Race Results for
Spring Challenge #1
Sunrise, FL
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 01/26/2003

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DANIEL JIMENEZ      

Men - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TYLER SHIELDS      
2 Max Lashin   Coral Springs, FL 189472   
3 BEN HELLER      
4 EDDIE FELIPE      
5 STEPHEN MATTHEWS      
6 RUBEN HERRERA      

Men - Junior - JR - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DAVID BENTOLILA      
2 Ryan Sickles   Barbourville, KY 179875   
3 Victor Alber   Royal Palm Beach, FL 194806   
4 KYLE MORGAN      
5 Adam Meisberger   Pompano Beach, FL 194879   
7 Neal Wetherald   Vero Beach, FL 188966   

Men - Junior - JR - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JEREMY FURMAN      

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Keim   Delray Beach, FL 139798   
2 Neal Arnett   Clayton, GA 177094   
3 RAUL BELLO      
4 Luis Gonzalez   Miami, FL 106428   
5 Mark Gerard   Braintree, MA 159210   
6 Filippo Barbieri   Delray Beach, FL 136914   
7 Kevin Lanford   Hollywood, FL 86765   
8 Juan Monge   Miami, FL 188096   
9 MICHAEL CUMMINGS      

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Childers   Pembroke Pines, FL 179883   
2 JORGE CORTES      
3 John Myers   N Miami Beach, FL 25612   
4 Vinnie Tamburello   Pompano, FL 131982   
5 ANDRES VILLADIEGO      
6 TOM RASSIGA   Franklin, NC 78044   
7 Frank LaRue   Fort Lauderdale, FL 179296   
8 Danny Vilato   Coral Gables, FL 107425   

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GLENN MILLER   Los Alamos, NM 116838   
2 Rick Pena   Jacksonville, FL 40894   
3 Mike Sauerwein   Miami, FL 74300   
4 Franz Biron Keefer   Indian Harbour Beach, FL 18684   
5 PERRY SILVER      
6 Fred Reynolds   Delray Beach, FL 85581   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BRETT BUZZELLA      
2 JOEY KUNDTZ      
3 David Pfeiffer   Miami, FL 164309   
4 FRANK MANDARO      
5 JOSE LUIS SAAVEDRA      
6 JOEL FEINBURG   Hollywood, FL 186749   
7 JEREMY SCHANDELMAYER      
8 DON DAVIS      
9 RUSSELL KENNEDY      
10 BRYAN SPELLBERG      
11 CHRIS SCHIEYER      

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rich Mularski   Tamarac, FL 179295   
2 TIM WISNER      
3 Sterling Steward   Delray Beach, FL 106430   
4 Carlos Thompson   Ocala, FL 194880   
5 Eric Bray   Asheville, NC 4693   
6 Matt Hammond   Woodstock, GA 187953   
7 JOHN BOCHINO      
8 Chris Vietri   Davie, FL 185989   
9 ANDY WEHMEYER      
10 MARK LOPEZ      
11 JAKE WADE      
12 Billy Pike   Coconut Creek, FL 185853   
13 Maurice Tobon   Coral Springs, FL 139074   
14 Eric Sanabria   Cooper City, FL 177213   
15 Charles Oswald   Duluth, GA 139291   
16 JULIAN BUERES      
17 Evan Hollander   Fort Lauderdale, FL 139796   
18 KEN TACKETT   Toledo, OH 154465   
19 JOHN BRAGANSA      
20 Joe Mason   Pompano Beach, FL 156455   
21 Gustavo Kuster   Miami, FL 193726   
22 MIKE THOMPSON      
23 John Stone   Apex, NC 109458   
24 ALVARO TOLEDO      
25 MARCIO CEMIN      
26 Hernando Sabogal   Miami, FL 175304   
27 FRANK ROME      
28 Marco Guajardo   Miami, FL 185862   
29 Pete Johnson   Jacksonville, FL 194829   
30 ELMER HOEPPNER      
31 DOMINGO ALSONSO   Plantation, FL 154627   

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Henrique Duarte   Boca Raton, FL 188689   
2 CURT MORLOCK      
3 Jeffrey Northrup   Pembroke Pines, FL 154677   
4 Carlos Hernandez   Miami, FL 193217   
5 RON RAY      
6 Michael Lenhardt   Boca Raton, FL 192004   
7 GEORGE FELICIANO JR      
8 Kelly Sullivan   Boca Raton, FL 102522   
9 Brian Wood   Deerfield Beach, FL 185891   
10 Dave Watson   Davie, FL 154901   
11 John Marchetto   Weston, FL 179775   
12 Jim Gillis   Pembroke Pines, FL 179311   
13 RON WILTSON   Sebastian, FL 188707   
14 Chris Gillis   Davie, FL 85584   
15 Peter Tamburello   Port Saint Lucie, FL 194876   
16 ALLAN HAIMES      
17 STEVEN KOHN      
18 TOM EDGE      
19 STEVEN ALLEN      

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DAVID WILLIAMS      
2 Edward Swakon   Miami, FL 138519   
3 Gary Cole   Miami, FL 7319   

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RICK DEBUSK      
2 GERMAN BERMUDEZ   Jamaica Plain, MA 194430   
3 ANDREW FAULK      
4 STEPHEN VENTER      
5 LESTER SANCHEZ      
6 Christopher Jordan   Boca Raton, FL 151333   
7 DANIEL GONZALEZ      
8 Matthew Jordan   Pembroke Pines, FL 193167   
9 Francisco Bravo   Miami, FL 203534   
10 David Crenshaw   Ft Lauderdale, FL 194436   
11 RYAN ZAUNER      
12 TERRENCE PORRETTO      
13 NESTOR MONTESINO      
14 RAUL BONINI      
15 OSCAR VALLE      
16 MARCUS FERNANDES      

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ROBERT BRIDGHAM      
2 ADAM GOLDFARB      
3 CARLOS RUIZ      
4 CHRIS KEEFE      
5 REY QUINONES      
6 ROBERT KENNEDY      
7 ALFREDO LARRE      
8 ANTHONY PULLO      
9 RICHARD MOSS      
10 BOBBY MASULA      
11 Charles LaRue   Cooper City, FL 156161   
12 Oscar Camacho   Fort Lauderdale, FL 188691   
13 LOUIS DELUCA      
14 JAMIE MARRERO      
15 TOM PRICE      
16 JOHN GOMEZ      
17 DAVID GUEST      
18 LARRY BEUTE      
19 Collin Mason   Delray Beach, FL 185883   
20 PATRICK ELLIS      
21 JAIME CAMPO      
22 JORGE CURY      
23 JOE LAMBIOTTE      
24 GAL BEN-DAVID      
25 Richard Lanigan   North Venice, FL 188692   
26 JAIME DALGADO      
27 SAM WARD      
28 CHRIS STAINTON      
29 PATRICK RICHER      
30 TONY MARTINEZ      

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Kihnley   Carbondale, CO 194872   
2 ROBERT NESSELROTH      
3 Dean Yobbi   Pembroke Pines, FL 187530   
4 Larry Goode   Pembroke Pines, FL 177035   
5 MARK ALLEN      
6 Mike Berrios   Pompano Beach, FL 194873   
7 AL SANTEIRO      
8 CARLOS QUINONES      
9 JAMES CORNELISON      
10 Craig Berger   Davie, FL 56059   
11 MAURICIO CONTRERAS      
12 TOM PIKE      
13 DAVID BRYER      
14 CARLOS CASTANO      
15 STEVE COCHRAN      
16 Roberto Vargas   Miami, FL 187380   
17 Luis Berrios   Miami, FL 64189   
18 Bryan Boren   Parrish, FL 186005   
19 Jimmy Ferguson   Pembroke Pines, FL 188712   
20 JOE JANNACY      

Women - EX - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anne Craig   Jacksonville, FL 181515   
2 Laura Callis   Ft Lauderdale, FL 187892   
3 Karina Kroll   Weston, FL 157601   

Women - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CAROLYN VANVURST      
2 Ambre Levy   Fort Lauderdale, FL 194877   
3 Stephanie Knotek   Kodak, TN 185894   
4 Mary Alonso   Plantation, FL 195128   
5 Candi Pennington   West Palm Beach, FL 172964   
6 Julie Barker   Lake Park, FL 185887   
7 Kelli Williams   Gainesville, FL 148457   
8 Libby Harrow   Vero Beach, FL 187894   
9 AUDREY ALLEN      

Women - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LILLIE FARNIAS   Miami, FL 185976   
2 CYNTHIA FEENEY      
3 BETH POCZYNSKI      
4 JORDAN HANSEN      
5 ALEX CONTRERAS      
6 ANNIK LAVALLEE      
7 NICOLE MCNALLY      
8 CINDY MITTET      
9 LAURIE SCHOEPE      
10 GLORIA COCHRAN      
11 KIMBERLY THOMPSON   Orlando, FL 193166   
12 MERRI BASS      
13 HEATHER VOET      
14 MICHELE RIVERA      
15 CRISTINA VIDAL      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaBonk BreakerOSMOCUOREShimanoUSACDFSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee