Race Results for
McMud Fest
Spokane, WA
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 03/19/2004

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cash

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andy Schultz   Missoula, MT0.005 172534  250 
2 Michael Henry   Kennewick, WA0.005 155392  Recycled Cycles
3 Clint Muhlfeld   Whitefish, MT0.005 185552  Big MT
4 Kris Holden   Spokane, WA0.005 148376  Wheelsport/Specialized
5 Jason Jablonski   0.005  287 Golds Gym Wenatchee

Men - Clydesdale - Clydesdale1

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Lettvin   Kirkland, WA0.005 20992  139 
2 Hal White   0.005  167 Beta Carotteam
3 Daniel Weber   Spokane, WA0.005 208905  166 JESUSPEDALERS
4 Tom Warren   North Bend, WA0.005 179691  163 SingleTrack Cycles
5 Charlie Wilcox   Selah, WA0.005 159937  169 Simple Bikes
6 Richard Pearce   0.005  148 
7 Gavin Spomer   0.005  315 Ritchey Dirtworld
8 Daniel Prentice   Clancy, MT0.005 208205  150 
9 James Anderson   0.005  314 

Men - Clydesdale - Clydesdale2

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rod Graybeal   Coeur D Alene, ID0.005 148384  187 
2 Damon Clark   0.005  181 
3 Lee Rieken   0.005  208 
4 John Berlin   Anacortes, WA0.005 87327  174 
5 Kurt Mueller   Pullman, WA0.005 207799  202 
6 Kevin Ryan   0.005  
7 Kurt Conner   0.005  182 
8 Erick Fromm   0.005  185 
9 David Hulse   Wenatchee, WA0.005 189526  191 
DNF Peter Shaw   0.005  291 
DNF Nicholas Fuller   Troy, ID0.005 199661  186 

Men - Dh Xc

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Otis Elmquist   0.005  296 
2 Sage Connolly   0.005  320 
3 Nathan Marsh   Bonney Lake, WA0.005 199663  199 
4 Tucker Edwards-King   0.005  93 
5 Matt Buechler   0.005  180 
6 Bob Johnson   0.005  193 
DNF Jason Walters   0.005  321 

Men - Cat 1/2/3 - Open

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andy Schultz   Missoula, MT0.005 172534  250 
2 Matthew Dolan   Spokane, WA0.005 134305  O So Kleen/Gonzaga University
3 Tom Phillips   Seattle, WA0.005 173613  Ragnarok

Men - Pro

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Clint Muhlfeld   Whitefish, MT0.005 185552  Big MT
2 Jason Jablonski   0.005  287 Golds Gym Wenatchee
3 Eric Atwood   Sammamish, WA0.005 117706  Benaroya Research Cycling Team
4 Evan Plews   Salem, OR0.005 28290  E-caps/Rudy Project

Men - SM

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Henry   Kennewick, WA0.005 155392  Recycled Cycles
2 Kris Holden   Spokane, WA0.005 148376  Wheelsport/Specialized
3 Christian Young   Port Townsend, WA0.005 39273  ragnarok
4 Michael Gaertuer   0.005  295 Vertical Earth
5 Daniel Cooley   Pasco, WA0.005 115500  274 Beta Carroteam
6 Sean Conto   0.005  269 Starbucks Doubleshot/Ritchey-Maxxis

Men - EX - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gian Dalle   0.005  285 Wenatchee Valley Vello
2 Shawn R Obra   0.005  84 TREK
3 Kevin Grey   Bozeman, MT0.005 206235  273 Bangtail/Gallatin Valley Bicylce
DNF Stephen Ettinger   0.005  64 Wenatchee Valley Velo

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Shawn Howard   0.005  56 6Force4
3 Andrew Rigel   Seattle, WA0.005 77337  234 Olympic Sports
4 sam Verderico   0.005  69 war
5 Travis Brown   0.005  303 Collegiate A-Off Road Vandals
6 Brandan Lonac   Seattle, WA0.005 191441  228 
7 David Sawyer   0.005  292 G-Forse Bikes
8 Shane Mye   0.005  288 Mountain View Cyclery
9 Kevin Bradford-Parish   0.005  254 
10 Wayne Bastrup   0.005  263 Dirtworld.com
11 Jeff Smith   Sandpoint, ID0.005 190833  276 Sports Plus
DNF Jason Matheny   Spokane, WA0.005 199966  253 

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew McDirmid   Spokane, WA0.005 157578  229 Starbucks Double Shot/Spoke &
2 Doug Graver   Monroe Wa0.005 101059  224 RAD Racing
3 Michael McAuley   0.005  98 Make Soap
4 Jarred Swalwell   Shoreline, WA0.005 136675  241 
5 Mike Jancola   0.005  214 
6 Mike Rolcik   Bellevue, WA0.005 155561  235 Ragnarok
7 Doug Krumpelman   0.005  251 Vertical Earth
8 Chris Bevens   0.005  262 
9 Brett Walker   Bozeman, MT0.005 189864  67 
10 Tero Pitkanen   Gig Harbor, WA0.005 98135  231 Ragnarok
11 Thomas Sowards   Auburn, WA0.005 105695  238 Starbuck Doubleshot Racing
12 Thomas Clevenger   Moscow, ID0.005 164688  53 
13 Wilber Kelley   0.005  75 Greggs/Fat Tire Racing Team
14 Brian Thompson   Greenacres, WA0.005 189524  70 Gforse Bikes
15 Christopher Feather   0.005  261 
16 Randall Reily   Maple Valley, WA0.005 176340  232 
17 Mike Prochaska   0.005  107 
18 Robert Mercer   0.005  304 Beta Carroteam
19 Kevin Hornback   0.005  280 JF2 Racing
20 Ben Suttlemyre   Coeur D Alene, ID0.005 34700  240 Vertical Earth
21 Nathan Kiger   0.005  281 Ragnuruk Racing
DNF David Stonich   0.005  216 Greggs/Fat Tire Racing Team
DNF Patrick Stanko   0.005  239 PainTrain
DNF Kevin Reinkensmeyer   0.005  217 Greggs/Fat Tire Racing Team
DNF Dave Lahn   0.005  301 Jamis
DNF Brad Sevenko   0.005  80 Greggs/Fat Tire Racing Team
DNF Dean Burton   Orting, WA0.005 180697  220 Ragnarok
DNF Dean Burton   Orting, WA0.005 180697  221 Ragnarok
DNF Damon Johnson   0.005  71 

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Crum   0.005  271 Bicycles Butler
2 Jim Albright   Olympia, WA0.005 190621  81 
3 Eric Kopczynski   Asotin, WA0.005 166685  215 
4 Rocky Crocker   0.005  121 
5 Russel Staples   0.005  268 
6 Jim David   0.005  282 Bike Butler
7 Pete Theisen   0.005  105 
8 Steven Wade   Bow, WA0.005 149725  68 Skagit Cycle Center
9 Richard Sherwood   Spokane, WA0.005 32459  237 Vertical Earth
10 Jay Bennett   0.005  318 

Men - EX - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Painter   Richland, WA0.005 27089  54 Chinook
2 Dick Beightol   0.005  218 Beta Carroteam
3 Jeffrey Rice   Everett, WA0.005 142930  233 
4 William Grey   Bozeman, MT0.005 14135  272 Bangtail/Gallatin Valley Bicylce
5 Steven Forsness   Hayden, ID0.005 135202  223 GForse Five Alive

Men - SP - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tom Kutina   0.005  103 JF2
2 Brian Warren   North Bend, WA0.005 164645  61 SingleTrack Cycles
3 Doug Shaw   0.005  244 
4 Jake Pearce   0.005  83 Bicycle Centers Racing
5 Jeremey Bartee   Ione, WA0.005 199367  96 
6 James Shafer   0.005  279 JF2 Racing
DNF Shawn R Obra   0.005  84 TREK

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeremy Pinto   Moscow, ID0.005 58106  149 Collegiate-B-University Of Idaho
2 Jake Maedke   0.005  142 Vicious Cycle
3 Ulises Salas   0.005  255 
4 Bryce Fleming-Henning   0.005  293 Recycled Cycles Racing
5 Andy Spencer   Post Falls, ID0.005 179692  156 Vertical Earth
6 Chad Conley   0.005  79 Collegiate B-U.O.I offroad Vandals
7 Andrew Leese   0.005  137 WWU Cycling
8 Zack Robinson   0.005  154 WWU Team Viking
9 Jeffrey Dallen   0.005  256 
10 Matt Rossman   0.005  312 
11 Michael Wojcik   0.005  171 
DNF Rob Kennedy   0.005  259 
DNF John Vandergaag   0.005  162 

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jay Middleton   0.005  145 
2 Chris Kelsey   0.005  294 SRV
3 Eric Armstrong   0.005  284 
4 Rick Mattis   0.005  143 Vertical Earth
5 Garrett Williams   0.005  170 Vertical Earth
6 Josh Carlson   Spokane, WA0.005 189491  319 G-Force
7 Mike Weber   0.005  165 
8 David Vautier   0.005  102 
9 Thomas Hayes   0.005  106 
10 Jeff Beltramini   Anacortes, WA0.005 203428  115 Skagit Cycle Center
11 Theo Browne   0.005  311 Singletrack Cycles
12 Cory Gordon   Colbert, WA0.005 161073  129 
13 LeRoi Smith   Seattle, WA0.005 181380  222 Team Ritchey/ Dirtworld.com
14 Michael Ray   0.005  310 
15 Ivan Anderholm   Portland, OR0.005 149569  113 Scotts Cycle
16 Chris Luther   0.005  141 
17 Michael Braaten   Lakewood, WA0.005 4537  117 
18 Shawn Taylor   Hayden, ID0.005 206869  159 
19 Mark Thomas   0.005  161 Speed Metal Racing
20 Paul Allen   0.005  112 
21 Bill Marson   0.005  326 
22 Norm Anheier   0.005  114 
23 John Graver   0.005  298 
24 Jeremy Mckinley   0.005  247 Greggs/Fat Tire Racing Team
25 Brian Engel   0.005  299 
DNF Brad Scott   E Wenatchee, WA0.005 169204  55 Rapid Descent Racing
DNF Greg Twentey   0.005  109 Greggs/Fat Tire Racing Team
DNF David Schultz   0.005  110 Greggs/Fat Tire Racing Team
DNF Dan Fouts   0.005  128 
DNF Eric Layland   Seattle, WA0.005 115948  136 Dirtworld/Second Ascent
DNF Josh Carlson   Spokane, WA0.005 189491  319 G-Force

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Faulkes   Spokane, WA0.005 189507  126 
2 Ron Collins   Snohomish, WA0.005 205671  120 Singletrack Cycles
3 Chris Bentley   Fall City, WA0.005 199389  116 SingleTrack Cycles
4 Paul Terry   0.005  160 
5 Richard Hughes-Davies   Sedro Woolley, WA0.005 189505  133 Skagit Cycle Center
6 Greg Luther   0.005  140 The Valley/CBC
7 Jon Reinstra   Sedro Wooley, WA0.005 198252  152 Skagit Cycle Center
8 Charles Mortensen   Sandpoint, ID0.005 206987  147 
9 Christopher Bier   0.005  99 Sports Plus
10 Bruce Trejos   0.005  302 Sports Plus
11 David Dunnell   0.005  125 Wenatchee Area Racers
12 Troy Taylor   Port Angeles, WA0.005 179954  158 JF2 Racing
13 Jeffrey Haymes   Lacey, WA0.005 116719  130 
14 Stuart Broderick   Snohomish, WA0.005 4924  118 
15 Mark Whitehead   Kent, WA0.005 38036  168 BBTC
16 Stephen Kutina   Spokane, WA0.005 201597  104 JF2
17 Rick Thompson   0.005  305 
18 Shawn Letson   0.005  138 
19 Jeff Candela   0.005  119 
DNF Jim Miller   0.005  146 
DNF David Skaer   0.005  155 

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sandy Thomas   Sandpoint, ID0.005 189495  57 
2 Allan Beattie   Snoqualmie, WA0.005 190830  52 Singletrack Cycles
3 Tom Feil   E Wenatchee, WA0.005 189511  127 Wenatchee Area Racers
4 James Olsen   Bothell, WA0.005 195903  78 

Men - BG - Junior - 1-10

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jaxon Suttlemyre   Coeur D Alene, ID0.005 199726  249 
2 Colby Bentley   0.005  95 

Men - BG - Junior - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tavish Taylor   Port Angeles0.005 198253  63 
2 Hudson Thyr   Cataldo, ID0.005 201595  62 
3 Trevor Taylor   Port Angeles, WA0.005 198255  66 
4 Eric Obra   0.005  266 
5 Tony Gaudio   0.005  264 
6 Cody Bissll   0.005  289 
7 Cody Lang   0.005  323 
8 Joey Szember   0.005  73 
10 Erik Beattie   0.005  308 
11 Gavin Jones   0.005  332 

Men - BG - Junior - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sonny Miller   Kennewick, WA0.005 204217  275 
2 Ben Kutina   0.005  242 
3 Bryen Graver   Monroe0.005 181937  91 
4 Adam Szember   0.005  72 
5 Russel Arnold   0.005  97 
6 Justin Webb   0.005  60 
7 Travis Hixson   0.005  87 
9 Andy Christiansen   Veradale, WA0.005 198257  94 

Men - BG - Junior - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andy Shaw   0.005  246 
2 Joshua Hafner   Ione, WA0.005 199558  89 
3 Michael Mattingly   0.005  86 
4 Ryan Wade   0.005  328 
5 Michael Szember   Spokane, WA0.005 156783  65 
6 James Reed   0.005  77 
7 Stephen Jones   0.005  333 
8 Bryson Hill   0.005  88 
9 Elden Stokes   0.005  76 
10 Darrick Thompson   0.005  306 

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Sirjesse   0.005  211 
2 Victor Valle   0.005  212 
3 Chris Heiland   0.005  190 
DNF Kyle Cornelius   0.005  183 

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Black   Redmond, WA0.005 201582  176 
2 Gage Stromberg   0.005  360 
3 Chris Lutz   0.005  197 
4 Steve Adams   0.005  331 
DNF Karl Brown   0.005  245 
DNF Glenn Graham   0.005  290 

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Miller   Lake Stevens, WA0.005 203491  329 
2 John Koschnick   Nordland, WA0.005 198269  195 
3 John Arland   Palouse, WA0.005 183502  172 
4 Larry Morgan   0.005  201 
5 Marc Aikin   0.005  260 
6 Jim Hafner   0.005  188 
7 Randy Blomgren   Edmonds, WA0.005 134535  177 
8 Randy Bostrom   Federal Way, WA0.005 207486  179 
9 David Barnhart   Bellingham, WA0.005 207909  173 
10 Loren Fischer   East Wenatchee, WA0.005 208662  184 
11 Mike Gaudio   0.005  265 
12 Phillip Blume   Medical Lake, WA0.005 135658  178 

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Dalle   0.005  286 
2 Jim Hoch   Snoqualmie, WA0.005 179956  58 
3 Larry Schoonover   Spokane, WA0.005 101847  209 
4 Robert Hawks   Kennewick, WA0.005 172019  189 

Women - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mary Carlson   Spokane, WA0.005 181834  258 
2 Sara Johnson   Spokane, WA0.005 153029  226 
3 Shannon Holden   Spokane, WA0.005 151124  225 Divalicious/Specialized
4 Laura Johnson   Portland, OR0.005 173612  134 Divalicious
5 June Sayers   Duluth, MN0.005 149107  236 U of I/Azonic/EVS/No Fear

Women - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melanie Lewis   Duvall, WA0.005 195970  227 Ti Cycles
2 Ericka Larsen   Hayden, ID0.005 179685  252 Vertical Earth

Women - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karen Armstrong   0.005  283 
2 Kim Birgh-Pitkanen   Gig Harbor, WA0.005 84782  219 Ragnarok
3 Mary Beth Murphy   0.005  230 Bicycle Butler

Women - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jenni Gaeitner   0.005  324 Verticle Earth
2 Kirsten DeHart   0.005  124 
3 Stephanie Decker   Coeur D Alene, ID0.005 198961  122 GForse Bikes
4 Melissa Warren   North Bend, WA0.005 181607  164 SingleTrack Cycles

Women - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jadine Riley   Seattle0.005 187804  153 Team Group Health
2 Megan Kogut   Shoreline, WA0.005 136674  135 
3 Jodi Hess   0.005  108 Greggs/Fat Tire Racing Team
4 Kristin Varner   Seattle, WA0.005 105423  248 Greggs/Fat Tire Racing Team
5 Lisa Ray   0.005  309 
6 Mercedes Quinn-Blair   Issaquah, WA0.005 189525  151 
7 Michele Nelson   0.005  322 Bicycle Butler
8 Penny Hulbert   Wenatchee, WA0.005 191746  144 Team WAR
9 Kathy Shipps   0.005  317 
10 Susan Engel   0.005  297 Collegiate-B-Gonzega
DNF Jen Glyzinski   0.005  111 Greggs/Fat Tire Racing Team

Women - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Leah Lokan   0.005  327 Bistro
3 Becky Suttlemyre   Coeur D Alene, ID0.005 34699  157 Vertical Earth
4 Minnie Deese   Port Angeles, WA0.005 179955  123 JF2 Racing

Women - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 JoBeth Thomas   Sandpoint, ID0.005 189494  101 

Women - BG - Junior - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lydia Young   Port Townsend, WA0.005 191509  59 
2 Jayden Suttlemyre   Coeur D Alene, ID0.005 193421  74 

Women - BG - Junior - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachel Anheier   0.005  330 

Women - BG - Junior - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emma Millar   0.005  85 
2 Freya Fennwood   0.005  92 
3 Justine Graybeal   Coeur D Alene, ID0.005 206091  90 

Women - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Meghan Leiper   0.005  196 
2 Tina Rieken   0.005  207 
3 Kelly Marsh   0.005  198 
4 Cheri Bibb   0.005  267 
5 Bailey Arlit   0.005  316 
6 Ann Conto   0.005  270 
DNF Crossen Jen   0.005  192 

Women - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy McGlothern   Seattle, WA0.005 204996  200 
2 Kristen Crupi   Seattle, WA0.005 204364  243 
3 Kim Brown   0.005  307 
4 Andrea Brown   0.005  300 
5 Toni Newton   0.005  203 
6 Jen Crossen   0.005  257 
DNF Chris Bernardi   0.005  175 

Women - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kathleen Oliver   Tacoma, WA0.005 207654  206 
2 Kathy Kelly   0.005  194 
3 Vicki Shafer   0.005  278 
4 Michele Zimmerman   0.005  213 
DNF Sue Sholin   0.005  210 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSierra NevadaUSACDFBonk BreakerSpyCUOREOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee