Race Results for
Winding Trails, Inc.
Farmington, CT
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 10/03/2004

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SemiPro/Pro Men

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Roger Aspholm   Haworth, NJ1:41:26 136195  176 
2 Brian Wolff   Sound Beach, NY1:44:54 92298  175 
3 William Barrows   W Hartford, CT1:46:33 159703  177 
DNF John Foley   Fiskdale, MA 121026  178 

Men - Singlespeed - Group1

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ian Strever   Lakeville, CT1:12:10 157752  1032 
2 Jon Benerakis   Feeding Hills, MA1:13:57 158479  1031 
3 Matthew Mueller   1:17:08  1033 

Men - Singlespeed - Group2

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Haitz   1:22:25  1-99 
2 Samual Stevens   Middletown, CT1:36:59 178524  1-99 
3 Jason Soukup   Chesterfield, MA1:41:06 163964  1-99 

Men - EX - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Timothy Halliday   Fort Collins, CO1:28:22 203376  737 
2 Nicholas Leigh   Springfield, MA1:30:10 189574  738 
3 Andrew Thompson   Winchendon, MA1:32:09 189770  736 
4 John Benoit   Bristol, CT1:32:48 200167  741 
5 Gregory Carpenter   Durango, CO1:32:48 191158  735 
6 Worth Wolcott   West Suffield, CT1:34:33 191273  739 
7 David Scherp   East Hampton, CT1:35:35 182798  740 
8 Brant Stout   Columbia, CT1:37:52 199335  743 
9 Brendan Rogers   East Hampton, CT1:38:08 196775  742 

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anthony Eisley   Norwich, CT1:28:34 117285  816 
2 Miles Ericson   Granville, MA1:28:34 153128  817 
3 Erin Rand   Plantsville, CT1:33:48 209955  815 

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Troy Kimball   Austin, TX1:23:17 118576  929 
2 Brian Rutter   Belchertown, MA1:24:58 168738  926 
3 Benjamin Moore   Bloomfield, CT1:25:08 159697  927 
4 Robert Carmen   Simsbury, CT1:29:14 111810  920 
5 Mark Hixson   Simsbury, CT1:30:37 170815  930 
6 Robert Wolff   Middle Island, NY1:27:02 92296  928 
7 John Meyerle   Monroe, CT1:27:04 174385  921 
DNF Mike Czerwonka     922 
DNF Gary Velardi   Wallingford, CT 170856  923 
DNF Anthony Grabiec   Stamford, CT 157239  925 
DNF Tony Cipolla     924 

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stuart Jensen   Windsor, CT1:25:08 94818  355 
2 Nicholas Silvestrone   Natick, MA1:30:58 164352  353 
3 Paul Nyberg   Goshen, CT1:31:23 82305  354 
4 Edward Smith   Plattsburgh, NY1:35:09 99200  356 
5 Denis Biglin   Glastonbury, CT1:37:08 160943  379 
DNF Walter Fischer   Newbury, VT 121411  350 
DNF Richard Rude   Redding, CT 189124  352 
DNF Scott Plantier   Pittsfield, MA 200181  351 

Men - EX - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erin Duggan   Avon, CT1:14:15 189709  82 
2 Kerri Moore   Bloomfield, CT1:25:38 159698  81 

Men - SP - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ross Winsor   1:08:42  459 
2 Paul Bickford   Chester, CT1:13:27 200820  452 
3 Andrew Mladek   1:14:37  458 
4 Chris Scannell   Burlington, VT1:15:46 213805  457 
5 Trevor Lyons   Deep River, CT1:17:24 219564  456 
6 Shane Lewis   W Suffield, CT1:17:31 191344  455 
7 Anthony Pelullo   1:24:00  460 
DNF Billy Bateson   Cheshire, CT 191156  454 

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Coakley Jopling   Lyme, CT1:06:57 180959  631 
2 Jason Prusaczyk   1:07:39  626 
3 Brian Penney   Middletown, CT1:07:40 209465  632 
4 Emilio Rander   1:08:11  629 
5 Randy Myers   Chester, CT1:08:12 187425  628 
6 Jason Shiers   Gorham1:10:18 209825  630 
7 Chris Cosma   Suffield1:11:43 153906  634 
8 L. Trevor Tomasino   1:12:40  627 
9 Marl Slinger   1:13:59  633 
10 Mark Wucher   Mountain View, CA1:15:23 151859  625 

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Cantele   1:04:36  529 
2 Guillaume Loize   1:07:54  525 
3 Wade Summers   Southington, CT1:10:23 60566  533 
4 Robert Menendez   Exeter, RI1:10:41 147869  544 
5 Jason Koski   1:11:58  532 
6 Joe Policarpio   Bristol, CT1:12:00 135669  535 
7 Andrew Nelson   1:12:50  546 
8 Steven Harlacker   Fairfield, CT1:12:53 179096  534 
9 Mike Woods   1:12:54  526 
10 David Whitney   East Windsor, NJ1:13:39 64938  522 
11 Jack Enxuto   1:14:50  543 
12 Bryan Zieroff   Stamford, CT1:15:34 181426  521 
13 Phil Daniels   1:16:15  524 
14 Jeffrey Gelt   Farmington, CT1:17:16 13030  545 
15 Michael Pacholski   1:17:17  530 
16 Sylvain Laize   1:17:43  539 
17 Eric Policarpio   Bristol, CT1:18:33 159499  537 
18 Deryl Gage   Moodus, CT1:19:49 168284  531 
19 Roland Dufresne   Plainville, CT1:20:29 194198  542 
20 Michael Pajarillo   1:26:56  540 
21 Andy Bykowski   1:31:40  538 
22 Paul Farrell   1:33:58  528 
23 James McGillivray   1:47:20  527 
DNF Clint Morgan     520 
DNF Michael Taylor   Danbury, CT 93115  523 
DNF Brian Drenen   Southwick, MA 199347  536 
DNF James Swigart   Apex, NC 34821  541 

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ron Beliveau   1:08:31  701 
2 Michael Parent   Somers, CT1:08:52 27219  722 
3 Matthew Carpenter   Canton, CT1:09:40 6213  703 
4 Daniel Watson   W Granby, CT1:11:00 197603  709 
5 Michael Schmidt   1:11:30  723 
6 John Nobile   Guilford, CT1:13:05 26169  705 
7 Karl Schachtner   Marlborough, CT1:14:24 190114  706 
8 Matthew Scher   1:15:11  724 
9 John Wilson   1:15:22  715 
10 Tracy Montoya   1:17:25  711 
11 John Torrey   1:18:39  710 
12 Warren Leigh   Holyoke, MA1:19:28 189573  712 
13 Daniel Kuchta   Patterson, NY1:19:29 207375  707 
14 Mike Stone   Danbury, CT1:19:41 84831  721 
16 Clark Drake   Sunderland, MA1:21:35 168733  719 
17 Ronald Pelley   1:25:03  717 
18 John Lockwood   1:29:40  720 
DNF Christopher DiPietro   Springfield, MA 208739  700 
DNF Michael Schmidt     702 
DNF Sherwood Veith   Cobleskill, NY 180917  713 
DNF Judson Speer     714 
DNF William Hayes     716 

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Barry Spaulding   Cheshire, CT1:21:03 205588  806 
2 David cope   1:21:20  800 
3 Robert Spreng   Groton, CT1:24:22 79869  807 
4 Daniel Kerwin   1:26:39  803 
5 Charles Bierce   Winsted, CT1:27:45 111884  805 
6 Roland Proulx   Cheshire, CT1:31:48 198887  801 
7 John Kraiza   Washingtonville, NY1:34:13 115155  804 
DNF Donald Snoop   Middleburgh, NY 104325  802 

Men - BG - Junior - 1-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Austin Eterno   Easton, CT55:00 213802  18 
2 Jake Baxter   55:03  
3 Seth Spector   56:06  17 
4 Chris Petrillo   59:02  
5 James Pritchardthorpe   59:16  
6 Ryan Wolfel   1:01:18  12 
7 Aaron Gorman   1:02:56  16 
8 Nick Fitzner   1:04:43  13 
9 Stephen Carpenter   Canton, CT1:06:23 211711  
10 Will Kerr   1:06:57  15 
11 Sean Timby   1:08:33  14 
DNF Ryan Wolfel     
DNF Mark Romano     
DNF Seth Spector     
DNF Sean Pritchardthorpe     
DNF Samuel Cox     10 
DNF Richard Rude   Redding, CT 209311  

Men - BG - Junior - 10-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bill Carone     873 
2 Steve Visentin     872 
3 Matthew Yeomans     11 
4 Derwin Matt     871 
5 Dylan Brown     875 
6 Timothy LeFrancois     870 
7 Zach Martin     874 
8 Christopher Talaska   Bristol, CT 225014  880 
9 Charlie Slaybaugh     876 
10 Joey Walsh     878 

Men - BG - Junior - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Torrey   39:44  287 
2 Bridgette Kuelta   40:08  288 
3 Alicia Medaglia   40:18  285 
4 Caiti Fabish   40:24  286 

Men - BG - Junior - 15-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Stockford   47:10  113 
2 Mike Chin   Cheshire Ct48:33 210942  103 
3 Dehan Shankor   49:02  116 
4 Nathan Fuchs   50:02  115 
5 Zachary Dettmore   52:24  102 
6 T.J. Lichaj   52:39  104 
7 Dan Liebowitz   54:05  119 
8 Tim Jange   55:40  121 
9 Benjamin Betgivargis   New Britain, CT56:00 203529  106 
10 Dan Moina   56:28  108 
11 Stephen Hakenjos   56:53  118 
12 Chris Flanagan   57:02  120 
13 Zach Williams   58:22  107 
14 Travis Wolfel   59:16  109 
15 Anthony Baratta   1:02:00  114 
16 Brian Noble   1:03:13  110 
17 Ryan Kent   1:04:48  112 
18 Ryan Hankard   1:06:06  117 
DNF Josh Kyle     100 
DNF Travis Wolfel     101 
DNF Ryan Hankard     105 
DNF Jeffrey Haun     111 

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Festa   Devon, PA45:43 149744  202 
2 Will Cromwell   45:44  208 
3 Tomasz Florczyk   46:37  214 
4 Eric Carlson   47:58  207 
5 Kevin Burlinson   San Francisco, CA49:00 203380  217 
6 Richard Tsui   Cornelius, NC49:28 205667  204 
7 Travis Crooke   51:08  206 
8 Gregg Camia   52:43  215 
9 Paul Johansen   54:22  209 
10 Eric Roth   55:02  211 
11 Todd Siever   55:33  213 
12 Chris Chapron   55:37  201 
13 Sean Drew   59:36  210 
14 David Mith   1:00:15  212 
15 Andy Moore   1:28:57  216 
DNF Todd Sievel     200 
DNF Paul Johansen     203 
DNF Tim Livingston     205 

Men - BG - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Perrault   28:04  766 
2 Jeffrey Cominotti   31:10  767 
3 Scott Simchuck   35:55  769 
4 Chris Croteau   36:06  768 
5 David Peterson   37:28  772 
6 Bill Murphy   44:46  770 
DNF Jeffrey Bousfield     765 
DNF Joe Dettmore     771 

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karen Sandler   40:00  385 
1 Rick Friedrich   49:56  315 
2 Katherine Piekos   42:04  388 
2 Elliott Halpern   49:58  301 
3 Leslie Black   47:35  387 
3 Dale Dulude   Pascoag, RI50:39 212283  316 
4 Karen Hines   47:42  386 
4 Joshua Brown   51:17  319 
5 Terry McFarland   51:53  321 
6 Dan Goldberg   52:17  303 
8 Christopher Barba   West Granby, CT54:49 158022  300 
9 John Della Torre   56:03  317 
10 Jim Pals   57:07  309 
11 Tony grillo   57:17  307 
12 Jason Lynes   58:10  308 
14 Chris Petrillo   1:00:57  311 
15 Bud Britton   1:00:59  304 
16 Brian Croteau   1:01:05  313 
17 Marc Lauzon   1:04:09  314 
18 Robert Wheeler   Simsbury, CT1:06:52 223384  302 
19 Thomas Finn   1:21:49  322 
DNF Thomas Coscker Jr.     306 
DNF Timothy Waksmonski     310 
DNF Michael Hines     312 
DNF Robert Perloss     320 
5231 Jr. Roy     John H. 305

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Randall Semagin   Mansfield Ctr, CT47:34 202049  409 
2 Chris Burke   51:11  416 
3 William Bailey   Rochester, NH52:07 189096  413 
4 Oriol Seth   53:42  411 
5 Antony Bright   54:16  403 
6 Jonathan Lach   Westport, CT54:50 198670  405 
7 Steve Soucy   55:57  410 
8 Robert Hoffman   56:28  400 
9 Brian Trimby   58:02  415 
10 Paul Fabish   Windham, CT59:04 58127  404 
11 Paul Kelleher   1:01:42  412 
12 Edward garcia   1:02:09  401 
13 Richard Comshaw   1:05:47  407 
14 Michael Hammond   1:06:29  408 
15 Shawn Black   1:08:04  406 
16 Judd Ayer   1:11:05  414 
17 Neil Liebowitz   1:13:18  417 

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Al Orne   53:35  503 
2 David Travisano   54:56  505 
3 Douglas Gerard   56:19  500 
4 Paul Roth   1:01:08  502 
5 Kevin White   1:09:15  501 
6 Sam marr   1:09:22  504 
7 Albert Jackson   E Hampton, CT1:10:56 194500  506 

Women - Pro Women

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mary Lynn Wikar   Vernon, CT1:20:28 150092  275 

Women - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laura Jensen   Windsor, CT1:18:17 190960  76 

Women - SP - Junior - 12-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chloe Jackson   East Hampton, CT1:32:26 181210  96 

Women - SP - 19-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laura Summers   Southington, CT1:24:42 41711  900 
2 Jennifer Bashoie   1:39:45  901 
3 Jessica Wiasz   1:45:20  902 

Women - SP - Master - 35-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robin Kerwin   1:34:09  916 
2 Laurie Thompson   1:36:13  915 
3 Kim Previti   2:11:08  917 

Women - BG - Junior - 12-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Curry   Sturbridge, MA59:02 210916  600 
2 Maureen Flanagan   1:10:47  602 
3 Jennifer Soltis   1:33:20  601 

Women - BG - 19-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Meghan Twohig   55:45  612 
2 Norine Nadeau   56:51  610 
3 Carly Stroich   1:00:40  611 
4 Erica Moore   1:02:58  608 
5 Jessica Perez   1:05:04  605 
6 Jessie Amend   1:10:33  609 
7 Jocelyn Fillian   Collinsville, CT1:12:52 210948  607 
8 Courtney Hornsby   1:50:26  606 

Women - BG - Master - 35-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Annette Montoya   1:00:25  621 
2 Leighann Novotney   1:02:30  622 
3 Lee Barba   1:21:30  620 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOBonk BreakerUSACDFSpySierra NevadaShimanoCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee