Race Results for
Evo Cross
Buckingham, PA
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cyclocross on 10/17/2004

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Evan Piche      Necsa/Cuevas
2Patrick Ryland      Rad Racing Northwest
3Michael Garretson      Yellow Breeches
4Michael Tessler      unattached
5Zach Adams      Yellow Breeches Racing
6Jake Sitler      Gung Ho
7Bradley Quinnan      Evolution Racing

Men - MR - 35-44

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Alcorn Bill      Speedgoat
2Weaver Ransom      Guys Bicycles
3Schlauch Eric      Somerset Wheelmen
4Reisinger Kirk      Club Wissahickon
5Mihills Richard      First State Velo Sport
6Scott Erik      NVC
7Lux John      First Capital Velo
7McCabe Mark      3D
8Podgurski Mark      Mt. Nittant Wheelworks
9Buday Alan      rotations racing
10Anestad N. Johan      Evolution Racing
11Keblish Gary      CRCA Conrads
12Handel Fred      Nittany Velo
13Caffrey Stephen      First State Velo Sport
14stutz chris      susquehanna valley velo club
15Perren James      Wissahickon Cyclery/Yards Brewing Compan
16Cline Kelly      Wissahickon
17Dontigny Mark      NVC
18Piacine Bob      Guys Bicycles
19LYON ROB      FIRST CAPITAL VELO
20Incognito Paul      First State Velo Sport
21Jablonski David      Husker Road Club
22Albright Andrew      Aquafina
23Gorel Greg      Somerset Wheelmen
24Zach Mark      Evolution Racing
25Toynbee Malcomb      Evolution Racing
26Mangee Gary      High Gear
DNPBlacklocks Stephen      Kissena
DNPleonard patrick      evolution racing
DNFKuzas Kevin      Squadra Coppi
DNFSanchez Gustavo      Evolution Racing
DNFDowns Jay      Fort GPOA
DNFWahl Chuck      

Men - MR - 45-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Randall Root      Team Snow Valley
2Christopher Long      Independent Fabrication/Gotham
3fred wittwer      charlottesville racing club
4rob frederick      Evolution Racing
5Kevin Saint Clair      QCW/Bike Addicts
6Scott Wilson      Evolution Racing
7Kevin Breckenmaker      Team Harrisburg
8Leo Pizzini      FSVS
9Scott Reynolds      Tailwind
10Donald Morrison      Wissahickon/Comcast
11Gary Dugovich      Snitgers/ACA
12Joseph Kenas      Guy's Racing
13Nunzio DiBiasi      Team Harrisburg
14Richard Bauch      Colavita-Bolla Racing
15Steve Heede      FIRST CAPITAL VELO
16jeffrey wanerman      huntington bicycle club
17Tom Ekberg      Liberty Cycle

Men - Cat B

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Weston Schempf      Fort Factory Team
2Sean Galegher      First Capital Velo
3Tom Mains      Velocity Sports
4Alvaro Arnal      Ardmore Cycling
5Eric Ragot      Kissena Cycling Club
6Jonathan Gibbs      Bicycle Therapy
7Ray Ignosh      Gotham
8Christopher Johnson      Nittany Velo Club
9Matthew Howard      CRCA Blue Ribbon
10Michael Babcock      Yellow Breeches
11Elliott McAllister      Bikeline
12Jeff Guy      Fort GPOA
13Chris Mayhew      FORT/GPOA
14James Revere      Team Cobblestone
15FJ Hughes      Bike Doctor
16Trevor Williams   Radnor, PA 149238   Guy\'s Bicycle Racing
17John Brown      Bikeline
18chad totaro      Breakaway Endurance Sports Club
19Sean Mealey      First Capital Velo
20Alessandro de Souza      Rutgers Cycling
21Mark Featherman      Breakaway Endurance Sports Club
22Matt Bergerson      unattached
23Kenny King      Team Bicycle Therapy
24Joel Nace      First Capital Velo
25Luke Sauder      cycleworks
26Clifford Cantrell      unattached
27Kirk Palermo      unattached
28John Bernardi      Action Wheels
29David Lowe      Ardmore Bikeline
30Dusan Strika      Kissena Cycling Team
31Drew Guldalian      Wissahickon
32Wade Hess      Team Beacon
33Eric Lowenstein      
34Eben Weiss      Gotham
35David Stauffer      Cycleworks
36Zombor Zoltoni      Alan MidAtlantic
37Philip Didier      Cranford Bike Team\CTS
38Werner Fregmann      Shirks
39Theo Procopos      Wissahickon
40Chris Evans      Wissahickon
41kevin zutell      Green Mountain/Aquafina
42Adam Szczepanski      Nittany Velo Club
43Clark Evanitus      Gung Ho
44John Linvill      MainLine
45Craig Callan      Highland Park Hermes
46Noah Greenhill      Kissena
47Tom Kulzer      BCRC
48Paul DeBartolo      GS Gotham/TOGA
49Corey Lev      Bikery/Shebell Shebell
50Pete Smith      unattached
51David Smith      CRCA
52Jonathan Kahler      Team Ardmore Bike Line
53Charlie Goss      Race Pace
54Mark Kilgore      First Capital Velo
55Craig Goodstein      CRCA
56Paul Reiss      
DNPBruce Freehoff      Beacon
DNPEric Morgan      Wissahickon
DNPJavier Pazos      Guy's Bicycle club
DNPMichael Rea      
DNPBrent Biddle      FSVS
DNFDavid Manhardt      
DNFAlec Riendeau      Highland Park Hermes
DNFWayne Scott      First State Velo Sport
DNFmarc vettori      Spot Brand
DNFJoel Hoerni      cycleworks

Men - Cat C

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1John Hostetter III      ALAN Mid-Atlantic
2Rolf Windh      Guy's Racing
3Charles Chichester      
4Henry Tremper      
5Keith Ely      First State Velo Sport
6Robert May      Tailwind
7Randy Marsola      unattached
8roland peterson      
9Jonathon Maley      
10Jamie Debuque      Evolution Racing
11Jim Milito      Liberty Cycle
12Matt peterson      HP Hermes
13Robert Perna      Beans Bikes
14Harris Finkelstein      
15Jeff Dubeck      unattached
16Mark Vareschi      Rutgers University
17Nicholas Nudy      
18Jay Rothberg      Evolution Racing
19David Lawson      
20Byron Ling      
21Robert Peiffer      Evolution Racing
DNPJohn Bernardi      Action Wheels
DNPAlan Connell      Colavita
DNFLyle Trumball      unattached

Men - Cat 1/2

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mike Yozell      FORT-GPOA !
2Greg Marini      Bike Doctor
3gunnar Shogren      FORT-GPOA !
4Joe Reynolds      Wissahickon
5Kris Auer      Alan MidAtlantic
6gregory wittwer      cyclocrossworld.com
7chris samuel      Pro Pedals
8Kyle Wamsley      FUJI
9Al Senft      NUVO/Bicycle Action Project
10John Verheul      Ideal Tile/Brielle Cyclery
11Nathan Deibert      G.D. Campos Lorca
12Les Leach      Wissahickon
13Harlan Price      Team America
14Jon Hansen      Embestida
15Glenn Turner      Evolution Racing
16Ailisair Sponsel      Colavita
17Nicholas Shaffer      Evolution Racing
18Martin Jones      Somerset Wheelmen
19Joe Piccillo      Evolution Racing
20Ryan Leech      FORT-GPOA !
21JD Bilodeau      NCC/BikeReg.com
22Nate Seymour      PVC
23Jay Downs      FORT-GPOA !
DNFAndrew Wulfkuhle      Alan MidAtlantic
DNFRyan DeWald      Snow Valley
DNFGreg Ferguson      FORT-GPOA !
DNFPeter Schildt      Wissahickon
DNFEd Bush      Wissahickon
DNFJudd Milne      Squadra Coppi

Women - JR - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Nina Santiago      Liberty Cycle

Women - Cat B

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Pamela Wahl      Evolution Racing
2Lynda Maldonado      Tri State Velo
3Janet Olney      Team BBC
4Marilyn Galegher      First Capital Velo
5Karen Tourian      Club Wissahickon
6Sandra Kerr      
7Laney Siegrist      Bike Line
DNPLaura Tyson      Skylands Cycling

Women - Cat 1/2

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Betsy Schauer      FORT/GPOA!
2Melissa Maurer      Unattached
3Amber Itle      YBR
4Melanie Swartz      Squadra Coppi/IM Saab
5Caroline Hacker      Evolution Racing
6Sami Fournier      Velo Bella
7Megan Clark      Cycle-Smart
8Lisa Most      Wissahickon
9Sheila Senft      CITGO/PBF
10Lisa Vible      First State Velo Sport
11Tammy Ebersole      Evolution Racing
12Jill Neumann      Evolution Racing
13Bonnie Stoeckl      Evolution Racing
14Lauri Jenkins      First State Velo Sport
DNPDonna Anderson      Evolution Racing

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSpyBonk BreakerSierra NevadaUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee