Race Results for
SE Reg Championship Series #1
Gainesville, FL
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 03/14/2004

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MATTHEW HADLEY      
2 Andrew Johnston   Lilburn, GA 18075   
3 Anthony Slowinski   Louisville, KY 121030   
4 LORNE JOHNSON   Enfield, NH 164904   
5 Christopher Livengood   Knoxville, TN 145115   
6 JAMIE LAMB      
7 Robert Kendall   Georgetown, IN 117036   

Men - EX - Junior - 11-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christian Fontaine   Monroe, GA 195115   
2 SHANE DANFORD      
3 Philip (Ted) Alber   Royal Palm Beach, FL 139832   
4 Travis Livermon   Lewisville, NC 161583   
5 Zachary Ball   Tallahassee, FL 144436   
6 Michael Weber   Knoxville, TN 184414   
7 Jaymes Halgat   Monroe, GA 195114   
8 RYAN REEVES      
9 Joseph Bolton   Fairhope, AL 193893   

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Reardon   Franklin, TN 177637   
2 Allison Anjos   Boca Raton, FL 153443   
3 Kyle Lasley   Louisville, KY 196795   
4 GENE MCDANIEL   Falls Church, VA 186767   
5 James Duncan   Banner Elk, NC 160093   
6 Kevin Mullins   Maiden, NC 184011   
7 Sterling Steward   Delray Beach, FL 106430   
8 German Bermudez   Colombia 194439   
9 ROSS CLARK      
10 John Calgiano   Boulder, CO 165563   

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ROBERT BOUNDS      
2 Gary Stern   Indialantic, FL 153379   
3 Matt Hammond   Woodstock, GA 187953   
4 Zdenek Fiebinger   Franklin 183301   
5 Danny Vilato   Coral Gables, FL 107425   
6 Patrick Jones   Atlanta, GA 153186   
7 Bob Umbel   Melbourne Beach, FL 185888   
8 Carlos Thompson   Ocala, FL 194880   
9 Duane Grahovec   Atlanta, GA 179499   
10 Harvey Minton   Oldsmar, FL 167890   
11 Shey Lindner   Covington, GA 195152   
12 Tyson Geren   Chattanooga, TN 137722   
13 JAKE WADE      
14 J J McDowell   Trinity, NC 147076   
15 ROBERT RODGERS      
16 Bruce Steinfurth   Arden, NC 115144   

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Costa   Sanford, FL 153393   
2 Bryan Lofton   Orange Park, FL 21461   
3 MIKE BLANEY      
4 Henrique Duarte   Boca Raton, FL 188689   
5 Barry Carswell   Columbus, GA 58089   
6 Fred Locascio   Plantation, FL 61439   
7 Chuck Shell   Blountville, TN 148958   
8 SCOTT EWING      
9 Kurt Leverett   Tampa, FL 64603   
10 KENNETH FRANKENBERY      
11 Randall Smith   Ocala, FL 138977   
12 Dean Dickson   Altamonte, FL 193081   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RYAN WOODALL      
2 MATT FOXENBERGER      
3 ZACH KOVALY      
4 Daniel Ennis   Pisgah Forest, NC 202600   
5 MICHAEL CUMMINGS   Altus, OK 179083   

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Danford   Ocala, FL 173954   
2 Robert Bridgham   Boca Raton, FL 198363   
3 RYAN BORGER      
4 Aaron Becker   Tampa, FL 194447   
5 JUSTIN DELEO      
6 Scott Pavao   St Augustine, FL 182303   
7 ANDY WEHMEYER      
8 Sean Manago   Jacksonville, FL 194441   
9 James Schoomaker   Lookout Mtn, GA 133221   
10 Rob Roberts   Burbank , CA 191118   
11 Jason Luque   Neptune Beach, FL 78009   
12 KEVIN SMITH      
13 Anthony Janik   Jacksonville, FL 194446   
14 BILLY HORNE      
15 Glenn Kalnins   Fortson, GA 145873   
16 Kevin Hofmann   Port Charlotte, FL 198361   
17 DAVID OBI      
18 Pete Johnson   Jacksonville, FL 194829   
19 Russell Hagan   Port Orange, FL 185851   
20 MIKE SMITH      
21 ANDY MCLAUGHLIN      
22 MIKE MCGUINNIS   Trussville, AL 192494   

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JON LOWE      
2 Steve McKnelly   Jacksonville, FL 105246   
3 Greg Schmidt   Indialantic, FL 195518   
4 Robbie Burger   Pensacola, FL 201808   
5 MARK PEERI   Daytona Beach, FL 159204   
6 Robert Banner   Piney Point, MD 190453   
7 JOE MASON      
8 THOMAS OSTERLOH      
9 Malcolm Quehl   Grayson, GA 175815   
10 Albert Muniz   Coconut Creek, FL 194820   
11 William Feier   Canton, GA 203619   

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 PAUL EATON      
2 Philip (Ted) Alber   Royal Palm Beach, FL 139832   
3 RICH BULGRIN      
4 Gerardo Florez   Ponte Vedra, FL 144584   
5 David Ertel   Apopka, FL 172666   
6 Randolph White   Riverview, FL 103379   
7 MICHAEL TIMMERMAN   Sarasota, FL 139486   
8 MARK HELLER      
9 Thomas Caniglia   Aiken, SC 158900   

Men - BG - Junior - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 AUSTIN COX      
2 KAIN RODRIGUEZ      

Men - BG - Junior - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Martin Cox   Gainesville, FL 185995   
2 Scott Reinhard   Citrus Springs, FL 202579   
3 Ethan Quehl   Loganville, GA 175816   
4 Steven Halgat   Monroe, GA 195113   
5 Jacob Martin   Gainesville, FL 202582   
6 Josh Caniglia   Aiken, SC 190267   
7 DUSTIN JENSEN      
8 DILLON PARROTT      

Men - BG - Junior - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mitchell Hall   Jacksonville, FL 202605   
2 Jeffrey Cunningham   Powell, TN 186321   
3 Alex Hinton   Jacksonville, FL 202604   
4 JOSEPH IRWIN      
5 Max Trent   Powell, TN 184415   
6 ALEX OHMAN      
7 Ian Murphy   Winter Spring, FL 194435   
8 MIKE MOON      
9 Anthony Locascio   Plantation, FL 188331   

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeremy Furman   Colorado Springs, CO 197611   
2 ANDY RELUE      
3 MANAR TARABISHI      
4 DUSTIN SHAW      
5 ALVARO MOSUVERA      
6 RYAN JOHNS      
7 TODD HATFIELD      
8 BRENT CUTSHALL      
9 Benjamin Gregor   Melbourne, FL 135432   
10 JD FOWLER      
11 JOSHUA VAN CLEEF      
12 DENNIS STAFFORD      
13 James Gibbs   Sanford, FL 168430   

Men - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Raisler   Georgetown, KY 138999   
2 JOSHUA HENNESSEY      
3 Barry Elkins   Odenville, AL 192492   
4 JASON BELLOT      
5 ANTHONY HECHLER      
6 Kevin Trent   Powell, TN 195825   
7 CASEY PARROTT      
8 JOHN CALHOUN      
9 TREY STARKEY      
10 RAFAEL COTT      

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RYAN HOLDER      
2 STEWART HAGAN      
3 JOE LESPERANCE      
4 JULIO UMPIERRE      
5 DAVID LOYD      
6 Shawn Winsor   Sanford, FL 164832   
7 Brent Haeseker   Crystal River, FL 194807   
8 RICHARD LANIGAN      
9 CHRISTOPHER WEICK      
10 RONALD CARKHUFF      
11 ASHLEY LOPEZ      
12 DANIEL PARRISH      
13 LONNY PENDERGRASS      
14 TERRY SCHARMM      
15 JOHN THOMPKINS      
16 BRETT WALDRON      
17 VICTOR GARRIDO      
18 CHRIS DIXON      

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Destry LeBrun   Pensacola, FL 211692   
2 JOHN BOTT      
3 MATT CARTER      
4 Scott Weber   Ocala, FL 164921   
5 ROBERT DYER      
6 JACK KEISER      
7 Mark French   Louisville, KY 128970   
8 Richard Smith   Gainesville, GA 207350   
9 GARY HEADLEY      
10 Michael Bobroski   Ft Walton Beach, FL 186224   
11 SCOTT PFAFF      
12 ZACHARY LEAVITT      
13 SANTIAGO HERNANDEZ      
14 JOHN HINTON      
15 Hamlet Harris   Dallas, GA 15170   

Women - EX - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SHELLY ALLEN      
2 Carolyn VanVurst   Boca Raton, FL 196051   
3 Jane Quigley   Tampa, FL 47587   
4 Ursula Sandefur   Auburn, AL 31203   
5 Pamela McLaughlin   Wesley Chapel, FL 194822   
6 Rebecca Leeb   Atlanta, GA 177072   
7 BARBARA SHIRCLIFFE   Tecate, CA 176255   
8 Krista Park   Madison, SD 203842   

Women - SP - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ANNIK LAVALLEE      
2 COLLEEN CARNATHAN      
3 KEELY CINKOTA      
4 Renee Blaney   Ocala, FL 195771   
5 ALEX CONTRERAS      
6 Julie Barker   Lake Park, FL 185887   
7 Jessica Thomas   Lilburn, GA 196708   
8 LIZ LAWRENCE      
9 Jennifer Federle   Louisville, KY 199945   

Women - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MAUREEN KUNZ      
2 SANDRA TOMLINSON   Glendale, AZ 198398   
3 MARNIE BYRD      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREShimanoBonk BreakerSierra NevadaUSACDFOSMOSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee