Race Results for
Pontiac Lake XC - NORBA St Champ Series
Pontiac Lake Waterford, MI
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 08/08/2004

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Clydesdale - Beginner - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RON RESSLER      
2 SHANNON JAVIS      

Men - Clydesdale - Sport - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JOSEPH LEE      
2 DEREK SNEIDERAITIS      
3 MIKE WEISS      
4 KERRY LOBBESTAEL      
5 WILLIAM SMITH      
6 GREG KOHUTH      
7 JOSEPH BACHERT      

Men - Single-speed - Beginner - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BRIAN SWENSON      
2 STEVE KINLEY      
3 JON KOLON      
4 SHIRLEE FINCH      

Men - Single-speed - Expert - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ERIC TOMPKIN      
2 CHUCK BUCKALEW      
3 JASON KINLEY      

Men - PR/SM

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MIKE SIMONSON      
2 CHRISTIAN TANGUY      
3 ROB COTTON      
4 Jason Lummis   Pinckney, MI 174789   
5 GARY HELZERMAN      
6 JAMIE PARKER      
7 TODD FREIDINGER      
8 STEVE CHARLES      
9 JOREL HENDERSHOT      
10 JEFF WEINERT      

Men - EX - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Stewart   Highland, MI 205083   
2 ADAM RAPHEAL      
3 BRENDON BENSON      

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JUSTIN DESILETS      
2 CHAD WELLS      
3 JASON KINLEY      
4 GREG KUHN      
5 Christopher Filipiak   Asheville, NC 176053   
6 TRAVIS MULLEN      
7 TONY DERUBEIS      
DNF DUNCAN BARNETT      
DNF JOHN CROSS      

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TERRY RITTER      
2 ROBERT HAUSLER      
3 ERIC BOXRUD      
4 KERRY ROBBERT      
5 DAVID SHELLENBERGER      
6 TOM GLOVER      
7 SCOTT ZELAZNY      
8 REGGIE CARVETH      
9 BRAD JERRIS      
10 JIMMIE COLFLESH      
11 JASON JONES      
12 TIM SAARI      
13 BRYAN MITCHELL      
14 ARMANDO VEGA      
15 DAN KOTWICKI      
16 ERIC MALZAHN      
17 NEAL SCHUBEL      
DNF GREG JOHNSON      
DNF TONY TORRANCE      

Men - EX - Master - 40-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 STEVE LIETZ      
2 MICHAEL LAPRAIRIE      
3 ARCADIO RAMIREZ      
4 PAUL BROWN      
5 TOM GRASL      
6 JOHN WOJTALA      
7 JAMES COOK      
8 MARK MORAN      
9 CALVIN STEWART      
10 JIM SCHOLFIELD      
11 DARREN ERSPAMER      
12 TIM EDWARDS      

Men - SP - Junior - 1-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KYLE STANGE      
2 CORY STANGE      
3 BLAINE BENSON      
4 SETH KRUEGER      
5 EZRA MULLEN      

Men - SP - Junior - 15-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SETH CULBERTSON      
2 SEAN FULFORD      
3 RYAN DAVIES      
4 CHRIS UBERTI      
DNF JAMES NAIGUS      

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DAN SYPNIEWSKI      
2 MIKE RIZZO      
3 MARK MAGNUSSON      
4 JEFF CERGET      
5 JEREMEY MERZ      
6 ADAM YORK      
7 MOSHE PATIL      
8 DAN ALBANESE      
9 CHRIS MINELLO      
10 MIKE STAPULA      
11 DEREK WRATHELL      
12 DONALD CUMMING      
13 NATHAN BOYD      
15 ERIK KAMMAN      
16 SCOTT DEW      
DNF RYAN LUETZOW      
DNF ROGER VANDERVER      

Men - SP - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BART WELLISLEY      
2 KEVIN MCGREW      
3 BRANDON LOVE      
4 KEN SEPTER      
5 LEO OSTRUSZKA      
6 STEPHEN HILL      
7 JOE FENG      
8 MATT MATTICE      
9 JON HEFT      
10 MATT MANNING      
11 CHARLES KEYS      
12 JAMES FARMER      
13 TIM STEINER      
14 JEFFERY NEBOLINI      
15 STEVE CLEMENT      
16 GABRIEL KOHN      

Men - SP - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BRIAN HAYDEN      
2 IAN BIGSBY      
3 THOMAS KLINKMAN      
4 PATRICK RUSSELL      
5 SCOTT FINLEY      
6 GREG WITT      
7 ERIC HAY      
8 CHRIS WEICH      
9 NEIL WAGNER      
10 JOSEPH HOSANG      
11 RICH WEISS      
12 DARREN WILSON      
DNF JOHN SOUKUP      
DNF MICHAEL BLISS      
DNF CRAIG JUNKIN      

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MARK DONAKOWSKI      
2 DAN GOSEN      
3 JEFF WITTBRODT      
4 KIRT KOSTICH      
5 JAMES RIVAMONTE      
6 RICK DAVIS      
7 PATRICK SZUBIELAK      
8 FRANK NILO      
9 REINHOLD BURR      
10 KRIS ARMSTRONG      
11 JEFF DAVID      
12 ALAN TINGLEY      
13 JEFF ZALESKI      
14 MARK DIFALCO      
15 MICHEL WEDEL      
16 BRIAN MCLEAN      
17 CRAIG MORRIS      
18 PHIL HEMENWAY      
19 DONALD MILLER      
20 CHARLES VAN ALLEN      
DNF DAVID HICKEN      
DNF CHUCK BOVEC      
DNF THOMAS MURPHY      

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BERNIE SMITH      
2 MIKE SMITH      
3 GLEN WILLYARD      
4 JOE SKURKA      
5 MICHAEL MITCHELL      
6 JERRY HASLITT      

Men - BG - Junior - 11-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RYAN RIVAMONTE      
2 RICHIE BLAUSTIG      
3 JORDAN SMITH      

Men - BG - Junior - 15-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CJ COUDRET      
2 PAUL SANTINI      

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RICH JONES      
2 PHILLIP NEMETH      
3 MICHAEL YOUNGBLOOD      
4 JAMIE JOHNSTON      
5 JASON MOFFE      
6 NICHOLAS BISHOP      
7 KYLE JACKSON      
8 JEREMY FITZPATRICK      
9 JEFFERY LAZ      

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JEFF TEWKSBURY      
2 LYNN TISON      
3 MATT VOGEL      
4 CARY MARSH      
5 TONY COOK      
6 GRAHAM SMITH      
7 BRENT ROHRS      
8 MARK FIEDLER      
9 SCOTT CLOUTHIER      
10 TODD ALEXANDER      
11 PAT DONOHUE      
12 DENNIS WILLYARD      
13 JOE LIPARE      
14 KEVIN KILDAL      
15 TONY EMMER      
16 DAVID HOWARD      
17 JON TERRES      
18 TOM HUGHES      
19 CHAD WOODRUFF      
20 AARON SEAL      
21 BRYAN WISSMAN      
22 PAUL BARR      
23 JACK MOSES      
24 JERRY LUSK      
25 JAMES HOBLEY      
DNF VANCE NALL      

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LLOYD LIND      
2 KEN BAROCIO      
3 JOSEPH ZAKRIN      
4 SCOTT PAPPAS      
5 THOMAS MITCHELL      
6 MARK HUGHES      
7 MIKE KAGE      
8 PAUL FERRANTI      
9 WAYNE STROOPE      
10 CHRIS SCHROER      

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DAVID SMITH      
2 RICK SMITH      
3 JEFF LOVE      
4 MIKE KLOECKNER      
5 PAUL HAKES      
6 DONALD BALLINGALL      

Women - Pro

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Susan Schubel   Saginaw, MI 179648   

Women - EX - 19-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JESSICA WOODARD      
2 SHIRLEE FINCH      
3 JANE RYNBRANDT      
4 SARAH MANNING      

Women - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KAREN GRIFFIN      
2 JESSICA KLINKMAN      

Women - SP - Master - 30-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LINDA MORAN      
2 JODY DELAVERN      
3 JANET FENDER      
4 LILLIAN RUIZ      
5 LAURIE JARSKI      

Women - BG - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LILY WISSMAN      

Women - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SARA MATERIA      

Women - BG - Master - 30-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RITA SMITH      
2 KERRY BLOCK      
3 SUE STROOPE      
4 LYNNE BROWDER      
DNF MELISSA FRITZ      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerShimanoOSMOSierra NevadaCUOREUSACDFSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee