenbach     2268 Point Pursuit / U of Minn
23 Constantine Peters     2019 
24 Jared Suster     2243 Bike Hub
25 Allan Schimberg     9005 
26 Christopher Severson     2179 
27 Michael Spiewak     2149 Team Ochsner
28 Aaron Schneider     2126 
29 Will Roth     2048 Wheel and Sprocket
30 Luis Maldonado     2293 
31 Dan Hendricks     2592 
32 Cory Gwin     2196 Michaels Cycles
33 Joshua Krick     2142 Team Extreme
34 Nate Jasperson     2118 
35 Doug Depies     2277 Team Extreme
36 Joseph Nolan     2271 UW Platteville
37 Collin Stevens     2135 
38 Steven Spiewak     2148 Team Ochsner
39 Kyle Jefcik     2253 
40 Joseph Chojancki     2154 Bellin Health
41 Bill Street     2297 Fat Kats
42 Trey Molitor     2063 
43 Kent Roberts     2221 Trail Head
44 Kevin Langenecker     2299 Pedal Moraine
DNF Aaron Watry     2215 UW-Whitewater Cycling

Men - SP - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Doug Bailey   1:18:43.0  1053 Alterra Coffee
3 Brian Hertzberg   1:19:25.3  1100 GT / Willy Bikes
4 Sanjay Ganju   New Berlin, WI1:19:32.0 196060  1080 Alterra CoffeeMTB
5 Greg Partyka   1:20:40.9  1088 Pedal Moraine
6 Eric Michaels   1:25:07.1  1445 Dogfish
7 Brad Beyer   West Bend, WI1:25:38.0 203605  1011 Pedal Moraine
8 Jeremy Vogels   1:26:20.5  1128 Bellin Health
9 Toby Berg   1:26:52.8  1446 
10 Carter Shelton   1:27:50.4  1025 Pedal Moraine
11 Jamie Hutjens   New Franken, WI1:28:20.2 192683  1149 Team Bike Hub
12 Matt Lieven   1:28:24.8  1142 FDL/.OSH Cyclery
13 Teddy Ramos   1:29:01.8  1127 
14 Warren Heise   Hartland, WI1:29:24.7 186878  1106 Bellin Health/In Competition
15 Aaron Tarnow   1:37:51.0  1442 
16 Aaron Fleming   Rockford, IL1:38:39.0 210500  1144 Rock Cut TrailCrew
17 Christopher Pitts   Baraboo, WI1:39:15.7 210157  1136 Moosejaw Brewery
18 Mark Farina     2104 
19 Tony Pirolo     2117 
20 Juan Munster     2124 XXX Racing / Athletico
21 Tim Booms     2193 Wheel and Sprocket
22 Peter Reis     2258 Mountain Outfitters
24 Mark Balkenende     2125 All-Aboard Fitness/Team 2
25 Ryan Herman     2057 Mountain Outfitters
26 Zack Blankenheim     2345 
27 Mike Mennenoh     2166 
28 Mike Kohnle     2098 Team Extreme
29 Jerry Mortier     2029 
30 Ben Leach     2280 Team Buzz
31 Robert Willmas     2229 
32 Aaron Romberg     2239 Darcy Cycling
33 Brett Ebben     2138 FDL/OSH Cyclery
34 Christopher Schulz     2295 Team Polska-Cannondale
36 Marcus Nolan     9001 Creepy-Friendly
37 Kenneth Nogeire     2088 
38 Jason Karcher   Kenosha, WI 208106  2002 
39 Sean Strosahl     2294 
40 Ryan Hamilton     2292 
41 Andrew Edens     2582 Wheel and Sprocket
43 Mark Larson     8005 Willy bikes- GTs
DNF Travis Olson     1017 Back Door BikeShop
DNF Joel Coon     1062 Dogfish / Belgioioso
DNF Michael Alfrejd     1102 
DNF Marcin Nowak     1116 Team Polska-Cannondale
DNF Ryan Mihm     1441 
DNF Steve Kuchenberg     2045 Bellin Health/lnCompetition
DNF Benjamin Swart   Slinger, WI 207251  2159 Team Pedal Moraine
DNF Jonah Lenss     2232 Bellin Health
DNF Herman Hynek     8110 

Men - SP - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jerry Long   Moscow, ID1:15:15.4 202427  1016 Chainsmokers
2 Adam Matson   Plainfield, IL1:15:44.8 192061  1213 Darcy Cycling Team
3 Mat Moore   1:16:24.0  1086 Gear N Up
5 James Buddenbaum   Bloomington, MN1:18:18.0 185684  1042 Albertos
6 David Stahl   Deerfield, IL1:18:44.3 208045  1013 Team Wisconsin
7 Andy Peters   1:18:49.5  1022 Moosejawbrewpub
8 Ryan Krayer   1:19:00.0  1120 Moosejaw Brewpub
9 Kyle Watterson   Woodridge, IL1:19:52.2 201038  1041 
11 Christopher Schutte   1:20:21.5  1046 Polska-Cannondale
12 Norman Paternoster   1:20:33.6  1038 Team Nordik
13 Matthew Gutowski   Grover Beach, CA1:20:34.9 204288  1033 The Ski Hut
14 Mike Budd   1:20:44.0  1079 Wheel and Sprocket
15 Jeff Langlois   1:23:09.7  1048 Point Pursuit
16 Tom Flicker   1:23:14.3  1099 Gear-N-Up
17 Nathan Schroepfer   1:24:19.2  1221 Bellin-in Competition
18 Bill Livingston   1:25:12.3  1092 Michaels Cycles
19 Jason Ruesch   1:25:26.7  1040 Pedal Moraine
20 Jeff Becker   1:27:56.1  1134 Pedros
21 Gabriel Sanchez   1:28:39.3  1231 
23 Paul Kaczmarowski   1:31:08.4  1037 Wheel and Sprocket/ Trek
24 Bradley Byrge   1:33:08.1  1152 Pedal Moraine
25 Jim Batchelder   1:33:09.4  1084 Pedal Moraine
26 Jonathan Nehring   1:35:53.3  1049 Peddle Moraine
27 Todd Derksen   1:36:39.7  1139 Wheel & Sprocket Appleton
28 Michael Waisbrot   1:41:35.8  1154 Chainsmokers
29 Trent Faith   1:49:13.4  1082 
30 Michael Worland   2:05:24.6  1018 
31 Peter Stinski     9013 Gear N Up
32 Joe Doyle     2218 Wheelfast
33 Joshua Pierre     2030 Team Nordik
34 Joe Greatens     2101 
35 John Mangin     2286 Nordic Sports
36 David Kuphal     2053 
38 Scott Janssen     2112 
39 Chan Barden     2110 Team Bike Hub
40 Eric Eisner     2130 
41 Dan Tavela     2230 Pedal Moraine
42 Jim Liesen     9007 
43 Kevin Czaicki     2004 Team Pedal Moraine
44 David Schoenherr     2251 
45 Ritchie Sketchy     9030 Dogfish
46 Dain Trittau     2150 Team Wisconsin
47 Kenny Dretzka     8001 Pedal Moraine
48 Todd Wroblewski     2005 Team Pedal Moraine
49 Aaron Ament     2014 Lifecyclists /Emerys.com
50 Kevin Herman     2103 
52 Lee Messersmith     2116 Wheel Fast Racing
53 Douglas Cutler     2109 
54 John Tomljenovic     2296 Active Endeavors
55 Tyson Tatro     2589 
56 Scott Beduhn     2226 Gear N Up
57 Cal Collins     2583 
58 Jeff Steckbauer     8006 Back Door BikeShop
59 Phil Taylor     2085 
60 Eric Froemming     2424 
61 Marcus Steele     8021 All Aboard Fitness/Team 2
62 Rick Walls   Wauwatosa, WI 205152  2137 Team Extreme
63 Rob Livingston   Suamico, WI 205488  2083 All_Aboard Fitness/Team 2
64 Chris Gabrielson     8009 Moosejaw Brewery and Pizza
65 Nathan Woolever     9014 Moosejaw Brewery
66 Joshua Bartoszuk     2127 Br2/Eclipse/Bens
67 Jiri Zdrubecky     2184 
68 Todd Burns     2025 
69 Vince Purpero     8015 Pedal Moraine
70 Christopher Hoyme     2007 Mountain OutFitters
DNF Mark Szudrowitz     1009 Extreme Ski & Bike
DNF Kevin Plato   Grafton, WI 211911  1125 Wisconsin Health & Fitness
DNF Lee Emmons     2078 Willy-Bikes-GT
DNF Jay Zielinski     2132 Team Pedal MOraine
DNF Laszlo Horvath     2186 Fond Du Lac Cyclery
DNF Jason Lilyquist     2580 
DNF Christian Hilbert     8018 Big Ring Racing

Men - SP - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bill Nigh   West Bend, WI1:16:57.4 197745  1005 Team Pedal Moraine
2 Thomas Flynn   1:21:10.8  1104 Funky Weasel
3 Anthony Gonzalez   Milwaukee, WI1:21:17.6 188864  1070 Alterra CoffeeMTB
4 Keith Russell   Sheboygan, WI1:23:32.0 155491  1156 PCW Cycling
5 Scott McClement   1:25:16.2  1130 Active Endeavors
6 Mike Arft   1:26:37.6  1129 Wheel and Sprocket
7 John Lirette   1:26:59.4  1002 Hayes
8 Steven Pribek   1:28:44.9  1109 
9 Ken Krebs   1:31:02.3  1131 Active Endeavors
10 Benjamin Griggs   1:31:23.5  1030 Bellin Health
11 Russell Jobs   1:34:06.1  1059 Hayes Disc Brakes
12 Michael Young   1:37:53.9  1443 
13 Paul Sommers   1:39:08.7  1146 
14 Steve Miller   1:41:28.1  1026 
15 Mick Carlson     2075 
16 Brian Christensen     2595 
17 David Bottum     2093 
18 Fred Hubley     2032 Wheel & Sprocket
19 Brian Knutson     2240 Darcy
20 Bill Schneider     9021 Bellin Health
21 Glen Stroik     2070 
22 Erich Gross     9011 Alterra
23 Pat Janisch     2214 Hayes
24 Steve Jeske     2009 Pedal Moraine
25 Kyle Tomilin     2255 Hayes
26 Mike Curtes     2298 Big Ring Racing
27 Rob Boldt     2596 PCW
28 Jesse Sharp     2585 Nordie Cycles
29 Jeffrey Frings     2197 Alterra Coffee
30 Kelly Effert     9010 Wingnut
31 Paul Allen     9110 
32 Jeff Hammond     2270 
33 Wade Flisram   Onalaska, WI 208096  2169 Team Extreme
34 Don Slickman     2123 Wheel and Sprocket
35 Cliff Henning     2207 Fat Kats
37 Todd Bugnacki   Franklin, WI 81238  2079 
38 Ralf Scharnowski     2579 
39 Scott Sumner     8028 Fat Kats
40 Daniel Schneider   Racine, WI 31695  9002 Hayes Disc Brakes
41 Al Brunner     9012 Hayes Disc Brakes
42 Steve Werner     2593 
43 Kevin Everson     9109 
44 Brian Rummelhart     2065 
45 Bruce Borcherding     2036 Hayes Disc Brake
46 Mike Schmidt     2265 Recyclist
47 Douglas Kortbein     8008 Moosejaw Brewery
48 Curt Demott     2288 
49 Aaron Duston     2081 
50 Kevin Putzke     2139 Hayes
51 Daniel Guse     2577 FDL/OSH Cyclery
52 Dave Mennenoh     2122 
53 Troy Olm     2033 
54 Ricky Hamilton     2180 Chainsmokers
55 Earle Jacob Jr     9008 Big Ring Racing
56 Steve Wild     2591 
57 Chris Cooper     8026 Hayes Disc Brakes
58 Tad Bruckner     8012 Team GT
59 Jeffrey Merkt     2213 
60 Devin Ford     2584 
61 Bob Schmitt     2040 Pedal Moraine
62 Shawn Hauser     8003 All-Aboard Fitness/Team 2
63 Chris Pasternak     2190 
64 Edwin Feliciano     8111 
65 Robert Meinig   Saint Charles, IL 127948  2282 Wheelfast Racing
66 Randy Beach     2185 
67 Steven Nejedlo     8013 Big Ring Racing
DNF Gregory Duckett   Milwaukee, WI 211249  1081 Alterra CoffeeMTB
DNF Jeffrey Lindemann     1223 Blaqpaw Racing
DNF Steven Kuphal     2090 

Men - SP - Master - 40-44

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jan Rybar   1:17:03.1  1140 
3 Jon Suyko   Rockford, IL1:20:11.1 129793  1047 Kegels
4 Mike Geitner   1:20:24.7  1058 Team Extreme
5 Ross Lemke   Cedarburg, WI1:20:30.4 210815  1212 Team Pedal Moraine
6 Sam Kuehnel   Mount Horeb, WI1:23:44.3 207332  1045 Big Ring Racing
7 Scott Wippermann   1:24:31.0  1008 Eriks
9 Jay Labecki   Milwaukee, WI1:25:54.8 20074  1043 Hayes Brake
10 Robert Manwaring   1:26:40.6  1006 Antioch Cyclery
11 Curt George   1:26:57.7  1063 
12 Don Freitag   1:27:26.4  1024 Big Ring Racing
13 Bill Colvin   1:28:08.2  1066 Wheel and Sprocket
15 Mark Kultgen   1:41:22.9  1155 Bike Hub
16 Rob Hofmann   1:53:52.7  1101 Team Extreme
17 Doug Stahl     2598 
18 Daniel Murwin     2212 Micheals Cycles
19 Doug Callies     2091 Team Dave RockStar
20 Montie Milner   Reno, NV 176313  2087 
21 John Miller     2105 Mountain Outfitters
22 Arthur Spurlock     2121 Belgioioso
23 Jeff Seifert     2332 Cyclesmith
24 Donald Gellerup     2100 Team 2
25 Edward Schuster     2200 Wheel & Sprocket
26 Dennis Schueler     2107 
27 Paul Rainey     2183 
28 DJ Burns     2210 Active Endeavors
29 Brian Cagle   De Pere, WI 189313  2158 The Bike Hub
30 Scott Palmersheim     2069 Pedal Moraine
31 Rory Noonan     2262 Team Recyclist
32 John Daming     8020 Bellin Health / Tower Clock
33 Leonard Cabaltera   Racine, WI 50058  8011 Hayes Disc Brake
34 Phil DePetro   Marquette, MI 211143  2171 
35 Tim Peters     2044 Fond Du Lac Cyclery
36 Don Fischer     2042 
37 Jerome Hamilton     2275 
38 Troy Sable     2047 
39 Rick Torres     8044 
40 Dennis Malmanger     2120 Michaels Cycles
41 Fred Young     2074 DCBIKES/MAXXIS
42 Jon Holcomb     8031 Backdoor Bike Shop
43 Michael Borchardt     2051 Team Extreme
DNF Jeffrey Gantz   Green Bay Wi 187394  1019 Bellin Health/lnCompetition
DNF Jeffrey Parker     1051 Pedal Moraine
DNF Eric Nelson     9016 

Men - SP - Master - 45-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Humphrey   1:27:04.3  1007 Big Ring Racing
2 James Sniadajewski   1:29:28.3  1074 Point Pursuit
3 Mark Schimberg   1:32:29.1  1034 
4 Mike Wanek   1:34:05.8  1044 All Aboard Fitness
5 Bill Delaney   Madison, WI1:35:25.2 210055  1234 East High School
6 Eric Kuhagen   1:42:47.9  1003 Team Specialized
7 John Madson     9015 PCW Cycling
8 John Beck     2600 
9 Jerry Leair     2008 
10 John Wrycza   Naperville, IL 76133  9017 Wheelfast
11 Steve Kapaun     2059 
12 Steve Ferguson     2111 SportsRack
13 Carl Amick     2195 Alterra
14 Jim Feuerstein     2003 Wheel & Sprocket
15 Curt Allison     2049 Hayes Disc Brakes
16 Andrzej Kozik     2234 Team Polska Cannondale
17 David Torgler     2371 Hayes Disc Brakes
18 Kris Klapperich     2076 Pedal Moraine
19 Peter Kot     2015 
20 Marty Weigel     8022 Hayes Disc Brakes
22 Mark Day     2020 B.O.M.B. International
23 Tom McHugh     2115 Wheel and Sproket
24 Mark Specht     8025 Recyclist
25 Bruce Harvey     8032 

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 H Larson   Green Bay, WI1:23:41.7 210092  1054 All Aboard Fitness/ Team 2
2 Dirk Derksen   Appleton, WI1:24:49.8 245217  1075 Wheel and Sprocket
3 Randy Pallex   Ashwaubenon, WI1:27:18.2 176653  1061 All-Aboard/Team2/Belgioioso
4 Larry Swanson   Loves Park, IL1:27:47.1 96326  1050 Kegels
6 Pete Noffke   Menasha, WI1:36:51.0 189045  1010 Wheel and Sprocket
7 The Don   1:41:31.6  1117 
8 Richard Palmer   1:43:11.8  1087 
9 Errico Auricchio   1:48:15.7  1060 Belgioioso
10 Kenneth Pokora   2:12:03.7  1021 Team Chote
11 Gary Meader     2145 
12 Wayne Fish     2291 
13 Rod Swendsen     2209 
14 Mike Rummelhart     2247 Team Mack
15 Sterling Schmidt     2086 
16 Warren Fowler     2013 All-Aboard Fitness & Gym
17 Dave Oberst     2257 Hayes Team
18 Neal Rollins     2077 Fondy/Osh Cyclery
19 Steve Schmelzer     2216 
20 John Washburn     2252 Alterra CoffeeRoasters
21 Jim Shong     2153 Bike Doctor
22 John Rosebush     2017 
23 Mark Ullenberg     2194 
24 Gary Smits   Green Bay, WI 190487  2027 Team Bellin Health
25 Michael Ruzich   Hillside, IL 210653  2108 wheel and sprocket
26 John Spaude     2261 
27 Robert Langlois     2113 Bellin Health
28 Thomas Silbernagel     2035 Team Extreme
29 Keith Westphal     2010 Wheel & Sprocket / Trek
DNF Mike Sherman     2034 

Men - BG - Junior - 1-10

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Caleb Lenss   1:23:56.6  4057 Bellin Health
2 Nathan Labecki   Milwaukee, WI 209414  6012 Hayes on TrackDirty Dozen
3 Myles Beach     6001 Gear N Up
4 Josiah Kay     6003 Hayes on Track
5 Sam Jansen     6127 Pedal Moraine
6 Jack Feuerstein     6004 Wheel & Sprocket
7 Zach Peterson     6007 Wheel and Sprocket
8 Nickolas Smith     6016 Wheel and Sprocket
9 Devon Guse     6116 FDL/OSH Cyclery
10 Brandon Watkins     6014 
11 Cody Borst     6114 
12 Jordan Watkins     6015 
13 Blake Milner     6120 
14 Taylor Daming     6121 
15 Mitch Kaczmarowski     6126 
DNF Brady Rollins - Jump     4378 

Men - BG - Junior - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Brunner   1:12:30.8  4117 Hayes
2 Max Wippermann   1:20:38.0  4087 Eriks Teen Team
3 Bradley Peterson   1:22:02.0  4124 Wheel and Sprocket
4 Travis Brunner   1:28:19.9  4090 Hayes on Track
5 Adam Merkt   1:54:32.7  6123 
6 Hunter Putzke   1:55:26.5  4059 Hayes on Track
7 Nick Montee     6002 Hayes on Track
8 John Kummer     6021 Fat Kats
9 Jake Kaczmarowski     6022 Wheel and Sprocket / Trek
10 Nick Lange     4587 
11 Theodore Peters     6019 
12 Nick Seidl     6118 Pedal Moraine
13 Kyle Bissen     6011 Hayes team1
14 Dillon Guerra     6119 Guerra Means War
15 Leif Byrge-Liebig     6023 Pedal Morraine

Men - BG - Junior - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dylan Weigel   1:10:37.8  4077 Hayes Disc Brakes
2 Levi Riggs-Wieboldt   1:22:04.3  4078 
3 Jonathan Bidlake   Naperville, IL1:26:28.3 208104  4099 
4 Byron Guerra   1:27:49.7  4127 Guerra Means War
5 Charles Rechner   1:28:34.7  4082 Stadium Bike
6 Evan Harris   1:28:42.8  4101 
7 Taylor Otto   1:34:42.0  4583 Recyclist
8 Ben Specht   1:49:59.9  4599 Recyclist
DNF Robert Parker     4051 Pedal Moraine

Men - BG - Junior - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luke Wabrowetz   Shell Lake, WI1:00:01.2 211394  4271 Hayes On Track(Hot) Racing
2 Thomas Sturtevant   1:04:28.8  4075 
3 Lanny Thomas   1:13:25.6  4089 
4 Tony Lemke   1:15:58.5  4067 Fond du Lac Cyclery
5 Adam Schwartz   1:18:37.7  4581 
6 Jay Millin   1:18:45.6  4055 Team Pedal Moraine
7 Alec Ewing   1:19:55.0  4596 
8 Jim Doherty   1:21:05.7  4093 DD Sportz
9 Tony Leair   1:33:53.8  4591 
10 Aaron Rusch   1:49:05.6  4593 
DNF Ryan Wenzlick     4017 All Aboard Fitness
DNF Michael Heifner     4092 Recyclist
DNF Matt Sansburn     4602 

Men - BG - Junior - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Goeden   1:04:46.8  4029 Pedal Moraine
2 Ryan Krueger   1:04:49.2  4588 
3 Jonathan Davis   1:04:51.4  4018 Bellin Health/Incompetition
4 Christopher Sanborn   1:05:30.6  4080 
5 Bill Corsi   1:09:07.0  4062 
6 Brian Braun   1:13:58.0  4074 
7 Kenneth Leair   1:24:40.5  4592 
8 Paul Westburg   1:27:13.7  4580 Team 2/All Aboard
9 Jeremy Smith   1:33:55.9  4095 Bike Doctor
10 Matt Hahn   1:40:02.0  4603 
DNF Scott Glodowski     4133 Tailhead

Men - BG - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Guerra   1:09:26.0  4128 Guerra Means War
2 Joshua Bucholtz   1:09:52.6  4132 
3 Arius Jacks   1:14:02.9  4032 
4 Charlie Lukas   1:14:18.4  4023 UW-Cycling
5 Chad Hoppe   1:15:00.2  4028 FDL / OSK Cyclery
6 Jarrod Meyer   1:17:09.6  7002 
7 Andrew Czechanski   1:17:22.3  4601 
8 Dana Schlafke   1:30:52.4  4031 
9 Reginald Thomas   1:31:33.6  4225 Mountain Outfitters
10 Kyle Gumm   1:36:17.3  4134 
11 Jonathan Thomas   1:37:41.2  4226 

Men - BG - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chad Montalbano   1:04:59.0  4595 
2 Aaron Bieberitz   Anytown, WI1:07:45.6 203051  4014 PCW Cycling Inc.
3 Michael Olm   1:12:22.8  4016 
4 Justin Latham   1:22:42.6  4022 
5 Jim Bostrom   1:27:28.0  8112 
6 Justin Lisota   1:33:22.4  4010 

Men - BG - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Lanser   1:02:23.4  4040 All Aboard / Team 2
2 Marc Miller   1:04:51.0  4321 
3 Jason Martini   1:08:02.0  4050 Stoiber Healthcare/Trailhead
4 Tim McMahan   1:09:05.9  4072 
5 Dave Hack   1:10:15.7  4598 
6 Eric Shaw   1:12:55.4  4096 PCW Cycling
7 Robert Duveneck   1:13:29.5  4594 
8 Jim Eggleston   1:19:22.7  4003 
9 Anthony Dombrowski   1:23:32.0  4339 
10 Brian J Smith   1:23:47.8  7011 
11 Thomas Kenny   Orland Park, IL1:25:34.1 210687  4058 Team Extreme
12 Steve Havlichek   1:25:37.7  4056 Team Nordik Sports
13 Donald Lueck   1:26:15.9  4027 
14 Rocco Caffero   1:29:07.0  7013 Team Ozone
15 Hue Kong   1:31:10.9  4210 

Men - BG - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason La Bella   1:04:11.3  4004 
2 Paul Lehmann   1:07:53.9  4119 
3 Dustin Long   1:09:48.4  4115 
4 Dave Volpentesta   1:10:20.2  4084 
5 Greg Boettcher   1:12:06.0  4104 Team Extreme
6 Roger Wolff   1:13:31.8  4106 Racine Harley-Davidson
7 Pete Esser   1:13:40.0  4597 
8 Daniel Getzen   1:13:42.4  4030 
9 David Morgan   1:15:03.1  4026 
10 Michael Kaspar   1:16:05.5  4590 
11 Ric Jump   1:24:40.8  4048 
12 Stephen Kralovec   1:32:33.4  7012 Stadium Bike
13 Arpad Olajos   1:34:03.7  4586 
DNF Frank Mostek     4066 
DNF Ric Knapp     4582 

Men - BG - Master - 40-44

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ron Kay   Rice Lake, WI0:58:28.4 210985  4001 Hayes Disc Brakes
2 Jeff Riedel   1:02:09.1  4130 
3 Roland Rieflin   1:02:18.0  4007 McDermid Corp
4 Stuart Shelton   1:04:16.6  4006 
5 Don Harries   1:05:13.5  4129 
6 Gordy Welch   1:09:47.3  4578 
7 Thomas Wendland   1:09:53.9  4019 
8 James Deboer   1:11:36.5  4088 Big Ring Racing
9 Daniel Backley   1:13:09.4  4142 Velocity
10 Dale Konkol   1:13:13.8  4021 
11 Douglas Erdmann   1:16:12.0  4002 Trailhead Bike/Stoiber Health
12 Kevin Niesen   1:16:35.4  4008 
13 Kevin Lemke   1:20:16.9  4069 Fond du Lac Cyclery
14 Joseph Cassinelli   1:20:41.4  4009 
15 Ron Kapaun   1:22:49.9  4585 
16 Steve Baumann   1:23:51.4  4570 
17 Richard Doherty   1:24:32.1  4094 DD Sportz
18 Andrew Christensen   1:30:13.7  4571 
19 Dan Dittrich   1:36:14.7  7173 Fat Kats
DNF David WoMacK     4120 Village CycleSport

Men - BG - Master - 45-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Kubsh   1:07:08.5  4065 
2 Tim Kamke   1:16:10.6  4052 
3 Gary Schmidt   1:19:12.3  4126 
4 Kelly Elliott   1:20:25.4  4103 
5 Randy Borst   1:22:05.0  4097 Team 2
6 Tony Zbichorski   1:23:59.0  4589 
7 Gary Ertl   1:25:30.3  4025 Gear N Up
8 Daniel Schlafke   1:31:19.9  4125 
9 Wally Sniadajewski   Plover, WI1:32:02.0 204830  4100 Point Pursuit
10 Thomas Cornils   1:32:41.2  4037 Team Extreme
11 Jay Hoppe   1:55:27.2  7005 Fondy Cyclery

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gerry Butler   1:12:10.1  4085 Gear N Up
2 Rich Mennenoh   1:19:47.0  4061 
3 Neil Everson   1:20:27.1  4033 
4 Al Olson   1:21:17.0  4604 
5 Dan Braun   1:21:26.3  4073 
6 Steve Manthe   Mc Farland, WI1:23:32.1 211939  4064 Chainsmokers
7 Ted Batzer   1:24:24.9  4118 
8 Douglas Labar   1:25:32.1  4584 
9 Richard Finch   1:26:48.3  4043 Rock Cut TrailCrew
10 Tom Borchardt   1:27:21.5  4039 Stoiber Health/ Trailhead Bik
11 Richard Wenborne   2:06:13.0  4060 Team 2

Women - PR/EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jenna Zander (1 - PR)   Mankato, MN1:25:36.7 160568  503 NicoletBike.com
2 Rebecca Reimann   Ophir, CO1:35:45.1 172145  511 Madforcs
3 Abby Strigel   Madison, WI1:35:51.4 202434  522 Team Polska - Cannondale
4 Karen Zielinski   Sussex, WI1:48:17.8 210353  508 Pedal Moraine
DNF Jennifer Whitedog   La Crosse, WI 210713  518 Team Buzz

Women - PR/EX - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sara Kylander-Johnson   Duluth, MN1:20:34.2 199274  501 Trek Midwest Regional Team
2 Susan Juedes   Madison, WI1:23:35.7 169773  502 Bike Hub
3 Rebecca Cleveland   Green Bay, WI1:27:43.7 100571  504 Bike Hub
4 Diana Hill   Duluth, MN1:31:30.8 212753  520 Ski Hut
5 Molly Windorski (1 - EX)   Shorewood, WI1:51:06.9 133070  513 Hayes
6 Carrie Barrett   Whitewater, WI1:56:44.6 213252  523 Hayes Disc Brakes
7 Gina Kenny   Orland Park, IL2:15:00.1 210270  514 Team Extreme

Women - PR/EX - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lori Sable   1:29:36.9 210861  505 Team Wisconsin
2 Kerry Putzke   Waterloo, WI1:51:06.1 43926  515 Madforcs

Women - SP - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jasmine House     3035 Bellin Health
2 Ashley Lippincott     3057 Hayes On Track
3 Allyson Brunner     3062 Kenosha VeloSport
4 Emily Stanislaus     3049 Hayes On Track
5 Katie Miller     3060 Hayes On Track
6 Murphykate Montee     3004 Hayes on Track
DNF Kieyla Smith   Appleton, WI 211208  3031 Wheel and Sprocket

Women - SP - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Terra Nicklas     3058 
2 Anna Fink   New Berlin, WI 202435  3032 Fond du Lac Cyclery
3 Madeleine Puissant     3034 Fond du Lac Cyclery
DNF Nikki Deprey     3050 Bellin Health

Women - SP - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katie Schneider     3048 Moosejaw Brewery
2 Michelle Peariso     3017 Gear N Up
3 Lacey Zills     3047 
4 Lisa Krayer     3056 Moosejaw Brewpub
5 Emily Kilsdonk     3022 Pacific Cycle
6 Heather Gutowski     3039 Ski Hut
7 Dana Schneider   Bloomington, MN 185483  3033 Albertos
8 Jessica Smulka     3010 GT

Women - SP - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Boglarka Gyorfi   Vernon Hills, IL 212199  3003 Fond du Lac Cyclery
2 Becky Blaschka     3018 Team Bike Hub
3 Amy Lamkins     3025 Gear N Up
4 Kristina Meinig   Lake Geneva, WI 206107  3009 
5 Jeannie Long     3053 

Women - SP - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carrie Peterson     3100 Wheel and Sprocket
2 Ulla Gonzalez     3021 Alterra CoffeeMTB
3 Julie Hall     3046 Polska Cannondale
4 Kelley Campbell     3217 
5 Brittany Nigh   West Bend, WI 197744  3008 Team Pedal moraine
6 Kathy Janda     3040 Mad Forcs

Women - SP - Master - 40-44

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lori Violetta   Marquette, MI 173201  3029 
2 Jacque Nitka     3063 Bellin Health Cycling
3 Cynthia Novak     3064 
4 Susan Borchardt     3007 Team Extreme
5 Rolleen Kralovec     3042 Stadium Bike
DNF Christine Czarnecki     3001 Alterra CoffeeRace Team
DNF Colleen Westphal     3015 Wheel & Sprocket / Trek
DNF Patricia Bauer     3020 

Women - SP - Master - 45-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Deb Sniadajewski     3028 Point Pursuit
2 Wendy Burns     3061 Clif / Active Endeavors
3 Gretchen Montee     3005 Hayes
4 Cheryl Post   Plover, WI 205453  3037 Point Pursuit
5 Diane Engel     3016 Hayes Disc Brakes

Women - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rose Lenss     3019 Bellin Health

Women - BG - Junior - 1-10

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica House     6017 Bellin Health
2 Haley Elliott     6020 
3 Samantha Milner     6009 Hayes On Track
4 Maja Holcomb     6117 Back Door BikeShop

Women - BG - Junior - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kaitlin Antonneau   1:24:16.9  5223 Kenosha Velosport
2 Calley Nelson   1:36:57.3  5034 Hayes Hot Racing
3 Arin Lemke     6006 Team Pedal Moraine
DNF Katja Putzke     6013 madforcs

Women - BG - Junior - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Julia Gabrielson   1:49:27.5  5009 Moosejaw Brewery and Pizza
DNF Danielle Schweitzer     5224 

Women - BG - Junior - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dawn Yost   1:42:19.4  5078 pedal moraine

Women - BG - Junior - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Corenne Fiala   1:45:41.0  5219 

Women - BG - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hannah Guerra   1:16:14.4  5033 Guerra Means War
2 Emily Hendricks   1:32:17.1  5221 
3 Lisa Roth   1:49:34.5  5218 

Women - BG - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trisha Voigt   1:29:49.7  5036 Wheel & Sprocket
2 Renee Kole   1:34:11.7  5037 Wheel & Sprocket
3 Jill Andrzejczak   1:42:35.7  4579 
4 Elizabeth Legaspi   1:46:55.9  5011 

Women - BG - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Angella Collins   1:23:19.0  5215 
2 Jessica Long   1:23:27.0  5003 Mad FORCs
3 April Dombrowski   1:23:46.9  5023 
4 Denise McCormick   1:26:13.0  5035 
5 Sarah Guse   1:35:13.4  5214 FDL/OSH Cyclery
6 Jenny Kurczek   1:42:26.8  5019 Team Nordik
DNF Jodi Moore     5220 

Women - BG - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Antonia Leal   1:08:13.3  5025 
2 Christine Kortbein   1:15:39.1  5005 Moosejaw Brewery
3 Sarah Slickman   1:25:11.4  5013 Wheel and Sprocket
4 Sheryl Szymanski   1:26:08.7  5222 
5 Cecile Labecki   1:26:18.4  5010 Hayes Brakes
6 Barbara Daanen   2:09:32.3  5016 Hayes Disc Brakes
DNF Rachel Golusinski     5012 

Women - BG - Master - 40-44

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Suzanne Potochich-Weige   1:19:05.7  5020 Hayes Disc Brakes
2 T C Spitz   1:27:55.5  5007 onepercentmoree
4 Pamela Gantz   1:36:13.3  5004 Bellin Health/InCompetition
5 Berlinda Lopez   1:37:43.2  5015 Mad FOrcs
6 Roxanne Rogers   1:43:59.5  5014 

Women - BG - Master - 45-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Janis Heifner   1:27:22.9  5027 Recyclist
2 Amy Dykema   Evanston, IL1:35:54.9 10328  5055 Active Endeavors
3 Joan Kazda   2:14:32.0  5216 

Women - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrea Butler   1:28:29.4  5024 Gear N Up
2 Cheryl Rollins   1:32:21.3  5008 Fondy/Osh Cyclery
3 Sue Blankenheim   1:42:38.4  5050 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerCUOREShimanoSierra NevadaUSACDFOSMOSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee