Race Results for
Chickasaw Trace Classic
Columbia, TN
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 03/28/2004

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - CLYDESDALE - Clydesdale

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LANCE ANDERSON      
2 DAVID NEVELS      
3 TROY HEARN      
4 FRANCIS FESSLER      
5 Max Trent   Powell, TN 184415   
6 JEFF ROBINSON      
7 DAVID EDWARDS      
8 Barry Elkins   Odenville, AL 192492   
9 Scott Agee   Carthage, TN 203226   
10 ANTHONY HECHLER      
11 Ben Paty   Nashville, TN 208992   
12 TED RAPP      
13 Donald Smith   Dickson, TN 33116   
14 EDDIE WEAVER      
15 Kevin Trent   Powell, TN 195825   

Men - SINGLE-SPEED - Single-speed

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cayce Tiesler   Pegram, TN 139665   
2 Michael Viertel   Chattanooga, TN 144596   
3 Justin Mitchell   Asheville, NC 205130   
4 Adam DeGardeyn   Nashville, TN 174631   
5 Joshua Reed   Knoxville, TN 169486   
6 John Eighmey   Salt Lake City, UT 100846   
7 Jonathan Owens   Tullahoma, TN 198349   
8 Scott Turner   Nashville, TN 166475   
9 HENRY AMBROSE      
DNF PETER RODMAN      

Men - PR/SM - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MATTHEW HADLEY      
2 Andrew Johnston   Lilburn, GA 18075   
3 Brian Schworm   Morehead, KY 104934   
4 Steven Carwile   Owings Mills, MD 149268   Lindsey Wilson College
5 JAMIE LAMB      
6 Anthony Slowinski (1 - PR)   Louisville, KY 121030   
7 Christopher Livengood (1 - SM)   Knoxville, TN 145115   
8 David Timmons   Flagstaff, AZ 153514   
9 Justin Becker   Loveland, OH 107839   
10 Travis Werts   Brentwood, TN 159867   
11 Forrest Smith   Waukesha, WI 33131   
12 Colin Izzard   Brevard, NC 17483   
13 GREG DUNN      
14 Daniel Matheny   Colorado Springs, CO 145481   
15 Robert Kendall   Georgetown, IN 117036   
16 Mark Olson   Hickory Corners, MI 140153   
17 Dustin Greer   Cedar Hill, TN 178240   
18 BRIAN FUHRMANN      
DNF Chad Hungerford   Prattville, AL 17131   
DNF ERIC TITSWORTH      
DNF Christopher Brown   Chattanooga, TN 5048   

Men - EX - Junior - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Cummings   Snellville, GA 189325   
2 Kyle Pitts   Hampshire, TN 198348   
DNF Christian Fontaine   Monroe, GA 195115   

Men - EX - Junior - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Kovaly   Banner Elk, NC 207358   
2 Matthew Mullican   Terre Haute, IN 181002   
3 Ryan Sickles   Barbourville, KY 179875   
4 Michael Weber   Knoxville, TN 184414   
5 David Bishop   Signal Mountain, TN 194664   

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Reardon   Franklin, TN 177637   
2 Kyle Lasley   Louisville, KY 196795   
3 Nick Barber   North Vernon, IN 192287   
5 German Bermudez   Colombia 194439   
6 Scott Burton   Roanoke, VA 192566   
7 BEN RICHARDSON      
8 GENE MCDANIEL      
9 Craig Evans   Hendersonville, TN 200382   
10 Ben Hughes   White House, TN 111934   
11 Kelsey Oliver   Simpsonville, SC 63809   
12 Charles Capps   Middlesboro, KY 132593   
DNF Mike Purvis   Louisville, KY 186611   
DNF Ryan Bolt   Knoxville, TN 152294   
DNF Christian Leask   Taylor, MS 102326   
DNF Travis Mullen   Lexington, KY 170108   
DNF Shawn Mullican   Murfreesboro, TN 206605   

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Stern   Indialantic, FL 153379   
2 Christopher Leopold   Germantown, TN 20940   
3 Alan Mittelsdorf   Nashville, TN 184792   
4 Robert Rounds   Newberry, FL 159219   
6 Paul Wallace   Murfreesboro, TN 104406   
7 Zdenek Fiebinger   Franklin 183301   
8 Chad Moore   Nashville, TN 166731   
9 J Scott Deshon   Nashville, TN 85367   
10 C Jason Richardson   Franklin 149518   
11 Scotty Curlee   Lynchburg, VA 57562   
12 Samuel Moore   Saint Louis, MO 77370   
13 Bill Crank   Lexington, KY 8075   
14 Thomas Field   Nashville, TN 83703   
15 David Reed   Bath, MI 170308   
16 Tyson Geren   Chattanooga, TN 137722   
17 Keith Lucas   Custer, KY 209624   
18 JON MCLAUGHLIN      
19 John Hoover   Mc Donald, TN 127337   
20 Bence Roemer   Glasgow, KY 173100   
21 BIG E      
22 Jon Clodfelter   Fishers, IN 195393   
23 Robert Clark   Louisville, KY 6981   
24 Joseph Bowers   Ooltewah, TN 4438   
25 John Kerish   Georgetown, TX 194328   
26 C Jason Lake   Tuscaloosa, AL 166185   
DNF David Dye   Nashville, TN 169483   
DNF TOM SPENCE      
DNF Chad Brandon   Harvest, AL 199229   
DNF Robert Kremer   Louisville, KY 176737   
DNF Robert (Marty) Smith   Lexington, KY 181009   

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kenneth Marshall   Columbia, TN 22604   
2 James Sharp   Apo Ae, NY 120824   
3 Rick Harmon   Columbia, TN 15115   
4 Daryll McKenzie   Marana, AZ 138171   
5 Chris Costa   Sanford, FL 153393   
6 Will Scruggs   Chickamauga, GA 102889   
7 Carlos Soler   Longwood, FL 104661   
8 Jack Murbach   Hueytown, AL 25449   
9 John Myers   East Point, GA 164658   
10 Stephen Wilson   Benton, KY 140437   
11 Chuck Shell   Blountville, TN 148958   
12 LOYD TEMPLETON      
13 Gary Collins   Kirksey, KY 115886   
14 JOHN RHYME      
15 Craig Cooper   Longmont, CO 78512   
16 John Heeren   Memphis, TN 15659   
17 Kurt Wagner   Madison, TN 97313   
18 Brian Blackwell   Jeffersonville, IN 137673   
DNF Sam Grebe   Mt. Vernon Il 186610   
DNF Mark Fisk   Fulton, KY 172787   
DNF Mark Poore   Cookeville, TN 94493   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BENJAMIN WIESE      
2 Zach Kovaly   Alpharetta, GA 207359   
3 John Carr   Nashville, TN 165544   
4 ZACH WILKINS      
5 STUART HELLEBUSCH      
6 CHARLES HELLER      
7 JOSH KERR      
8 JEFFREY GOOD      
9 SAM SILVEY      
10 PATRICK FOWLER      
11 Rod Banua   Tallahassee, FL 209420   
12 RJ HARRIS      
13 JACK TOWERY III      
14 Justin Whitmire   Huntsville, AL 205798   
15 Jacob Stone   Thompson's Station, TN 209108   
16 HOBIE HILER      
17 Brian McManus   Nashville, TN 207897   
18 DAVID STARBUCK      
19 ERIC THOMAS      
20 DAVID NEWSOM      
21 BRETT LANHAM      
22 MICHAEL EARGLE      
23 Chad White   New Albany, MS 202162   
24 Justin Butler   Gallatin, TN 203921   
DNF Kyle Pitts   Hampshire, TN 198348   
DNF Greg Casteel   Lenoir City, TN 95775   
DNF ERIC DONAN      
DNF RICK KIMMEL      

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DUSTIN SPERBER      
2 Mike Moore   Brentwood, TN 209255   
3 Tyler Benedict   Greensboro, NC 144441   
4 James Schoomaker   Lookout Mtn, GA 133221   
5 Troy Kirby   Lafayette, TN 175215   
6 Scott Pavao   St Augustine, FL 182303   
7 Aaron Becker   Tampa, FL 194447   
8 Joseph (Todd) Clifton   Lawrenceburg, TN 184255   
9 Sean Manago   Jacksonville, FL 194441   
10 Anthony Janik   Jacksonville, FL 194446   
11 ROBERT DILLS   Knoxville, TN 209494   
12 William Morehead   Jackson, TN 105869   
13 Ben Ross   Franklin, TN 80386   
14 Thomas Knopp   Signal Mtn, TN 59273   
15 Rodney Brandon   Murfreesboro, TN 172095   
16 Jason Stephens   Knoxville, TN 196827   
17 Kevin Hinson   Nashville, TN 76393   
18 Robert Vachon   Huntsville, AL 208925   
19 Matthew Rouse   Fishers, IN 141871   
20 MICHAEL COMBS      
21 June Mizoguchi   Elizabethtown, KY 176738   
22 THAD HOFFMAN      
23 LADON MCPHERSON      
24 Trevor Giles   Murfresboro, TN 199228   
25 Mark Fasczewski   Greensboro, NC 112145   
26 Robert Laird   Nashville, TN 209300   
27 TERRY THOMAS      
28 Scott Dishman   Antioch, TN 196589   
29 DAVID PHILLIPS      
30 Elliott Sloan   Franklin, TN 208390   
31 Michael McGinnis   Trussville, AL 192494   
DNF JON HARRISON      

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JIM EVERTS      
2 James Strader   Greenville, KY 179900   
3 Robbie Burger   Pensacola, FL 201808   
4 Jeff Duvall   Columbia, TN 205845   
5 Butch Carter   Dickson, TN 169443   
6 Rob Hope   Tuscaloosa, AL 201983   
7 Paul VanKooten   Red Bank, TN 178931   
8 Mike Mead   Nashville, TN 168326   
9 DAVE THOMAS      
10 TREG WARNER      
11 Malcolm Quehl   Grayson, GA 175815   
12 EDWIN HATCHER      
13 Steven Scott   Pegram, TN 209073   
14 AJ JUDAY      
15 David Richardson   Nashville, TN 84547   
16 Jeff Bostic   Bessemer, AL 173103   
17 ETHAN WILLEY      
18 Keith Coleman   Jackson, TN 133306   
19 TIM PARTON      
20 DANNY CRABB      
21 Kris Van Allen   Chattanooga, TN 160546   
DNF CHIP MOORE      
DNF Joel Hodges   Signal Mountain, TN 122408   
DNF William Feier   Canton, GA 203619   
DNF JAMES KOVALY      
DNF Jeff Reese   Monterey, TN 177600   

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bill Buckingham   Scotts Hill, TN 133305   
2 Stanley Wills   Brush Creek, TN 179899   
3 DENNIS MASSEY      
4 Thomas Gee   Paris, TN 13000   
5 Steve McAuley   Lancing, TN 190451   
6 Robert Alt   Tullahoma, TN 1479   
7 Marc Hawley   Mt Vernon, IN 189283   
8 BILL KENNEDY      
9 Walter Lay   Louisville, KY 20594   
10 Francis Chupka   Columbia, TN 6891   

Men - BG - Junior - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TROY TILLMAN      
2 DILLON PARROTT      

Men - BG - Junior - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ethan Quehl   Loganville, GA 175816   
2 ZACHARY SPANN      
3 Will Forbes   Birmingham, AL 202356   
4 AUSTIN BERGER      
5 BILL MOORE      
6 COREY BLAIR      
7 CODY GREBE      
8 KYLE HODGES      
9 Joshua Caniglia   Aiken, SC 190267   
10 STERLING LEHMAN      

Men - BG - Junior - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ALEX OHMAN      
2 JUSTIN CHAMPION      
3 JOSH YOPP      
4 PATRICK FINLEY      
5 CALEB GOURIEUX      

Men - BG - Junior - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RYAN REEVES      
2 Max Trent   Powell, TN 184415   
3 Jeffrey Cunningham   Powell, TN 186321   
4 Ryan Piatt   Winchester, TN 199208   
5 Joseph Bolton   Fairhope, AL 193893   
6 Mikah Rust   Oak Ridge, TN 207552   
7 ZACHERY BITHNER      
8 BEN SHELTON      
9 ADAM ROSS      
10 JD MORRIS      

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 STEVE PAYNE      
2 STEPHEN OMILIANOWSKI      
3 TODD HATFIELD      
4 RUSSELL HALL      
5 DAVID ZEMAN      
6 NATHAN DEWHURST      
7 SHANNON WILLIAMS      
8 JOHN TRIMBLECORE      
9 BRIAN SPARKMAN      
10 TRENTON POWELL      
11 Wesley Hale   Olive Branch Ms 189281   
12 JEREMY BELCHER      
13 MARK ZOOK      
14 JAMES FULLER      
15 NICK STANFA      
16 Joshua Van Cleef   Orlando, FL 207774   
17 ROY WELLS      
18 Brian Harris   Libertyville, IL 205716   
19 JEREMY ANTHONY      
20 JOEY RABOIN      
21 JEREMY LOBDELL      
22 BRETT CLAY      
23 KEN BARNETT      
24 DAVID RENEGAR      
25 CLAY TRAVIS      
26 JOSHUA ELROD      
27 MICHAEL MARLIN      

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 STEPHEN BOWEN      
2 TIM BOYD      
3 KEVIN BOHANON      
4 STEWART HAGAN      
5 William Ford   Cleveland, TN 209539   
6 DAVID SELF      
7 JAMES SIMMS      
8 RICHARD LANIGAN      
9 Lonny Pendergrass   Fort Payne, AL 208827   
10 DANIEL PARRISH      
11 DALE LINDSEY      
12 CHRIS STORIE      
13 Shane Crowder   Springhill, FL 208513   
14 BRIAN BAXTER      
15 WARNE RIKER      
16 DANIEL SPANN      
17 JOE LAMBERT      
18 DONNIE SASSER      
19 PATRICK BOLTON      
20 JEROME PULLEY      
21 CHRIS BOWEN      
22 KARL PUGH      
23 CASEY PARROTT      
24 DOUG SLEIGHTER      
25 DAVID TUCKER      
26 BRIAN CRABB      
27 JOE KACHINKO      
28 JESS MARTINDALE      

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark French   Louisville, KY 128970   
2 PHILLIP YOPP      
3 Bryan Walsh   Cottontown, TN 58003   
4 DAVID HOWE      
5 DAN POWELL      
6 RON GUFFEY      
7 PAUL BITTNER      
8 JOSEPH SWEENEY      
9 Hamlet Harris   Dallas, GA 15170   
10 NATHAN CARNEY      
11 WESLEY JORDAN      
12 THOMAS SMILEY      
13 PHILIP ASHWORTH      
14 CHRIS SALIN      
15 WILLIAM FORBES      
16 MAURICE AUSTIN      
17 JERRY GRIFFES      

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Caniglia   Aiken, SC 158900   
2 DAVID HALL      
3 J. Lynn Jackson   Nashville, TN 202972   

Women - EX - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jane Quigley   Tampa, FL 47587   
2 Candace Wheeler   Tupelo, MS 37893   
3 Lisa Randall   Canton, GA 172792   
4 Rebecca Gross   Golden, CO 176014   
5 Robin Farina   Smartsville, CA 205968   
6 Carey Lowery   Athens, TN 163722   
7 Krista Park   Madison, SD 203842   
8 Melissa Stelter   Lexington, KY 148291   
9 Cheryl Olson   Delton, MI 140154   
10 Kathleen Tokuda   Atlanta, GA 194539   
11 Stephanie Johnson   Mokena, IL 124640   
12 Bess Arendall   Redwood City, CA 204207   
13 BRIDGET DONOVAN      
DNF Rebecca Leeb   Atlanta, GA 177072   

Women - SP - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 AMYLYNN PETERSON      
2 Sarah Moore   Brentwood, TN 206945   
3 NATASHA COWIE      
4 Jessica Thomas   Lilburn, GA 196708   
5 Bevin McGahey   Asheville, NC 207437   
6 LIZ LAWRENCE      
7 KATHLEEN MCCOMBS      
8 LEESA STEFANO      
9 Jennifer Federle   Louisville, KY 199945   
10 Melissa Carolan   Pegram, TN 189111   
11 Theresa Moore   Nashville, TN 180056   
12 Patti Mead   Nashville, TN 168325   

Women - BG - Junior - 1-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hayley-Rae Tillman   Chattanooga, TN 210084   

Women - BG - Junior - 15-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heather Steele   Decherd, TN 209595   

Women - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maureen Kunz   Oakland, CA 206973   
2 BRANDI DONAN      
3 BRANDI ANDERSON      
4 MOLLY GRAVES      
5 DALE TILLMAN      
6 HEIDI ELLIS      
7 Jennifer Morehead   Jackson, TN 209407   
8 ELISSA ROYCRAFT      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOShimanoSierra NevadaBonk BreakerSpyCUOREUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee