Race Results for
Beacon Blastoff
Spokane, WA
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Downhill on 03/30/2003

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 1-10

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GUY RUTHERFORD     518 CYCLE PROS

Men - Junior - JR - 1-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ADAM SZEMBER     182 

Men - Junior - JR - 1-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Salisbury   Bellingham, WA 193463  59 
2 Stephen Ettinger   Bozeman, MT 189074  64 WENVALVELO
3 RYAN WADE     185 
4 JAMES REED     133 MACH HEAD
5 ANDY CHRISTIANSEN     95 MACH HEAD
6 IAN WEBSTER     48 
DNF BRUCE LOUVIERE     369 COVE

Men - Junior - JR - 1-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TYLER CALDWELL     90 
2 SCOTT TALBOT     144 
3 STEVEN MCCULLOUGH     248 GIANT
4 NICK SCHWARZMILLER     138 TOXICRACIN
5 Alex Berres   Bellingham, WA 196562  476 
6 TULLY LANTER     233 SINGLETRAC
DNF ARLEN (AJ) ZOPOLOS     482 

Men - Junior - JR - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 PETER STEELQUIST     197 
2 VINCENT VEGA   Pullman, WA 180018  498 U OF I
3 DARREL DIRK     389 ROLLSUICID
4 CHRIS DENNIS     488 AZONIC
5 Robert Koschnick   Nordland, WA 193607  478 ESCAPADOS
6 JULIEN MCLAUGHLIN     172 TURNER/AZO

Men - Junior - JR - JuniorX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luke Strobel   Issaquah, WA 181052  181 DH ZONE
2 Shane May   Issaquah, WA 173817  125 DH ZONE
3 Chris Ginzton   Salt Lake City, UT 179149  72 SPORTSPLUS
4 Hans Eldridge   Kingston, WA 193583  104 ESCAPADOS
5 Jake Pearce   North Bend, WA 159936  386 BICYCLECNT
6 Hunter Mattocks   Bozeman, MT 199030  237 BIKINI
7 Scott Dickinson   Spokane, WA 191567  156 GERICK CYC
8 Evan Robertson   Winthrop, WA 147144  180 BICYCLECTR
9 DAVID FRIESEN     207 MTN CYCLE
10 Scott Campbell   Sandpoint, ID 191731  91 
11 SAM BACHMAN   Spokane, WA 171992  484 
12 Brian Warren   North Bend, WA 164645  66 SINGLETRAC

Men - Pro - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bartley McDaniel   Pacific, WA 95886  18 DHZ
2 Gregory Smith   Sandpoint, ID 33143  14 SPORTPLUS
3 Eric Carlon   Spokane Valley, WA 6124  11 NW DH
4 Will Holden   Vancouver, WA 99279  12 HAIRY GARY
5 Michael Albright   Bend, OR 1302  NWDH
6 SIMON LAWTON     397 DH NW

Men - SM - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tige Eakin   Chico, CA 172001  OLDTOWNBIK
2 Ethan Mutoli   Granite Falls, WA 90123  19 ROTEC
3 Kim Eakin   University Place, WA 113296  EAKIN BROS
4 Robert Dixon   Spokane, WA 152417  NW DH
5 Cameron York   Colbert, WA 148725  10 
6 Richard Mukai   Issaquah, WA 150044  13 DIAT/ATOM
7 Justin May   Issaquah, WA 173816  124 DH ZONE
8 Ryan Wilson   Enumclaw, WA 174953  493 
9 Kevin Ryan   Seattle, WA 114291  DHZONE
10 Brandon Somers   Clarkston, WA 179504  16 
11 Patrick Mahony   Bellingham, WA 140900  507 SPY/NOFEAR
DNF James Ivin   Issaquah, WA 181029  218 DHZONE

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lars Sternberg   Ferndale, WA 185351  380 SPDMETALDH
2 Doug Newell   Spokane, WA 132234  176 CHUMBAWUMB
3 Kris Brown   Everett, WA 147226  89 TIMS BIKE
4 CHRIS ANDREASEN     501 NW DH
5 Ryan McLellan   Spokane, WA 152901  474 NWDH
6 TIM PRIEST     195 PETIT OIL
7 Tyler Bates   Mercer Island, WA 181028  148 
8 A Johnson   Renton, WA 181035  163 GO HUCK
9 Brian Gerrard   Lake Tapps, WA 149251  106 SMITH HOPE
10 Sean Murphy   Wallace, ID 163662  509 BEEFRACING
11 JOEL SPACKMAN     140 VIKING
11 DAVE MITCHEL   Covington, WA 191438  128 TIMS BIKE
13 MIKE HAMMOREL     522 FREERIDERS
13 OTIS ELMQUIST     222 
13 Jeremy Wilson   Enumclaw, WA 151203  490 
16 BOE MCGEE     304 AZONIC
17 GEARY HAYES     109 
18 Chris Janes   Black Diamond, WA 161105  226 VWT
19 Ian Gordon   Seattle, WA 80275  196 
20 DAN MURPHY   Aliso Viejo, CA 169907  524 ROCMTN/FAT
21 BEN STORRAR     200 OLDTOWNBK
22 Mark Bender   Duvall, WA 93725  149 
23 Andy Cook   Spokane Valley, WA 91743  485 ROLLSUICID
24 CHRIS CLONINGER     510 
25 CHRIS AHO     390 SUBTERRANE
26 Bert Erwin   Bozeman, MT 175333  157 BIKE SHOP
27 COREY LEMESSURIER     119 MT CYCLE
28 Cyrus Welk   Moscow, ID 171727  508 DIRTNAP
29 Matthew Paul   North Bend, WA 191563  244 
30 NIC HOOD     161 ACT ADVENT
30 SAM HENSOLD     111 
32 TYLER TOURVILLE     145 
33 TIM CRICHLOW   Tacoma, WA 114270  152 
34 DAVID LISAC     120 
34 Mark Roughgarden   Kirkland, WA 53908  523 FREERIDERS
36 MATHEW BLUBAUGH     355 
37 William Trice   Seattle, WA 163540  383 AZONIC
38 Kinsey Smith   Issaquah, WA 191556  246 DHZONE
38 Kail Marks   Bozeman, MT 164568  122 SW MT
40 Thor Jones   Winlock, WA 176345  513 THORS
41 Ian Zander   Shoreline, WA 176349  146 
42 Mike Lents   Bothell, WA 180962  206 RAPIDDESCE
43 Benjamin Cordell   Coeur D Alene, ID 191551  491 
44 Jesse Kieffer   Puyallup, WA 100850  166 TM PSYCHO
45 CHRIS CARO     93 
46 MARK FITZPATRICK     394 FREERIDE
47 JASON DING     101 
48 JORDAN GRIFFITH     504 
49 Jeremy Martin   Bozeman, MT 76614  169 GAS
50 BRYAN CRUM     153 ACT ADVENT
DNF BENNY BLATT     393 DH NW
DNF Craig Panthen   Seattle, WA 172035  32 GREGGS FAT
DNF Adam Herrick   Shelton, WA 107040  112 

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Costain   Whitefish, MT 7868  151 BMBA/GIANT
2 Mike Wadholm   Renton, WA 173734  186 CENTERCYCL
3 DAVID GARDINER     514 SUBTERRANE
4 Matthew Sierer   Kirkland, WA 181404  420 RAPIDDESCE
5 JOHN PITTON     132 
6 Anthony Howard   Portland, OR 132560  384 T&E CYCLES
7 Bradley Borneman   Tacoma, WA 96616  250 PSYCHO
8 Eric Schreiber   Seattle, WA 82436  387 ROTEC
9 KEVIN KELLY     115 BEEF JERKY
10 NATE MORGAN     243 SHILOHCYCL
11 Josh Boyd   Troy, MT 191553  209 
12 JASON HEGGENES     110 SUBTERRANE
13 Joe Peterson   Renton, WA 27906  190 DIRTWORLD
14 Williams Rutherford   Moses Lake, WA 177217  135 
15 Jeffrey Bechtel   Elkton, VA 148756  69 DH ZONE
16 RYAN SORENSON     225 
17 TIM PEITSCH     205 SUBTERRANE
18 MATT WINCHEL     216 BIKERKRANK
19 JOHN (TAD) EVANS     189 CYCLEPATH
20 Donald Wilson   Lakewood, WA 161081  382 PSYCHO
21 MIKE SALTARELLI     136 
22 Keith Witt   Seattle, WA 38720  191 DIRTWORLD
23 Eric Ness   Albion, WA 156790  63 TOMBSTONE
DNF ROB MEISER     368 
DNF STEVEN CLOHERTY     495 
DNF Tim Gregory   Moscow, ID 169965  492 MARZACHI

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SIMON ELSTON     227 
2 William Kieffer   Puyallup, WA 19075  116 PSYCHO
3 Rocky Crocker   Wenatchee, WA 180676  21 WAR
4 Martin Milsted   Seattle, WA 168633  40 DH ZONE
5 Loren Morris   Snoqualmie, WA 43163  130 SINGLETRAC
6 Doug Minor   Nine Mile Falls, WA 191557  126 
7 John Sullivan   Monroe, WA 155819  519 ROTEC
8 BILL SWIRE     236 
9 KELLY EARLE     502 DIRTWORLD

Men - EX - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Start   Newport, WA 33873  141 NW DH
2 E Mitchell Webster   Shoreline, WA 171953  479 TM WEBSTER
3 Bill Dixon   Spokane, WA 152416  84 NW DH
4 Robert Britschgi   Seattle, WA 4885  150 TICYCLES
5 Michael Cain   Seattle, WA 171104  396 PIGPANTS
6 TERRY DICKEY     155 
7 Arnold Mukai   Issaquah, WA 150045  175 SANTA CRUZ

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MATTHEW GOULD     499 BLACKDIAMO
2 NATHAN MARSH     123 
3 TORY FIDLER     232 
4 JACOB WRIGHT     526 U OF I
5 JUSTIN MCGINNIS     213 
6 JOSH HARRISON     515 GFORSE
7 TERRY BRINTON     517 GFORSE
8 Matt Plude   Bellingham, WA 167413  178 MUKAI
9 DAMON FLEMMING     211 SPDMETALDH
10 CORY BIBBY     245 SPDMETALDH
11 AARON SKEIM     489 
12 ZACHARY FULLETON     231 
13 William Dahlen   Spokane, WA 191552  486 ROLLSUICID
14 DREW SWAYNE     143 VIKING
15 PATRICK CONNOLE     98 WWU
16 Kai Harwick   Bellingham, WA 191443  108 
17 Stewart Cole   Edmonds, WA 193608  241 
18 JOEL OSCARSON     503 
19 JAKE STEIN   Houston, TX 178317  188 SPOKBUSHES
20 COLIN CORDELL     99 
21 JESSY HUMMEL     114 
22 AARON KURASHIGE     117 WWU
23 TREVOR EDWARDS     505 
24 JASON PAUL     496 
25 SEAN WELLS     235 DHZ
26 JASON RUSSELL     134 TIMS BIKE
27 ERIC BORTEL     87 VIKING
DNF BURT COOPER     230 
DNF MARK PANTHEN     31 GREGGS FAT

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DOUG PARK     388 ROLLSUICID
2 LANCE SWENTKOFSKE     50 
3 PAUL WEBER     187 JESUSPDLRS
4 Brad Scott   E Wenatchee, WA 169204  22 RAPIDDESCE
5 ANTHONY EARLE     102 DIRTWORLD
6 RICH DENSMORE     154 
7 NOLAN BYERS     73 
8 DAVID RYAN     511 WHEELSPORT
9 JIM FILLIS     242 RAPIDDESCE
10 Greg Tubbs   Marysville, WA 198705  249 BIKEWORKS
11 Brett Ginther   Freeland, WA 196709  217 BICYCLE NW
12 Timothy Elsasser   Snoqualmie, WA 172000  105 SINGLETRAC
13 Curtis Dunbar   Redmond, WA 173737  247 RAPIDDESCE
14 Loreto Julian   Seattle, WA 188181  164 
15 Roger Cole   Tacoma, WA 193584  214 SPDMETALDH
16 John Krushas   Big Sky, MT 164447  167 SMITH
17 David Acheson   Winthrop, WA 1083  147 TM METHOW
18 TODD MCMEEN     395 
19 Mike Garcia   Kirkland, WA 198977  238 
DNF KEITH BROWNE     392 QUAZZI

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Salisbury   Bellingham, WA 193464  25 
2 Tom Warren   North Bend, WA 179691  67 SINGLETRAC

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Vincent   Coeur D Alene, ID 135212  184 VERT EARTH

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DANIEL PRENTICE     202 
1 RON NORWOOD     131 VIKING
2 MICHAEL MAHANEY     121 VIKING
3 AARON POLLY     194 
4 ROSS HENSHAW     529 
5 BRAD BEACH     192 
6 ANDREW LEESE     118 VIKING
7 JOHN PETROFF     219 
8 ALEX KROENKE     228 
10 JOEL ENGLISH     516 GFORSE
11 CHRIS DEMERS     221 
DNF DAVID MORRISON     174 
DNF JAYSON HUNNEL     385 

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TREVOR KORN     475 
2 TROY SCHMIDT     137 
3 RUSSELL LABASH     500 WESTCOASTR
4 Johnny Chen   Bellevue, WA 196715  212 SPDMETALDH
DNF SAM MATTHEWS     171 

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RANDY BUSSOLI     477 
2 CHRIS BENTLEY     85 SINGLETRAC
3 BRIAN CRANDALL     240 
4 DANIEL PRENTICE     201 

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Allan Beattie   Snoqualmie, WA 190830  51 SINGLETRAC
2 Tom Feil   E Wenatchee, WA 189511  28 WAR

Women - Junior - JR - 01-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lauren Gardner   Redmond, WA 190842  158 SINGLTRAC

Women - Junior - JR - 01-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 AMY STAUCH     391 

Women - Junior - JR - JuniorX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leana Gerrard   Lake Tapps, WA 149252  107 JF2

Women - Pro - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sara Johnson   Spokane, WA 153029  20 NWDH/INTEN
2 Leigh Fiedler   Seattle, WA 168640  RAPIDDESCE
3 Sara Chandler   Kirkland, WA 160844  480 DH ZONE

Women - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amelia Colasurdo   Seattle, WA 169690  97 ROTEC
2 Laura Johnson   Portland, OR 173612  487 
3 Jennifer Jones   Kelso, WA 180432  379 THORS
4 LAURA POCHMARA   Redmond, WA 172014  203 RAPIDDESCE

Women - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bree Mitchel   Marysville, WA 190638  127 TIMS BIKE
2 Jennifer Castle   Mukilteo, WA 181223  94 RAPID DESC

Women - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KATHRINE ROGERS     204 SUBTERRANE

Women - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DARLENE MILLER     173 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerCUORESpyUSACDFSierra NevadaShimanoOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee