Race Results for
Alterra Coffee Bean Classic
Crystal Ridge Franklin, WI
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 08/29/2004

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - PR/SM/EX - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cole House   1:57:16.9  42 All-Aboard/Teaam 2/Belgioioso
2 Michael Anderson   Colorado Springs, CO1:57:52.0 183953  29 Team Bike Hub
DNF Matthew Brandt   St Charles, MO 197984  79 Team Wisconsin

Men - PR/SM/EX - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anthony Ettmayer   Jackson, WI1:54:43.3 211689  25 Team Pedal Moraine
2 Ryan Ruhland   Madison, WI1:58:26.5 209987  48 Fond du Lac Cyclery
3 Seth Lenss   Luxemburg, WI1:59:12.8 182019  87 Bellin Health
4 Brian Heifner   Madison, WI1:59:50.1 176155  75 Wheel and Sprocket
5 Paul Hanson   St Peter, MN2:00:33.0 118046  65 Nicolletbike.com
6 Eric Lau   Madison, WI2:04:48.1 211897  83 Extreme
7 Justin Rinehart   Mankato, MN2:06:15.7 149501  49 Nicolet Bike.com
8 Carlos Hackel   2:11:28.4  101 
DNF Brian Schaning (SM)   Renton, WA 161933  51 PCW Cycling

Men - PR/SM/EX - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Matter   Sheboygan, WI1:53:43.2 85929  PCW Cycling
2 Jesse LaLonde   Ely Mn1:54:01.7 203490  Kenwood / Gunnar
3 Brian Eppen   Iowa City, IA1:54:58.6 121702  Atlas Cycling
4 Mike Phillips   Chicago, IL1:55:29.7 84647  68 Alterra Cycling
5 Ronald Stawicki   Waukesha, WI1:58:29.8 212641  98 AlphaWings
7 Tim Drankus   Sheboygan, WI2:06:00.8 151397  11 Alterra Coffee/ Trek
8 Andy Hoenisch   Madison, WI2:07:22.6 208707  39 Big Ring Racing
9 Ronald Knutowski   Cross Plains, WI2:09:47.4 205988  40 Big Ring Racing
DNF Douglas Swanson   Minnetonka, MN 102633  Trek / VW
DNF Mark Walter   Rochester, MN 203633  56 Dogfish

Men - PR/SM/EX - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josh Barrett   Whitewater, WI1:59:57.2 189760  35 Hayes Disc Brakes
2 Gabor Csonka   Vernon Hills, IL2:00:25.4 207117  33 Fond du Lac Cyclery
5 Craig Manthe   Eau Claire, WI2:08:53.5 78139  43 Polska
6 Douglas Pietz   2:10:18.7  21 Team Polska Cannondale
7 Mike Kelsall   Shorewood, IL2:10:46.2 175959  80 Darcy Cycling
8 Brad Jenks   Antioch, IL2:11:05.4 163973  57 Hayes Disc Brakes
9 Steve Frost (1 - EX)   Grafton, WI2:26:10.6 209307  30 Team Wisconsin
DNF Frank Rowley   Channahon, IL 178739  38 PCW CYCLING
DNF Petar Tomich   New Berlin, WI 159519  88 Fox Valley Cycling Club

Men - PR/SM/EX - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Spiro   Plymouth, WI2:01:13.7 59255  PCW Cycling
2 Donny Kay   2:01:26.5  74 Hayes Disc Brakes
3 Jeff Melcher   West Bend, WI2:01:56.5 166066  15 Team Pedal Moraine
4 Wayne Langbein   Frederick, MD2:05:34.4 208095  41 Team Wisconsin
5 Eric Peterson   Wausau, WI2:09:13.3 208618  19 Wheel and Sprocket
7 Jerrod Collier   Lindenhurst, IL2:17:29.3 194466  85 Team Wisconsin

Men - PR/SM/EX - Master - 40-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jim Peterson   Edgerton, WI2:01:54.4 154720  64 Micheals Cycles
2 Cully Todd   Coeur D Alene, ID2:03:15.8 97194  24 Cannondale Mountain Bike Team
3 Jerome Daanen   Racine, WI2:07:52.7 164575  62 Hayes Disc Brakes
4 John Timm   Germantown, WI2:13:00.0 209235  59 Team Extreme /Trek
5 Robert Hayssen (1 - EX)   Racine, WI2:21:50.6 186713  54 Hayes Brakes
DNF Scott Cole   Stevens Point, WI 7340  31 Point Pursuit /Specialized

Men - SP - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Kay   Thornton, CO1:35:46.4 212982  1015 Hayes OnTrackRace Team
2 Justin Schmidt   1:37:30.0  1153 
3 Mike Sherer   1:41:21.5  1004 2CC
4 Bobby Mantz   Mequon, WI1:41:36.3 214570  1126 Team Extreme
5 Josh Kay   Shell Lake, WI1:41:52.5 213253  1012 Hayes OnTrackRace Team
6 Mitchel Kauppila   Winthrop Harbor, IL1:43:51.0 209173  1169 Hayes OnTrack
7 Mitch Dreher   1:46:51.9  1090 Team Pedal Moraine
8 Mitchell Gantz   1:53:22.7  1055 Bellin Health
9 Jason Roelse     2106 PCW
10 Dallas Fowler   Green Bay, WI 207074  2043 Team 2 Racing
11 Sam Wellskopf     2037 Team Pedel Moraine
12 Aaron Brandt     2236 Team Wisconsin
13 Jon Schmidt     2283 Team Nordik
14 Jason Shong     2269 Bike Doctor
15 Justin Nagode     2176 PCW Cycling
16 Kip Spaude     2260 
17 Cody Shaide     2181 BackRoadBikeShops
18 Andrew Disch     2182 Alterra
19 Ying Chang     2233 Team Bellin Health
20 Matthew Limberg     2114 Back Door BikeShop
21 Jonathan Davis     2333 Bellin Health/Incompetition
22 Kyle Martinelli     2208 Hayes Disc Brakes
24 Brad Wagner     2157 Backdoor Bike Shop
25 Benjamin Overeem   Green Bay, WI 187175  2199 Bellin Health
26 Richie Miller     2237 Hayes On Track
27 Jordan Heimer     2887 
28 Thomas Vamvakos   Prospect Heights, IL 192997  2001 2CC
29 D J Denny     2285 Bellin Health
30 Shaine Nelson     2281 Hayes On Trackg
31 Aristotle Peters     2018 Expedition Supply
DNF Andrew Hanson     1091 Micheals Cycles
DNF Brian Pacholski     1608 
DNF Christopher Bidlake   Naperville, IL 208105  2174 Wheelfast Racing
DNF Hans Hare     2219 
DNF Nick Darcy     2241 DArcy Cycling Team
DNF Nathan Johnson     2278 Bike Doctor
DNF Ethan Lenss     2290 Bellin Health

Men - SP - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Guerra   1:34:05.8  1158 Guerra Means War!
2 Tim Pacholski   1:37:52.1  1607 
3 Mike Humpal   1:38:19.0  1160 
4 Chad Balthazor   1:40:44.0  1089 Pedal Moraine
5 Tony Wagner   West Bend, WI1:50:06.3 204671  1068 PCW Cycling
6 Cory Gwin   1:51:40.5  1170 Michaels Cycles
7 Jereme Noffke   1:53:39.2  1097 Wheel & Sprocket
8 Christopher Brock   Milwaukee, WI1:58:54.9 202448  1122 Polska / Cannondale
9 Shawn Hoppe   1:59:03.4  1031 Fond du Lac/ Oshkosh Cyclery
10 Allan Schimberg     9005 
11 John Patt     2031 Fond du Lac Cyclery
12 Constantine Peters     2019 
13 Luis Maldonado     2293 
14 Michael Spiewak     2149 Team Ochsner
15 Matt Waite   Madison, WI 206676  2222 Point Pursuit
16 Colin Hughes     2325 Magnus
17 Sam Fehrenbach     2268 Point Pursuit / U of Minn
18 Brett Rindt     2898 UWW - Cycling
19 Justin Shanks     2330 Team Polska Cannondale
20 Brandon Hoeft     2875 
21 Joshua Schwartz     2128 Team Pedal Moraine
22 Dan Hendricks   Pewaukee, WI 202424  2879 UW-Whitewater
23 Jeremy Groeschl     2337 Fond du Lac / OOskosh Cyclery
24 Scott Monroe     8143 
25 Kevin Langenecker     2299 Team Pedal Moraine
26 Christopher Waraxa   Germantown, WI 193023  2339 Hayes
27 Joshua Krick     2142 Team Extreme
28 Joseph Chojancki     2154 Bellin Health
29 Ben Cleveland     8007 Backdoor Bike Shop
DNF Collin Stevens     2135 
DNF Aaron Watry     2215 UW-Whitewater Cycling
DNF Thomas Petri     2284 Mountain Outfitters

Men - SP - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sanjay Ganju   New Berlin, WI1:39:11.4 196060  1080 Alterra CoffeeMTB
3 Doug Bailey   1:42:39.1  1053 Alterra CoffeeRoasters/Klein
4 Alex Meininger   1:45:32.7  1606 King of the Rockies
5 Matt Lieven   1:45:42.5  1142 FDL/.OSH Cyclery
6 Travis Olson   1:45:58.6  1017 Back Door BikeShop
7 Christopher Pitts   Baraboo, WI1:47:04.1 210157  1136 Moosejaw Brewery & Pizza
8 Joel Coon   1:47:51.2  1062 Dogfish / Belgioioso
9 Brad Beyer   West Bend, WI1:52:17.9 203605  1011 Pedal Moraine
10 Jimi Michalscheck   2:10:17.3  1605 
12 Tony Pirolo     2117 
13 Mark Balkenende     2125 All-Aboard Fitness/Team 2
14 Mark Farina     2104 
15 John Brown     2305 Point Pursuit
16 Timothy Scanley     2871 
17 Matthew Dennis     2177 Spangle Inc
18 Jerry Mortier     2029 
19 Eric Olson     2878 
20 Robert Willmas     2229 
21 Brent Van Kloster     2885 The Bike Hub
22 Brett Ebben     2138 FDL/OSH Cyclery
23 Mike Mennenoh     2166 
24 Ben Sezer     2897 
25 Jason Boynton     9129 UW-Whitewater Cycling
26 Ryan Shiroma     9022 Dogfish
27 Warren Heise   Hartland, WI 186878  2888 Bellin Health/In Competition
28 Corey Voigt     8030 Wheel & Sprocket
29 Mark Larson     8005 Willy bikes- GTs
30 Aaron Romberg     2239 DArcy CyclingTeam
32 Mike Kohnle     2098 Team Extreme
33 Benjamin Swart   Slinger, WI 207251  2159 Team Pedal Moraine
34 Eric Roche     2876 
35 Matthew Byrge     2308 Team Pedal Moraine
36 Stephen Balsley     9130 
37 Clarence McCook     8016 Bike Doctor
38 Chris Hoerz     2175 Team Pedal Moraine
DNF Brian Hertzberg     1100 GT / Willy Bikes
DNF Kris Pietruszka     2155 Polska Cannondale
DNF Jonah Lenss     2232 Bellin Health
DNF Kelvin Lu     2884 Univ. Chicago

Men - SP - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Stahl   Deerfield, IL1:35:54.4 208045  1013 Team Wisconsin
2 Andy Peters   1:38:06.3  1022 Moosejaw Brewery & Pizza
3 Ryan Krayer   1:39:08.5  1120 Moosejaw Brewery & Pizza
4 Jerry Long   Moscow, ID1:39:24.3 202427  1016 Chainsmokers
5 Ric Damm   Ripon, WI1:41:30.9 205672  1014 Fond du Lac cyclery
6 James Buddenbaum   Bloomington, MN1:42:12.8 185684  1042 Albertos
8 Christopher Schutte   1:43:14.4  1046 Polska-Cannondale
10 Kevin Plato   Grafton, WI1:44:07.1 211911  1125 Wisconsin Health & Fitness
11 Adam Matson   Plainfield, IL1:44:37.2 192061  1213 Darcy Cycling Team
13 Paul Weber   1:50:04.4  1077 Wheel and Sprocket
14 Bill Livingston   1:50:24.4  1092 Michaels Cycles
15 Jeff Becker   1:50:53.2  1134 Pedros
16 Paul Kaczmarowski   1:51:12.9  1037 Wheel and Sprocket/ Trek
17 Mark Szudrowitz   1:53:24.6  1009 Extreme Ski & Bike
18 Bradley Byrge   1:56:47.7  1152 Team Pedal Moraine
19 Peter Stinski     9013 Gear N Up
20 Kevin Herman     2103 
21 Dan Tavela     2230 Team Pedal Moraine
22 Craig Marotz     9003 Recyclist
23 Garett Kipp     2016 Chainsmokers
26 David Schoenherr     2251 
27 Joe Greatens     2101 
28 Aaron Ament     2014 Alterra CoffeeMTB Team
29 Joe Doyle     2218 Wheel Fast Racing
30 Jim Liesen     9007 
31 Jess Kruchoski     2631 
32 Matthew Lanser     2882 All Aboard / Team 2
33 John Tomljenovic     2296 Active Endeavors
34 Joshua Bartoszuk     2127 Br2/Eclipse/Bens
35 Kevin Czaicki     2004 Team Pedal Moraine
36 Laszlo Horvath     2186 Fond du Lac Cyclery
37 Jeff Steckbauer     8006 Back Door BikeShop
38 Christopher Goehrig     2023 
40 Jason Lilyquist     2633 
41 Rob Livingston   Suamico, WI 205488  2083 All_Aboard Fitness/Team 2
42 Eric Froemming     2424 
43 Andrew Douglass     2886 Keeping It Real
44 David Zwart     8144 
45 Brian Gill     8027 Hayes Disc Brake
46 Chris Gabrielson     8009 Moosejaw Brewery & Pizza
47 Jeff Weyenberg     2188 
48 Todd Burns     2025 
49 Randy Jennings     8019 Team Extreme
50 Eric Van Remmen     2873 
51 Vince Purpero     8015 Pedal Moraine
52 Jay Zielinski     2132 Team Pedal Moraine
53 Scott Beduhn     2226 Gear N Up
54 Christopher Hoyme     2007 Mountain OutFitters
55 Todd Wroblewski     2005 Team Pedal Moraine
56 Christian Hilbert     8018 Big Ring Racing
DNF Matthew Gutowski   Grover Beach, CA 204288  1033 The Ski Hut
DNF Jonathan Nehring     1049 Peddle Moraine
DNF Michael Waisbrot     1154 Chainsmokers
DNF Nathan Schroepfer     1221 Bellin-in Competition
DNF Gabriel Sanchez     1231 
DNF Lee Messersmith     1604 Wheel Fast Racing
DNF David Kuphal     2053 
DNF Chad Thums     2054 Team Nordik
DNF Scott Janssen     2112 
DNF Kenny Dretzka     8001 Pedal Moraine
DNF Marcus Steele     8021 All Aboard Fitness/Team 2
DNF Ritchie Sketchy     9030 Dog Fish
149281 Erik Eiseman    What?  1603 Uh

Men - SP - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bill Nigh   West Bend, WI1:40:21.1 197745  1005 Team Pedal Moraine
2 Benjamin Griggs   1:41:27.0  1030 Bellin Health
3 Scott McClement   1:44:03.0  1130 Active Endeavors
4 Ken Krebs   1:44:35.3  1131 Active Endeavors
5 Mike Curtes   1:45:14.1  1163 Big Ring Racing
6 Steve Miller   1:45:24.8  1026 
7 Michael Beatty   1:46:56.9  1161 Willy Bike Chainsmokers
8 Steven Pribek   1:47:26.0  1109 
9 John Lirette   1:49:07.7  1002 Hayes
10 Andrew Ohlsson   1:57:02.8  1609 Chainsmokers
11 Glen Stroik     2070 
12 Erich Gross     9011 Alterra
13 Al Brunner     9012 Hayes Disc Brakes
14 David Bottum     2093 
15 Jeff Hammond     2270 
16 Jason La Bella     2317 
17 Pat Janisch     2214 Hayes
18 Kelly Effert     9010 Wingnut
19 Trevor Townsend     2245 GT
20 Tom Metcalfe     2891 
21 Brian Christensen     2892 PCW
22 Fred Hubley     2032 Wheel & Sprocket
23 Todd Bugnacki   Franklin, WI 81238  2079 
24 Paul Allen     9132 
25 Eric Hunner     8040 Team 2
26 Myron Taylor     2880 
27 Daniel Schneider   Racine, WI 31695  9002 Hayes Brake
28 Douglas Kortbein     8008 Moosejaw Brewery & Pizza
29 Steven Kuphal     2090 
30 Forrest Atkinson     8010 Rabid Weasels
31 Kevin Putzke     2139 Hayes
32 Wade Flisram   Onalaska, WI 208096  2169 Team Extreme
33 Troy Olm     2033 
34 Russell Jobs     9131 Hayes Disc Brakes
35 Kelly Longtine     2319 
36 Dave Mennenoh     2122 
38 Brian Hicks     2102 Point Pursuit
39 George Boznos     2883 
40 Brian Rummelhart     2065 
41 Jeffrey Aksland     2881 
42 Tshengzoo Lor     2874 
43 Bruce Borcherding     2036 Hayes Disc Brake
44 Mike Schmidt     2265 Recyclist
45 Earle Jacob     9008 Big Ring Racing
46 Robert Meinig   Saint Charles, IL 127948  2282 Wheel Fast Racing
47 Mike Kerrigan     2893 Bob
48 David Blue     2264 
49 Tad Bruckner     8012 Team GT/ WillyBikes
50 Steven Nejedlo     8013 Big Ring Racing
DNF Erik Enyedy     1020 
DNF David Augustiniak     2068 Wheel & Sprocket
DNF Ricky Hamilton     2180 Chainsmokers
DNF Matt Bartholomew     2632 
DNF Robb Ayers     9019 Wheelfast Racing

Men - SP - Master - 40-44

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jan Rybar   1:37:48.0  1140 
2 Jeff Sympson   1:41:49.7  1143 Rock Cut TrailCrew
3 Ross Lemke   Cedarburg, WI1:43:04.6 210815  1212 Team Pedal Moraine
4 John Miller   1:45:39.5  1165 Mountain Outfitters
5 Jon Suyko   Rockford, IL1:46:22.1 129793  1047 Kegels
7 Scott Wippermann   1:46:45.0  1008 Eriks
8 Curt George   1:46:49.4  1063 
9 Jeffrey Parker   1:48:39.7  1051 Team Pedal Moraine
10 Jeffrey Gantz   Green Bay Wi1:50:38.2 187394  1019 Bellin Health/lnCompetition
11 Bill Colvin   1:50:44.8  1066 Wheel and Sprocket
12 Jay Labecki   Milwaukee, WI1:51:44.4 20074  1043 Hayes Brake
13 Don Freitag   1:51:56.0  1024 Big Ring Racing
14 Sam Kuehnel   Mount Horeb, WI1:54:34.9 207332  1045 Big Ring Racing
15 Rob Hofmann   2:12:45.1  1101 Team Extreme
16 Doug Stahl     2890 
17 Ron Kay   Rice Lake, WI 210985  2310 Hayes Disc Brakes
18 Tim Montee     9004 Hayes
19 Eric Nelson     9016 
20 Daniel Murwin     2212 Micheals Cycles
21 Jeff Seifert     2332 Cyclesmith
22 Jon Hirsch     2134 Big Ring Racing
23 Montie Milner   Reno, NV 176313  2087 
24 Paul Rainey     2183 
25 Kevin Paul     2248 
26 Edward Schuster     2200 Wheel & Sprocket
27 Doug Callies     2091 Team Dave RockStar
28 Leonard Cabaltera   Racine, WI 50058  8011 Hayes Disc Brake
29 John Daming     8020 Bellin Health / Tower Clock
30 Sean Shields     2217 Team Pedal Moraine
31 Dennis Schueler     2107 
32 Scott Palmersheim     2069 Pedal Moraine
33 Donald Gellerup     2100 Team 2
34 Don Fischer     2042 
35 DJ Burns     2210 Active Endeavors
36 Denny Paul     2249 
37 Dennis Malmanger     2120 Michaels Cycles
38 Rory Noonan     2262 Team Recyclist
39 Craig Scholzen     2140 Hayes Brake
40 Rob Smith     2872 Lacrosse Velo Club
41 Robb Niemann     2896 Kiddles Bike &Sport
42 John Shull     2895 Bob
DNF Robert Manwaring     1006 Antioch Cyclery
DNF Mike Geitner     1058 Team Extreme
DNF Troy Sable     2047 
DNF Arthur Spurlock     2121 Belgioioso
DNF Dan Ling     2634 
DNF Mike Slade     2877 
DNF Jon Nepland     2894 Bob
DNF Jeff Beck     8145 

Men - SP - Master - 45-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Humphrey   1:49:14.7  1007 Big Ring Racing
2 Mike Wanek   1:51:08.2  1044 All Aboard Fitness
3 Bill Delaney   Madison, WI1:52:04.2 210055  1234 East High School
4 Mark Schimberg   1:57:18.2  1034 
5 David McCollum     2889 Freeport Area Cycling Team
6 Kris Klapperich     2076 Team Pedal Moraine
7 Marty Weigel     8022 Hayes Disc Brakes
8 Peter Kot     2015 
9 Steve Ferguson     2111 SportsRack
10 Mark Specht     8025 Recyclist
11 Douglas Waraxa     2334 Hayes
12 John Senkerik     2050 Team Extreme
DNF Eric Kuhagen     1003 Team Specialized
DNF Samuel Tobias     1164 FDL / OSH Cyclery
DNF Mark Day     2020 B.O.M.B. International

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Randy Pallex   Ashwaubenon, WI1:48:56.3 176653  1061 All-Aboard/Team2/Belgioioso
2 Dirk Derksen   Appleton, WI1:51:06.2 245217  1075 Wheel and Sprocket
4 Pete Noffke   Menasha, WI1:54:03.0 189045  1010 Wheel and Sprocket
5 Kenneth Pokora   2:18:40.3  1021 Team Chote
6 Wayne Fish     2291 
7 Keith Kaufman     2161 Bike Doctor
8 Mike Rummelhart     2247 Team Mack
9 Warren Fowler     2013 All-Aboard Fitness & Gym
10 Sterling Schmidt     2086 Wheel and Sprocket
11 Mark Ullenberg     2194 Guerra Means War!
12 Wayne Maffei     2244 Moosejaw
13 Michael Ruzich   Hillside, IL 210653  2108 wheel and sprocket
14 Jim Shong     2153 Bike Doctor
15 Albert Weigel     2055 
16 Gary Smits   Green Bay, WI 190487  2027 Team Bellin Health
17 John Spaude     2261 
18 Robert Langlois     2113 Bellin Health Fund
19 Thomas Silbernagel     2035 Team Extreme
20 Peter Klein     2312 Bike Hub
21 James Heinecke     2024 Heinecke Family Bikers
22 Arnie Degarmo     2338 Michaels Cycle
DNF Errico Auricchio     1060 Belgioioso
DNF Keith Westphal     2010 Wheel & Sprocket / Trek
DNF Steve Schmelzer     2216 

Men - BG - Junior - 1-10

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Caleb Lenss   0:51:01.1  4057 Bellin Health
2 Nathan Labecki   Milwaukee, WI 209414  6012 Hayes on TrackDirty Dozen
3 Myles Beach   Larsen, WI 208348  6001 Gear N Up
4 Josiah Kay     6003 Hayes on Track
5 Brandon Watkins     6014 Expedition Supply
6 Zach Peterson     6007 Wheel and Sprocket
7 Conner Shelton     6216 
8 Sam Jansen     6025 Team Pedal Moraine
9 Zach Scholzen     6219 
10 Garret Post     6222 
11 Riley Smith     6218 Alterra
12 Riley Shelton     6217 
13 Jordan Watkins     6015 Expedition Supply
14 Nickolas Smith     6016 Wheel and Sprocket
15 Blake Milner     6221 
16 Elan Maj     6226 Tailwinds
DNF Trevor DeChant     6223 
DNF Stephen DeChant     6225 

Men - BG - Junior - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Brunner   0:48:00.8  4117 Hayes
2 Bradley Peterson   0:50:14.3  4124 Wheel and Sprocket
3 Travis Brunner   0:52:05.8  4090 Hayes on Track
4 William Griesbach   0:52:52.4  4024 Point Pursuit
5 Max Wippermann   0:53:56.6  4087 Eriks Teen Team
6 Hunter Putzke   0:59:12.5  4059 Hayes on Track
7 Theodore Peters     6019 Expedition Supply
8 Tony Hoak     6220 
9 Nick Montee     6002 Hayes on Track
10 Kyle Bissen     6011 Hayes Team 1
11 Dillon Guerra     6026 Guerra Means War!
12 Leif Byrge-Liebig     6023 Team Pedal Moraine
13 Jake Kaczmarowski     6022 Wheel and Sprocket / Trek
DNF John Kummer     6021 Fat Kats
DNF Connor DeChant     6224 

Men - BG - Junior - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sean Parker   0:44:00.6  4036 Extreme Sike &Bike
2 Dylan Weigel   0:46:02.2  4077 Hayes Disc Brakes
3 Levi Riggs-Wieboldt   0:47:45.6  4078 
4 Scott Hollowell   0:48:30.0  4034 
5 Justin Riedel   0:50:03.4  4913 
6 Evan Harris   0:51:44.2  4101 
7 Charles Rechner   0:52:45.5  4082 Stadium Bike
8 Drew Timler   0:56:43.4  4912 
9 Eric Meeusen   0:57:03.9  4910 
10 Daniel Miller   1:02:19.4  4044 Rock Cut TrailCrew
DNF Jonathan Bidlake   Naperville, IL 208104  4099 

Men - BG - Junior - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tony Lemke   0:44:17.5  4067 Fond du Lac Cyclery
2 Joshua Rupnow   Cedarburg, WI0:44:56.7 226098  4047 Team Extreme
3 Michael Heifner   0:46:33.8  4092 Recyclist
4 Ryan Wenzlick   0:47:48.0  4017 All Aboard Fitness
5 Andy Livingston   0:49:08.0  4930 
6 Jay Millin   0:55:21.8  4055 Team Pedal Moraine
DNF Demetrius Keys     4926 

Men - BG - Junior - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Warren Lyman   0:44:52.6  4895 
2 Aaron Gretzinger   0:45:37.4  4924 Chainsmokers
3 Rob Salentine   0:45:40.2  4147 
4 Adam Goeden   0:47:00.1  4029 Team Pedal Moraine
5 Brian Braun   0:47:33.8  4074 
6 Andrew Ignasiak   0:48:36.4  4933 
7 Andrew Wiesner   0:52:32.9  4150 All-Aboard / Team 2
8 Gevongio Bynum   1:06:42.9  4927 HYC

Men - BG - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pat Berg   0:41:45.6  4122 
2 Aaron Busche   0:41:59.9  4931 
3 Pete Ignasiak   0:44:40.2  4934 
4 Kris Riegler   0:45:29.9  4906 
5 Chad Hoppe   0:47:08.0  4028 FDL / OSK Cyclery
6 Arius Jacks   0:48:50.3  4032 
7 Jarrod Meyer   0:52:05.1  7002 
8 Justin Harer   0:53:01.4  4042 
9 Christopher Smith   0:55:35.2  7014 
10 Monte Eady   1:17:45.4  4925 HYC
DNF Ryan Kelly     4644 
DNF Mike Dattner   Fitchburg, WI 206857  4897 UW-Madison Cycling Team

Men - BG - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron Bieberitz   Anytown, WI0:44:17.7 203051  4014 PCW Cycling Inc.
2 Mike Leombruni   0:44:28.6  4900 
3 Darrin Kolka   0:45:10.1  4923 
4 Jim Marschalek   0:45:55.4  4914 
5 Michael Olm   0:47:26.8  4016 
6 Justin Latham   0:47:41.8  4022 
7 Jeffrey Milligan   0:48:44.9  7022 
8 Ryan Manske   0:49:10.6  7010 
9 Matt Petersen   0:50:38.9  4112 
10 Daniel Hable   0:55:39.4  4641 
11 Peter Grigg   0:57:42.0  4938 Vaseline
12 Scott Lousier   1:02:07.5  4937 
DNF Carlos Solano     4647 
DNF Scribbles Grigg     4939 Vasiline

Men - BG - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Shaw   Sheboygan, WI0:44:27.6 128967  4096 PCW Cycling
2 Jeff Truax   0:44:38.4  4138 
3 Tim McMahan   0:45:43.6  4072 
4 Richard Schell   0:45:48.0  4903 Wheel & Sprocket
5 Brian J Smith   0:51:12.7  7011 
6 Jim Eggleston   0:52:40.5  4003 
7 Hue Kong   0:54:31.7  4210 
8 David Harris   0:54:58.4  4929 In Step
9 Chris Birling   0:55:03.9  4079 
10 Vinnie Smith   0:56:42.9  7195 
11 Steve Havlichek   0:57:03.0  4056 Team Nordik Sports
12 Jeffrey Miller   1:15:50.1  4901 
DNF Jason Martini     4050 Stoiber Healthcare/Trailhead
DNF Thomas Kenny   Orland Park, IL 210687  4058 Team Extreme
DNF Chris Hatfield     4642 
DNF Michael Rosser     4899 
DNF Rocco Caffero     7013 Team Ozone

Men - BG - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Twombly   0:43:45.2  4918 
2 Mark Schaefer   0:43:48.8  4915 
3 Zeke Stanis   0:46:00.6  4121 
4 Dave Volpentesta   0:46:12.7  4084 
5 Paul Lehmann   0:46:15.2  4119 
6 Christopher Jones   0:47:47.1  4643 Hayes Disc Brake
7 Daniel Getzen   0:47:50.1  4030 
9 James Lee   0:49:09.4  4081 
10 Tim Celdermann   0:50:45.3  4936 
11 John Buran   0:51:55.1  4928 RPM Cycling / Hayes Brake
12 Michael Kaspar   0:52:23.9  4922 
13 Andras Fancsik   0:54:06.9  4917 
14 Pete Gull   0:55:16.7  4898 
15 Kevin Sahr   0:55:33.9  4921 
16 Jim Pekowsky   0:57:08.1  4035 Team 20
17 Stephen Kralovec   0:58:14.8  7012 Stadiom Bike
DNF Frank Mostek     4066 
DNF Neal Vogt     4908 
DNF David Gee     7007 

Men - BG - Master - 40-44

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stuart Shelton   0:42:24.9  4006 Pedros Cheep Team
2 Jeff Riedel   0:43:16.8  4130 
3 Dale Konkol   0:44:21.9  4021 
4 Daniel Backley   0:45:13.2  4142 Velocity
5 Thomas Wendland   0:45:18.9  4019 
6 Greg DeChant   0:47:23.9  4911 
7 Kevin Lemke   0:49:03.4  4069 Fond du Lac Cyclery
8 James Deboer   0:49:49.0  4088 Big Ring Racing
9 Douglas Erdmann   0:50:11.7  4002 Trailhead Bike/Stoiber Health
10 Kris Maj   0:50:30.7  4109 Tailwinds
11 Erick Braaksma   0:50:37.1  4054 Trailhead/Stoiber Health
12 Chris Tamborino   0:52:23.0  4907 
13 Steve Prell   0:53:19.6  4063 
14 Daniel MacIejewski   0:54:28.3  4905 
15 Rick Griesbach   0:54:50.5  7003 Point Pursuit
16 David Guerra   0:55:16.3  4935 Guerra Means War
17 Tim Felsinger   0:55:40.5  7194 Back Door BikeShop
DNF Roland Rieflin     4007 McDermid Corp
DNF Michael Borchardt     4145 Team Extreme
DNF Michael Howard     4640 
DNF Ron Kronforst     4646 
DNF Mike Wagner     4920 

Men - BG - Master - 45-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Kubsh   0:45:02.5  4065 
2 Dennis Hoeft   0:50:04.6  4909 
3 Gary Schmidt   0:50:38.8  4126 
4 Kelly Elliott   0:51:50.9  4103 
5 Neng Vang   0:52:03.5  4904 
6 Randy Borst   0:52:34.3  4097 Team 2
7 Wally Sniadajewski   Plover, WI0:54:52.5 204830  4100 Point Pursuit
8 Brad Davis   0:57:54.7  4896 
9 Dwayne Harer   0:59:40.4  4919 
10 Thomas Cornils   1:01:57.7  4037 Team Extreme
11 Jeffery Samida   1:04:43.1  4041 Fox Valley Wheel & Sprocket
12 Jay Hoppe   1:09:35.6  7005 Fondy Cyclery

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan Braun   0:50:35.4  4073 
2 Mike Sherman   0:50:42.5  4146 
3 Rich Mennenoh   0:51:08.4  4061 
4 Ted Batzer   0:54:30.9  4118 
5 Glenn Aavang   0:54:39.0  4114 
6 Richard Finch   0:58:34.3  4043 Rock Cut TrailCrew
7 Franklin Lobello   1:00:49.1  4902 
8 Steve Manthe   Mc Farland, WI1:09:47.3 211939  4064 Chainsmokers
DNF Leonardo Fiocca     4645 

Women - PR/EX - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Holly Liske   Stanford, CA1:56:28.0 190109  506 Hayes On Track

Women - PR/EX - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jenna Zander (1 - PR)   Mankato, MN1:50:10.7 160568  503 NicoletBike.com

Women - PR/EX - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karen Zielinski   Sussex, WI2:12:53.3 210353  508 Team Pedal Moraine

Women - PR/EX - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Pikalek   Grafton, WI2:05:54.9 211922  510 Team Wisconsin
2 Carrie Barrett (1 - EX)   Whitewater, WI2:07:34.8 213252  523 Hayes Disc Brakes
3 Gina Kenny   Orland Park, IL2:37:35.9 210270  514 Team Extreme
DNF Rebecca Cleveland   Green Bay, WI 100571  504 Bike Hub
DNF Leanne Greco-Gill     507 Hayes Disc Brake
DNF Sara Kylander-Johnson   Duluth, MN 199274  501 Trek Midwest Regional Team

Women - PR/EX - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kim Eppen   1:44:17.9  524 
2 Anne Grabowski   Minneapolis, MN1:45:21.6 57292  521 Penn Cycle / Nature Valley
3 Lori Sable   1:55:12.2 210861  505 Team Wisconsin
4 Kerry Putzke   Waterloo, WI2:02:00.8 43926  515 Madforcs

Women - SP - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samantha Schneider   Milwaukee, WI 170980  3261 Coyote
2 Jasmine House     3035 Bellin Health
3 Jamie Buske     3054 Team Extreme
4 Ashley Lippincott     3057 Hayes On Track
5 Murphykate Montee     3004 Hayes on Track
6 Kieyla Smith   Appleton, WI 211208  3031 Wheel and Sprocket
DNF Emily Stanislaus     3049 Hayes On Track

Women - SP - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hannah Guerra     3068 Guerra Means War!
2 Sarah Schmitt     3246 In-Step
DNF Nikki Deprey     3050 Bellin Health

Women - SP - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Krayer     3056 Moosejaw Brewery & Pizza
2 Michelle Peariso     3017 Gear N Up
3 Lacey Zills     3047 Gear N Up
4 Emily Kilsdonk     3022 Pacific Cycle
5 Jessica Smulka     3010 GT
6 Dana Schneider   Bloomington, MN 185483  3033 Albertos

Women - SP - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Boglarka Gyorfi   Vernon Hills, IL 212199  3003 Fond du Lac Cyclery
2 Kristina Meinig   Lake Geneva, WI 206107  3009 
3 Amy Giuffre     3026 

Women - SP - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shelley Reifschlager     3011 CZ VELO
2 Brittany Nigh   West Bend, WI 197744  3008 Team Pedal moraine
3 Gail Goehrig     3002 
4 Natalie Modugno     3260 
5 Candy Hofmann     3045 Team Extreme
6 Bridget Cassidy     3262 

Women - SP - Master - 40-44

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christine Griesbach   Rockford, IL 209601  3012 Point Pursuit
2 Colleen Westphal     3015 Wheel & Sprocket / Trek
4 Rolleen Kralovec     3042 Stadium Bike
DNF Patricia Bauer     3020 
DNF Betsy Silzer     3216 

Women - SP - Master - 45-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gretchen Montee     3005 Hayes
2 Anne Steuer   St Paul, MN 150303  3024 Gopher Wheelman
3 Cheryl Post   Plover, WI 205453  3037 Point Pursuit
4 Terri Cornils     3013 Team Extreme
5 Wendy Burns     3061 Clif/Active Endeavors

Women - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rose Lenss     3019 Bellin Health

Women - BG - Junior - 1-10

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica House     6017 Bellin Health
2 Haley Elliott     6020 
3 Moriah Griesbach     6024 Point Pursuit
4 Stephanie Yost     6027 Pedal Moraine
5 Samantha Milner     6009 Hayes On Track

Women - BG - Junior - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Calley Nelson   0:59:47.0  5034 Hayes on Track
2 Arin Lemke     6006 Team Pedal Moraine
3 Katja Putzke     6013 madforcs

Women - BG - Junior - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Julia Gabrielson   1:03:19.7  5009 Moosejaw Brewery & Pizza
2 Megan Wolf   1:05:42.7  5299 Extreme

Women - BG - Junior - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Dawn Yost     5078 Team Pedal Moraine

Women - BG - Junior - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Vanity Legister     5302 HYC

Women - BG - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lindsay Guerra   0:58:43.0  5301 Guerra Means War
2 Rebecca Teska   1:13:26.0  5030 MB of UWSP

Women - BG - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sonia Dubielzig   0:49:55.5  5041 Mad Forcs
2 Rebekah Stuckart   0:50:08.9  5006 Team Extreme
3 Linda Muffler   0:50:43.6  5298 
4 Amy Heart   0:55:04.0  5043 Point Pursuit
5 Gabriela Baranova   0:55:20.7  5296 
6 Trisha Voigt   0:57:28.2  5036 Wheel & Sprocket
7 Jaime Wilhite   0:58:49.5  5305 
8 Rebecca Crocker   0:59:24.1  5300 
9 Shelley Kemp   1:02:17.3  5039 Willy Bikes - GT
10 Robin Hoenisch   1:06:38.1  5040 Big Ring Racing

Women - BG - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Denise McCormick   0:49:00.6  5035 
2 Monica Maeta   1:01:36.0  5304 XXX Athletico
3 Ishel Quintana   1:01:51.1  5002 
4 Alison Volpentesta   1:08:00.1  5297 
DNF Jessica Long     5003 Mad FORCs

Women - BG - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christine Kortbein   0:45:43.2  5005 Moosejaw Brewery & Pizza
2 Antonia Leal   0:45:52.6  5025 
3 Cecile Labecki   0:53:28.9  5010 Hayes Brakes
4 Barbara Daanen   1:07:03.3  5016 Hayes Disc Brakes

Women - BG - Master - 40-44

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 T C Spitz   0:56:24.3  5007 onepercentmore
3 Roxanne Rogers   0:59:29.8  5014 
4 Diana Yost   1:04:32.0  5044 Team Pedal Moraine
5 Susan Borchardt   1:09:39.6  5042 Team Extreme

Women - BG - Master - 45-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Janis Heifner   0:53:46.3  5027 Recyclist
2 Amy Dykema   Evanston, IL0:56:36.3 10328  5055 Active Endeavors

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOCUOREShimanoBonk BreakerUSACDFSpySierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee