Race Results for
Leonardtown Criterium
Leonardtown, MD
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Criterium on 05/16/2004

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 10-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Koelbl   Fairfax Station, VA 202086   Artemis
2 Justin Koelbl   Fairfax Station, VA 202085   Artemis
3 Timothy Graves   Vienna, VA 209486   Unattached
4 Burke Nash   Arlington, VA 178676   NCVC/Edge Technologies
5 Devon Gloster      Artemis
6 Adam Lemmert      Unattached
7 Avery Littlejohn      ABRT/Team Snow Valley
8 Ellen Kessel   Greenbelt, MD 190581   Artemis

Men - Junior - JR - 15-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexander Arnold   Alexandria, VA 186945   Squadra Coppi/IM Saab
2 Francis Heymann   Vienna, VA 185639   NCVC/Edge Technologies
3 Curtis Winsor   Charlottesville, VA 187500   ABRT/Team Snow Valley
4 Chris Mark   Herndon, VA 197970   Evolution/Pedal-n-Spoke
5 Keelen Grimm   Hollywood, MD 208331   Pax Velo
6 Peter Voelker      ABRT/Team Snow Valley
7 William Reyes      Unattached
8 Joshua Sachs   College Park, MD 199988   NCVC/Edge Technologies
9 Joseph Mark   Herndon, VA 197971   Evolution/Pedal-n-Spoke
10 Matthew Carrai      Evolution/Pedal-n-Spoke

Men - Master - MR - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ramon Benitez   Glenwood, MD 3304   Artemis
2 Mark Johnson   Washington, DC 197707   Embestida/Mendocino Grill
3 Allen Pritchard   Washington, DC 28736   Squadra Coppi/IM Saab
4 Mitchell Luck   Chapel Hill, NC 186626   Artemis
5 William Short   Falls Church, VA 96204   Squadra Coppi/IM Saab
6 Robert Dinterman   Moyock, NC 9560   Virginia Beach/East Coast
7 Steven Bickling   Baltimore, MD 71021   ABRT/Team Snow Valley
8 Frank Ramos   Lexington Park, MD 107776   Pax Velo
9 Michael King   Woodbridge, VA 103632   Virginia Beach/East Coast

Men - Master - MR - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Osborne   Silver Spring, MD 47971   Artemis
2 Michael Price   Woodbridge, VA 92452   ABRT/Team Snow Valley
3 James Marsh   Leonardtown, MD 65488   Pax Velo
4 Grant Soma   Manassas, VA 50348   ABRT/Team Snow Valley
5 Marc Frazer   Baltimore, MD 128378   LSV/Kelly
6 Mark Sommers   Washington, DC 149858   DC Velo
7 William Luecke   Falls Church, VA 21779   NCVC/Edge Technologies
8 Jeffrey Chown   Falls Church, VA 168413   NCVC/Edge Technologies

Men - Master - MR - 50-59

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Jackson   Forestville, MD 65612   Dream Racing
2 Craig Clark   Reston, VA 197253   Evolution/Pedal-n-Spoke
3 Daniel Kole   Reston, VA 198035   Evolution/Pedal-n-Spoke
4 Russ Nichols   Annapolis, MD 187072   ABRT/Team Snow Valley
5 Paul Langlois   Santa Rosa, CA 20330   ABRT/Team Snow Valley
6 Barry Rumsey   Baltimore, MD 60630   LSV/Kelly
7 Richard Schiesz   Crofton, MD 57062   ABRT/Team Snow Valley
8 Richard Pfleiderer   Huntingtown, MD 49897   ABRT/Team Snow Valley
9 Michael Harris   Catonsville, MD 168634   ChesapeakeWheelmen/KingPawn
10 Bob Walters   Severna Park, MD 151055   ABRT/Team Snow Valley
11 Timothy Barry   Rockville, MD 161170   DC Velo
12 William Neumann   Columbia, MD 60247   ABRT/Team Snow Valley
13 Daniel Kole   Reston, VA 198035   Evolution/Pedal-n-Spoke
14 Michael Crider   Ellicott City, MD 177040   Team BBC
15 John Harritt   Solomons, MD 68805   ABRT/Team Snow Valley
16 Max Rogozinski   Woodbridge, VA 142114   PoWER/MAMA

Men - Master - MR - 60-69

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Barry Free   Lebanon, PA 12333   Era Cycling
2 Jean-Claude Laboudigue   Mc Lean, VA 50115   DC Velo
3 Jerry Sachs      Artemis

Men - Cat 1/2/3

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Wirsing   Sandy Hook, VA 48398   ABRT/Team Snow Valley
2 Ryan McKinney   Reston, VA 97634   ABRT/Team Snow Valley
3 John Whittington   Washington, DC 103640   NCVC/Edge Technologies
4 Zachary Zimmerman   Millersville, PA 65807   Bayside/Bike Dr/Cannondale
5 Christopher Schmidt   Arlington, VA 74299   NCVC/Edge Technologies
6 Jacob Stephens   Damascus, MD 189749   ABRT/Team Snow Valley
7 Tod Schmidt   Charlotte, NC 89429   NCVC/Edge Technologies
8 Jay Moglia   Washington, DC 71511   NCVC/Edge Technologies
9 Mark Johnson   Washington, DC 197707   Embestida/Mendocino Grill
10 Ramon Benitez   Glenwood, MD 3304   Artemis
11 Nils Dennis   New Windsor, MD 77366   Bayside/Bike Dr/Cannondale
12 Andrew Shaw   Alexandria, VA 116102   NCVC/Edge Technologies
13 Craig Dodson   Richmond, VA 122482   Bayside/Bike Dr/Cannondale
14 Ian Birlem   Washington, DC 3752   LSV/Kelly
15 Craig Snydal   Ellicott City, MD 177961   Bayside/Bike Dr/Cannondale
16 Brian Butts   Arlington, VA 169492   Embestida/Mendocino Grill
17 David Osborne   Silver Spring, MD 47971   Artemis
18 R Cameron Holland   Newport News, VA 16527   ABRT/Team Snow Valley
19 Shane Groth   Washington, DC 73009   NCVC/Edge Technologies
20 Zachary Browne   Silver Spring, MD 69115   NCVC/Edge Technologies

Men - Cat 4

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Delaune   Scottsdale, AZ 174845   NCVC/Edge Technologies
2 Sean Barrie   Washington, DC 198408   Unattached
3 Victor Klejman   Silver Spring, MD 190350   DC Velo
4 Roger St Paul   College Park, MD 164901   Dream Racing
5 Scott Giles   Solomons, CA 196417   Pax Velo
6 Steve Gurney   Reston, VA 106648   Evolution/Pedal-n-Spoke
7 Christopher Davidson   Hyattsville, MD 175639   Route 1 Velo
8 Christopher Wiedmaier   Vienna, VA 195839   Evolution/Pedal-n-Spoke
9 Elias Hengst   Washington, DC 193800   Embestida/Mendocino Grill
10 Kevin Resh   Hampstead, MD 62810   ChesapeakeWheelmen/KingPawn
11 Tomas Quijano   Silver Spring, MD 178565   Squadra Coppi/IM Saab
12 Clifton Chamberlin   Adelphi, MD 193301   U of Maryland
13 Michael Harris   Catonsville, MD 168634   ChesapeakeWheelmen/KingPawn
14 Tim Munn   Baltimore, MD 159736   Team BBC
15 John Rund   Hampstead, MD 155636   LSV/Kelly
16 Joseph Sullivan      Team BBC
17 Enrique Zarcano   Burke, VA 198272   NCVC/Edge Technologies
18 Joseph Althoff   Portales 100538   AVC/Clifbar
19 Clifton Gray   Washington, DC 192720   Dream Racing
20 Todd Hesel   Parkville, MD 185182   Team BBC

Men - Cat 5

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd Hipp   Sterling, VA 206049   Lanterne Rouge/Java Shack
2 Steven Krahling   Oak Hill, VA 205300   Evolution/Pedal-n-Spoke
3 Eric Jacobsen   Annapolis, MD 205775   Bayside/Bike Dr/Cannondale
4 Tupper Cole   Raleigh, NC 205307   NCVC/Edge Technologies
5 Rodney Grabinski   Leesburg, VA 207390   Evolution/Pedal-n-Spoke
6 Craig Ellis   Herndon, VA 209602   Lanterne Rouge/Java Shack
7 William Davis   Arlington, VA 212269   Unattached
8 Robert Leach   Charles Town, WV 166361   Evolution/Pedal-n-Spoke
9 Billy Kliner   Ashburn, VA 189821   Evolution/Pedal-n-Spoke
10 Enrique Zarcano   Burke, VA 198272   NCVC/Edge Technologies
11 Eric Ivey   Evans, GA 208469   Evolution/Pedal-n-Spoke
12 Juan Carlo Villalta   Manassas, VA 201867   Unattached
13 Rudy Vercaigne   Fairfax, VA 209403   Evolution/Pedal-n-Spoke
14 Colin McCaffrey      NCVC/Edge Technologies
15 James Kliner   Chantilly, VA 190566   Evolution/Pedal-n-Spoke

Women - Cat 1/2/3

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sheba Farrin   Washington, DC 74081   Hub Racing
2 Jessica Hill   Evanston, IL 182688   Artemis
3 Cory Marshall Bemis   Apo, AE 61393   Evolution/Pedal-n-Spoke
4 Nancy Jadatz   Shacklefords, VA 196781   ABRT/Team Snow Valley
5 Gayle Mangan Kassal   Annapolis, MD 173149   Team BBC
6 Kristy Scheffenacker   Baltimore, MD 162414   Colavita-Bolla
7 Janelle Hubbard   Centreville, VA 148558   Evolution/Pedal-n-Spoke
8 Jessica Peil   Reston, VA 154873   Sportsbook.com
9 Cheryl Osborne   Silver Spring, MD 127831   Artemis
10 Sami Fournier   Bend, OR 152592   Velo Bella
11 Heidi Goldberg   Washington, DC 201897   ABRT/Team Snow Valley
12 Janet Olney   Baltimore, MD 178681   Team BBC
13 Michelle Holland   Newport News, VA 126984   ABRT/Team Snow Valley
14 Christine Kelley   Middletown, MD 166665   ABRT/Team Snow Valley
15 Evelyn Egizi   Silver Spring, MD 129625   Artemis
16 Ilana Knopf   Medford, MA 83056   Artemis

Women - Cat 4

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gretchen Jacobs   Arlington, VA 206158   Artemis
2 Ilana Knopf   Medford, MA 83056   Artemis
3 Angela Purcell   Havre De Grace, MD 207122   Team BBC
4 Heidi von Teitenberg   Baltimore, MD 207086   Team BBC
5 Laura Ferree   Vienna, VA 207919   LSV/Kelly
6 Sheila Gudiswitz   Washington, DC 199262   Artemis
7 Debra Mazzoleni   Baltimore, MD 195667   Team BBC
8 Susan Olson   Westminster, MD 201304   Team BBC
9 Diane Harris   Ft Washington, MD 177520   Artemis
10 Mimi Newcastle   Fort Washington, MD 200625   Artemis
11 Renee Faison   Owings Mills, MD 196486   Team BBC
12 Margaret Hartka   Parkton, MD 205109   Team BBC
13 Ramona Kessel   Greenbelt, MD 207179   Artemis

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREShimanoOSMOSpyBonk BreakerUSACDFSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee