Race Results for
SE Regional Championship Series #4
Ducktown, TN
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 05/02/2004

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - PR/SM - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Johnston   Lilburn, GA 18075   
1 Brian Schworm   Morehead, KY 104934   
2 Earl Bradley   Indialantic, FL 133173   
2 Christopher Livengood (1 - SM)   Knoxville, TN 145115   
3 Andrew Mills   Orlando, FL 159112   
4 Christopher Brown   Chattanooga, TN 5048   
5 Robert Kendall   Georgetown, IN 117036   
6 Mark Olson   Hickory Corners, MI 140153   
7 Dustin Greer   Cedar Hill, TN 178240   
8 Rodney Reber   Gainesville, FL 129659   
9 Daniel Matheny   Colorado Springs, CO 145481   
10 Shane Schreihart   Woodstock, GA 185868   

Men - EX - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Cummings   Snellville, GA 189325   
2 Michael Weber   Knoxville, TN 184414   
3 Adam Kovaly   Banner Elk, NC 207358   
4 Travis Livermon   Lewisville, NC 161583   
5 Christian Fontaine   Monroe, GA 195115   

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Mullins   Maiden, NC 184011   
2 Shawn Altizer   Cedar Bluff, VA 189356   
3 German Bermudez   Colombia 194439   
4 GENE MCDANIEL      
6 Kyle Lasley   Louisville, KY 196795   
7 Will Hoffarth   Charlotte, NC 197022   
8 Michael Thomas   Randleman, NC 187985   

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Stern   Indialantic, FL 153379   
2 Zdenek Fiebinger   Franklin 183301   
3 JON MCLAUGHLIN      
4 ROBERT BOUNDS      
5 Patrick Jones   Atlanta, GA 153186   
6 Scotty Curlee   Lynchburg, VA 57562   
7 Shey Lindner   Covington, GA 195152   
8 Tyson Geren   Chattanooga, TN 137722   
9 BRIAN HACKATHORNE      
10 Jamie Dial   Franklin, TN 208994   
11 JOSEPH BOWERS      
12 David Reed   Bath, MI 170308   
13 Jeff Welp   Lilburn, GA 164467   

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Will Scruggs   Chickamauga, GA 102889   
2 Chris Costa   Sanford, FL 153393   
3 Barry Carswell   Columbus, GA 58089   
4 Kenneth Marshall   Columbia, TN 22604   
5 Chuck Shell   Blountville, TN 148958   
6 Mark Poore   Cookeville, TN 94493   
7 John Myers   East Point, GA 164658   
8 DAVID WITHEROW      
9 John Lilly   Blue Ridge, GA 201102   
10 Brian Blackwell   Jeffersonville, IN 137673   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RYAN WOODALL      
2 NICK GIBSON      
3 Geoffrey Bergmark   Hendersonville, NC 196889   
4 ZACHARY BROUSSARD      
5 Zach Kovaly   Alpharetta, GA 207359   
6 Matthew Foxenberger   Tampa, FL 204310   
7 JEFFREY GOOD   Tucson, AZ 210501   
8 Owen Simpson   Swannanoa, NC 206017   
9 CHRIS MOLNAR      
10 TRISTAN COWIE      
11 CHARLES NELSON      
12 ERIC DONAN      

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rob Roberts   Burbank , CA 191118   
2 RYAN BORGER      
3 ERIC JASKIEWICZ      
4 James Schoomaker   Lookout Mtn, GA 133221   
5 TODD CLIFTON      
6 Jason Stephens   Knoxville, TN 196827   
7 Darin Engle   Atlanta, GA 208802   
8 Billy Horne   Starke, FL 204798   
9 CHAD SMITH      
10 Mike Smith   Atlanta, GA 204239   
11 LaDon McPherson   Fort Payne, AL 210885   
12 GLENN KALNINS      
13 Maurice Tobon   Coral Springs, FL 139074   
14 June Mizoguchi   Elizabethtown, KY 176738   

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robbie Burger   Pensacola, FL 201808   
2 Rob Hope   Tuscaloosa, AL 201983   
3 Jeff Duvall   Columbia, TN 205845   
4 Alex Hawkins   Chapel Hill, NC 15474   
5 MARK PEERI   Daytona Beach, FL 159204   
6 Joseph Recore   Charlotte, NC 211735   
7 Jeff Bostic   Bessemer, AL 173103   
8 Kenny Sipes   Flaherty, KY 176930   
9 Butch Carter   Dickson, TN 169443   
10 DAVE THOMAS      
11 Malcolm Quehl   Grayson, GA 175815   
12 Albert Muniz   Coconut Creek, FL 194820   
13 William Feier   Canton, GA 203619   

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bill Buckingham   Scotts Hill, TN 133305   
2 Duane Dobesh   Roswell, GA 9641   
3 Michel Timmermans   Sarasota, FL 139486   
4 James Delp   Ft Walton Bch, FL 9139   

Men - BG - Junior - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BRANDON DENNISON      
2 LUKE WHITAKER      
3 KYLE HODGES      

Men - BG - Junior - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ethan Quehl   Loganville, GA 175816   
2 Matthew Keiper   Warrenton, VA 156519   
3 AUSTIN BERGER      
4 RACHEL WHITAKER      
5 Cody Hawkins   Chapel Hill, NC 197558   

Men - BG - Junior - 15-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Reeves    209696   
2 Jeffrey Cunningham   Powell, TN 186321   
3 Charlie Bennett   Dacula, GA 207780   
4 Mikah Rust   Oak Ridge, TN 207552   
5 MAX TRENT   Kansas City, KS 189415   
7 Jonathan Keiper   Warrenton, VA 156521   
8 Joseph Bolton   Fairhope, AL 193893   

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JUSTIN MACE      
2 BENJAMIN MCALEXANDER      
3 Todd Hatfield   Jacksonville, FL 209380   
4 DALE SCHNEIDER      
5 RAY TRIVITT      
6 TRENTON POWELL      
7 KEN BARNETT      

Men - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TRAVIS CROSS      
2 BILL REASOR      
3 ANTHONY HECHLER      
4 JOE GOODMAN      
5 JEFF INGLE      
6 Kevin Trent   Powell, TN 195825   
7 FRANCISCO ALBA      

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Ford   Cleveland, TN 209539   
2 STEWART HAGAN      
3 BRANDON WOODS      
4 Shawn Winsor   Sanford, FL 164832   
5 Lonny Pendergrass   Fort Payne, AL 208827   
6 DANIEL PARRISH      
7 RICHARD LANIGAN      
8 GREG ELROD      
9 Brent Haeseker   Crystal River, FL 194807   
10 Shane Crowder   Springhill, FL 208513   
11 DALE MORRISON      

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark French   Louisville, KY 128970   
2 Richard Smith   Gainesville, GA 207350   
3 David Good   Atlanta, GA 209713   
4 CHESTER ROWLAND      
5 Hamlet Harris   Dallas, GA 15170   
6 MAURICE AUSTIN      

Women - EX - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Randall   Canton, GA 172792   
2 AMYLYNN PETERSON      
3 Krista Park   Madison, SD 203842   
4 BESS ABERDEEN   Redwood City, CA 204207   
5 Candace Wheeler   Tupelo, MS 37893   
6 CHERYL OLSON   Asheville, NC 14015   
7 Ursula Sandefur   Auburn, AL 31203   
8 Pamela McLaughlin   Wesley Chapel, FL 194822   
9 Carey Lowery   Athens, TN 163722   
10 Rebecca Leeb   Atlanta, GA 177072   
11 Kathleen Tokuda   Atlanta, GA 194539   

Women - SP - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bevin McGahey   Asheville, NC 207437   
2 KRISTEN BOWERS      
3 Jessica Thomas   Lilburn, GA 196708   
4 Colleen Carnathan   Palo Alto, CA 185971   
5 Jennifer Federle   Louisville, KY 199945   
6 Veronica Ingland   Murray, KY 208340   

Women - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maureen Kunz   Oakland, CA 206973   
2 NANCY BRUNER      
3 BRANDI DONAN      
4 KAYLA WHITAKER      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoBonk BreakerSpySierra NevadaUSACDFOSMOCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee