Race Results for
SE Regional Championship Series #5
Reddick, FL
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 05/30/2004

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - PR/SM - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Turner   Canton, GA 103410   
2 Earl Bradley   Indialantic, FL 133173   
3 Andrew Mills   Orlando, FL 159112   
4 Andrew Johnston   Lilburn, GA 18075   
5 Anthony Slowinski (1 - PR)   Louisville, KY 121030   
6 Dustin Greer   Cedar Hill, TN 178240   

Men - EX - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christian Fontaine   Monroe, GA 195115   
2 Adam Kovaly   Banner Elk, NC 207358   
3 Philip (Ted) Alber   Royal Palm Beach, FL 139832   
4 Travis Livermon   Lewisville, NC 161583   
5 Michael Cummings   Snellville, GA 189325   
6 Michael Weber   Knoxville, TN 184414   

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Viertel   Chattanooga, TN 144596   
2 Kevin Mullins   Maiden, NC 184011   
3 GENE MCDANIEL      
4 Mark Gerard   Braintree, MA 159210   
5 Kyle Lasley   Louisville, KY 196795   
6 German Bermudez   Colombia 194439   
7 John Hustoles    214922   
8 Kelly Orr   Arlington, TX 177980   

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Stern   Indialantic, FL 153379   
2 Robert Rounds   Newberry, FL 159219   
3 Matt Hammond   Woodstock, GA 187953   
4 Christopher Caputo   Ocala, FL 164867   
5 Ryan Saylor   Gainesville, FL 31413   
6 Bob Umbel   Melbourne Beach, FL 185888   
7 Harvey Minton   Oldsmar, FL 167890   
8 Ransom Weaver   Havertown, PA 142290   
9 WILLY THE LOSEN      
10 Zdenek Fiebinger   Franklin 183301   
11 CLINT GIBBS      
12 Patrick Jones   Atlanta, GA 153186   
13 David Reed   Bath, MI 170308   
14 Shawn Winsor   Sanford, FL 164832   
15 SCOTT CUGNO      
16 HERB PARKER      

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryan Lofton   Orange Park, FL 21461   
2 Carlos Soler   Longwood, FL 104661   
3 Michael Blaney   Ocala, FL 211733   
4 Chris Costa   Sanford, FL 153393   
5 Kenneth Marshall   Columbia, TN 22604   
6 Eric Purdue   Clarkston, GA 209716   
7 Barry Carswell   Columbus, GA 58089   
8 Dean Dickson   Altamonte, FL 193081   
9 Randall Smith   Ocala, FL 138977   
10 Chuck Shell   Blountville, TN 148958   
11 Kurt Leverett   Tampa, FL 64603   
12 Jeff Esposito   Anywhere,  206156   
13 Franz Biron Keefer   Indian Harbour Beach, FL 18684   
14 Gary Collins   Kirksey, KY 115886   
15 Mark Poore   Cookeville, TN 94493   
16 Barry Altman   Bala Cynwyd, PA 180369   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Woodall   Ocala, FL 153440   
2 NICK GIBSON      
3 BRET PACHECO      
4 Matthew Foxenberger   Tampa, FL 204310   
5 Curt Skinner   Hustler, WI 202580   
6 Sean Crichton   Jacksonville Beach, FL 194445   
7 Geoffrey Bergmark   Hendersonville, NC 196889   
8 Zach Kovaly   Alpharetta, GA 207359   
9 MICHAEL MILES      

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rob Roberts   Burbank , CA 191118   
2 Andrew Danford   Ocala, FL 173954   
3 DARYL JONES      
4 Ryan Borger   Tampa, FL 211691   
5 ANDY WEHMEYER      
6 BRADLEY JEFFERSON      
7 TIM CORNELLUS      
8 Billy Horne   Starke, FL 204798   
9 JOA CARLOS VALERA      
10 Brian Pace   Plantation, FL 203769   
11 Jason Luque   Neptune Beach, FL 78009   
12 Russell Hagan   Port Orange, FL 185851   
13 MICHAEL GHIORSO      
14 TREVOR BUSBY      
15 MIKE HALL      
16 Pete Johnson   Jacksonville, FL 194829   
17 THOMAS MURRAY      
18 Maurice Tobon   Coral Springs, FL 139074   
19 Glenn Kalnins   Fortson, GA 145873   
20 James Schoomaker   Lookout Mtn, GA 133221   
21 June Mizoguchi   Elizabethtown, KY 176738   
22 DAVID BRADESON      
23 DAVID LOYD      
24 Mike Smith   Atlanta, GA 204239   
25 RODRIGO FORERO      
26 Timothy Hilton   Alpharetta, GA 16247   
27 KEVIN SMITH      
28 NACE MCMILLAN      
29 JOHN DAWSON      

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JON LOWE      
2 Joe Mason   Pompano Beach, FL 156455   
3 Steve McKnelly   Jacksonville, FL 105246   
4 Mark Perri   Daytona Beach, FL 159204   
5 MARSHALL JR REEVES      
6 Joel Hodges   Signal Mountain, TN 122408   
7 Robert Hawk   Nicholson, GA 186434   
8 Alfred Mann   Sorrento, FL 122822   
9 Kenny Sipes   Flaherty, KY 176930   
10 ARMANDO RODRIGUEZ      

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Philip (Ted) Alber   Royal Palm Beach, FL 139832   
2 Bill Buckingham   Scotts Hill, TN 133305   
3 Marcus Watters   Altamonte Springs, FL 105245   
4 MIKE COOPER      
5 Duane Dobesh   Roswell, GA 9641   
6 GUILLERMO JARAMILLO      
7 PAUL EATON      
8 Steve McAuley   Lancing, TN 190451   
9 Michel Timmermans   Sarasota, FL 139486   
10 David Beckemeier   Orlando, FL 201554   
11 ROBERT FALCIOLA      

Men - BG - Junior - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 AUSTIN COX      
2 Kyle Hodges   Signal Mountain, TN 192075   
3 Brandon Dennison   Lake Worth, FL 212749   
4 KAIN RODRIGUEZ      

Men - BG - Junior - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Martin Cox   Gainesville, FL 185995   
2 AUSTIN BERGER      
3 Jacob Martin   Gainesville, FL 202582   
4 DILLON PARROTT      

Men - BG - Junior - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Reeves    209696   
2 Joseph Irwin   Micanopy, FL 187363   
3 Jeffrey Cunningham   Powell, TN 186321   
4 Max Trent   Powell, TN 184415   
5 STEPHEN GALEOTO      
6 Ian Murphy   Winter Spring, FL 194435   
7 Joseph Bolton   Fairhope, AL 193893   
8 Alex Ohman   Knoxville, TN 210887   
9 FRED LINTZ      
10 MIKE HICKEY      
11 ANTHONY HUTTON      
12 CHRISTIAN PARRETT      
13 Scott Reinhard   Citrus Springs, FL 202579   

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ANDY RELUE      
2 DUSTIN SHAW      
3 ALVARO MOSUVERA      
4 DAVID ANGEL      
5 BRENT CUTSHALL      
6 BEN FORSHEE      
7 DENNIS STAFFORD      
8 Todd Hatfield   Jacksonville, FL 209380   
9 DANIEL PINGSTON      
10 Joshua Van Cleef   Orlando, FL 207774   
11 BRAD BARRINGER      
12 ANTHONY MUSALO      

Men - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JOSHUA HENNESSEY      
2 ANTHONY HECHLER      
3 MIKE SUDDETH      
4 STEVE HRYNKIW      
5 Jason Bellot   Bonifay, FL 122395   
6 Kevin Trent   Powell, TN 195825   
7 FRANCISCO ALBA      
8 CASEY PARROTT      

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JULIO UMPIERRE      
2 ERNESTO TOLEDO      
3 RAFAEL SIWENEZ      
4 Matthew Love   Minneola, FL 193548   
5 Eric Stone   Indialantic, FL 193847   
6 HENRY SANTILLANA      
7 Todd Treece   Orlando, FL 177970   
8 STEWART HAGAN      
9 JUAN RODRIGUEZ      
10 DAVID CHIPCHASE      
11 Shane Crowder   Springhill, FL 208513   
12 Richard Lanigan   North Venice, FL 188692   
13 CHRIS SANSING      
14 DANIEL PARRISH      
15 Lonny Pendergrass   Fort Payne, AL 208827   
16 Brent Haeseker   Crystal River, FL 194807   
17 BOBBY MASULA      
18 ASHLEY LOPEZ      
19 TERRY SCHARMM      
20 MICHAEL BLUE      
21 BRYAN BROWN      

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JOHN BOTT      
2 robert dyer   Jacksonville, FL 204349   
3 Scott Weber   Ocala, FL 164921   
4 DAVE AMENO      
5 JACK KEISER      
6 Richard Smith   Gainesville, GA 207350   
7 Mark French   Louisville, KY 128970   
8 RICK OSWALD      
9 GARY HEADLEY      
10 RICHARD GIUFFREDA      
11 TIM LYNCH      
12 ZACHARY LEAVITT      
13 JAMES CAPEN      
14 Hamlet Harris   Dallas, GA 15170   

Women - EX - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SHELLY ALLEN      
2 Pamela McLaughlin   Wesley Chapel, FL 194822   
3 Amylynn Peterson   Knoxville, TN 212603   
4 Ursula Sandefur   Auburn, AL 31203   
5 Kristi Lewis   Durango, CO 21089   
6 Karina Kroll   Weston, FL 157601   

Women - SP - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Colleen Carnathan   Palo Alto, CA 185971   
2 Renee Blaney   Ocala, FL 195771   
3 KEELY CINKOTA      
4 Jessica Thomas   Lilburn, GA 196708   
5 JANET MCCALLEY      

Women - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LAURA VEDRAL      
2 Maureen Kunz   Oakland, CA 206973   
3 MARNIE BYRD      
4 NICOLE MCNALLY      
5 MARIA LONG      
6 JENNIFER HOYLES      
7 SUSIE ISAAC      
8 MICHELLE BROWN      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSpySierra NevadaShimanoOSMOBonk BreakerCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee