Race Results for
SE Regional Championship Series #8
Clemson, SC
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 07/11/2004

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - PR/SM

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Johnston   Lilburn, GA 18075   
2 Thomas Turner   Canton, GA 103410   
3 Andrew Mills   Orlando, FL 159112   
4 Brian Schworm   Morehead, KY 104934   
5 Earl Bradley   Indialantic, FL 133173   
6 Thomas Kolodziejski   Greenville, SC 19610   
7 Colin Izzard   Brevard, NC 17483   
8 Lucas Livermon   Carrboro, NC 161552   

Men - EX - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christian Fontaine   Monroe, GA 195115   
2 Michael Weber   Knoxville, TN 184414   
3 Alex Ohman   Knoxville, TN 210887   
4 Adam Kovaly   Banner Elk, NC 207358   
5 DANNY DINKINS      

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 German Bermudez   Colombia 194439   
2 Michael Cummings   Snellville, GA 189325   
3 JEREMIAH SWANSON      
4 Anthony McClain   Greenville, SC 171118   
5 James Duncan   Banner Elk, NC 160093   
6 Kyle Lasley   Louisville, KY 196795   
7 Kevin Mullins   Maiden, NC 184011   
8 Andrew Reardon   Franklin, TN 177637   
9 Will Hoffarth   Charlotte, NC 197022   
10 Robert McDaniel   Louisville, KY 183472   
11 Adam DeWitt   Clemson, SC 175276   
12 Kelsey Oliver   Simpsonville, SC 63809   

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Joski   Decatur, GA 192560   
2 Duane Grahovec   Atlanta, GA 179499   
3 Robert Bounds   Newberry, FL 211734   
4 Zdenek Fiebinger   Franklin 183301   
5 Bob Umbel   Melbourne Beach, FL 185888   
6 Patrick Jones   Atlanta, GA 153186   
7 JOHN MARTIN      
8 David Poss   Asheville, NC 211729   
9 SCOTT CUGNO      
10 Shey Lindner   Covington, GA 195152   
11 Michael Nixon   Mius River, FL 209671   
12 Jim Molnar   Cary, NC 186949   
13 Jason Crosby   Decatur, GA 148361   
14 CLARKE PHILLIPS      
15 Donald Taylor   Asheville, NC 175495   
16 Robert George   Raleigh, NC 13050   
17 Keith Lucas   Custer, KY 209624   
18 Don Galligher   Bloomington, IN 180004   

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryan Lofton   Orange Park, FL 21461   
2 Barry Carswell   Columbus, GA 58089   
3 Kenneth Marshall   Columbia, TN 22604   
4 John Myers   East Point, GA 164658   
5 Lynn Hicks   Talladega, AL 127338   
6 Chuck Shell   Blountville, TN 148958   
7 Eric Purdue   Clarkston, GA 209716   
8 Chris Costa   Sanford, FL 153393   
9 Mark Poore   Cookeville, TN 94493   
10 Mark Fisk   Fulton, KY 172787   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Woodall   Ocala, FL 153440   
2 Bret Pacheco   Asheville 213288   
3 TRISTAN COWIE      
4 Geoffrey Bergmark   Hendersonville, NC 196889   
5 Lee Yarnell   Calhoun, GA 209720   
6 Matthew Foxenberger   Tampa, FL 204310   
7 Zach Kovaly   Alpharetta, GA 207359   
8 HARVEST LEASURE      
9 MICHAEL ZEBUHR      
10 DANIEL DOYLE      
11 ANDREW BARHAM      

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Borger   Tampa, FL 211691   
2 Matthew Rice   Hendersonville, NC 143766   
3 Carl Arneson   Pittsboro, NC 181011   
4 JAMES WIANT      
5 James Schoomaker   Lookout Mtn, GA 133221   
6 Chris Ward   Etowah, NC 200732   
7 KURT WEIGARD      
8 Billy Horne   Starke, FL 204798   
9 Mike Smith   Atlanta, GA 204239   
10 MARK NAGY      
11 June Mizoguchi   Elizabethtown, KY 176738   
12 Charles Davis   Greer, SC 208169   
13 LaDon McPherson   Fort Payne, AL 210885   
14 PHILLIP KING      
15 Andy Taylor   Candler, NC 190970   
16 DONNY MYERS      

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robbie Burger   Pensacola, FL 201808   
2 JOHNNY BOTT      
3 Jeff Duvall   Columbia, TN 205845   
4 ANDY DAVIS      
5 Kenny Sipes   Flaherty, KY 176930   
6 BRAD DROPPING      
7 Rick Hoffarth   Harrisburg, NC 207213   
8 Wojtek Wysocki   Lawrenceville, GA 200578   
9 Joel Hodges   Signal Mountain, TN 122408   
10 Cristopher Calhoun   Mooresville, IN 167314   
11 Malcolm Quehl   Grayson, GA 175815   
12 William Feier   Canton, GA 203619   

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marcus Watters   Altamonte Springs, FL 105245   
2 Bill Buckingham   Scotts Hill, TN 133305   
3 Steve McAuley   Lancing, TN 190451   
4 Duane Dobesh   Roswell, GA 9641   
5 Martin Turanec   Columbia, SC 171345   

Men - BG - Junior - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Hodges   Signal Mountain, TN 192075   
2 Brandon Dennison   Lake Worth, FL 212749   
3 CODY HAWKINS      

Men - BG - Junior - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ethan Quehl   Loganville, GA 175816   
2 AUSTIN BERGER      
3 Will Forbes   Birmingham, AL 202356   

Men - BG - Junior - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Reeves    209696   
2 JAMIE GODFREY      
3 Jeffrey Cunningham   Powell, TN 186321   
4 Mikah Rust   Oak Ridge, TN 207552   
5 Max Trent   Powell, TN 184415   
6 Joseph Bolton   Fairhope, AL 193893   
7 EDWARD ROBY      
8 JEREMY KALMUS      

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CHRIS HARRIGAN      
2 ANDY RELUE      
3 Joshua Van Cleef   Orlando, FL 207774   
4 Todd Hatfield   Jacksonville, FL 209380   
5 JOSH BOGGS      
6 TERRY GREEN JR      

Men - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ANTHONY HECHLER      
2 Gavin Alford   Hollywood, FL 192562   
3 MARK GROBE      
4 Kevin Trent   Powell, TN 195825   

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Ford   Cleveland, TN 209539   
2 STEWART HAGAN      
3 RICHARD LANIGAN      
4 Shane Crowder   Springhill, FL 208513   
5 David Cooper   Asheville, NC 212389   
6 DANIEL PARRISH      
7 Lonny Pendergrass   Fort Payne, AL 208827   
8 GREG ELROD      
9 LAURENCE MCCULLOUGH      

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Smith   Gainesville, GA 207350   
3 Hamlet Harris   Dallas, GA 15170   
4 ALAN COKER      

Men - BG - Senior - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 JOE HAMMOND      

Women - EX - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amylynn Peterson   Knoxville, TN 212603   
2 Ursula Sandefur   Auburn, AL 31203   
3 Krista Park   Madison, SD 203842   
4 Bess Arendall   Redwood City, CA 204207   
5 Kimberly Moore   Sharpsburg, GA 209709   

Women - SP - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Colleen Carnathan   Palo Alto, CA 185971   
2 Jessica Thomas   Lilburn, GA 196708   
3 Samantha Williams   Myersville, MD 209805   
4 ELIZABETH LAWRENCE      
5 Jennifer Federle   Louisville, KY 199945   
6 KIRISTEN BOWERS      
7 ANGELA POSS      
8 KRISTI SANBORN      

Women - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LAURA VEDRAL      
2 SHELLEY MOLNAR      
3 KRIS MYERS      
4 STEELE HEATHER      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaSpyOSMOCUOREBonk BreakerUSACDFShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee