Race Results for
Florida State Championship #5
Gainesville, FL
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 11/07/2004

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Rodney Reber   Gainesville, FL 129659   
2Ryan Woodall   Ocala, FL 153440   
3Earl Bradley   Indialantic, FL 133173   
4Allison Anjos   Boca Raton, FL 153443   
5Mark Gerard   Braintree, MA 159210   
6John Hustoles    214922   
DNFJoey DeSilva   Longwood, FL 144486   

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Robert Bounds   Newberry, FL 211734   
2Vinnie Tamburello   Pompano, FL 131982   
3Danny Vilato   Coral Gables, FL 107425   
4John Hackworth   Bradenton, FL 14542   
5Tim Wisner   Palm Beach Gardens, FL 197809   
6Bob Umbel   Melbourne Beach, FL 185888   
7Douglas Luedeke   New Smyrna, FL 188511   
8SCOTT CUGNO      
9Harvey Minton   Oldsmar, FL 167890   
10Matthew Maddox   Fernandina Beach, FL 109180   
11John Sanborn   Dallas, TX 173950   
12Connie Miller   Sarasota, FL 105557   
13Campbell Newport   Deerfield Beach, FL 179880   
14Andrew Danford   Ocala, FL 173954   
15Marcio Cemin   Miami, FL 195126   
16JOHN MOORHOUSE      
17Mike Nuccio   New Port Richey, FL 176298   
18David Pfeiffer   Miami, FL 164309   
19CHRIS BISHOP      
20TIM SMITH      
DNPFrancis (Frank) Mandaro   Asheville, NC 186545   
DNFJIMMY HENDRY      
DNFMARK PRINCE      
DNFRyan Saylor   Gainesville, FL 31413   

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Michael Blaney   Ocala, FL 211733   
2Henrique Duarte   Boca Raton, FL 188689   
3Thomas Tubridy   Hollywood, FL 129020   
4John Myers   N Miami Beach, FL 25612   
5Fred Locascio   Plantation, FL 61439   
6Franz Biron Keefer   Indian Harbour Beach, FL 18684   
7Barry Altman   Bala Cynwyd, PA 180369   
8Jeff Esposito   Anywhere,  206156   
9Randall Smith   Ocala, FL 138977   
10Robbie Burger   Pensacola, FL 201808   
11MARSHALL REEVES      
12Michael Barrett   Stuart, FL 159218   
13Frank LaRue   Fort Lauderdale, FL 179296   
14Kurt Leverett   Tampa, FL 64603   

Men - SP - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Victor Alber   Royal Palm Beach, FL 194806   
2Winston David   Greenville, SC 194743   
3ALEX HINTON      

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Sean Crichton   Jacksonville Beach, FL 194445   
2Zachary Ball   Tallahassee, FL 144436   
3JIMBO MCGUIRE      
4Matthew Foxenberger   Tampa, FL 204310   
5Joey Kundtz   Bonita Springs, FL 197609   
6Curt Skinner   Hustler, WI 202580   
7DAN ENNIS      
8WILL STAPLES      
9SHANE DANFORD      
10Mitchell Hall   Jacksonville, FL 202605   
11ERIC POST      
12David Crenshaw   Ft Lauderdale, FL 194436   
13MICHAEL MILES      
14TOBIN MCKNIGHT      
15GREG DOUGHERTY      
16DREW EDSALL      
17LUIS SAAVERRA      

Men - SP - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1David Williams   North Fort Myers, FL 202598   
2JOSH HENNESSEY      
3ANTHONY HECHLER      
4Robert Grier   Sarasota, FL 138807   
DNFJOE VIETRO      
DNFJohn Stone   Apex, NC 109458   

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ryan Borger   Tampa, FL 211691   
2ROBERT BRIDGHAM      
3Brian Pace   Plantation, FL 203769   
4Rob Roberts   Burbank , CA 191118   
5Kevin Hofmann   Port Charlotte, FL 198361   
6BRADLEY JEFFERSON      
7ANTON VAN EYSSEN      
8MICHAEL GHIORSO      
9Russell Hagan   Port Orange, FL 185851   
10OSCAR CAMACHO      
11TIM CORNELIUS      
12Pete Johnson   Jacksonville, FL 194829   
13Douglas Irvine   Ft Myers, FL 154091   
14Billy Horne   Starke, FL 204798   
15ANTHONY JANIK      
16Adam Goldfarb   Plantation, FL 197810   
17Jeff Terris Jr   St Petersburg, FL 148283   
18Trevor Busby   Winter Park, FL 173953   
19LESTER SANCHEZ      
20ANDY WEHMEYER      
21THOMAS MURRAY      
22STEWART BRADLEY      
23JASON LUQUE      
24JAMES STRICKLAND      
25JOHN DAWSON      
26MATT MOORE      

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jon Lowe   Bradenton, FL 218634   
2Joe DiEmmanuele   Fort Lauderdale, FL 210251   
3John Bott   Ocala, FL 204410   
4Steve McKnelly   Jacksonville, FL 105246   
5Robert Dyer   Jacksonville, FL 204349   
6Jamie Enright   Lakeland, FL 166859   
7DANA BLAND      
8Chris Keefe   Miami, FL 188332   
9Mark Perri   Daytona Beach, FL 159204   
10ROB BAGANS      
11Brian Wood   Deerfield Beach, FL 185891   
12Michael Lenhardt   Boca Raton, FL 204665   
13DON PENNINGTON      
14Joe Mason   Pompano Beach, FL 156455   
15THOMAS OSTERLOH      
16Alfred Mann   Sorrento, FL 122822   
17GARY HEADLEY      
18Michael Boetker   Highlands Ranch, CO 149551   

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Marcus Watters   Altamonte Springs, FL 105245   
2STEVE BENT      
3Philip (Ted) Alber   Royal Palm Beach, FL 139832   
4Rich Bulgrin   Umatilla, FL 176000   
5PAUL EATON      
6Markus Mittermayr   South Pasadena, FL 164927   
7Guillermo Jaramillo   Miami, FL 216431   
8ART REISFELD      
9Martin Clemens   Lecanto, FL 104003   
10Michel Timmermans   Sarasota, FL 139486   
11David Beckemeier   Orlando, FL 201554   
12J Carson Longo   Naples, FL 211732   

Men - BG - Junior - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1AUSTIN COX      
2CHAD FEE      
3AUSTIN FEE      
4CONNER WILLIAMS      
5DILLON PARROTT      
6CONNER PICKERING      
7Ace Savarese   Royal Palm Beach, FL 190536   
8MCGUIRE HOOVER      

Men - BG - Junior - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1EVAN PENNINGTON      
2AUSTIN BERGER      
3DAVID FORSBERG      
4JOHN GALEOTO      
5MICHAEL BROWN      
6Jacob Martin   Gainesville, FL 202582   

Men - BG - Junior - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Martin Cox   Gainesville, FL 185995   
2Joseph Irwin   Micanopy, FL 187363   
3MITCHELL CAMPBELL      
4CHRIS JANISZEWSKI      
5Anthony Locascio   Plantation, FL 188331   
6ERIC ANSPACH      
7Scott Reinhard   Citrus Springs, FL 202579   

Men - BG - Junior - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1STEPHEN GALEOTO      

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1COREY FORAN      
2CAMERON RIPPLE      
3ANDY RELUE      
4STEVE DEROCHE      
5Ryan Walsh      
6GREG DEROSA      
7JEFF SHENEFIELD      
8Joshua Van Cleef   Orlando, FL 207774   
9RAJEEB DAS      
10Brent Cutshall   Tampa, FL 208872   
11JESSE COHEN      
12MICHAEL MIDLARSKY      
13TIM EWIN      
14TED BIDDY      
15Dennis Stafford   Tampa, FL 213274   
16DUSTIN SHAW      
17OSIAS LOZANO      
18STEVEN MANNINEN      
19CANDON MAYO      
20DANIEL NELSON      
21ADAM EUBANKS      

Men - BG - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1William Lieblick   Tallahassee, FL 202601   
2DAVID MEEKER      
3ADAM BAKER      
4JOHN MARINO      
5JOSE FERNANDEZ      
6Jeffrey Voiles   Safety Harbor, FL 216653   
7ADAM FEINBERG      
8KARLOS BERNART      
9LLOYD WELLS      
10Mr Unknown      
11JOHN CHIASSON      
12CASEY PARROTT      

Men - BG - Group2 - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1CLAY BOHN      
3DAVID DIBATTISTA      

Men - BG - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1PATRICK CRINCOLI      
2JONATHAN CATO      
3Julio Miranda   Hialeah, FL 202609   
4Matthew Love   Minneola, FL 193548   
5SEAN CREWS      
6HENRY SANTILLANA      
7Brent Haeseker   Crystal River, FL 194807   
8SCOTT ZEDEKER      
9BRAD GERARD      
10Chad Bobbitt   Austin, TX 217687   
11DAVID LOVE      
12David Chorazak   Port Charlotte, FL 218449   
13WILLIAM BRAKKEN      
14John Lamb   Jacksonville, FL 126573   

Men - BG - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1STEVE PAOLETTA      
2NORBERTO MEDINA      
3Ron Bennett   Holiday, FL 217345   
4LANCE GLAAB      
5Julio Umpierre   Citra, FL 215545   
6STANLEY LEWIS      
7Anthony Bielobockie   Jacksonville, FL 218639   
8ADAM BARKELO      
9MATTHEW ROBERTS      
10Shane Crowder   Springhill, FL 208513   
11TERRY SCHRAMM      
12DAVE FAIRCHILD      

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Destry LeBrun   Pensacola, FL 211692   
2Scott Weber   Ocala, FL 164921   
3RICHARD MOSS      
4SHAWN WINSOR      
5Collin Mason   Delray Beach, FL 185883   
6Zachary Leavitt   Longwood, FL 214921   
7JAMES CAPEN      
8PHILIP IRWIN      
9JOHN HINTON      

Men - BG - Junior - 9-10

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1KAIN RODRIGUEZ      

Women - EX - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Shelly Allen   Land O Lakes 90693   
2Carolyn VanVurst   Boca Raton, FL 196051   
3Pamela McLaughlin   Wesley Chapel, FL 194822   
4Karina Kroll   Weston, FL 157601   
5BRANDI CAMPBELL      

Women - SP - 19-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Annik Lavalle   Margate, FL 209687   
2Kelli Williams   Gainesville, FL 148457   
3Colleen Carnathan   Palo Alto, CA 185971   
4ALEX CONTRERAS      
5KIRSTEN FEE      

Women - SP - Master - 35-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Renee Blaney   Ocala, FL 195771   
2Beth Poczynski   Naples, FL 195041   
3Julianne North   Stow , MA 165859   
4CONSTANCE KURASH      
5Renae Blevins   Chuluotu, FL 189243   
6Julie Barker   Lake Park, FL 185887   
7ELIZABETH LAWRENCE      

Women - BG - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1DYAN ZEDEKER      
2LYNNE BARKELOO      
3Candis Murrain   Wilton Manors, FL 207218   
4Jennifer Hoyles   Ocala, FL 214924   
5MARNIE BYRD      
6HILLARY SEMINICK      
7MARIA LONG      
8ERIKA NOWLING      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFBonk BreakerShimanoSierra NevadaSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee