Race Results for
Boomer Park XC - NORBA St Champ Series
Rochester Hills, MI
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 06/27/2004

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Clydesdale

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JOSEPH BACHERT      
2 WILLIAM SMITH      
DNF JOHN FITZGERALD      

Men - Single-speed

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ERIK GARLAND      
2 WAYNE COOK      
3 JASON KINLEY      
4 SHIRLEE FINCH      

Men - PR/SM

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CHRISTIAN TANGUY      
2 DAN BOWMAN      
3 RUSS TILES      
4 ERIC JELLUM      
5 NICK WIERZBA      
6 ERIC TOMPKIN      
7 JAMIE PARKER      
8 STEVE CHARLES      
DNF MIKE SIMONSON      

Men - EX - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Stewart   Highland, MI 205083   
2 MIKE WORKMAN      
3 RYAN BUERMAN      
4 STEVEN WHITLEY      
DNF BEN RENKEMA      

Men - EX - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JUSTIN DESILETS      
2 JASON KINLEY      
3 Christopher Filipiak   Asheville, NC 176053   
4 JEFF JACOBI      
5 JOSEPH MEISER      
6 PETE HALL      
7 MIKE BILLMEIER      
8 MICK FROEHLICH      
9 TONY DERUBEIS      

Men - EX - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KERRY ROBBERT      
2 TERRY RITTER      
3 CRAIG RICE      
4 ROBERT HAUSLER      
5 GREG JOHNSON      
6 TOM GLOVER      
7 SCOTT ZELAZNY      
8 JIMMIE COLFLESH      
9 Brian Harris   Libertyville, IL 205716   
10 TIM SAARI      
11 ERIC MALZAHN      
12 BRYAN MITCHELL      
13 THOMAS KLINKMAN      
14 ARMANDO VEGA      
15 DAVID TOUTANT      
DNF REGGIE CARVETH      
DNF NEAL SCHUBEL      

Men - EX - 40-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CALVIN STEWART      
2 RANDY GUYMER      
3 DAVE HOLLIS      
4 KEITH RIEGE      
5 PAUL BROWN      
6 DARREN ERSPAMER      
7 JIM SCHOLFIELD      
8 JAMES COOK      
9 MARK MORAN      
10 ARCADIO RAMIREZ      
11 MICHAEL LAPRAIRIE      
12 KARL ROSSMAN      
13 JOHN WOJTALA      
14 JAMES ZANKE      
DNF DON FEDRIGON      

Men - SP - 1-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KYLE STANGE      
2 CORY STANGE      
3 SETH KRUEGER      

Men - SP - 15-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DANIEL NEUMAIER      
2 RYAN DAVIES      
3 BRENDAN MURPHY      
4 SEAN FULFORD      

Men - SP - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DAN SYPNIEWSKI      
2 MIKE RIZZO      
3 ADAM YORK      
4 ALAN ANTONUK      
5 MARK MAGNUSSON      
6 DENNIS BARNETT      
8 JOHN SHEETS      
9 NATHAN BOYD      
DNF DEREK WRATHELL      
DNF AARON MIHALKO      

Men - SP - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DENNIS LESSARD      
2 MARK TODD      
3 KEVIN MCGREW      
4 BRANDON LOVE      
5 ERIC HENRICKS      
6 DAVID FURI      
7 JOSEPH TAYLOR      
8 MATT MATTICE      
9 JON HEFT      
10 EDWARD GOTTSCHALK      
11 ROBERT DUFORT      
DNF CORY STENZEL      

Men - SP - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JOHN SOUKUP      
2 BRIAN HAYDEN      
3 BILL MAYER      
4 PATRICK RUSSELL      
5 DEREK MATTICE      
6 ED SERRAT      
7 FRANK FARMER      
8 MICHAEL BLISS      
9 CRAIG JUNKIN      
10 BERNARD WENDEL      
11 PETER BOSMA      
DNF DAN GODIN      

Men - SP - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DAN GOSEN      
2 RICK DAVIS      
3 JEFF WITTBRODT      
4 PATRICK SZUBIELAK      
5 KEVIN KAHL      
6 JOE REDDY      
7 JOE ELDEN      
8 DAVID HICKEN      
9 JIM TOMASSORI      
10 MARTIN HALL      
11 DENNIS GUSTAFSON      
12 JOHN GUYNN      
13 CRAIG MORRIS      
14 BRIAN MCLEAN      
15 DENNIS MURPHY      

Men - SP - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GLEN WILLYARD      
2 MIKE SMITH      
3 BILL SZUBIELAK      
4 DENNIS FROEHLICH      

Men - BG - 11-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CAMERON HOLLIS      
2 RAFI KRONENBERG      
3 JORDAN SMITH      
4 STEPHEN CRANE      
5 JACOB CARPENTER      

Men - BG - 15-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MATT GURD      
2 PAUL SANTINI      

Men - BG - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MOSHE PATIL      
2 JEFF ZIMMERMAN      
3 ROGER VANDERVER      
4 RICH JONES      
5 MIKE TOBORG      

Men - BG - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JIM LEWERENZ      
2 JENS ALGNER      
3 DOUG WILLIAMS      
4 MATT VOGEL      
5 MARK FIEDLER      
6 GRAHAM SMITH      
7 NEIL LONG      
8 MICK SIRKO      
9 TOM HUGHES      
10 TONY EMMER      
11 JERRY LUSK      
DNF JOHN CARPENTER      

Men - BG - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LLOYD LIND      
2 PAUL VAN RAAPHORST      
3 MIKE KAGE      
4 WAYNE STROOPE      
5 RICH JOHNSON      

Men - BG - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DAVID SMITH      
2 JEFF LOVE      
3 MIKE KLOECKNER      
4 PAUL HAKES      

Women - Pro

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ALICIA HAMILTON      
2 SUSAN SCHUBEL      

Women - EX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JESSICA WOODARD      
2 ERIN DISTERHEFT      
3 SHERRY MARTIN      
4 ANTONIA MUSTO      
5 SHIRLEE FINCH      

Women - SP - 30-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LINDA MORAN      
2 TERESA HALLWOOD      
3 CAROLYN GALLAWAY      
4 JODY DELAVERN      
5 LAURIE JARSKI      
DNF KIM SOKOL      

Women - BG - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CHANTEL SAWISCH      
2 MARY GHRIST      
3 SARA INSLEY      
4 ANDREA STALEY      

Women - BG - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RITA SMITH      
2 SUE STROOPE      
3 LYNN BIELECKI      
4 KATHY SERRAT      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREBonk BreakerSpySierra NevadaOSMOShimanoUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee