Race Results for
Wigwam/Ultimax MTB Challenge
Sheboygan, WI
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 10/10/2004

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - PR/SM/EX - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cole House   Oneida Wi1:48:52.5 183112  42 All-Aboard/Team 2/Belgioioso

Men - PR/SM/EX - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tristan Schouten   Plymouth, WI1:47:36.1 145071  44 PCW Cycling
3 Brian Heifner   Madison, WI1:53:28.1 176155  75 Wheel and Sprocket
4 Travis Woodruff   Prescott, AZ1:54:08.8 135975  10 PCW Cycling
5 Ryan Ruhland   Madison, WI1:54:13.4 209987  48 Fond du Lac Cyclery
6 Justin Rinehart   Mankato, MN1:54:14.2 149501  49 Nicolet Bike.com
7 Chad Sova   Thiensville, WI1:54:40.0 189115  23 PCW Cycling
8 Carlos Hackel   2:00:53.1  101 
9 Thomas Bender   2:06:29.1  358 Fort Racing
10 Ben Mogren   2:12:26.5  360 Ultimate extreme Racing Team
11 Michael Eckert   2:13:15.9  363 The Bike Hub
12 Travis Northway   2:28:02.8  361 Word Up
DNF Brian Schaning (SM)   Renton, WA 161933  51 PCW Cycling
DNF Scott Golomski   Greenfield, WI 208973  61 Bikes-n-Boards/ Dogfish
DNF Paul Hanson   St Peter, MN 118046  65 Nicolletbike.com
DNF Seth Lenss   Luxemburg, WI 182019  87 Bellin Health
DNF Nicholas Reistad     356 University Of Wisconsin
DNF John Devine     362 
151288 Anthony Ettmayer   Jackson, WITeam Pedal Moraine 211689  A J 25

Men - PR/SM/EX - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Douglas Swanson   Minnetonka, MN1:47:17.3 102633  Trek / VW
2 Jeff Hall   1:47:20.4  355 Salsa Cycles
3 Brian Matter   Sheboygan, WI1:49:04.0 85929  PCW Cycling
4 Mike Phillips   Chicago, IL1:51:14.4 84647  68 Alterra Cycling
5 Jesse LaLonde   Ely Mn1:52:52.6 203490  Kenwood / Gunnar
6 Brian Eppen   Iowa City, IA1:52:54.9 121702  Atlas Cycling
7 Justin Salzmann   Kaukauna, WI1:54:39.2 211820  The Bike Hub /Gary Fisher
8 Ronald Stawicki   Waukesha, WI1:54:41.0 212641  98 AlphaWings
9 Tim Drankus   Sheboygan, WI1:55:40.0 151397  11 Alterra Coffee/ Trek
10 Brian Schwaller   2:01:08.9  359 PCW Cycling
11 Ronald Knutowski   Cross Plains, WI2:01:39.8 205988  40 Big Ring Racing
13 Andy Hoenisch   Madison, WI2:05:21.1 208707  39 Big Ring Racing
14 Patrick Fasse   Elburn, IL2:06:52.7 211519  71 FDL / OSH Cyclery
15 Josh Hanson   Green Bay 2:07:46.7 206895  102 Team Nordik
DNF Ben Bartoszuk   Sussex, WI 210809  27 Big Ring Racing
DNF Mark Walter   Rochester, MN 203633  56 Dogfish
DNF Erich Ponath   Sheboygan, WI 193031  90 
DNF Rob White     364 
DNF Ryan White     365 

Men - PR/SM/EX - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ian Stanford   White Bear Lake, MN1:51:33.4 175718  354 Nature Valley/Penn Cycle
2 Josh Barrett   Whitewater, WI1:57:41.3 189760  35 Hayes Disc Brakes
4 Gabor Csonka   Vernon Hills, IL1:59:29.4 207117  33 Fond du Lac Cyclery
5 John Gatto   Oak Forest, IL1:59:53.9 121461  82 
7 Craig Manthe   Eau Claire, WI2:02:34.5 78139  43 Polska
8 Matt Silvia   Chicago, IL2:07:27.3 208232  67 Funky Weasel
9 Brad Jenks   Antioch, IL2:13:08.9 163973  57 Hayes Disc Brakes
DNF Kevin Heppner   Modesto 188763  18 XXX Racing / Attletico Racing
DNF Douglas Pietz   Milwaukee, WI 138646  21 Team Polska Cannondale
DNF Jeremey Rodriguez   Kenosha, WI 117449  63 Team Wisconsin
DNF Petar Tomich   New Berlin, WI 159519  88 Fox Valley Cycling Club

Men - PR/SM/EX - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Spiro   Plymouth, WI1:55:00.0 59255  PCW Cycling
2 Jeff Melcher   West Bend, WI1:55:45.1 166066  15 Team Pedal Moraine
3 Eric Peterson   Wausau, WI2:03:13.4 208618  19 Wheel and Sprocket
DNF Wayne Langbein   Frederick, MD 208095  41 Team Wisconsin
DNF Jerrod Collier   Lindenhurst, IL 194466  85 Team Wisconsin

Men - PR/SM/EX - Master - 40-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cully Todd   Coeur D Alene, ID1:59:00.4 97194  24 Cannondale Mountain Bike Team
2 Scott Cole   Stevens Point, WI2:00:49.6 7340  31 Point Pursuit /Specialized
3 John Timm   Germantown, WI2:04:18.0 209235  59 Team Extreme /Trek
4 Jim Peterson   Edgerton, WI2:04:42.9 154720  64 Micheals Cycles
5 Jerome Daanen   Racine, WI2:04:44.8 164575  62 Hayes Disc Brakes
6 David Haradem   2:05:35.1  357 
7 James Grant   Fountain City, WI2:10:58.4 134086  22 Independent Fabrication
8 Robert Hayssen (1 - EX)   Racine, WI2:11:25.6 186713  54 Hayes Brakes

Men - SP - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Kay   Thornton, CO1:35:45.6 212982  1015 Hayes OnTrackRace Team
2 Justin Schmidt   1:36:06.4  1153 
3 Josh Kay   Shell Lake, WI1:36:28.3 213253  1012 Hayes OnTrackRace Team
4 Sam Wellskopf   1:37:32.4  1658 Team Pedel Moraine
5 Dallas Fowler   Green Bay, WI1:39:13.4 207074  1171 Team 2 Racing
6 Joshua Nagode   1:39:23.9  1670 
7 Jake Whitwam   1:39:24.4  1105 Bike Doctor
8 Mike Sherer   1:42:30.2  1004 2CC
9 Bobby Mantz   Mequon, WI1:46:10.4 214570  1126 Team Extreme
10 Nathan Johnson   1:47:16.7  1662 Bike Doctor
11 Sean Beckman   1:51:14.9  1648 Hayes OnTrack
12 Mitch Dreher   1:51:38.6  1090 Team Pedal Moraine
13 Mitchell Gantz   1:52:52.3  1055 Bellin Health
14 Andrew Hanson   1:53:35.3  1091 Micheals Cycles
15 Justin Nagode     2176 PCW Cycling
16 Jason Roelse     2106 PCW
17 Ryan Baumann     2162 Team 2/Bel Gioioso
18 Darl Hanson     2526 
19 Jon Schmidt     2283 Team Nordik
20 Kade Stackman     9020 Trailhead
21 Brandon Klos     2501 Pedal Morraine
22 Brad Wagner     2157 Backdoor Bike Shop
23 Jonathan Davis     2333 Bellin Health/Incompetition
24 Joshua Heinecke     2011 
25 Christopher Bidlake   Naperville, IL 208105  2174 Wheel Fast Racing
26 Matthew Limberg     2114 Back Door BikeShop
27 Ethan Lenss     2290 Bellin Health
28 Aristotle Peters     2018 Expedition Supply
29 Dylan Weigel     2549 Hayes Disc Brakes
30 Rob Reindl     2129 The Bike Hub
31 Marshall Hau     2302 PCW Mountain Bike
32 Nick Sabel     2082 FDL/OSH Cyclery
33 Murphykate Montee     9156 Hayes on Track
34 Ben Ruthren     2536 Gear N Up
35 Lee Suring     2289 
36 Cody Shaide     2181 BackRoadBikeShops
DNF Mitchel Kauppila   Winthrop Harbor, IL 209173  1169 Hayes OnTrack
DNF Thomas Shaide     2152 Backroadbikeshops
DNF Benjamin Overeem   Green Bay, WI 187175  2199 Bellin Health
DNF Aaron Brandt     2236 Team Wisconsin
DNF James Kujala     2524 
DNF Patrick Ettmayer     9149 Team Pedal Moraine
DNF Matthew Brandt   St Charles, MO 197984  9153 Team Wisconsin

Men - SP - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Guerra   Oconomowoc, WI1:35:45.4 214936  1158 Guerra Means War!
2 Tim Pacholski   1:36:21.6  1672 
3 Steve Scholzen   1:36:30.4  1057 Hayes
4 Dylan Maho   1:38:33.2  1083 Team 2 Racing
5 Tony Wagner   West Bend, WI1:39:03.4 204671  1068 PCW Cycling
7 Constantine Peters   1:43:35.1  1649 Expedition Supply
8 Jereme Noffke   1:43:39.9  1097 Wheel & Sprocket
9 Shawn Hoppe   1:48:09.6  1031 Fond du Lac/ Oshkosh Cyclery
10 Dana De Met   1:49:56.4  1069 Bikes-N-Boards
11 Weston Bierma   1:53:06.2  1663 
12 Allan Schimberg     9005 
13 Kelson Danielson   Brooklyn, NY 199053  2523 Dean Bicycles
14 Luis Maldonado     2293 
15 Christopher Severson     2179 
16 John Patt     2031 Fond du Lac Cyclery
17 John Back     2512 
18 Brett Riemersma     2529 
19 Carl Morse     2287 Wheel & Sprocket
20 Bill Street     2297 Team ADD
21 Ian Mevis     2541 
22 Michael Spiewak     2149 Team Ochsner
23 Zach Giffey     2528 UW-Platteville
24 Collin Stevens     2135 
25 Dan Hendricks   Pewaukee, WI 202424  2533 UW-Whitewater
26 Frederick Derochev     8154 
27 Scott Monroe     2521 
28 Aaron Schneider     2126 
29 Ryan Conway     2543 Team Buzz
30 Jeff Petersen     2201 
31 Kevin Langenecker     2299 Team Pedal Moraine
32 Joshua Krick     2142 Team Extreme
33 Aaron Watry     2215 UW-Whitewater Cycling
34 Joseph Chojancki     2154 Bellin Health
35 Daniel Demas     2518 
36 Ben Cleveland     8007 Backdoor Bike Shop
37 Chip Olson     2537 
DNF Chad Balthazor     1089 Team Pedal Moraine
DNF Jason Olson     1659 
DNF Dan Teaters     1664 PCW
DNF Matt Waite   Madison, WI 206676  2222 Point Pursuit
DNF Colin Hughes     2325 WORS not wars!
DNF Chad Behling     2531 

Men - SP - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sanjay Ganju   New Berlin, WI1:36:50.6 196060  1080 Alterra CoffeeMTB
3 Joel Coon   1:38:30.6  1062 Dogfish / Belgioioso
4 Jeremy Vogels   1:38:30.9  1128 Bellin Health
5 Travis Olson   1:39:21.3  1017 Back Door BikeShop
6 Doug Bailey   1:40:27.7  1053 Alterra CoffeeRoasters/Klein
7 Eric Pompeo   1:44:37.0  1657 Extreme
8 Kurt Bosben   1:45:21.9  1660 
9 Ryan Cate   1:45:23.5  1151 GT Bicylces
10 Carter Shelton   1:51:29.9  1025 Team Pedal Moraine
11 Teddy Ramos   1:51:43.6  1127 
12 Scott Ramsey   1:52:39.8  1665 
13 Aaron Fleming   Rockford, IL1:53:10.3 210500  1144 Rock Cut TrailCrew
14 Mark Farina     2104 
16 Tony Pirolo     2117 
17 Tim Booms     2193 Wheel and Sprocket
18 Mark Balkenende     2125 All-Aboard Fitness/Team 2
19 John Brown     2305 Point Pursuit
20 Ryan Shiroma     9022 Dogfish
21 Warren Heise   Hartland, WI 186878  2540 Bellin Health/In Competition
22 Eric Olson     2522 
23 Benjamin Swart   Slinger, WI 207251  2159 Team Pedal Moraine
24 Mark Larson     8005 Willy bikes- GTs
25 Mike Mennenoh     2166 
26 Brett Ebben     2138 FDL/OSH Cyclery
27 Jason Karcher   Kenosha, WI 208106  2002 
28 Ben Leach     2280 Team Buzz
29 Tim Patterson     2056 Gear N Up
30 Nick Nelson     2274 Team Buzz
31 Jason Gosse     2502 
32 Roman Arguello     2172 
33 Mike Kohnle     2098 Team Extreme
34 Ryan Rollins     2507 Fond du Lac Cycle
35 Jonah Lenss     2232 Bellin Health
36 Brain Schroeder     2548 
38 Jake Anderson     2511 Bike Doctor
40 Krystian Pac   Chicago, IL 149853  2266 Miodu / Alexandra / Ula
41 William Ostrowski     2084 
42 Jeff Gau     2998 
43 Paul Strobel     2999 
44 Paul Vepraskas     8152 
DNF Brian Hertzberg     1100 GT / Willy Bikes
DNF Craig Daemmrich     2503 Team Instep
DNF Clarence McCook     8016 Bike Doctor
DNF Josh Giffey     9151 UW-Platteville

Men - SP - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Stahl   Deerfield, IL1:33:37.4 208045  1013 Team Wisconsin
2 Ryan Krayer   1:35:48.0  1120 Moosejaw Brewery & Pizza
3 James Buddenbaum   Bloomington, MN1:36:00.6 185684  1042 Albertos
5 Kyle Watterson   Woodridge, IL1:36:31.9 201038  1041 Wheel Fast Racing
7 Andy Peters   1:38:28.1  1022 Moosejaw Brewery & Pizza
8 Stafford Kramer   1:38:50.4  1157 Alterra
9 Mike Budd   1:39:25.9  1079 Wheel and Sprocket
10 Mat Moore   1:39:48.5  1086 Gear N Up
11 Jason Kozicki   1:40:22.5  1671 
12 Kevin Plato   Grafton, WI1:41:03.6 211911  1125 Wisconsin Health & Fitness
13 Christopher Schutte   1:41:33.3  1046 Polska-Cannondale
15 Tom Flicker   1:42:07.4  1099 Gear-N-Up
16 Nathan Schroepfer   1:43:23.6  1221 Bellin-in Competition
17 Paul Kaczmarowski   1:44:46.6  1037 Wheel and Sprocket/ Trek
18 Greg Cullen   1:45:25.2  1669 Polska
19 Ken Stuckart   1:46:49.1  1039 Team Extreme
20 Saj Rudolf   1:47:23.1  1644 Chief Experiments Racing
21 Bill Livingston   1:48:03.1  1092 Michaels Cycles
22 Bradley Byrge   1:49:48.8  1152 Team Pedal Moraine
23 Bradley Gruszynski   1:52:23.6  1668 
25 Dain Trittau   2:24:16.0  1656 Team Wisconsin
26 Steve Frost   Grafton, WI 209307  9150 Team Wisconsin
27 Joe Greatens     2101 
28 Dan Tavela     2230 Team Pedal Moraine
29 Joshua Pierre     2030 Team Nordik
30 John Tomljenovic     2296 Active Endeavors
31 Kevin Herman     2103 
33 Garett Kipp     2016 Chainsmokers
34 Kevin Czaicki     2004 Team Pedal Moraine
35 Aaron Ament     2014 Alterra CoffeeMTB Team
36 Scott Janssen     2112 
37 Chad Thums     2054 Team Nordik
38 Brent De Geus     2510 
39 Chan Barden     2110 Team Bike Hub
41 Laszlo Horvath     2186 Fond du Lac Cyclery
42 David Schoenherr     2251 
43 Harlan Larson     9159 
44 Lee Messersmith     2116 Wheel Fast Racing
45 Matthew Lanser     2550 All Aboard / Team 2
46 Christopher Goehrig     2023 
47 Jim Liesen     9007 
48 James Fernandes     2530 
49 Jeff Steckbauer     8006 Back Door BikeShop
50 John Laska     2006 
51 Jason Lilyquist     2513 
52 Cal Collins     2556 
53 Kenny Dretzka     8001 Team Pedal Moraine
54 Jay Zielinski     2132 Team Pedal Moraine
55 Matthew Forst   Weyauwega, WI 175701  2324 Trailhead Bikeand Skate
56 Jeff Weyenberg     2188 
57 Michael Keefer     2551 
58 Randy Jennings     8019 Team Extreme
59 Phil Taylor     2085 
61 Randy Nyder     8157 
62 Eric Fogle     2508 
63 Vince Purpero     8015 Team Pedal Moraine
64 Chris Gabrielson     8009 Moosejaw Brewery & Pizza
65 Rick Walls   Wauwatosa, WI 205152  2137 Team Extreme
66 Shawn Graybeal     8156 Nordik
67 Rob Livingston   Suamico, WI 205488  2083 All_Aboard Fitness/Team 2
68 Christian Hilbert     8018 Big Ring Racing
69 Christopher Hoyme     2007 Mountain OutFitters
DNF Mark Szudrowitz     1009 Extreme Ski & Bike
DNF Jerry Long   Moscow, ID 202427  1016 Chainsmokers
DNF Matthew Gutowski   Grover Beach, CA 204288  1033 The Ski Hut
DNF Scott Peterson   Littleton, CO 115185  1073 Big Ring Racing
DNF Chad Lane     1135 Rock Cut TrailCrew
DNF Todd Derksen     1139 Wheel & Sprocket Appleton
DNF Gabriel Sanchez     1231 
DNF Todd Wroblewski     2005 Team Pedal Moraine
DNF Eric Froemming     2424 
DNF Marcus Steele     8021 All Aboard Fitness/Team 2
DNF Derek Folven     8155 Aurora Adventures Tour
DNF Peter Stinski     9013 Gear N Up
DNF Ritchie Sketchy     9030 Dog Fish
DNF Joshua Bartoszuk     9155 Br2/Eclipse/Bens

Men - SP - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bill Nigh   West Bend, WI1:36:29.4 197745  1005 Team Pedal Moraine
2 John Lirette   1:36:43.1  1002 Hayes
3 Jeff Curtis   1:36:47.4  1667 
4 Scott McClement   1:36:53.4  1130 Active Endeavors
5 Scott McLaughlin   1:38:38.2  1652 Active Endeavors
6 Ken Krebs   1:39:08.0  1131 Active Endeavors
7 Anthony Gonzalez   Milwaukee, WI1:40:46.9 188864  1070 Alterra CoffeeMTB
8 Michael Beatty   1:41:48.0  1161 Chainsmokers
9 Steve Miller   1:42:14.6  1026 
10 Mike Curtes   1:42:56.1  1163 Big Ring Racing
11 Richard Rudolph   Emporia, KS1:43:15.1 118652  1110 Alterra CoffeeRacing
12 Dave Kastelic   1:43:31.0  1675 
13 Benjamin Griggs   1:43:50.5  1030 Bellin Health
14 Keith Russell   Sheboygan, WI1:44:59.3 155491  1156 PCW Cycling
15 Gregory Duckett   Milwaukee, WI1:45:17.0 211249  1081 Alterra CoffeeMTB
16 William Smith   1:48:10.1  1666 Chief Experiments Racing
17 Jeffrey Lindemann   2:22:17.8  1223 Blaqpaw Racing
18 Glen Stroik     2070 
19 Trevor Townsend     2245 GT
21 Jason La Bella     2317 
22 Fred Hubley     2032 Wheel & Sprocket
23 Steve Jeske     2009 Team Pedal Moraine
24 Myron Taylor     2525 
25 Jeffrey Frings     2197 Alterra Coffee
26 John Gregorski     2072 Expedition Supply
27 David Bodmer     2192 Micheals Cycles
28 Todd Bugnacki   Franklin, WI 81238  2079 
29 Daniel Kutz     2022 Hayes Disc brake
30 Erich Gross     9011 Alterra
31 Daniel Schneider   Racine, WI 31695  9002 Hayes Brake
32 Greg Jones     2506 
33 Pat Janisch     2214 Hayes
34 Jeff Hammond     2270 
36 Eric Hunner     8040 Team 2
37 Kelly Effert     9010 Wingnut
38 Al Brunner     9012 Hayes Disc Brakes
39 Bret Srock     2504 
40 Forrest Atkinson     8010 Rabid Weasels
41 Eric Gonstead     2309 The Short Buss
42 Peter Epperson     2553 PCW
43 Dave Mennenoh     2122 
44 Troy Olm     2033 
45 Raymond Otto     2554 PCW
46 Brad Babcock     2163 Team Emery
47 George Boznos     2509 
48 David Blue     2264 
49 Delfino Parra     2516 PYOC RRB Cycles
50 Juan Carlos Nava     2558 
51 Michael Arndt     2544 
52 Mike Schmidt     2265 Recyclist
53 Michael Kaspar     2517 Team Fool
54 Chris Cooper     8026 Hayes Disc Brakes
55 Andrew Spahr     2071 Alterra Coffee
56 Jeffrey Merkt     2213 
57 Bruce Borcherding     2036 Hayes Disc Brake
58 Tad Bruckner     8012 TEAM GT / WILLYBIKES
59 Shawn Hauser     8003 All-Aboard Fitness/Team 2
60 Chris Pasternak     2190 
61 Patrick Doornek     8017 
62 Brian Powell     2520 
63 Russell Jobs     9147 Hayes Disc Brakes
64 Bob Schmitt     2040 Team Pedal Moraine
65 Earle Jacob Jr     9008 Big Ring Racing
66 Steven Nejedlo     8013 Big Ring Racing
67 William Otto     8153 
DNF Steven Pribek     1109 
DNF Brian Rummelhart     2065 
DNF Wade Flisram   Onalaska, WI 208096  2169 Team Extreme
DNF Ricky Hamilton     2180 Chainsmokers
DNF Robert Meinig   Saint Charles, IL 127948  2282 Wheel Fast Racing
DNF Greg Boettcher     2527 Team Extreme

Men - SP - Master - 40-44

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jan Rybar   1:36:34.3  1140 
2 Ross Lemke   Cedarburg, WI1:39:35.6 210815  1212 Team Pedal Moraine
3 Mike Geitner   1:41:00.4  1058 Team Extreme
4 Curt George   1:42:38.3  1063 
6 John Miller   1:42:48.4  1165 Mountain Outfitters
7 Jeffrey Gantz   Green Bay Wi1:43:53.5 187394  1019 Bellin Health/lnCompetition
8 Jay Labecki   Milwaukee, WI1:44:41.0 20074  1043 Hayes Brake
9 Tim Leroy   1:45:49.1  1673 
10 Don Freitag   1:46:40.6  1024 Big Ring Racing
11 Brian Kaufman   1:47:21.4  1651 Fat Kats
12 Sam Kuehnel   Mount Horeb, WI1:48:25.0 207332  1045 Big Ring Racing
13 Dru Bittner   1:49:01.9  1654 
14 Jeff Sympson   1:49:47.9  1143 Rock Cut TrailCrew
15 Dennis Schueler     2107 
16 Jeff Seifert     2332 Cyclesmith
17 Tim Montee     9004 Hayes
18 Paul Rainey     2183 
19 Scott Palmersheim     2069 Team Pedal Moraine
20 Sean Shields     2217 Team Pedal Moraine
21 Edward Schuster     2200 Wheel & Sprocket
22 DJ Burns     2210 Active Endeavors
23 John Bogdanske     9009 Chainsmokers
24 Montie Milner   Reno, NV 176313  2087 
25 Tim Larson     2557 
26 Don Fischer     2042 
27 Leonard Cabaltera   Racine, WI 50058  8011 Hayes Disc Brake
28 Tim Peters     2044 Fond Du Lac Cyclery
29 John Mahr     2246 Wheel Fast Racing
30 Charles Kane     2514 Wheel & Sprocket
31 Ron Kay   Rice Lake, WI 210985  2310 Hayes Disc Brakes
32 Fred Young     2074 DCBIKES/MAXXIS
33 Michael Orr     2519 
34 Jerome Hamilton     2275 
35 Craig Scholzen     2140 Hayes Brake
36 Rob Hofmann     9158 Team Extreme
37 Rory Noonan     2262 Team Recyclist
38 Troy Sable     2047 
39 Keith Wolf     8023 Extreme
40 Jeff Johnson     2542 
41 Will Hollrith     2064 
42 Tim Felsinger     8014 Back Door BikeShop
43 Bob Griswold     2545 
44 Mike Kazlauskas     2532 
45 Timothy Blob     2546 Gear N Up
46 Robert Dunk     2539 
47 Mitchell Zehr     2538 
DNF Robert Manwaring     1006 Antioch Cyclery
DNF Scott Wippermann     1008 Eriks
DNF Arthur Spurlock     2121 Belgioioso
DNF Jon Hirsch     2134 Big Ring Racing
DNF Daniel Murwin     2212 Micheals Cycles
DNF Guy Archambeau     2505 
DNF John Daming     8020 Bellin Health / Tower Clock
DNF Jon Holcomb     8031 Big Ring Racing

Men - SP - Master - 45-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David J Poulton   1:42:43.4  1653 Active Endeavors/Deerfield cyc
2 Steven Humphrey   1:43:20.1  1007 Big Ring Racing
3 James Sniadajewski   1:44:31.8  1074 Point Pursuit
4 Mark Schimberg   1:45:26.7  1034 
5 Mike Wanek   1:45:33.6  1044 All Aboard Fitness
6 Larry Moore   1:47:12.1  1674 
7 Mark Bader   1:53:09.0  1650 
8 Brad Clinch   1:56:33.0  1647 
9 Kris Klapperich     2076 Team Pedal Moraine
10 Douglas House     9154 
11 Steve Ferguson     2111 SportsRack
12 David Torgler     9148 Hayes Disc Brakes
13 Jim Feuerstein     2003 Wheel & Sprocket
14 Steve Kapaun     2059 
15 Robert Garner     9157 
16 Peter Kot     2015 
17 Tim Speer     2224 Moosejaw
18 Marty Weigel     8022 Hayes Disc Brakes
19 Paul Weaver     2552 PCW Cycling
20 John Dabbeekeh     2028 Pedros / Cheepteam
22 Mark Day     2020 B.O.M.B. International
23 Charles Ross     2515 
DNF Eric Kuhagen     1003 Team Specialized
DNF Scott Olson     1661 
DNF Scott Novogorate     2555 
DNF Bill Delaney   Madison, WI 210055  1234 Chainsmokers

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pete Noffke   Menasha, WI1:50:48.1 189045  1010 Wheel and Sprocket
2 The Don   1:52:30.3  1117 
3 Randy Pallex   Ashwaubenon, WI1:54:41.9 176653  1061 All-Aboard/Team2/Belgioioso
4 Gary Bender   1:57:47.3  1655 
6 Richard Palmer   2:00:58.6  1087 
7 Rod Swendsen     2209 
8 Keith Kaufman     2161 Bike Doctor
9 Sterling Schmidt     2086 
10 Mike Rummelhart     2247 Team Mack
11 Don Schaning     2547 
12 Warren Fowler     2013 All-Aboard Fitness & Gym
13 Mark Ullenberg     2194 Guerra Means War!
14 Michael Ruzich   Hillside, IL 210653  2108 wheel and sprocket
15 Keith Westphal     2010 Wheel & Sprocket / Trek
16 Gary Smits   Green Bay, WI 190487  2027 Team Bellin Health
17 Dale Lenss     2534 Bellin Health
18 Jim Shong     2153 Bike Doctor
19 Robert Langlois     2113 Bellin Health
20 Thomas Silbernagel     2035 Team Extreme
21 Thomas Vomastic     2535 
22 James Heinecke     2024 Heinecke Family Bikers
23 Arnie Degarmo     2338 Michaels Cycle
DNF H Larson   Green Bay, WI 210092  1054 All Aboard Fitness/ Team 2
DNF Errico Auricchio     1060 Belgioioso
DNF Albert Weigel     2055 

Men - BG - Junior - 1-10

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Myles Beach   Larsen, WI0:49:52.4 208348  4239 Gear N Up
2 Caleb Lenss   0:50:28.8  4057 Bellin Health
3 Nathan Labecki   Milwaukee, WI 209414  6012 Hayes on TrackDirty Dozen
4 Sam Jansen     6025 Team Pedal Moraine
5 Josiah Kay     6003 Hayes on Track
6 Jack Feuerstein     6004 Wheel & Sprocket
7 Brandon Posewitz     6264 
8 Ryan Kay     6258 
9 Brett Poulton     6282 Active Endeavors
10 Brandon Watkins     6014 Expedition Supply
11 Conner Shelton     6272 
12 Adam Kay     6257 
13 Diego Parra     6268 
14 Jordan Watkins     6015 Expedition Supply
15 Carter Schroepfer     6281 
16 Riley Shelton     6271 
17 Devon Guse     6279 FDL/OSH Cyclery
18 Brandon Schmidt     6277 Recyclist
19 Cody Borst     6275 
20 Blake Milner     6262 
21 Tony Chiodi     6270 
22 Samuel Martz     6261 
23 Daniel Gorey     6267 
24 Tarl Knight     6008 Bellin Health

Men - BG - Junior - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Griesbach   0:48:13.6  4024 Point Pursuit
2 Theodore Peters   0:50:33.3  4586 Expedition Supply
3 Travis Brunner   0:50:37.6  4090 Hayes on Track
4 Thomson Remo   0:50:44.0  4572 Baraboo Sharks
5 Nick Crocker   0:52:02.2  4240 
6 John Kummer     6021 Fat Kats
7 Jake Kaczmarowski     6022 Wheel and Sprocket / Trek
8 Nick Montee     6002 Hayes on Track
9 Cody Madaus     6263 
10 Kristopher Kubsh     6274 
11 Nick Seidl     6280 Pedal Moraine
12 Delfino Parra     6269 
13 David Chapman - Orr     6285 
14 Dru Jr Bittner     6283 
15 Dylan Arens     6260 
16 Kyle Bissen     6011 Hayes Team 1
17 Reid Schnideler     6259 
18 Ryan Loeber     6273 
DNF Max Wippermann     4087 Eriks Teen Team

Men - BG - Junior - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sean Parker   0:41:55.6  4036 Extreme Sike &Bike
2 Scott Hollowell   0:44:03.2  4034 
3 Levi Riggs-Wieboldt   0:46:14.8  4078 
4 Tony Hoak   0:47:37.1  4234 
5 Evan Harris   0:48:40.5  4101 
6 Alan Johnson   0:49:44.8  4053 ERIKS
7 Charles Rechner   0:50:40.9  4082 Stadium Bike
8 Taylor Otto   0:51:02.4  4219 Recyclist
9 Greg Parker   0:54:07.2  4583 
10 Emerson Nunez   0:54:07.4  4218 
11 Daniel Miller   0:56:32.7  4044 Rock Cut TrailCrew
DNF Jonathan Bidlake   Naperville, IL 208104  4099 
DNF Nic Rabe     4232 
DNF Kagen Mantz     4261 
DNF Michael L Gorey     4591 

Men - BG - Junior - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joshua Rupnow   Cedarburg, WI0:41:36.1 226098  4047 Team Extreme
2 Lanny Thomas   0:42:00.0  4089 
3 Derek Billmann   0:42:12.4  4582 
4 Josh Gazdecki   0:42:18.8  4255 
5 Tony Lemke   0:42:22.9  4067 Fond du Lac Cyclery
6 Thomas Sturtevant   0:43:10.7  4075 
7 Mike Sheruen   0:43:13.9  4223 
8 Ryan Wenzlick   0:43:37.6  4017 All Aboard Fitness
9 Michael Rosinsky   0:44:08.2  4576 
10 Harrison Easton   0:46:38.0  4235 
11 Chris Backhaus   0:48:51.2  4575 
12 Kyle Reetz   0:53:52.1  4594 

Men - BG - Junior - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rob Salentine   0:42:29.1  4147 
2 Warren Lyman   0:43:02.6  4569 
3 Christopher Sanborn   0:43:07.3  4080 
4 Andrew Wiesner   0:44:30.9  4150 All-Aboard / Team 2
5 Brian Braun   0:44:34.1  4074 
6 Adam Goeden   0:45:25.9  4029 Team Pedal Moraine
7 Aaron Gretzinger   0:47:07.6  4256 Chainsmokers
8 Justin Downey   0:52:57.5  7209 
DNF Michael Curtiss     4143 

Men - BG - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Darek Dudzinski   0:41:59.0  4214 Sokol Tarnow
2 Pat Berg   0:42:20.0  4122 
3 Marty Thomas   0:43:30.3  4579 
4 Arius Jacks   0:43:34.2  4032 
5 Jason Latoski   0:43:40.5  4241 
6 Eric Johnson   0:44:43.9  4565 
7 Chad Hoppe   0:45:03.1  4028 FDL / OSK Cyclery
8 Kris Biegler   0:45:10.4  4224 
9 David Soerens   0:46:09.7  4573 
10 Paul Conto   0:46:22.3  4221 
11 Dave Cornils   0:47:21.1  4584 
12 Joshua Bucholtz   0:48:21.3  4132 
13 Josh Fisher   0:49:11.2  4231 UW-Milwaukee
14 Andrew Czechanski   0:50:09.7  4247 
15 Jason Eldridge   0:52:06.9  5343 
16 Christopher Smith   0:52:11.6  7014 
17 Dana Schlafke   0:53:19.9  4031 
18 Adam Beise   0:58:13.4  4242 
DNF Kyle Guerra     4149 Guerra Means War!
DNF Michael Frier     4246 
DNF Andrew Vosberg     4588 Pedal Moraine

Men - BG - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron Bieberitz   Anytown, WI0:42:16.3 203051  4014 PCW Cycling Inc.
2 Michael Olm   0:43:51.1  4016 
3 Anthony Dipiazza   0:44:48.4  4237 
4 Kenneth Nogeire   0:45:26.6  4577 Smoke
5 Jamison Stokdyk   0:45:47.2  4217 
6 Ryan Manske   0:45:52.8  7010 
7 Justin Latham   0:47:57.4  4022 
8 John Ramsey   0:47:57.6  4578 
9 Matt Petersen   0:51:27.6  4112 
10 Thomas Ales   0:52:16.2  4262 
11 Jason Ruggenbauer   0:53:30.6  4229 
12 Brad Miller   0:53:53.8  4228 
13 Wally Kunstman   0:55:01.0  4250 
14 Dave Pringnitz   0:58:11.9  4564 
DNF Ryan McEneany     4244 Gear N up

Men - BG - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Shaw   Sheboygan, WI0:43:32.1 128967  4096 PCW Cycling
2 Tim McMahan   0:43:55.7  4072 
3 Brian Toltzmann   0:45:11.1  4215 
4 Abam Nowoj   0:47:13.4  4599 
5 Brian Myers   0:47:31.2  4259 
6 Jim Eggleston   0:47:33.7  4003 
7 Brian J Smith   0:47:45.1  7011 
8 Anthony Dombrowski   0:47:51.7  4339 
9 Anthony Ranirez   0:48:20.8  4581 
10 Shawn McGuire   0:48:42.0  4254 
11 Jean Marasigan   0:48:46.3  4567 
12 Rocco Caffero   0:48:52.6  7013 Team Ozone
13 Jeff Bublitz   0:50:40.1  4566 
14 Hue Kong   0:51:41.4  4210 
15 Thomas Kenny   Orland Park, IL0:52:40.2 210687  4058 Team Extreme
16 Donald Lueck   0:53:25.7  4027 
DNF Eric Eismueller     4020 
DNF George Carper     4252 

Men - BG - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zeke Stanis   0:43:43.3  4121 
2 Barron Gira   0:43:52.4  4568 EVR Solutions
3 Dave Volpentesta   0:44:05.1  4084 
4 Jason Stauber   0:44:17.6  4598 
5 James Lee   0:46:03.9  4081 
6 Andras Fancsik   0:46:18.2  4597 
7 Daniel Getzen   0:46:24.4  4030 
8 Paul Lehmann   0:47:05.9  4119 
9 Todd Engen   0:48:05.9  4251 
10 Tim Geldermann   0:49:40.7  4258 
11 Kevin Sahr   0:50:07.8  4238 
12 Barry Campbell   0:55:18.8  4248 
13 Stephen Kralovec   0:58:31.3  7012 Stadiom Bike
14 Mark Gehl   1:02:31.5  4233 
DNF Jeff Pierce     4253 
DNF Tshengzoo Lor     4592 

Men - BG - Master - 40-44

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Roland Rieflin   0:42:00.3  4007 McDermid Corp
2 Stuart Shelton   0:42:54.0  4006 
3 Dale Konkol   0:43:34.5  4021 
4 Thomas Wendland   0:43:40.3  4019 
5 Daniel Backley   0:43:57.0  4142 Velocity
6 Erick Braaksma   0:44:51.1  4054 Trailhead/Stoiber Health
7 Chris Tamborino   0:45:21.0  4571 
8 Douglas Erdmann   0:45:54.9  4002 Trailhead Bike/Stoiber Health
9 Robert Groshek   0:47:00.6  4580 
10 Kevin Lemke   0:47:24.9  4069 Fond du Lac Cyclery
11 Ron Kapaun   0:47:48.3  4222 
12 Steve Baumann   0:47:59.4  4570 
13 Kevin Niesen   0:48:06.5  4008 
14 Kris Maj   0:48:07.9  4109 Tailwinds
15 James Deboer   0:48:08.1  4088 Big Ring Racing
16 Michael Borchardt   0:48:14.0  4145 Team Extreme
17 Rick Griesbach   0:48:59.8  7003 Point Pursuit
18 Gary Eyko   0:50:03.1  4587 
19 Greg Grose   0:51:15.3  4589 
20 Ron Kronforst   0:51:26.8  4245 
21 Paul Ihde   0:52:56.5  4249 
22 Michael J Gorey   0:59:03.8  4590 
23 Timothy Lavris   0:59:39.7  7208 

Men - BG - Master - 45-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Kubsh   0:42:46.1  4065 
2 Marcum Martz   0:45:26.1  4574 
3 John Wrycza   Naperville, IL0:45:42.4 76133  4596 Wheel Fast Racing
4 Gary Schmidt   0:46:30.1  4126 
5 Randy Borst   0:47:04.9  4097 Team 2
6 Kelly Elliott   0:48:02.7  4103 
7 Jeff Jeanpierre   0:48:21.5  4600 Rainbow Jersey
8 Neng Vang   0:49:45.2  4593 
9 Brad Davis   0:50:34.2  4595 
10 William Peters   0:50:34.5  4585 
11 Wally Sniadajewski   Plover, WI0:50:56.4 204830  4100 Point Pursuit
12 Daniel Schlafke   0:51:29.0  4125 
13 Ross Easton   0:52:59.9  4236 
14 Thomas Cornils   0:53:27.9  4037 Team Extreme
15 Gary Ertl   0:53:33.7  4025 Gear N Up
16 Dave Oconnell   0:55:21.1  4260 
17 Jay Hoppe   1:04:05.6  7005 Fondy Cyclery

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gerry Butler   0:46:25.7  4085 Gear N Up
2 Dan Braun   0:46:37.1  4073 
3 Mike Sherman   0:46:50.1  4146 
4 Rich Mennenoh   0:47:44.3  4061 
5 Steve Manthe   Mc Farland, WI0:47:55.9 211939  4064 Chainsmokers
6 Efrain Ruiz   0:50:17.2  4243 
7 Ted Batzer   0:50:36.3  4118 
8 Neil Everson   0:50:41.6  4033 East Madison
9 Glenn Aavang   0:52:25.7  4114 
10 Richard Finch   0:54:02.5  4043 Rock Cut TrailCrew
11 Michael McCluskey   0:56:36.8  4230 
12 Franklin Lobello   0:57:11.2  4220 
13 Larry Strattner   0:59:00.1  4216 
14 Richard Wenborne   1:01:51.1  4060 Team 2
DNF Jim Briese     7207 

Women - PR/EX - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Holly Liske   Stanford, CA1:56:26.3 190109  506 Hayes On Track
2 Jamie Buske   2:05:38.3  649 Team Extreme

Women - PR/EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jenna Zander (1 - PR)   Mankato, MN1:40:58.4 160568  503 NicoletBike.com
2 Karen Zielinski   Sussex, WI1:54:15.8 210353  508 Team Pedal Moraine
3 Jennifer Whitedog   La Crosse, WI1:59:53.0 210713  518 Team Buzz

Women - PR/EX - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sara Kylander-Johnson   Duluth, MN1:41:18.1 199274  501 Trek Midwest Regional Team
2 Rebecca Cleveland   Green Bay, WI1:43:01.9 100571  504 Bike Hub
3 Susan Juedes   Madison, WI1:46:06.8 169773  502 Bike Hub
5 Gina Kenny   Orland Park, IL2:32:04.5 210270  514 Team Extreme

Women - PR/EX - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kim Eppen   Iowa City, IA1:40:27.4 217761  524 
2 Anne Grabowski   Minneapolis, MN1:42:29.7 57292  521 Penn Cycle / Nature Valley
3 Lori Sable   1:49:22.0 217887  505 Team Wisconsin

Women - SP - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samantha Schneider   Milwaukee, WI 170980  3292 Coyote
2 Jasmine House     3035 Bellin Health
3 Heidi Goode     3038 Backroad Bike Shops
6 Tinille Lehmann     3290 

Women - SP - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nikki Deprey     3050 Bellin Health
2 Hannah Guerra     3068 Guerra Means War!
3 Eleanor Crescenzi     3279 Chief Experiments Racing
4 Madeleine Puissant     3034 Fond du Lac Cyclery
5 Lindsey Guerra     3288 Guerra Means War

Women - SP - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michelle Peariso     3017 Gear N Up
2 Katja Maertens   Shorewood, WI 202402  3041 Fon du Lac Cyclery
3 Katie Crocker     3066 Point Pursuit
4 Lacey Zills     3047 Gear N Up
5 Rebekah Stuckart     3295 Team Extreme
6 Dana Schneider   Bloomington, MN 185483  3033 Albertos
7 Jessica Smulka     3010 GT
8 Amy Heart     3291 Point Pursuit
9 Kat Rudolf     3278 Chief Experiments Racing

Women - SP - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Becky Blaschka     3018 Team Bike Hub
2 Denise McCormick     3281 
3 April Dombrowski     3073 
4 Kristina Meinig   Lake Geneva, WI 206107  3009 
5 Rachael Gatto     3287 Darcy
6 Angella Collins     3294 

Women - SP - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brittany Nigh   West Bend, WI 197744  3008 Team Pedal Moraine
2 Ulla Gonzalez     3021 Alterra CoffeeMTB
3 Shelley Reifschlager     3011 CZ VELO
4 Antonia Leal     3293 
5 Julie Hall     3046 Polska Cannondale
6 Gail Goehrig     3002 
7 Natalie Modugno     3280 
8 Candy Hofmann     3045 Team Extreme
9 Helissa Vandenhouten     3285 
10 Laura Parker     3284 

Women - SP - Master - 40-44

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacque Nitka     3063 Bellin Health Cycling
2 Christine Griesbach   Rockford, IL 209601  3012 Point Pursuit
3 Karen Deboise-Meara     3006 
4 Alyson Chapman     3283 
5 Christine Czarnecki   Milwaukee, WI 212636  3001 Alterra CoffeeRace Team
7 Rolleen Kralovec     3042 Stadium Bike
DNF Colleen Westphal     3015 Wheel & Sprocket / Trek
DNF Patricia Bauer     3020 
DNF Lori Violetta   Marquette, MI 173201  3029 

Women - SP - Master - 45-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Deb Sniadajewski     3028 Point Pursuit
2 Terri Cornils     3013 Team Extreme
3 Wendy Burns     3061 Clif/Active Endeavors
4 Cheryl Post   Plover, WI 205453  3037 Point Pursuit

Women - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rose Lenss     3019 Bellin Health
2 Gail Tufte     3289 Recyclist

Women - BG - Junior - 1-10

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica House     6017 Bellin Health
2 Haley Elliott     6020 
3 Moriah Griesbach     6024 Point Pursuit
4 Stephanie Yost     6027 Pedal Moraine
5 Samantha Milner     6009 Hayes On Track
6 Allyson Davis     6266 
7 Maja Holcomb     6265 Fat Cat

Women - BG - Junior - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Arin Lemke     6006 Team Pedal Moraine

Women - BG - Junior - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Julia Gabrielson   0:58:49.9  5009 Moosejaw Brewery & Pizza
DNF Amber Dahl     5368 Skinny Racing

Women - BG - Junior - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tessa Srock   0:57:03.3  5337 

Women - BG - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Becky Czechanski   0:55:26.3  5344 
2 Kate Petersen   0:57:45.0  5342 
3 Patricia Brown   0:59:18.6  5338 
4 Lisa Roth   1:02:06.9  5341 moosejaw

Women - BG - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sonia Dubielzig   0:52:40.0  5041 Mad Forcs
2 Rebecca Crocker   0:54:21.6  5340 
3 Shelley Kemp   0:54:46.7  5039 Willy Bikes - GT
4 Elizabeth Legaspi   0:55:36.5  5011 
5 Robin Hoenisch   0:55:37.8  5040 Big Ring Racing
6 Jasha Diekmann-Smith   1:00:47.0  5369 

Women - BG - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica Long   0:52:09.2  5003 Mad FORCs
2 Alison Volpentesta   1:00:24.3  5336 
DNF Sarah Guse     5038 FDL/OSH Cyclery

Women - BG - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sheryl Szymanski   0:50:15.8  5345 Active Endeavors
2 Cecile Labecki   0:53:59.3  5010 Hayes Brakes
3 Bridget Cassidy   0:58:20.4  5346 alterra
4 Barbara Daanen   1:00:40.8  5016 Hayes Disc Brakes

Women - BG - Master - 40-44

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Roxanne Rogers   0:56:24.7  5014 
2 Connie Holcomb   0:57:30.0  5339 
3 Pamela Gantz   0:58:17.4  5004 Bellin Health/InCompetition
4 Susan Borchardt   1:00:15.3  5042 Team Extreme
DNF T C Spitz     5007 onepercentmore

Women - BG - Master - 45-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Dykema   Evanston, IL0:54:00.6 10328  5055 Active Endeavors
2 Andrea Butler   0:54:36.8  5024 Gear N Up
3 Cheryl Jeanpierre   1:06:11.7  5017 Pedal Moraine
DNF Janis Heifner     5027 Recyclist

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaShimanoOSMOSpyBonk BreakerCUOREUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee