Race Results for
Lance Armstrong Time Trial
Philadelphia, PA
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Individual Time Trial on 06/05/2004

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 10-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1William (Booey) Hottenstein   Kingston, PA 195794   
2Joshua Klinger   Pottstown, PA 201421   
3Eric Miller      

Men - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mitchell Witmer   Lancaster, PA 188686   

Men - JR - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ian Gordon   Wakefield, RI 194006   
2Paul Runyon   Philadelphia, PA 193823   
3Colton Valentine   Philadelphia, PA 186783   
4Nicholas Reinert   Mertztown, PA 191021   
5Leon Jared      
6faherty Bartholomew      

Men - JR - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Elliot Gaunt   Lynchburgh, VA 169515   
2Taylor Brown   Fleetwood, PA 166664   
3Michael Chauner   West Chester, PA 178966   
4Tim Gresh   West Chester Pa, PA 197894   
5Yuri Whitehead   Great Barrington, MA 202100   
6Chad Young   Lititz, PA 186882   
7Christopher Worden   Chatham, NJ 191069   

Men - MR - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Desmond Slattery   Conshohocken, PA 32906   
2Neal Stansbury   Orefield, PA 45968   
3Brian Saylor   Mt. Penn, PA 110411   
4Kevin Kolodziejski   Palmerton, PA 67395   
5Peter Phillips   Lebanon, PA 170918   
6Bruce Donaghy   Allentown, PA 115856   
7Timothy Spillane   Glenmoore, PA 119379   
8Jay Gaunt   Lock Haven, PA 40113   
9Randy Inglis    154237   
10Richard Wolf   Wilmington, DE 57170   
11Thomas Cherney   Hockessin, DE 53312   
12Andrew VanKuren   Manchester, NH 63621   
13James McDermott   Wayne, PA 48804   
14Michael Clark      
15Mark Laser   Carlisle, PA 128680   
16Robert Campbell   Lansdale, PA 67642   
17Kevin Greene   Philadelphia, PA 61162   
18Rolf Windh   Philadelphia, PA 195200   
19William Marciniak   Ellicott City, MD 22459   
20Alan Romefelt   Catonsville, MD 110686   
21Christopher Houston   Carlisle, PA 159020   

Men - MR - 50-59

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Steven Lehman   Rock Hill, SC 54723   
2Richard Burkholder   Stockton, NJ 99588   
3Frederick Hofman   Trout Run, PA 16453   
4James Weidner   Oley, PA 142834   
5Thadeus Lewandowski   Reading, PA 76197   
6Stuart Ross   Washington, DC 113835   
7Arthur McHugh   Breinigsville, PA 54344   
8Andrew Buck   Dresher, PA 129809   
9R Kevin Tuttle   Jeffersonville, PA 115508   
10Daniel Mitchell   Sparta, NJ 53498   
11Michael Williams   Wilmington, DE 71755   
12Charles Fitzgerald   Coatesville, PA 188455   
13Joseph Schiavo      
14Neil Gussman   Lancaster, PA 111288   
15Leonard Murphy   Havertown, PA 127031   
16Joseph Januszewski   Stratford, NJ 212850   
17John Dowd      

Men - Cat 1/2/3

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Joseph Dantoni    204708   
2Michael Miller   Morgantown, PA 57947   
3Richard Reinhardt   West Chester, PA 155331   
4Jeffrey Miller   Lewistown, PA 168732   
5Christian Hunold   Philadelphia, PA 162115   
6Nathan Rouse   Seattle, WA 166732   
7John Verheul   Albuquerque, NM 36612   
8Christopher Rozdilsky   West Redding, CT 118267   
9Mark Gorman   Philadelphia, PA 54963   
10Michael Hebe   New Cumberland, PA 62553   
11Christopher Wilson   Sandwich, MA 179485   
12Tucker Brown   Fleetwood, PA 166662   
13Jonathan Swain   Derwood, MD 185593   
14Jack Basile   Macungie, PA 195711   
15Glenn Murray   Abington, PA 168991   
16Rich Harper   Raleigh, NC 175041   
17Jon Royal   Denver, CO 191334   
18James Devlin   Harleysville, PA 156868   
19Mark Nielson   Bethel, CT 158768   
20Dave Berson   Elkins Park, PA 49967   
21Dan Nigro   Allentown, PA 147698   
22Brian Kall   Philadelphia, PA 168412   
23Chris Mayhew   Pittsburgh, PA 88693   
24Matthew Radula   Longwood, FL 175355   
25David Neibauer   Jenkintown, PA 154576   

Men - Cat 4

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jeffrey Kralik   Philadelphia, PA 64163   
2Stefan Miltchev   Kirkland, WA 110680   
3Ted Slack   Philadelphia, PA 195787   
4Charles Totaro   Boulder, CO 202107   
5Francis Schlipf   Bristol, PA 97242   
6Kyle Novak   Gaithersburg, MD 179045   
7Justin Waynick   Lancaster, PA 199119   
8Craig Lebair   Pipersville, PA 211155   
9Michael DeVuono   Philadelphia, PA 195238   
10John Miller   Glen Mills, PA 86409   
11Steven Hatfield      
12John O'Neill   Allentown, PA 127768   
13Aaron Isom   Warrenton, VA 200064   
14Doug Fagan   Indianapolis, IN 205802   
15Anthony Fedirko   Fitchburg, MA 113094   
16Mark Cowin   Atco, NJ 192230   
17George Chatyrka   Marlton, NJ 207710   
18James Devlin   Harleysville, PA 156868   
19Norman Connelly   Woodbury, NJ 145295   
20Don Leavitt   Prospect Park, PA 196717   
21John Schaeffer   Ridgefield, CT 126574   
22Brian O'Hara   Salisbury, MD 197364   

Men - Cat 5

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Edward Shuhart   Morrisville, PA 52871   
2Andrew Urion      
3Matt Harris   Philadelphia, PA 208849   
4Matthew Prowler      
5Justin Tillinghast   Bear, DE 207559   
6Scott Chew   Egg Harbor, NJ 206087   
7Gary Kelly   Baltimore, MD 155323   
8Christopher Sarver   Philadelphia, PA 203084   
9Otto Sanchez   Haddonfield , NJ 188223   
10Jeffrey Cherubini   Philadelphia, PA 41358   
11Alan Romefelt   Catonsville, MD 110686   
12John Grube   Reading, PA 153201   
13Edward Fisher   Lehigh Valley, PA 113551   
14Mark White   Thorofare, NJ 211212   
15Daniel Butler   Wilmington, DE 111352   
16Richard Hartford   Cosnhohocken, PA 205765   
17Richard Brown      
18Craig Hise      
19Eric Connelly   Doylestown, PA 198081   
20Michael Bowman      
21Jeffrey Kriebel      
22Benjamin Cosgrove   Blue Bell, PA 194519   
23Peter Salmon   Alexandria, VA 203513   
24Matthew McGregor-Mento   Newyourk, NY 202623   
25Robert Peiffer   Doylestown, PA 200469   
26David Hilton      

Women - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Colleen Hayduk   Kutztown, PA 184207   
2Colleen Gulick   Spring City, PA 180423   
3Lisa Auster-Gussman   Lancaster, PA 180216   
4Celia Hottenstein      

Women - JR - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Cynthia Lakatosh   Trexlertown, PA 141441   
2Rebecca Shuhart      

Women - Cat 1/2/3/4

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Giana Roberge   Santa Rosa, CA 204321   
2Sarah Bickerstaff   Omaha, NE 91464   
3Joanne Kembery   Rockville, MD 216074   
4Marcie Massaro   Philadephia, PA 195831   
5Nora Hottenstein   Kingston, PA 206185   
6Julia Klinger   Pottstown, PA 183888   
7Nancy Waddell   New Castle, DE 11005   
8Tracy Lea   Taneytown, MD 20622   
9Connie Dowler   Kensington, MD 171075   
10Sarah Charlesworth   Seattle, WA 197000   
11Kristin Walters   Wilmington, DE 208589   
12Tammy Ebersole   Warminster, PA 10408   
13Carol Hart   Narberth, PA 197624   
14Karen Tourian   Philadelphia, PA 195022   
15Jo Johnson   Wilmington, DE 207376   
16Nancy Mulreaney      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSierra NevadaSpyShimanoBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee