Race Results for
Dino Mtn Bike Series #3
Indianapolis, IN
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 06/06/2004

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Clydesdale

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Hansen      
2 Craig Andrews      
3 Jason Upp   Indianapolis, IN 211703   
4 Chris Bucher      
5 Mark Adams   Portage, IN 181415   
6 Kevin Thomas      
7 Chris Leg      
8 Trevor Miller   N Vernon, IN 200726   
9 Brad Day      

Men - Intro

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andy Castleman      
2 Matt Catanzarite      
3 Christian Wessel      
4 Thomas Ball      
5 Greg Cox      
6 Kevin McAndrews      
7 Brett Smith      
8 Tom McClelland      
9 Benjamin Bierce   Indianapolis, IN 206542   
10 Will Huiras      
11 Peter Blum      
12 Ryan Palombit      
13 Chad Parks      
14 Dennis Moffett      
15 Alex Hutchison      
16 Kyle Olry      

Men - Pro - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Carwile   Owings Mills, MD 149268   Lindsey Wilson College

Men - EX - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ben Olsen   Hermosa Beach, CA 170987   
2 Guy Bresler      
3 Matthew Mullican   Terre Haute, IN 181002   
DNF Andy Smart   Catlin, IL 191391   

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nick Barber   North Vernon, IN 192287   
2 Mark Giganti   Clayton, IN 172317   
3 Jacob Prater   Maryville, TN 28614   
4 Joseph Ernst   Colorado Springs, CO 143554   

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Bowman   Indianapolis, IN 79229   
2 Kris Lasure   Maysville, KY 86379   
3 Paul Arlinghaus   Fishers, IN 117513   
4 W Alan Clements   Indianapolis, IN 161258   
5 Michael Feske   Bloomington, IN 41012   
6 David Wagoner   Warsaw, IN 82334   
7 Don Galligher   Bloomington, IN 180004   
8 Jason Pruitt   Lafayette, IN 114846   
9 David Wert   Lafayette, CO 185690   
10 Tom Tirmenstein   Indianapolis, IN 203073   
11 John Gretz   Ankeny, IA 14124   
12 Jon Clodfelter   Fishers, IN 195393   
13 Jeff Bushong   Crawfordsville, IN 152563   
14 Todd Croke   Lakewood, CO 81542   
15 Chad Murphy   Fort Wayne, IN 83066   
16 Rocky Thomas   N Vernon, IN 164643   
17 Ryan Myers   Fort Wayne, IN 83439   
18 Troy Jenkins   Pine Village, IN 117035   

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd Dygert      
2 Dennis Barber   North Vernon, IN 113491   
3 Mike Hufhand      
4 Randy Bartz      
DNF Blake Noland   Columbus, IN 143907   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samuel Rhoads   Nashville, IN 192285   
2 Matthew Kelm      
3 Jason Nixon      
4 Travis Cole   Pittsboro, IN 134325   
5 Daniel Prater   Davis, CA 28612   
6 Chad Salla      
7 Adam Rodkey   Bloomington, IN 167200   
8 Brian Bergeron   Michigan City, IN 203569   
9 Kevin Schofield      
10 Ron Ostlund      
11 Erik Barton      
12 Sebastian Peers      
13 Michael Cook      
14 Edwin Colvin      
15 Jeremy Brown      
16 Charles Schindler      
17 Rick Lemberg      
18 Jay Casey      
19 Aaron Songer      
20 Pat Bogen      
21 Ben Reed      
22 Nick Sovinski   Bloomington, IN 197914   
23 Andrew Slightom      
DNF Jake Moore   West Lafayette, IN 212628   
DNF Charles (Casey) St Henry      
DNF Nick Chapman      

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Fetterer   Columbus, IN 169518   
2 Michael Cochard   Indianapolis, IN 200725   
3 David Raber   Carmel, IN 185433   
4 Matthew Rouse   Fishers, IN 141871   
5 David Dygert      
6 Bret Neylon      
7 Grant Wilson   Colorado Springs, CO 203660   
8 Tim ODonnell   Indianapolis, IN 205702   
9 Robert Meinzer   Zionsville, IN 114751   
10 Matt Allgeier      
11 David Strole   Fort Wayne, IN 134319   
12 Jonathan Juillerat      
13 John Gleason      
14 Mike Conaway      
15 Paul Filliman   Indianapolis, IN 163119   
16 Brian Zimmer      
17 Matthew Fehman      
18 Julio Galindo   Tucson, AZ 12666   
19 Darin Messer   Greenwood, IN 118931   
20 Nicholos Holston   Pittsboro, IN 64342   
21 Doug Korinek      
22 Mike Lamers      
23 William Confer      
24 Scott Russell   Greenwood, IN 181747   
25 Michael Helton      
26 Michael McFall   Anderson, IN 91988   
27 Brian Miller      
28 Jason Jermolowicz      
29 Adrian Ball      
30 Barry Krikau      
31 Donald Frugoli      
DNF Jeff Miller      
DNF Andrew Messer   Bloomington, IN 212310   

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kenny Cochran   Camby, IN 172350   
2 Brent Vanlandingham   Terre Haute, IN 192194   
3 James Harris      
4 Steve Harpster      
5 Gary Dowell      
6 John Wheeler   Carmel, IN 206716   
7 Clay Scott   Kirklin, IN 189837   
8 Keith Griffiths      
9 Jessie Trucha      
10 Andrew Combs   Muncie, IN 200119   
11 Robert Bolt   Uniondale, IN 203077   
12 Keith Caudill      

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Don Stump      
2 Mark Sovinski   Bloomington, IN 197912   
3 Zeke Miller      
4 Loren Schmierer   Noblesville, IN 135083   
5 David Fleming   Hanover, IN 116285   

Men - BG - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Tonak   Indianapolis, IN 200009   
2 Joseph Casady   Zionsville, IN 212311   
3 Quinn Gray      
4 Brad Nelson      
5 Ben Gadomski      
6 Harrison Chilton      
7 Eric Harris      
8 Michael OBrien      
9 Matthew Kiel      
10 Chris Hillier   Fort Collins, CO 210990   
11 Pat Maloney      
12 Gregory Thorpe   Franklin, IN 186503   
13 Brolin Stamatkin      
14 Ryan Kiel      
15 Obrey Stamatkin      
16 Daniel Shannon      
17 Kyle Stamatkin      
18 Kory Noland      
19 Benjamin Tonak   Indianapolis, IN 210172   
20 Dustin Andrus      
21 Zane May      
22 David Dygert      
23 Steven Moffett      
24 Zach Edwards      
25 Patrick Heisel      
26 Jade May      
27 Joe Rady      
DNF Hudson Chilton      

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Toler      
2 Ernie Calderin      
3 Ryan Booth      
4 Chad Lasure      
5 Chris Chance      
6 Ian Mihay      
7 Andy Paskins      
8 Braeden Day      
9 Benjamin Myers      
10 Ben Biggerstaff      
11 Christopher Hruska      
12 Craig Graffis      
13 Matt Iszler      
14 Christopher Swan      
15 Michael Nolting      
16 Cameron Louie      
17 Nicholas Paschal   Coppell, TX 205817   
18 Kerwyn Martin      
19 Jim Burke      

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bradley Pittman      
2 Kevin Payne   Hobart, IN 205268   
3 Alan Tucker   Noblesville, IN 196470   
4 Shaun Wood      
5 Christopher Lupton      
6 Shawn Demarest      
7 Jeremy Ogston      
8 Chris Cochran      
9 Chris Stillabower      
10 Jeff Echols      
11 Bob Killen      
12 Anthony Kunkler      
13 Kurt Shetter      
14 Michael Dotley      
15 Kristopher Buckles      
16 Chad Stratton      
17 Jonathan Lupton      
18 Marc Heniser      
19 Gary Taylor      
20 Scott Heeg      
21 Kevin Boyd      
22 Eric Olinski      
23 Justin Lehmer      
24 Rob Perales      
25 Steven Bissey   Eaton, OH 206927   
DNF Joseph Spurgeon   Westfield, IN 51703   
DNF Darren Lawson      
DNF Brett Frederick      
DNF Jacques Smith      

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Keith Morkal   Fishers, IN 227910   
2 Timothy Casady   Zionsville, IN 191381   
3 Don Harries      
4 Jon Gabany      
5 Dale Rhoads      
6 Charlie Bumbar      
7 David Foxworthy      
8 Kivan Hutcheson      
9 Doug Sholty      
10 Scott Nichols      
11 Kirk Hilton      
12 Larry Lawrence      
13 Dennis Santay   Crown Point, IN 207075   
14 Exel Harris      
15 Mark Finney      
16 Kevin McCormick      
17 Lynn Wyatt      
18 Jonathan Edwards      
19 Mark Glore      
20 Richard Feeley      
DNF David Tonak   Indianapolis, IN 209615   

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Walden      
2 David Ward      
3 Christopher Greene      
4 Partick Jonte      

Women - EX - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heather Randolph   Indianapolis, IN 181530   
2 Melanie Fitz   Oakwood, IL 141136   
3 Melissa Stelter   Lexington, KY 148291   

Women - SP - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Meredith Battin      
2 Jo Herald   Georgetown, IN 202129   
3 Deanna Furrey   Indianapolis, IN 191395   
4 Dawn Olry      
5 Holly Trucha      
6 Amy Haworth      
7 Debra Castle      

Women - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karen Grifiths      
2 Karin Bridwell      
3 Teresa Finke      
4 Debi Hutcheson      
5 Lisa Caputo      
6 Melody Lowder      
7 Diana Jones      
8 Diane Barrus      
9 Barbara Heeg      
10 Jennifer Anneken      
11 Sara Korinek      
12 Kim Stinson      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFShimanoSpySierra NevadaBonk BreakerCUOREOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee