Race Results for
Buzzard Buster
Bruce Mound, Merrillan, WI
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 08/08/2004

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - PR/SM/EX - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Schaning (1 - SM)   Renton, WA1:51:15.6 161933  51 PCW Cycling
2 Ryan Ruhland   Madison, WI1:56:57.3 209987  48 Fond du Lac Cyclery
3 Anthony Ettmayer   Jackson, WI1:58:49.3 211689  25 Team Pedal Moraine
4 Seth Lenss   Luxemburg, WI2:00:50.9 182019  87 Bellin Health
5 Eric Lau   Madison, WI2:01:20.3 211897  83 Extreme
6 Carlos Hackel   2:04:13.5  101 
7 Erik Bailly   Alpine, WY2:07:52.2 210479  287 MSOCycling
8 Nathan Moenck   2:09:31.6  288 UWSP
9 Chad Sova   Thiensville, WI2:46:46.6 189115  23 PCW Cycling

Men - PR/SM/EX - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Eppen   Iowa City, IA1:52:46.7 121702  Atlas Cycling
2 Brian Matter   Sheboygan, WI1:53:31.5 85929  PCW Cycling
3 Jesse LaLonde   Ely Mn1:55:18.5 203490  Kenwood / Gunnar
4 Tim Norrie   Minneapolis, MN1:55:53.0 101445  293 Gravitylab/tomac
5 Mike Phillips   Chicago, IL1:56:48.1 84647  68 Alterra Cycling
6 Jeffery Hall   Farmington, MN1:58:38.4 14705  284 Salsa Cycles
7 Ronald Stawicki   Waukesha, WI1:58:51.2 212641  98 AlphaWings
8 Tim Drankus   Sheboygan, WI2:02:08.0 151397  11 Alterra Coffee/ Trek
9 Brian Schwaller   2:04:04.3  292 PCW Cycling
10 Mark Walter   Rochester, MN2:04:37.2 203633  56 Dogfish
11 David Kay   Appleton, WI2:04:58.7 130383  283 Bellin Health
12 James Lennon   2:05:00.3  104 UW Health
13 Andy Hoenisch   Madison, WI2:06:03.8 208707  39 Big Ring Racing
15 William Schwalbe   Duluth, MN2:08:13.0 143045  55 Team Ski Hut
16 David Schuneman   Duluth, MN2:10:41.7 130941  286 Skihut
17 Ronald Knutowski   Cross Plains, WI2:12:55.2 205988  40 Big Ring Racing
18 Douglas Swanson   Minnetonka, MN2:13:25.8 102633  Trek / VW
19 Tony Schwaller   2:15:49.0  291 PCW
20 Ben Bartoszuk   Sussex, WI2:17:40.5 210809  27 Big Ring Racing
21 Maciej Nowak   Waukesha, WI2:27:57.0 182256  20 Team Polska Cannondale
22 Erich Ponath   Sheboygan, WI2:28:25.6 193031  90 

Men - PR/SM/EX - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dirk Rettig   2:00:28.5  290 UW Health
2 Craig Manthe   Eau Claire, WI2:01:15.7 78139  43 Polska
5 Gabor Csonka   Vernon Hills, IL2:03:10.6 207117  33 Fond du Lac Cyclery
6 Matt Silvia   Chicago, IL2:06:07.7 208232  67 Funky Weasel
7 Brad Jenks   Antioch, IL2:08:15.6 163973  57 Hayes Disc Brakes
9 Jay Henderson   Minneapolis, MN2:46:45.5 15779  294 Tomac/Gravitylab
10 Josh Barrett   Whitewater, WI2:51:11.9 189760  35 Hayes Disc Brakes
DNF Scott Kylander-Johnson   Duluth, MN 83047  17 The Ski Hut / Trek
DNF Joe McGaver     73 Ski Hut
DNF Petar Tomich   New Berlin, WI 159519  88 Fox Valley Cycling Club

Men - PR/SM/EX - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert McVean   Duluth, MN1:51:27.8 124953  Ski Hut
2 Mike Bushey   Esko, MN1:53:29.1 82026  Ski-Hut Duluth
3 Jack Nielsen   Racine, WI1:59:28.6 150412  77 Hayes Disc Brakes
4 Jeff Melcher   West Bend, WI2:02:16.1 166066  15 Team Pedal Moraine
5 Wayne Langbein   Frederick, MD2:03:14.2 208095  41 Team Wisconsin
7 Eric Peterson   Wausau, WI2:06:28.4 208618  19 Wheel and Sprocket
8 John Wypiszinski   Appleton, WI2:08:43.3 211571  12 Team 2
9 Derrick Fluegge   Oak Park, IL2:33:15.8 135400  282 
DNF Jerrod Collier   Lindenhurst, IL 194466  85 Team Wisconsin

Men - PR/SM/EX - Master - 40-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cully Todd   Coeur D Alene, ID1:58:17.0 97194  24 Cannondale Mountain Bike Team
2 Charlie Farrow   2:01:18.8  285 Ski Hut
3 Jim Peterson   Edgerton, WI2:01:26.5 154720  64 Micheals Cycles
4 Larry Moore   2:05:02.7  289 
5 Jerome Daanen   Racine, WI2:08:02.7 164575  62 Hayes Disc Brakes
6 Scott Cole   Stevens Point, WI2:10:21.4 7340  31 Point Pursuit /Specialized
7 John Timm   Germantown, WI2:15:50.0 209235  59 Team Extreme /Trek
8 James Grant   Fountain City, WI2:20:55.7 134086  22 Independent Fabrication
DNF Robert Hayssen (EX)   Racine, WI 186713  54 Hayes Brakes

Men - EX - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cole House   1:51:57.2  42 All-Aboard/Teaam 2/Belgioioso
2 Michael Anderson   Colorado Springs, CO1:58:48.2 183953  29 Team Bike Hub
3 Matthew Brandt   St Charles, MO2:22:22.5 197984  79 Team Wisconsin

Men - SP - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Kay   Thornton, CO2:03:37.1 212982  1015 Hayes OnTrackRace Team
2 Justin Schmidt   2:05:17.5  1153 
3 Josh Kay   Shell Lake, WI2:07:30.1 213253  1012 Hayes OnTrackRace Team
4 Mike Sherer   2:12:33.1  1004 2CC
5 Marc Mayer   2:17:39.4  1108 Bike Doctor
6 Andrew Hanson   2:17:59.9  1091 Micheals Cycles
7 Mitchell Gantz   2:40:25.7  1055 Bellin Health
8 Mitchel Kauppila   Winthrop Harbor, IL2:45:57.8 209173  1169 Hayes OnTrack
9 Sean Beckman     2097 Hayes OnTrack
10 Jason Roelse     2106 PCW
11 Dallas Fowler   Green Bay, WI 207074  2043 Team 2 Racing
12 Justin Nagode     2176 PCW Cycling
13 Jon Schmidt     2283 Team Nordik
14 Hans Hare     2219 
15 Cody Shaide     2181 BackRoadBikeShops
16 Jared Faciszewski     2804 Nova/SCorp
17 Aaron Brandt     2236 Team Wisconsin
18 Ying Chang     2233 Team Bellin Health
19 Dillon Bera     2198 Bellin Health
20 Nathan Johnson     2278 Bike Doctor
21 Dan Hanson     2779 
22 Kyle Martinelli     2208 Zion Cyclery
23 Kyle Cortright     2187 
24 Christopher Bidlake   Naperville, IL 208105  2174 Wheel Fast Racing
25 Andrew Disch     2182 Alterra
26 Marshall Hau     2302 PCW Mountain Bike
27 Nadrew Moore     2803 
28 Brad Wagner     2157 Backdoor Bike Shop
29 Richie Miller     2237 Hayes On Track
30 Patrick Ettmayer     2060 Team Pedal Moraine
31 Ryan Kann     2313 Back Road BikeShops
32 Benjamin Overeem   Green Bay, WI 187175  2199 Bellin Health
33 Thomas Shaide     2152 Backroadbikeshops
34 Nick Sabel     2082 FDL/OSH Cyclery
35 Kade Stackman     9020 Trailhead
36 Matthew Limberg     2114 Back Door BikeShop
37 Aristotle Peters     2018 Expedition Supply
38 Shaine Nelson     2281 Hayes On Trackg
40 Sam Weis     2781 
41 Thomas Vamvakos   Prospect Heights, IL 192997  2001 2CC
DNF Sam Wellskopf     2037 Team Pedel Moraine
DNF Ethan Lenss     2290 Bellin Health

Men - SP - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Guerra   2:01:56.7  1158 Guerra Means War!
2 Mike Humpal   2:12:47.0  1160 Rock Cut TrailCrew
3 Chad Balthazor   2:13:41.5  1089 Team Pedal Moraine
5 Tony Wagner   West Bend, WI2:20:25.9 204671  1068 PCW Cycling
6 Shawn Hoppe   2:42:34.7  1031 Fond du Lac/ Oshkosh Cyclery
7 Brandon Duchow     2799 Liqour Pigs
8 Constantine Peters     2019 Expedition Supply
9 Colin Hughes     2325 Magnus
10 Kelson Danielson   Brooklyn, NY 199053  2797 Dean Bicycles
11 Matt Waite   Madison, WI 206676  2222 Point Pursuit
12 John Patt     2031 Fond du Lac Cyclery
13 Jereme Noffke     9123 Wheel & Sprocket
14 Collin Stevens     2135 
15 Luis Maldonado     2293 
16 Greg Cribb     2768 Bellin Health
17 Marty Thomas     2786 
18 Jeremy Mitoraj     2790 Darcy
19 Jeremy Groeschl     2337 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
DNF Casey McCauley     1576 
DNF Taylor Bogdanske     2136 
DNF Justin Schmidt     2773 

Men - SP - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Staab   2:00:14.2  1567 GDVC/UW-Cycling
2 Brad Vieths   2:07:18.0  1568 Ski Hut
3 Sanjay Ganju   New Berlin, WI2:08:16.9 196060  1080 Alterra CoffeeMTB
4 Jeremy Vogels   2:11:44.3  1128 Bellin Health
5 Joel Coon   2:12:43.5  1062 Dogfish / Belgioioso
6 Doug Bailey   2:13:09.6  1053 Alterra Coffee
7 Greg Partyka   2:14:09.5  1088 Team Pedal Moraine
8 Travis Olson   2:18:12.1  1017 Back Door BikeShop
9 Toby Berg   2:20:07.3  1569 
10 Kray Auril   2:21:38.8  1575 
11 Scott Frazer   2:23:21.0  1167 Bike Hub
12 Christopher Pitts   Baraboo, WI2:24:06.7 210157  1136 Moosejaw Brewery & Pizza
13 Ryan Cate   2:26:40.9  1151 GT Bicylces
14 Marcin Nowak   2:27:21.4  1116 Team Polska-Cannondale
15 Jason Sieck   Appleton, WI2:31:08.7 211575  1166 Gear N Up
16 Aaron Fleming   Rockford, IL2:36:34.1 210500  1144 Rock Cut TrailCrew
17 Tim Booms     2193 Wheel and Sprocket
18 Tony Pirolo     2117 
19 John Brown     2305 Point Pursuit
20 Dan Van Dallwyk     8139 Liquor Pigs
21 Matthew Dennis     2177 Spangle Inc
22 Zack Blankenheim     2345 
23 Mark Balkenende     2125 All-Aboard Fitness/Team 2
24 Mark Farina     2104 
25 Ben Leach     2280 Team Buzz
26 Benjamin Swart   Slinger, WI 207251  2159 Team Pedal Moraine
27 Jonah Lenss     2232 Bellin Health
28 Nick Nelson     2274 Team Buzz
29 Mark Larson     8005 Willy bikes- GTs
30 Jerry Mortier     2029 
31 Robert Willmas     2229 
32 Tim Patterson     2056 Bear N Up
33 Steve Becwar     2805 Team Buzz
34 Mike Mennenoh     2166 
35 William Ostrowski     2084 
36 Sean Strosahl     2294 
38 Roman Arguello     2172 
39 Brett Ebben     2138 FDL/OSH Cyclery
40 Brian Schroeder     2775 
42 Eric Olson     2785 
43 Kris Pietruszka     2155 Polska Cannondale
44 James Schindlebeck     2777 
45 Corey Voigt     8030 Wheel & Sprocket
46 Steve Kuchenberg     2045 Bellin Health/lnCompetition
47 Ben Sezer     2783 
48 Clarence McCook     8016 Bike Doctor
DNF Brian Hertzberg     1100 GT / Willy Bikes

Men - SP - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andy Peters   2:03:18.4  1022 Moosejaw Brewery & Pizza
2 Jerry Long   Moscow, ID2:03:59.3 202427  1016 Chainsmokers
3 Ric Damm   Ripon, WI2:07:02.0 205672  1014 Fond du Lac cyclery
5 Stafford Kramer   2:08:14.4  1157 Alterra
6 Mat Moore   2:08:40.6  1086 Gear N Up
7 Ryan Krayer   2:09:28.4  1120 Moosejaw Brewery & Pizza
8 Nathan Schroepfer   2:10:26.9  1221 Bellin-in Competition
9 Matthew Gutowski   Grover Beach, CA2:11:30.1 204288  1033 The Ski Hut
10 Tom Flicker   2:12:53.5  1099 Gear-N-Up
11 James Buddenbaum   Bloomington, MN2:12:59.6 185684  1042 Albertos
13 Michael Pecore   2:15:23.5  1150 Team 2 Racing
14 Jason Ruesch   2:15:42.8  1040 Team Pedal Moraine
15 Paul Weber   2:17:01.0  1077 Wheel and Sprocket
16 Scott Peterson   Littleton, CO2:20:00.5 115185  1073 Big Ring Racing
17 Paul Kaczmarowski   2:20:20.9  1037 Wheel and Sprocket/ Trek
18 Jeff Becker   2:21:03.8  1134 Pedros
19 Bill Livingston   2:22:15.7  1092 Michaels Cycles
20 Christopher Schutte   2:25:59.7  1046 Polska-Cannondale
21 Todd Derksen   2:33:09.4  1139 Wheel & Sprocket Appleton
23 Bradley Byrge   2:39:13.1  1152 Team Pedal Moraine
24 Matt Zak     2769 BCOC
25 Dan Tavela     2230 Team Pedal Moraine
27 Erik Eiseman     2778 
28 Kevin Herman     2103 
29 Joe Greatens     2101 
30 Sean Mulligan     2306 Michaels Cycles
31 Aaron Ament     2014 Lifecyclists /Emerys.com
32 Chad Thums     2054 Team Nordik
33 Kevin Czaicki     2004 Team Pedal Moraine
34 Kenny Dretzka     8001 Team Pedal Moraine
35 Eric Eisner     2130 
36 Scott Janssen     2112 
37 Jeff Steckbauer     8006 Back Door BikeShop
38 Ritchie Sketchy     9030 Dog Fish
39 Mike Worland     2794 
40 David Schoenherr     2251 
41 James Fernandes     2791 
43 Joshua Bartoszuk     2127 Br2/Eclipse/Bens
44 David Kuphal     2053 
45 Laszlo Horvath     2186 Fond du Lac Cyclery
46 Rick Walls   Wauwatosa, WI 205152  2137 Team Extreme
47 Matthew Forst   Weyauwega, WI 175701  2324 Trailhead Bikeand Skate
48 Jeff Weyenberg     2188 
49 Kevin Flanders     2782 Bike King
50 Scott Beduhn     2226 Gear N Up
51 Chris Gabrielson     8009 Moosejaw Brewery & Pizza
52 Chris Godsey     8131 
53 Rob Livingston   Suamico, WI 205488  2083 All_Aboard Fitness/Team 2
54 Michael Dudkiewicz     8138 
55 Vince Purpero     8015 Team Pedal Moraine
56 Dan Baker     2796 
57 Christian Hilbert     8018 Big Ring Racing
58 Noah Shirk     8137 
59 Randy Jennings     8019 Team Extreme
60 Christopher Hoyme     2007 Mountain OutFitters
61 Tom Last     2133 
DNF Mark Szudrowitz     1009 Extreme Ski & Bike
DNF David Stahl   Deerfield, IL 208045  1013 Team Wisconsin
DNF Kevin Plato   Grafton, WI 211911  1125 Wisconsin Health & Fitness
DNF Gabriel Sanchez     1231 
DNF Todd Wroblewski     2005 Team Pedal Moraine
DNF Jiri Zdrubecky     2184 
DNF Eric Froemming     2424 
DNF Marcus Steele     8021 All Aboard Fitness/Team 2

Men - SP - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Johnson   2:02:51.1  1579 Spring St Sports
2 Bill Nigh   West Bend, WI2:09:35.7 197745  1005 Team Pedal Moraine
3 Marty Netzel   Rochester, MN2:09:50.3 195077  1571 
4 Benjamin Griggs   2:11:09.5  1030 Bellin Health
5 Richard Rudolph   Emporia, KS2:13:24.7 118652  1110 Alterra CoffeeRacing
6 Steven Pribek   2:13:56.0  1109 
7 Anthony Gonzalez   Milwaukee, WI2:14:39.1 188864  1070 Alterra CoffeeMTB
8 Gregg Tischler   2:16:22.2  1580 Spring Street Sports
9 Mike Curtes   2:17:04.8  1163 Big Ring Racing
10 Jeff Duerby   2:17:28.6  1578 Strange Brew
11 Steve Miller   2:17:46.1  1026 
12 John Lirette   2:19:57.6  1002 Hayes
13 Gregory Duckett   Milwaukee, WI2:23:00.2 211249  1081 Alterra CoffeeMTB
14 Thomas Rheineck   2:28:50.0  1573 Eriks
15 Shawn Houser   2:36:34.8  1582 
16 Russell Jobs   2:55:23.9  1059 Hayes Disc Brakes
17 Eric Norstrom   Chicago, IL 105706  2780 University of Chicago
18 David Bottum     2093 
20 Glen Stroik     2070 
21 Erich Gross     9011 Alterra
22 Steve Jeske     2009 Team Pedal Moraine
23 Jeff Hammond     2270 
24 Jason La Bella     2317 
25 Pat Janisch     2214 Hayes
26 Forrest Atkinson     8010 Rabid Weasels
27 Kevin Putzke     2139 Hayes
28 Rob Belz     2795 
29 Daniel Guse     2322 FDL/OSH Cyclery
30 Myron Taylor     2792 
31 Kelly Effert     9010 Wingnut
32 John Gregorski     2072 Expedition Supply
33 Daniel Schneider   Racine, WI 31695  9002 Hayes Brake
34 Douglas Kortbein     8008 Moosejaw Brewery & Pizza
35 David Bodmer     2192 Micheals Cycles
36 Tyrone Gonzalez     2202 Alterra
37 Tony Gindt     9124 Point Pursuit
38 Nathin Davisson     4228 
39 Steven Kuphal     2090 
40 Rob Rongstad     8133 Strange Brew Racing
41 Al Brunner     9012 Hayes Disc Brakes
42 Jim Gilbert     8134 
43 Kelly Longtine     2319 
44 David Augustiniak     2068 Wheel & Sprocket
45 Brian Rummelhart     2065 
46 David Blue     2264 
47 Scott Sumner     8028 Fat Kats
48 Troy Olm     2033 
49 Chris Cooper     8026 Hayes Disc Brakes
50 Dean Eide     8135 Strange Brew
51 Wade Flisram   Onalaska, WI 208096  2169 Team Extreme
52 Tad Bruckner     8012 TEAM GT / WILLYBIKES
53 Michael Peet     8033 Activity Sport& Cycle
54 Steven Nejedlo     8013 Big Ring Racing
DNF Keith Russell   Sheboygan, WI 155491  1156 PCW Cycling
DNF Ricky Hamilton     2180 Chainsmokers

Men - SP - Master - 40-44

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jan Rybar   2:01:24.7  1140 
2 Jeff Sympson   2:10:33.8  1143 Rock Cut TrailCrew
3 Mike Geitner   2:15:49.6  1058 Team Extreme
4 Jon Suyko   Rockford, IL2:16:52.8 129793  1047 Rock Cut TrailCrew
5 Scott Wippermann   2:17:25.7  1008 Eriks
6 Bill Colvin   2:18:03.3  1066 Wheel and Sprocket
7 Dave Hoglund   2:18:27.5  1581 
9 Jay Labecki   Milwaukee, WI2:20:11.5 20074  1043 Hayes Brake
10 Randy Zarecki   2:20:15.0  1572 The BCOC
11 Ross Lemke   Cedarburg, WI2:20:23.2 210815  1212 Team Pedal Moraine
12 John Christensen   2:22:30.2  1187 
13 Sam Kuehnel   Mount Horeb, WI2:30:31.0 207332  1045 Big Ring Racing
14 Joe Kuick   2:36:16.4  1574 
15 Jeffrey Gantz   Green Bay Wi2:40:26.1 187394  1019 Bellin Health/lnCompetition
16 Rob Hofmann   2:40:33.4  1101 Team Extreme
17 Dennis Schueler     2107 
18 Jeff Seifert     2332 Cyclesmith
19 Ron Kay   Rice Lake, WI 210985  2310 Hayes Disc Brakes
20 Paul Rainey     2183 
21 Jessie Tryeba     2774 
22 Tim Montee     9004 Hayes
23 Leonard Cabaltera   Racine, WI 50058  8011 Hayes Disc Brake
24 Jon Hirsch     2134 Big Ring Racing
25 Donald Gellerup     2100 Team 2
26 DJ Burns     2210 Active Endeavors
27 Dennis Malmanger     2120 Michaels Cycles
28 Troy Sable     2047 
29 Scott Palmersheim     2069 Team Pedal Moraine
30 Rory Noonan     2262 Team Recyclist
31 Robert Sleger     2784 
32 Michael Leipold     2788 
33 Edward Schuster     2200 Wheel & Sprocket
34 Jon Skoyen     2802 Strange Brew
35 Rob Smith     2771 
36 Herbie Cuene     2776 
37 Keith Wolf     8023 Extreme
38 John Vamvakos     2787 2cc/Ponyshop
39 Jim Kauppila     2067 Hayes Disc Brakes
DNF Robert Manwaring     1006 Antioch Cyclery
DNF Arthur Spurlock     2121 Belgioioso
DNF John Daming     8020 Bellin Health / Tower Clock

Men - SP - Master - 45-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Bill Delaney   Madison, WI2:16:37.8 210055  1234 Chainsmokers
3 Steven Humphrey   2:17:03.2  1007 Big Ring Racing
4 John Kollock   2:28:02.7  1159 Point Pursuit
5 Jeffrey Staloch   2:29:46.1  1577 Velorochester
6 David Torgler     2371 Hayes Disc Brakes
7 Curtis Pajak     9122 Finish Line Finders
8 Steve Ferguson     2111 SportsRack
9 Jim Feuerstein     2003 Wheel & Sprocket
10 Steve Kapaun     2059 
11 Tim Speer     2224 Moosejaw
12 Peter Kot     2015 
13 Marty Weigel     8022 Hayes Disc Brakes
14 John Dabbeekeh     2028 Pedros / Cheepteam
15 D J Weis     2238 Mels
17 Mark Specht     8025 Recyclist
18 Bruce Harvey     8032 
19 Scott Steinberg     8132 Nordic
20 Garrett Nolan   Chanhassen, MN 194861  8136 Eriks Bikes
DNF Eric Kuhagen     1003 Team Specialized
DNF Samuel Tobias     1164 FDL / OSH Cyclery
DNF Mark Day     2020 B.O.M.B. International
DNF Gary Lauten     2772 

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 H Larson   Green Bay, WI2:19:00.1 210092  1054 All Aboard Fitness/ Team 2
2 Randy Pallex   Ashwaubenon, WI2:21:33.5 176653  1061 All-Aboard/Team2/Belgioioso
3 Dirk Derksen   Appleton, WI2:23:30.4 245217  1075 Wheel and Sprocket
4 Pete Noffke   Menasha, WI2:26:51.6 189045  1010 Wheel and Sprocket
6 Richard Palmer   3:01:51.2  1087 
7 Keith Kaufman     2161 Bike Doctor
8 Gary Meader     2145 
9 Rod Swendsen     2209 
10 Sterling Schmidt     2086 
11 Mike Rummelhart     2247 Team Mack
12 Warren Fowler     2013 All-Aboard Fitness & Gym
13 David Wellskopf     2808 
14 Wayne Habeck     2800 
15 Steve Velie     2801 Strange Brew
16 Wayne Maffei     2244 Moosejaw Brewery & Pizza
17 Steve Mitoraj     2789 
18 Jim Shong     2153 Bike Doctor
19 Michael Ruzich   Hillside, IL 210653  2108 wheel and sprocket
20 John Rosebush     2017 
21 Bill Quinn     9125 Eskimojo
22 David Joyce   Brevard, NC 148440  2089 FDL/Oshkosh Cyclery
23 Jerry Engen     2793 
24 Don Howell     2223 Metro Mt Bikers
25 Keith Westphal     2010 Wheel & Sprocket / Trek
26 Gary Smits   Green Bay, WI 190487  2027 Team Bellin Health
27 Jim Simmons     2807 
28 Neal Rollins     2077 Fondy/Osh Cyclery
29 Mark Ullenberg     2194 Guerra Means War!
30 Robert Langlois     2113 Bellin Health
31 Doug Tufte     2798 Recyclist
32 Thomas Silbernagel     2035 Team Extreme
33 Arnie Degarmo     2806 Michaels Cycle
DNF Errico Auricchio     1060 Belgioioso

Men - BG - Junior - 1-10

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Caleb Lenss   1:21:20.0  4057 Bellin Health
2 Trevor Zarecki   1:49:07.3  4801 
3 Nathan Labecki   Milwaukee, WI 209414  6012 Hayes on TrackDirty Dozen
4 Myles Beach   Larsen, WI 208348  6001 Gear N Up
5 Josiah Kay     6003 Hayes on Track
6 Sam Jansen     6025 Team Pedal Moraine
7 Jack Feuerstein     6004 Wheel & Sprocket
8 Brandon Watkins     6014 Expedition Supply
9 Garret Post     6187 
10 Jordan Watkins     6015 Expedition Supply
11 Josey Weik     6181 
12 Luke Eide     6190 
13 Cody Borst     6180 
14 Luke Speer     6194 
15 Tanner Czaicki     6186 
16 Brady Rollins     6185 
17 Abraham Hall     6188 Strange Brew
DNF Tanner Czaicki     6184 

Men - BG - Junior - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Brunner   1:15:36.6  4117 Hayes
2 William Griesbach   1:22:00.5  4024 Point Pursuit
3 Travis Brunner   1:24:34.6  4090 Hayes on Track
4 Max Wippermann   1:27:52.6  4087 Eriks Teen Team
5 Hunter Putzke   1:31:27.1  4059 Hayes on Track
6 Connor Zarecki   1:36:10.2  4800 
7 Theodore Peters     6019 Expedition Supply
8 Zeb Rybar     6182 
9 Nick Montee     6002 Hayes on Track
10 Kyle Bissen     6011 Hayes Team 1
11 Jake Kaczmarowski     6022 Wheel and Sprocket / Trek
12 Calvin Rupnow     6192 
13 Leif Byrge-Liebig     6023 Team Pedal Moraine
14 Shawn Rupnow     6193 
DNF John Kummer     6021 Fat Kats

Men - BG - Junior - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dylan Weigel   1:11:33.2  4077 Hayes Disc Brakes
2 Levi Riggs-Wieboldt   1:15:55.6  4078 
3 Tyler Heinz   1:19:22.2  4819 
4 Evan Harris   1:20:02.0  4101 
5 Charles Rechner   1:22:53.6  4082 Stadium Bike
6 Jonathan Bidlake   Naperville, IL1:23:26.1 208104  4099 
7 Taylor Otto   1:28:17.6  4823 Recyclist
8 Daniel Miller   1:31:46.4  4044 Rock Cut TrailCrew
9 Nic Rabe   1:35:59.1  4799 

Men - BG - Junior - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Sturtevant   1:06:49.6  4075 
2 Tony Lemke   1:07:50.3  4067 Fond du Lac Cyclery
3 Joshua Rupnow   Cedarburg, WI1:09:11.2 226098  4047 Team Extreme
4 Ryan Wenzlick   1:09:29.3  4017 All Aboard Fitness
5 Cory Mayer   1:11:02.6  4139 Bike Doctor
6 Lanny Thomas   1:11:31.6  4089 
7 Adam Schwartz   1:15:03.0  4136 
8 Jay Millin   1:17:11.5  4055 Team Pedal Moraine
10 Benjamin Nolan   1:21:22.2  4816 

Men - BG - Junior - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Sanborn   1:10:44.0  4080 
2 Brian Braun   1:11:04.2  4074 
3 Adam Goeden   1:13:06.8  4029 Team Pedal Moraine
4 Rob Salentine   1:21:39.0  4147 

Men - BG - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ian Mevis   1:05:49.2  4812 
2 Porter Million   1:10:32.9  4790 WolfChimp
3 Arius Jacks   1:10:35.8  4032 
4 Charlie Lukas   1:10:47.2  4023 UW-Cycling
5 Pat Berg   1:10:58.5  4122 
6 Joshua Bucholtz   1:11:26.4  4132 
7 Kyle Guerra   1:11:35.9  4149 Guerra Means War!
8 Chad Hoppe   1:12:34.5  4028 FDL / OSK Cyclery
9 Chad Behling   1:12:41.5  4811 
10 Jon Nelson   1:13:29.6  4821 
11 Max Cayo   1:13:49.4  4824 
12 Joshua Kroning   1:14:39.6  4815 
13 Spencer Strigel   1:18:35.1  4787 
14 Justin Harer   1:25:09.7  4042 
15 Adam Veistegen   1:25:59.0  4817 
16 Eric Borchardt   1:38:57.2  4803 

Men - BG - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Derek Hughes   1:06:03.5  4813 
2 Michael Olm   1:07:35.8  4016 
3 Ben Walker   1:11:43.6  4786 
4 Ryan Manske   1:12:03.8  7010 
5 Jeffrey Milligan   1:14:37.2  7022 
6 Garet Galster   1:24:45.8  7186 
DNF Jason Roggendbauer     4809 

Men - BG - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Lanser   1:02:43.7  4040 All Aboard / Team 2
2 Shawn Bream   1:04:54.0  4792 
3 Cal Collins   1:06:06.1  4810 
4 Jason Martini   1:09:07.2  4050 Stoiber Healthcare/Trailhead
5 Tim McMahan   1:10:02.5  4072 
6 Jesse Darley   1:10:04.7  4795 
7 Eric Van Remmen   1:11:46.8  4791 
8 Anthony Dombrowski   1:13:46.0  4339 
9 Eric Shaw   Sheboygan, WI1:15:45.2 128967  4096 PCW Cycling
10 Brian J Smith   1:17:10.0  7011 
11 Hue Kong   1:20:46.2  4210 
12 Thomas Kenny   Orland Park, IL1:20:57.7 210687  4058 Team Extreme
13 Rocco Caffero   1:24:06.5  7013 Team Ozone
DNF Matt Weik     4784 

Men - BG - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg Boettcher   1:05:46.2  4104 Team Extreme
2 Zeke Stanis   1:07:41.1  4121 
3 Frans Carlstrom   1:07:49.0  4805 Strange Brew Racing
4 James Lee   1:08:22.4  4081 
5 Dave Volpentesta   1:08:54.5  4084 
6 Kurt Kargel   1:11:22.4  4046 
7 Daniel Getzen   1:11:24.5  4030 
8 David Morgan   1:15:38.7  4026 
9 Todd Heinz   1:19:24.6  4820 
10 Ric Jump   1:21:00.6  4048 
11 John Butan   1:22:24.7  4789 Hayes Brakes
12 Stephen Kralovec   1:29:29.7  7012 Stadiom Bike
DNF Charles Dokken     7185 

Men - BG - Master - 40-44

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Roland Rieflin   1:03:55.9  4007 McDermid Corp
2 Dale Konkol   1:06:55.3  4021 
3 James Deboer   1:11:16.1  4088 Big Ring Racing
4 Daniel Backley   1:11:30.3  4142 Velocity
5 Erick Braaksma   1:12:32.7  4054 Trailhead/Stoiber Health
6 Douglas Erdmann   1:13:31.3  4002 Trailhead Bike/Stoiber Health
7 David Lobardo   1:14:29.8  4797 
8 Kevin Lemke   1:15:04.4  4069 Fond du Lac Cyclery
9 Kevin Niesen   1:16:29.7  4008 
10 Steve Prell   1:17:33.5  4063 
11 Rick Griesbach   1:18:58.2  7003 Point Pursuit
12 Daniel MacIejewski   1:21:32.0  4798 
13 Michael Borchardt   1:22:40.3  4145 Team Extreme
14 David Guerra   1:23:49.8  4818 Guerra Means War
15 Tim Hall   1:26:03.8  7187 Strange Brew Racing

Men - BG - Master - 45-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Schmidt   1:11:50.6  4126 
2 Jeff Pepp   1:12:42.4  4808 
3 Marcum Martz   1:13:52.6  4788 
4 Randy Borst   1:15:16.1  4097 Team 2
5 Wally Sniadajewski   Plover, WI1:21:11.6 204830  4100 Point Pursuit
6 Gary Ertl   1:21:54.4  4025 Gear N Up
7 Thomas Cornils   1:24:14.7  4037 Team Extreme
8 Peter Helstad   1:24:17.1  4807 
9 Jeffery Samida   1:26:44.2  4041 Fox Valley Wheel & Sprocket
10 Dwayne Harer   1:27:25.8  4802 
11 Cory Cato   1:30:52.3  4822 
12 Jay Hoppe   1:43:02.3  7005 Fondy Cyclery

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rich Mennenoh   1:12:24.5  4061 
2 Mick Mohrlant   1:12:39.9  4814 Team Metric
3 Dan Braun   1:14:18.4  4073 
4 Neil Everson   1:15:47.5  4033 East Madison
5 Phil Jenni   1:19:50.2  4794 
6 Steve Manthe   Mc Farland, WI1:21:02.9 211939  4064 Chainsmokers
7 Ted Batzer   1:21:05.6  4118 
8 Ronald Danielson   1:21:17.0  4806 
9 Tom Borchardt   1:22:31.7  4039 Stoiber Health/ Trailhead Bik
10 Mike Sherman   1:22:43.8  4146 
11 Glenn Aavang   1:23:35.6  4114 
12 Don Bogdanske   1:25:58.6  4783 
13 Richard Finch   1:26:31.6  4043 Rock Cut TrailCrew
14 Tom Kidd   1:36:23.2  7188 Strange Brew Racing

Women - PR/SM/EX - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Abby Strigel   Madison, WI2:44:28.6 202434  522 Team Polska-Cannondale
2 Nikki Deprey   2:45:47.4  644 Bellin Health

Women - PR/SM/EX - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Whitedog   La Crosse, WI2:32:06.5 210713  518 Team Buzz

Women - PR/SM/EX - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sara Kylander-Johnson   Duluth, MN2:15:28.2 199274  501 Trek Midwest Regional Team
3 Rebecca Cleveland   Green Bay, WI2:22:32.2 100571  504 Bike Hub
4 Diana Hill   Duluth, MN2:28:43.8 212753  520 Ski Hut
5 Gina Kenny   Orland Park, IL3:33:55.6 210270  514 Team Extreme

Women - PR/SM/EX - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kim Eppen   2:15:43.4  524 
2 Anne Grabowski   Minneapolis, MN2:19:28.2 57292  521 Penn Cycle / Nature Valley
3 Kerry Putzke   Waterloo, WI2:43:46.3 43926  515 Madforcs

Women - EX - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Holly Liske   Stanford, CA2:35:20.9 190109  506 Hayes On Track

Women - SP - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Murphykate Montee     3004 Hayes on Track
2 Jasmine House     3035 Bellin Health
3 Allyson Brunner     3062 Kenosha VeloSport
DNF Katie Miller     3060 Hayes On Track

Women - SP - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katherine Ross   Bristol, TN 160047  3247 
2 Hannah Guerra     3068 Guerra Means War!
3 Anna Fink   New Berlin, WI 202435  3032 Fond du Lac Cyclery
4 Madeleine Puissant     3034 Fond du Lac Cyclery

Women - SP - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lacey Zills     3047 Gear N Up
2 Jessica Smulka     3010 GT
DNF Dana Schneider   Bloomington, MN 185483  3033 Albertos

Women - SP - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Boglarka Gyorfi   Vernon Hills, IL 212199  3003 Fond du Lac Cyclery
2 April Dombrowski     3073 
4 Michelle Dudkiewicz     3249 
5 Amy Lamkins     3025 Gear N Up

Women - SP - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ulla Gonzalez     3021 Alterra CoffeeMTB
2 Brittany Nigh   West Bend, WI 197744  3008 Team Pedal Moraine
3 Martha Oconnor-Leigh     3245 Freeflight Race Team
4 Somora Klipp     3243 
5 Shelley Reifschlager     3011 CZ VELO

Women - SP - Master - 40-44

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacque Nitka     3063 Bellin Health Cycling
3 Colleen Westphal     3015 Wheel & Sprocket / Trek
4 Joan Sachs     3070 Bellin Health
5 Christine Czarnecki     3001 Alterra CoffeeRace Team
6 Rolleen Kralovec     3042 Stadium Bike
DNF Christine Griesbach   Rockford, IL 209601  3012 Point Pursuit
DNF Patricia Bauer     3020 

Women - SP - Master - 45-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Deb Sniadajewski     3028 Point Pursuit
2 Gretchen Montee     3005 Hayes
3 Anne Steuer   St Paul, MN 150303  3024 Gopher Wheelman
4 Cheryl Post   Plover, WI 205453  3037 Point Pursuit
5 Terri Cornils     3013 Team Extreme
DNF Wendy Burns     3061 Clif/Active Endeavors

Women - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rose Lenss     3019 Bellin Health
2 Gail Tufte     3248 Recyclist

Women - BG - Junior - 1-10

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica House     6017 Bellin Health
2 Moriah Griesbach     6024 Point Pursuit
3 Sarah Eide     6189 

Women - BG - Junior - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Calley Nelson   1:34:31.6  5034 Hayes on Track
2 Rebekah Nolan   1:42:43.1  5275 Eriks Bike
3 Arin Lemke     6006 Team Pedal Moraine
4 Katja Putzke     6013 madforcs
5 Janelle Skoyen     6191 

Women - BG - Junior - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alyssa Borell   1:25:11.5  5026 Hayes on Track
2 Julia Gabrielson   1:31:23.7  5009 Moosejaw Brewery & Pizza
3 Megan Wolf   1:33:13.6  5271 Extreme
4 Tanna Nolan   1:38:34.2  5276 Eriks Bikes

Women - BG - Junior - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicole Specht   1:39:50.2  5279 Recyclist

Women - BG - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alicia Lano   1:21:24.3  5267 Wolfchimp
2 Lindsay Guerra   1:27:30.6  5277 Guerra Means War

Women - BG - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Heart   1:17:13.4  5043 Point Pursuit
2 Trisha Voigt   1:22:26.7  5036 Wheel & Sprocket
3 Shelley Kemp   1:26:26.4  5039 Willy Bikes - GT
4 Renee Kole   1:29:48.1  5037 Wheel & Sprocket
5 Jaime Wilhite   1:31:00.9  5270 
6 Elizabeth Legaspi   1:33:41.6  5011 
DNF Sonia Dubielzig     5041 Mad Forcs

Women - BG - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Denise McCormick   1:12:47.4  5035 
2 Angella Collins   1:14:55.6  5272 
3 Jessica Long   1:16:41.4  5003 Mad FORCs
4 Tania McVean   1:19:18.1  5269 Ski Hut
5 Lisa Leigh-Peterson   1:23:38.1  5273 Big Ring Racing
6 Lori Bauman   1:26:00.6  5046 
7 Sarah Guse   1:26:16.2  5038 FDL/OSH Cyclery
8 Jodi Moore   1:31:32.1  5268 
9 Alison Volbentesta   1:44:37.2  5274 

Women - BG - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christine Kortbein   1:11:00.3  5005 Moosejaw Brewery & Pizza
2 Cecile Labecki   1:21:26.6  5010 Hayes Brakes
3 Barbara Daanen   1:39:22.6  5016 Hayes Disc Brakes
DNF Antonia Leal     5025 

Women - BG - Master - 40-44

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 T C Spitz   1:24:55.3  5007 onepercentmore
3 Susan Borchardt   1:27:59.7  5042 Team Extreme
4 Maria Phelps   1:29:17.3  5029 Point Pursuit
5 Pamela Gantz   1:34:04.6  5004 Bellin Health/InCompetition

Women - BG - Master - 45-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lynne Joyce   1:23:04.0  5278 
2 Amy Dykema   Evanston, IL1:24:01.7 10328  5055 Active Endeavors
3 Cheryl Rollins   1:26:24.7  5008 Fondy/Osh Cyclery
4 Sue Blankenheim   1:30:19.2  5050 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyOSMOBonk BreakerUSACDFShimanoSierra NevadaCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee