Race Results for
La Vuelta De Bisbee
Bisbee, AZ
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Stage Race on 04/23/2004

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - MR - 30-44

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric BROWNELL      
2 Christian REIDYS      
3 Daniel VINSON      
4 Biaggi SCOTT      
5 DJ FERNANDES      
6 David HARRIS      
7 Mark SCHAEFER      
8 Link KING      
9 Chris CRAWFORD      
10 Raymond DUNN      
11 Toby SCHMIDT      
12 Greg HRITZO      
13 Richard MOORE      
14 Scott Baker   Oro Valley, AZ 82541   
15 Rick CIMAGLIA      
16 Scott MARTIN      
17 Denny VAUGHAN      
18 John SAWASKY      
19 Craig LONG      
20 Jim SILVERMAN      
21 Craig WEB      
22 Shane MACDOUGALL      
23 Michael MIDDLETON      
24 Ophir SEFIHA      
25 Doug Powell   Phoenix, AZ 122778   
26 Scott BARTEL      
27 Chris LATSHAW      
28 Brad REED      
29 Ken JONES      
30 Chris GOULD      
31 John SIMONSON      
32 Dana WASTJER      
33 Eric NEAT      
34 James MANOS      
35 Andrew FERGUSON      
36 Michael CLINE      
37 John DEHNERT      
38 Greg KILROY      
39 Ron CIANO      
40 Doug BECK      
41 Scott ADAMS      
42 Axel SCHOLZ      
43 Paul KEALEY      
44 Jean-Jacques CABOU      
45 Dermot KEALEY      
46 Scott LEFLER      
47 Deck SHALINE      
48 Tyler FORD      
49 Bryan ANTOL      
50 Kevin RISEBOROUGH      
51 Michael PIERCE      
52 Chris THOMPSON      
53 Michael WAHOFF      
54 Gavin KENNARD      
55 Joseph SHY      
56 Wes JAMES      
57 Donald GUESS      
58 Mark FOSENBURG      
59 Paul POLENSKY      
60 Efraim ROJAS      
61 Ryan FONKERT      

Men - MR - 45-54

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian MCGUIRE      
2 Don WILLIAMS      
3 John HOLMSTUL      
4 Duane MULVANEY      
5 Craig LIMING      
6 Luis BERNHARDT      
7 Eric NELSON      
8 Leslie WOODS      
9 Barry JUDGE      
10 Al CACCAVALE      

Men - MR - 55-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lindsay CRAWFORD      
2 Steve WALTERS      
3 Ed WEB      
4 Robert HAVRDA      
5 Glenn HARRIS      
6 Tony HEACOCK      

Men - Pro/Cat 1/2

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Davide FRATTINI      
2 Burke SWINDLEHURST      
3 Drew MILLER      
4 Jacob ERKER      
5 John HUNT      
6 Mike DIETRICH      
7 Scott BLANCHARD      
8 Robbie KING      
9 Michael LANGE      
10 Geoffrey RAPOPORT      
11 Cam EVANS      
12 Philip WONG      
13 George GANOUNG      
14 David WENGER      
15 Adam LIVINGSTON      
16 Carl DECKER      
17 Michael HERNANDEZ      
18 Peter BAKER      
19 Matt SADAUSKAS      
20 Will ROUTLEY      
21 Bartek FIDELUS      
22 Chris GRUBER      
23 Curtis GUNN      
24 Tom CRAWFORD      
25 Peter PENZELL      
26 Clayton BARROWS      
27 Dylan SYBEL      
28 Ryan DEWALD      
29 Todd TERLECKI      
30 Peter FAIRBANKS      
31 Andew GUPTILL      
32 John OSGUTHORPE      
33 Enrique OSPINA      
34 Tim CAROLAN      
35 Jason KAREW      
36 Todd HAGEMAN      
37 Erik VAN DEN AKKER      
38 Ryan HAMITY      
39 John SALSKOV      
40 Jacob RUBELT      
41 Chad BEYER      
42 Kevin NICOL      
43 Matthew HOLECKO      
44 Mark WEIDEMAN      
45 Sean CAHILL      
46 Evan ELKEN      
47 Matt BROMEN      
48 Neil SHIRLEY      
49 Keith MILLER      
50 Evan LAWRENCE      
51 Greg BOURQUE      
52 Andy BESTWICK      
53 Trent HORNUS      
54 Logan GAREY      
55 Omer KEM      
56 Shawn OLIN      
57 Kurt HACKLER      
58 Matt GILBERT      
59 Wayne PUCKETT      
60 Michael GALLAGHER      
61 Owen JEFFRIES      
62 Matt LORENZ      
63 Axel SANTIAGO      
64 Mike ZAGORSKI      
65 Marsh COOPER      
66 Steve MLUJEAK      
67 David ROBINSON      
68 Gregory ABRAHAMSON      
69 Peter KNUDSEN      
70 Jason SPENCER      
71 John HACKMAN      
72 Nick KIERNAN      
73 Justin MORGAN      
74 Zach WINTER      
75 Mari HOLDEN      
76 Karl BORDINE      
77 Aaron SMATHERS      
78 Ryan YEE      
79 Scott GOGUEN      
80 Scott KASIN      
81 Mark CUNNINGHAM      
82 Brian LEMKE      
83 John REED      
84 Devin ZOLLER      
85 Dave REID      
86 Josh GOODWIN      
87 Stuart PRESS      
88 Mike HERDMAN      
89 Roy PICKAVANCE      

Women - MR - 35-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carolyn DONNELLY      
2 Sandra KOLB      
3 Cynthia MOMMSEN      
4 Lisa HUNT      
5 Deneen BROWN      
6 Maggie LUCIANO-WILLIAMS      
7 Corinn CLARK-DANIELLI      
8 Dorothy WONG      
9 Mary GEORGETTI      
10 Diane SHALINE      
11 Paula HIGGINS      
12 Holly HAGAN      
13 Marlene ZUHL      
14 Graciela PEREZ      
15 Katherine FARAGO      

Women - Cat 1/2/3

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lynn GAGGIOLI      
2 Brooke OURADA      
3 Suz WELDON      
4 Sandy ESPESETH      
5 Kristin JOHNSON      
6 Kate SHERWIN      
7 Maatje BENASSI      
8 Michelle BELTRAN      
9 Jennifer TODD      
10 Jennifer STEVENS      
11 Sima Trapp   Boise, ID 174741   
12 Rook CAMPBELL      
13 Maria MOLINA      
14 Kirsten ROBBINS      
15 Sheila OREM      
16 Chrissy RUITER      
17 Maureen MIDDLETON      
18 Heather WOODHOUSE      
19 Rebecca STENGEL      
20 Juliane MORTELLO      
21 Nadine BRUHN      
22 Marielle AUNAVE      
23 Emily WESTBROOK      
24 Marie ROSADO      
25 Rosanne LENT      
26 Kele HULSER      
27 Jana REPULSKI      
28 Maegan DAIGLER      
29 Betsy SELLERS      
30 Sarah BARBER      
31 Mary RUDY      
32 Jacqui LOCKWOOD      
33 Kate GRACHECK      
34 Mindi MARTIN      
35 Lauren DORSCH      
36 Jennifer STERN      
37 Debbie DUST      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaOSMOShimanoBonk BreakerSpyCUOREUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee