Race Results for
Afton Avalanche MNSCS
Hartings, MN
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 06/06/2004

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - EX - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Ziegler   Detroit Lakes Mn20:45:52 199197   
2 Derek Laan   Bloomington, IN20:45:52 173347   
3 Ben Moore   20:45:52   
DNF Brandan Ostroot      

Men - EX - Senior - 19-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffery Hall   Farmington, MN20:45:52 14705   
2 Douglas Swanson   Minnetonka, MN20:45:52 102633   
3 Tim Norrie   Minneapolis, MN20:45:52 101445   
4 Jesse Rients   Shakopee, MN20:45:52 147524   
5 Brian Narum   Anoka, MN20:45:52 80077   
6 Chris Peariso   20:45:52   
7 Keven Kvalsten   Robbinsdale, MN20:45:52 149743   
8 Lance Beuning   Saint Cloud, MN20:45:52 160665   
9 Garrott Kuzzy   Hayward, WI20:45:52 133270   
10 Scott Ralston   Farmington, MN20:45:52 69393   
11 Brendan Moore   Prior Lake, MN20:45:52 210366   
12 Eric Oftedahl   Shoreview, MN20:45:52 210080   
13 Jason Eurich   20:45:52   
14 Samuel Oftedahl   Shoreview, MN20:45:52 211093   
15 Derrick Frank   Kimball, MN20:45:52 211923   
16 Joshua (Josh) Schwantes   Saint Paul, MN20:45:52 134220   
17 Jason Snider   Wayzata, MN20:45:52 33354   
18 Christopher Fisher   Inver Grove Heights, MN20:45:52 182827   
19 J Ross Fraboni   20:45:52   
20 Jason Tamminen   Minneapolis, MN20:45:52 73135   
21 Dave Bienapfl   Cottonwood Heights, UT20:45:52 147972   
22 Matt Muyres   20:45:52   
23 Chris Wieczorek   20:45:52   
24 Tom Miller   20:45:52   
25 Ed Alpasa   Maple Grove, MN20:45:52 160673   
26 Scott Stanke   Saint Paul, MN20:45:52 117497   
27 Benjamin Kendall   Chaska, MN20:45:52 212205   
28 Jeff Weyrens   Rosemount, MN20:45:52 76843   
29 David Schuneman   Duluth, MN20:45:52 130941   
30 Benjamin Portilla   Oakland, CA20:45:52 208016   
31 Joe McGaver   20:45:52   
32 Paul Hanson   St Peter, MN20:45:52 118046   
33 William Schwalbe   Duluth, MN20:45:52 143045   
DNF Caleb Bonnett      
DNF Shane Kullman   St Paul, MN 19986   
DNF Eric Guse   St Louis Park, MN 211199   
DNF Mike Schroden   Saint Cloud, MN 206703   
DNF Adam Staufenberg   Plymouth, MN 146505   
DNF Jay Henderson   Minneapolis, MN 15779   

Men - EX - Master - 35-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert McVean   Duluth, MN20:45:52 124953   
2 Jeff Lewis   Delano, MN20:45:52 211617   
3 Eric Zimmerman   Richfield, MN20:45:52 147729   
4 Rooney Johnson   20:45:52   
5 Charlie Farrow   Duluth, MN20:45:52 134448   
6 Jeff Thorp   Edina, MN20:45:52 35534   
7 Daniel Becher   Rochester, MN20:45:52 212732   
8 Ron Raymond   20:45:52   
9 Stevan Kilibarda   Brooklyn Center, MN20:45:52 156528   
10 Tim Ek   Duluth, MN20:45:52 151367   
DNF Todd McFadden   Duluth, MN 134734   
DNF Rick Kompelien      
DNF Kevin Fitz   West Fargo, ND 166808   
DNF Kevin Tidemand      

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Lewis   20:45:52   
2 Tim Stone   20:45:52   
3 Aaron Pidde   20:45:52   
4 Brian Costello   20:45:52   
5 Matt Krielger   Honolulu, HI20:45:52 199211   
6 Andrew Kruse   20:45:52   
7 Zach Handler   20:45:52   
8 Jeff Herrera   20:45:52   
9 Barry Tungseth   Stillwater, MN20:45:52 211935   
10 Dustin Bakker   20:45:52   
11 Jason Wieand   20:45:52   
12 John Aguirre   20:45:52   
13 Grizzly Adam   20:45:52   
14 Scott Finne   20:45:52   
15 Bruce Martens   Saint Paul, MN20:45:52 212731   
16 Jeremy Brandt   20:45:52   
17 Mark Landgraff   20:45:52   
18 Charles Lamb   20:45:52   
19 John Wenger   20:45:52   
20 Aaron Sonnek   20:45:52   
21 Erik Grove   20:45:52   
22 Brent Bruessel   20:45:52   
23 Dan Winkels   20:45:52   
24 Erik Wiitala   20:45:52   
25 Ben Scheele   20:45:52   
26 Anthony Benusa   20:45:52   
27 Dan Kueffer   20:45:52   
28 Ross Deopere   20:45:52   
29 Carl Nienow   20:45:52   
30 Kevin Landgraff   20:45:52   
31 Steven Bergman   20:45:52   
32 Chris Paschke   20:45:52   
33 David Nunez   20:45:52   
DNF Ryan Lee      
DNF Ken Chock      
DNF Matt Reier      
DNF Matthew Jemielita      
DNF James Martens      

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cory Gross   20:45:52   
2 Aaron Weivoda   20:45:52   
3 Andrew Chaffe   Saint Paul, MN20:45:52 159664   
4 Jon Friedell   20:45:52   
5 Ron Scherer   Bloomington, MN20:45:52 63494   
6 Bart Rodberg   20:45:52   
7 Jack Donovan   20:45:52   
8 Douglas Larsen   20:45:52   
9 Brandt Elson   Breezy Point, MN20:45:52 208462   
10 Greg Johnson   20:45:52   
11 Richard Fiske   Shakopee, MN20:45:52 211816   
12 Piotr Bednarksi   20:45:52   
13 Chad Peckels   20:45:52   
14 Joel Nichols   20:45:52   
15 John Ohotto   20:45:52   
16 Joel Ingvalson   20:45:52   
17 Mario Minelli   20:45:52   
18 Scott Sollom   20:45:52   
19 Paul Schoening   20:45:52   
20 Matt Johnson   20:45:52   
21 Kevin Flanders   Minneapolis, MN20:45:52 207226   
22 Paul Haberman   20:45:52   
23 Lonie Sauber   20:45:52   
24 Charley Schmidt   20:45:52   
25 Mick Carlson   20:45:52   
26 Steve Reynolds   20:45:52   
27 Jason Sieck   Appleton, WI20:45:52 211575   
28 Daniel Mark   20:45:52   
29 Will Hueg   20:45:52   
30 Sean Valentine   20:45:52   
31 Christopher Davis   20:45:52   
32 Curtis Patak   20:45:52   
33 Gary Gross   Rochester, MN20:45:52 94734   
34 Scott Schultz   20:45:52   
35 Uno Rigido   20:45:52   
36 Ton Tran   20:45:52   
37 Todd Nesuold   20:45:52   
38 Chris Van Ert   20:45:52   
39 Joe Mundednar   20:45:52   
40 Scott Lindaman   20:45:52   
41 Darrell Delahousaye   20:45:52   
42 Bruce Frohman   20:45:52   
43 David Vierling   20:45:52   
44 Jeff Wolfe   20:45:52   
45 Travis Snaza   20:45:52   
46 Rick Pfeilsticker   20:45:52   
47 Cal Collins   20:45:52   
48 Brian Lawrence   20:45:52   
49 Brandon Reynolds   20:45:52   
50 Joel Meyer   20:45:52   
51 Bradley Bolin   20:45:52   
52 Kevin Gooderum   20:45:52   
53 John Obrien   20:45:52   
54 Tom Anderson   20:45:52   
55 Matt Wolk   20:45:52   
56 Troy Lawrence   20:45:52   
57 Chris Gotz   20:45:52   
58 Michael Vranicar   20:45:52   
59 Taylor Kearns   20:45:52   
60 Robert Sollom   20:45:52   
61 Michael Cavanaugh   20:45:52   
62 Tim Wilson   20:45:52   
63 Chuck Jacobs   Belle Plaine, MN20:45:52 204459   
DNF Matthew Gutowski      
DNF Jason Holt      
DNF Jared Roy      
DNF Barry Schmitt      
DNF Chris Burg      
DNF Matt McDonough      
DNF Michael Cass      
DNF Paul Johnson      
DNF Joe Greatens      
DNF Rad Bakken      
DNF Bernie Kaeferlein      
DNF Rich Radke      
DNF Tony Lema      

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jan Rybar   20:45:52   
2 Lonny Mahoney   20:45:52   
3 Greg Spence   20:45:52   
4 Corey Stuhr   Minnetonka, MN20:45:52 209639   
5 Ladric Danri   20:45:52   
6 Rob Whiteford   20:45:52   
7 Dan Inderieden   20:45:52   
8 John Romberg   20:45:52   
9 Thomas Thornquest   20:45:52   
10 Brad Dettman   20:45:52   
11 Richard Soderbeck   20:45:52   
12 Dave Stoen   20:45:52   
13 Andy Schweitzer   20:45:52   
14 Randy Zarecki   20:45:52   
15 Mark Alexander   20:45:52   
16 Paul Santa Kruz   20:45:52   
17 Tory Nygren   20:45:52   
18 Mark Kotz   Woodbury, MN20:45:52 91563   
19 Mike Berkopec   20:45:52   
20 Gary Friedell   20:45:52   
21 Jamie Kujawa   20:45:52   
22 Greg Mealhouse   20:45:52   
23 Steve Kapaun   20:45:52   
24 Mike Anderson   20:45:52   
25 Mark Schwartz   20:45:52   
26 Dave Griebel   20:45:52   
27 Mark Rosen   20:45:52   
28 Todd Trembley   20:45:52   
29 Rodney Garayt   20:45:52   
30 Steve Doucet   20:45:52   
31 David Hagen   20:45:52   
32 Jim Van Iwaarden   20:45:52   
33 Eric Morgan   20:45:52   
34 Tim Joe McGrath   20:45:52   
35 Greg Barsness   20:45:52   
36 Craig Billings   20:45:52   
37 Ken Schik   20:45:52   
DNF David Wilblishauser      

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Crash White   20:45:52   
2 Rob Ogren   20:45:52   
3 John Schmidt   20:45:52   
4 John Klug   20:45:52   
5 Tom Bengel   20:45:52   
6 Jeffrey Reichel   20:45:52   
7 Paul Krafthefer   Minneapolis, MN20:45:52 19759   
8 Gary Hakala   20:45:52   
9 Maynard Johnson   20:45:52   
10 Gary Fifield   20:45:52   
11 Ron Hyberger   20:45:52   
DNF Dewayne Bonnett      

Men - BG - Junior - 10-15

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bret Romberg   20:45:52   
2 Eric Thompson   20:45:52   
3 Nate Berkopec   20:45:52   
4 Ben Miller   20:45:52   
5 Aaron Deutchman   20:45:52   
6 Andrew Kotz   Woodbury, MN20:45:52 150539   
7 Jonah Carlstrom   20:45:52   
8 Joe Burianek   20:45:52   
9 Truman Purdy   20:45:52   
10 Ryan Gallagher   20:45:52   
11 Kellen Garrett   20:45:52   
12 Scott Gilbertson   20:45:52   
13 Tim Miller   20:45:52   
14 Shea Franken   20:45:52   
15 Sam Kalmon   20:45:52   
16 Brady Moran   20:45:52   
17 Conner Zareckl   20:45:52   
18 Zachary Carlstrom   20:45:52   

Men - BG - Junior - 16-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Derrick Martini   20:45:52   
2 Andy Schlicht   20:45:52   
3 Jack Sullivan   20:45:52   
4 Jake Pruett   20:45:52   
5 David Osterhouse   20:45:52   
6 James Kujala   20:45:52   
7 Joe McGrath   20:45:52   
8 Erik Hendrickson   20:45:52   
9 Dan Brazil   20:45:52   
10 Andy Onken   20:45:52   
11 Matt Chastain   20:45:52   
12 Andrew Gibson   20:45:52   
DNF Spencer Hanley      

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Barlage   20:45:52   
2 Steve Sturman   20:45:52   
3 Andy Memelink   20:45:52   
4 Mike St. Clair   20:45:52   
5 Jeremy Brussel   20:45:52   
6 Charlie Weber   20:45:52   
7 Eric Fredrickson   20:45:52   
DNF Michael Francis      
DNF James Racine      

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Nelson   20:45:52   
2 Chris Bussmann   20:45:52   
3 Jim Jaglo   20:45:52   
4 David Binsfeld   20:45:52   
5 Rich Omdahl   20:45:52   
6 Wade Strop   20:45:52   
7 Michael Roettger   20:45:52   
8 Dan Wistrcill   20:45:52   
9 Mark Honecker   20:45:52   
10 Joseph Pedersen   20:45:52   
11 Shawn Lepp   20:45:52   
12 John Kalmon   20:45:52   
13 Joel Flom   20:45:52   
14 Theron Pierre   20:45:52   
15 Tom Moran   20:45:52   
16 Scott Neilson   20:45:52   
17 John Boehm   20:45:52   

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leon Sternberg   20:45:52   
2 Lee Busse   20:45:52   
3 Scott Buscher   20:45:52   
4 Paul Quiram   20:45:52   
5 Scott McClure   20:45:52   
6 John Fearing   20:45:52   
7 Jeff Nelson   20:45:52   
8 Bill Miller   20:45:52   
9 Dale Carlstrom   20:45:52   
10 Kevin Knutson   20:45:52   
11 Timothy Gallagher   20:45:52   
12 Randy Zareckl   20:45:52   
13 Dan Garrett   20:45:52   

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bradley Beisel   Golden Valley, MN20:45:52 196604   
2 Gary Schildgen   20:45:52   
3 Larry Marx   20:45:52   
DNF John Leighton      

Women - EX - Senior - 14-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jenna Zander   Mankato, MN20:45:52 160568   
2 Amy Thiem   North Mankato, MN20:45:52 144733   
3 Maria Stewart   Honolulu, HI20:45:52 202383   
DNF Allison Bohn   Plymouth, MN 198587   

Women - EX - Master - 30-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sara Kylander-Johnson   Duluth, MN20:45:52 199274   
2 Anne Grabowski   Minneapolis, MN20:45:52 57292   
3 Sarah Mercer   Golden Valley, MN20:45:52 181585   
4 Diana Hill   Duluth, MN20:45:52 212753   

Women - SP - Senior - 19-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ingrid Melander   20:45:52   
2 Jennifer Meyer   20:45:52   
3 Michelle Peariso   20:45:52   
4 Hannah Sullivan   St Paul, MN20:45:52 187968   
5 Jennifer Kron   20:45:52   
6 Erynn Delahousaye   20:45:52   
7 Andrea Bergman   20:45:52   
DNF Heather Gutowski      

Women - SP - Master - 35-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Pearson   20:45:52   
2 Shirley Johnson   20:45:52   
3 Bobbie Gostout   20:45:52   

Women - BG - Junior - 10-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexandra Lacey   20:45:52   
2 Stephanie Thompson   20:45:52   
3 Jessie Lee   20:45:52   
4 Emily Seidi   20:45:52   
5 Maxee Whiteford   20:45:52   

Women - BG - Senior - 20-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Billie Chock   20:45:52   

Women - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kimberly Wack   20:45:52   
2 Kim Wapola   20:45:52   
3 Rebecca McClure   20:45:52   
4 Jess Wiborg   20:45:52   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerUSACDFSierra NevadaShimanoOSMOSpyCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee