Race Results for
McMud Fest
Spokane, WA
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 03/22/2003

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ALAN OBRA   56:32.6  295 
2 JEREMY KERR   58:12.1  162 RAGNAROK
3 JAMES REED   00:17.3  184 MACH HEAD
4 JEREMEY BARTEE   01:22.1  204 
5 ANDY SHAW   03:55.0  110 
6 TRAVIS HIXSON   04:47.1  226 VERT EARTH
7 JOSHUA RENFRO   05:33.5  290 
8 RYAN WADE   07:30.4  257 
9 James Shafer   Tacoma, WA13:12.9 171944  146 JF2
10 BRYEN GRAVER   14:45.3  221 RAGNAROK
DNF BEN KUTINA   999  198 
DNF TIM MARTIN   Wichita, KS999 43602  100 

Men - Junior - JR - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TOM KUTINA   50:14.5  197 
2 GERITT SHIPLEY   54:31.4  465 MACH HEAD
3 ALEX HAMILTON   55:24.1  223 
4 JOEY ROGERSON   56:19.7  191 RAD RACING
5 DOUG SHAW   59:01.7  109 
6 MICHAEL SZEMBER   Yarmouth, ME02:54.0 110378  254 
7 JOSH HAFNER   05:29.9  222 

Men - Junior - JR - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RYAN SIOK   56:51.3  182 MACH HEAD
2 TYLER ALVARDO   57:28.8  200 
DNF Robert Koschnick   Nordland, WA999 193607  97 ESCAPADOS

Men - Junior - JR - 37631

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SKYLER LARSON   22:56.6  168 
2 RICH PICARD   26:16.3  266 
3 JAXON SUTTLEMYRE   28:04.2  132 VERT EARTH
4 JOSEPH SZEMBER   28:21.3  253 

Men - Junior - JR - 37937

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Reece Perkins   Buckley, WA39:22.7 190855  138 RAGNAROK
2 ADAM SZEMBER   44:01.8  252 
3 ANDY CHRISTIANSEN   44:19.8  186 MACH HEAD
4 TAVISH TAYLOR   49:09.8  113 
5 TREVOR TAYLOR   51:15.1  114 
DNF COLBY FAULKES   999  102 

Men - Junior - JR - JuniorX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Severin Skolrud   Washington, DC19:12.9 189519  247 
DNF Devin Anderson   Tacoma, WA999 173744  29 RADRACING
DNF Thomas Magrath   Coeur D'alane, ID999 79934  130 VERT EARTH

Men - Pro - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jamey Yanik   Boise, ID21:09.5 161110  12 GIANT
2 Eric Atwood   Sammamish, WA29:32.7 117706  RITCHEY/K2

Men - SM - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Clint Muhlfeld   Whitefish, MT22:42.8 185552  11 GARYFISHER
2 Kris Holden   Spokane, WA23:06.7 148376  
3 Christian Young   Port Townsend, WA23:08.5 39273  RAGNAROK
4 Evan Plews   Salem, OR23:12.3 28290  ECAPS/CRAN
5 Ethan Harrison   Coeur D Alene, ID24:05.6 110852  VERT EARTH
6 Daniel Cooley   Pasco, WA25:15.4 115500  16 BOLLA/BIAN
7 Justin Hofeldt   Post Falls, ID27:54.4 157278  14 VERT EARTH
8 Gregory Smith   Sandpoint, ID28:38.5 33143  SPORTPLUS

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ian Mackie   Vashon, WA11:22.9 181824  178 RAGNAROK
2 Matthew Dolan   Spokane, WA11:32.3 134305  59 GONZAGA
3 Benjamin Thompson   Bend, OR11:48.4 189912  77 RAGNAROK
4 Brian Cimmiyotti   Hermiston, OR12:57.0 6937  464 OSOKLEEN
5 David Visser   Wenatchee, WA12:58.0 171219  274 TREK
6 Peter Held   Seattle, WA14:21.2 176225  118 BOLLABIANC
7 KYLE FELMLEY   14:37.8  60 
8 Dan Heins   Wanatchee, WA16:44.5 171218  88 TREK
9 Justin Valente   Kirkland, WA19:08.7 110337  123 BOLLABIANC
10 PETER LACNY   20:51.5  196 
11 SEAN CONTO   21:04.5  140 JF2
12 Ramon Gibbs   Denver21:38.1 124904  24 
DNF August Wheeler   Seattle, WA999 187529  37 GREGGS FAT

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JAKE MCBURNS   11:12.3  260 JAKESMESSA
2 Mike Rolcik   Bellevue, WA12:14.6 155561  245 RAGNAROK
3 Andrew McDirmid   Spokane, WA12:36.8 157578  452 SPK/SPR
4 Phil Oppenheimer   Snohomish, WA12:45.9 26778  272 BICYCLECTR
5 Doug Graver   Monroe Wa13:00.8 101059  23 RAGNAROK
6 TODD GALLAHER   13:54.2  280 DIRTWORLD
7 Christopher Bevens   Seattle, WA14:06.7 166356  139 RAGNAROK
8 BRETT WALKER   14:07.9  258 
9 Mark Knokey   Spokane, WA15:00.8 19475  99 ELEPHANT
10 Dave Lahn   Quincy, WA15:20.4 159945  460 JAMIS/WHIT
11 Alex Shapleigh   Seattle, WA15:35.3 179695  115 
12 Chad Berg   Arlington, WA16:51.5 92171  161 BICYCLECTR
13 Nathan Kiger   Seattle, WA19:27.9 77119  169 
14 Dave Pearson   Auburn, WA20:27.1 98832  128 BICYCLECTR
15 Ben Suttlemyre   Coeur D Alene, ID20:30.1 34700  131 VERT EARTH
16 Randall Reily   Maple Valley, WA21:05.9 176340  111 
17 Brian Smith   Bonney Lake, WA22:07.8 33050  277 
18 Robert Ballinger   Seattle, WA22:41.0 44029  288 BOLLA/BIAN
19 Dan Mueller   Seattle, WA22:52.9 54720  122 GREGGS
20 KEVIN HORNBACK   23:13.1  30 JF2 RACING
21 BOBIETO SHERRICK   25:28.9  126 TM PSYCHO
22 CHRISTOPHER FEATHER   27:52.2  124 
23 WILL PRICE   30:57.7  165 
24 JEFF WELD   Portland, OR32:27.1 16446  455 SPT SPORT
DNF GEORGE HILL   999  149 
DNF Mike Jancola   Erdenheim, PA999 168507  45 GREGGS FAT
DNF Jeffery McConaughy   Bellingham, WA999 163527  85 TM METHOW
DNF Richard Sherwood   Spokane, WA999 32459  90 VERT EARTH

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TOM PHILLIPS   14:05.7  271 RAGNAROK
2 Timothy Crum   Spokane, WA20:02.9 94190  89 BIKEBUTLER
3 Steven Wade   Bow, WA20:55.9 149725  188 SKAG CYCLE
4 Russ Staples   Yakima, WA21:25.0 33847  105 
5 Rocky Crocker   Wenatchee, WA25:35.4 180676  21 WAR
6 Rick Heckenlaible   Kenmore, WA27:35.5 85689  225 
7 VIRGIL LONG   Alexandria, VA29:59.2 156858  268 
8 DAN VANCAMP   30:33.4  256 

Men - EX - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marshall Will   Stanwood, WA22:19.5 134012  49 SKAGITBIKE
2 RICHARD BEIGHTOL   25:00.8  284 FLYERS
3 Jonathan Hawkins   Cheney, WA29:20.2 42274  457 BIKEBUTLER
4 Jabez House   Sumner, WA32:43.4 179708  164 BLACKDIAMO

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JEFF SMITH   02:44.0  57 SPORTPLUS
2 SHAWN HOWARD   03:27.6  229 
3 ANDREW RIGEL   03:36.0  189 
4 Brandan Lonac   Seattle, WA04:29.9 191441  233 
5 JAKE MAEDKE   04:35.2  234 
6 JARRED SWALWELL   04:44.7  251 
7 Andy Spencer   Post Falls, ID05:07.1 179692  86 
8 David Sharp   Sammamish, WA08:43.2 191458  297 
9 SAM VERDERICO   09:18.0  179 WAR
10 BRYCE TUPPER   10:53.4  42 GREGGS FAT
11 BENJAMIN NEWTON   12:33.6  269 MUDDYDUCKS
12 SHANE CHRISTOPHER   13:19.5  119 
13 ROBERT BAILEY   13:22.1  203 
14 MARK BENDER   13:56.6  205 
15 ANDREW LEESE   14:36.4  152 WWU
16 LIONEL ROSE   25:54.8  471 BIKEBUTLER
DNF JASON BROWN   999   OSOKLEEN
DNF ERIC ELLIS   999  75 
DNF JEFF VANDEVENTER   Spokane, WA999 194764  461 

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Kelsey   Spokane, WA02:23.9 162729  108 
2 MICHAEL MCAULEY   02:54.7  61 BRAMBLEBER
3 Douglas Krumpelman   Hayden, ID03:15.4 81054  275 VERT EARTH
4 Brandon Lockwood   Tacoma, WA03:17.7 191565  82 COUNTERBAL
5 ANDREW HOUCK   03:29.7  458 ENVISION
6 Tero Pitkanen   Gig Harbor, WA04:46.8 98135  286 JF2
7 Brian Thompson   Greenacres, WA05:37.0 189524  157 
8 Joshua Raybell   Bonita, CA06:00.0 172067  242 
9 BRAD SEVENKO   06:05.9  38 GREGGS FAT
10 GARRETT WILLIAMS   06:44.7  215 
11 Eric Armstrong   Spokane, WA07:44.5 76317  201 
12 John Arland   Palouse, WA08:00.1 183502  187 
13 JAMES MAGNUSON   08:19.1  163 CUMULOMAGN
14 Josh Carlson   Spokane, WA09:03.8 189491  80 
15 RICK MATTIS   09:07.8  151 
16 JOSH WIGGINS   10:27.3  55 
17 IVAN ANDERHOLM   11:41.7  145 OSOKLEEN
18 Cory Gordon   Colbert, WA12:35.1 161073  148 
19 R Beightol   Prosser, WA14:10.9 190191  283 
20 JOHN GRAF   14:31.7  141 ENVISION
21 Curtis DuPuis   Coeur D Alene, ID15:40.5 114452  218 
22 GREG PRIOR   16:49.3  241 DIRTWORLD
23 Troy Hopwood   Newcastle, WA17:39.3 150716  95 DIRTWORLD
24 BRETT LARSON   17:46.3  167 
25 Scott Bly   Snoqualmie, WA17:50.4 43106  267 DIRTWORLD
26 Steve Bourke   Kent, WA18:34.4 190846  279 
27 Michael Braaten   Lakewood, WA19:51.8 4537  209 
28 WAYNE CALCATERRA   20:38.2  212 
29 LEROI SMITH   Seattle, WA25:53.0 181379  248 DIRTWORLD
30 DEAN BATSON   31:15.8  300 KEYCOMM
DNF Choch Spottedhorse   Enumclaw, WA999 118716  453 RAGNAROK
DNF JEFF STREIFLING   999  250 WA VELO
DNF BRIDGER REID   999  298 
DNF CAPTAIN MONROE   999  74 MTB ENTERP
DNF WILBUR KELLY   999  44 GREGGS FAT

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Faulkes   Spokane, WA02:46.1 189507  219 
2 Jim Albright   Olympia, WA05:25.3 190621  81 SINGLETRAC
3 Richard Hughes-Davies   Sedro Woolley, WA05:44.7 189505  70 SKAGIT CYC
4 Eric Kopczynski   Asotin, WA07:00.9 166685  293 
5 STEVE COON   08:49.5  213 
6 William Devlin   Sammamish, WA10:25.6 152899  170 
7 Vance Trieschmann   Spokane, WA11:27.6 172901  255 BIKEBUTLER
8 Loren Morris   Snoqualmie, WA12:03.6 43163  239 SINGLETRAC
9 CHRIS BENTLEY   12:05.5  207 SINGLETRAC
10 Stuart Broderick   Snohomish, WA12:07.7 4924  193 
11 Scott Krallman   Post Falls, ID13:00.9 189533  231 
12 Bruce Trejos   Sandpoint, ID15:28.5 43995  98 SPORTSPLUS
13 Mark Kunnecke   Everett, WA16:35.9 84751  273 BICYCLECTR
14 Troy Taylor   Port Angeles, WA16:58.7 179954  91 
15 Jeffrey Haymes   Lacey, WA17:18.7 116719  190 
16 Dave Reed   Seattle, WA17:50.6 163525  142 DIRTWORLD
17 Kerry Chamberlin   Poulsbo, WA24:53.1 189503  27 ESCAPADOS
DNF KEVIN WERRE   999  259 
DNF DAVE DUNNELL   999  177 WAR

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffrey Corkill   Spokane, WA09:04.4 49079  463 EWU
2 STEVEN FORSNESS   12:19.1 190856  106 GFORSEBIKE
3 Tom Feil   E Wenatchee, WA13:05.8 189511  28 WAR
4 Sandy Thomas   Sandpoint, ID14:18.1 189495  69 
5 Allan Beattie   Snoqualmie, WA17:17.1 190830  51 SINGLETRAC
6 Thomas Davies   Leavenworth, WA18:35.3 181605  143 
7 David Luke   Newport, WA28:23.3 180750  71 
DNF Jeffrey Rice   Everett, WA999 142930  244 

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MATT ROSSMAN   51:11.2  292 
2 CHARLES SIRJESSE   54:16.8  137 
3 ZACK ROBINSON   55:57.4  296 WWU
5 VICTOR VALLE   10:54.3  459 

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 PAUL WEBER   50:37.8  194 JESUSPDLRS
2 MIKE WEBER   51:21.0  264 
3 BRYAN HOPKINS   52:46.5  181 
4 Gergory Smith   Seattle, WA53:40.4 171060  147 TICYCLE
5 PAUL JONES   55:53.5  159 SINGLETRAC
6 Michael Gaffney   Sammamish, WA56:07.0 190626  472 
7 JEFF DAWSON   56:48.0  94 
8 CHRIS LUTZ   57:26.0  154 
9 BILL MARSON   57:35.2  236 
10 GREG PARSLEY   02:18.7  473 
11 CLAUDE BIRT   02:50.6  183 
12 JON REINSTRA   04:20.3  243 SKAG CYCLE
13 CHAD BRADLEY   04:45.1  210 
14 Phillip Blume   Medical Lake, WA06:51.4 135658  208 
15 SHAWN LETSON   07:00.0  129 
DNF DAVID VAUTIER   999  39 GREGGS FAT
DNF David Hulse   Wenatchee, WA999 189526  467 WAR

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MIKE HAMMER   53:47.7  466 SKAG CYCLE
2 Theodore Parry   Lake Forest Park, WA55:01.7 179684  240 TI CYCLES
3 Tom Warren   North Bend, WA59:42.0 179691  67 SINGLETRAC
4 STEVE KUTINA   00:37.8  199 
5 Timothy Picard   Coeur D Alene, ID02:30.6 189500  192 
DNF JOHN KOSCHNICK   999  96 ESCAPADOS

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Olsen   Bothell, WA01:53.8 195903  78 
2 Thomas Gardner   Redmond, WA05:59.2 190622  121 SINGLETRAC
3 Jim Hoch   Snoqualmie, WA07:12.8 179956  58 SINGLETRAC
4 Larry Schoonover   Spokane, WA14:06.8 101847  246 
DNF Robert Hawks   Kennewick, WA999 172019  224 

Women - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hope Chamberlin   Poulsbo, WA22:57.8 189501  26 ESCAPADOS

Women - Junior - JR - 37631

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jayden Suttlemyre   Coeur D Alene, ID27:36.6 193421  133 VERT EARTH
2 ALICIA ZIESKE   39:30.5  174 

Women - Junior - JR - 37937

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 STEVIE GILDEHAUS   26:16.3  25 
2 Lydia Young   Port Townsend, WA29:55.6 191509  92 RAGNAROK

Women - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristi Berg   Arlington, WA25:25.8 87266  155 BICYCLECTR
2 Shannon Holden   Spokane, WA25:56.9 151124  227 
3 Mary Carlson   Spokane, WA26:36.5 181834  43 K2/COL CYC
4 SARAH BENDER   27:12.4  206 
5 JUNE SAYERS   Delaware, OH37:51.4 104109  262 UOFI/AZONI
DNF STEPHANIE JONES   999  46 GREGGS FAT
DNF Angela Sucich   Seattle, WA999 189527  47 GREGGS FAT

Women - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SARA WISNER   Lilburn, GA21:40.8 164468  454 SPT SPORTS
2 MELANIE LEWIS   23:58.7  232 PACIFICBIK
3 Maribeth Evezich   Bellevue, WA28:05.4 185334  53 RAGNAROK
4 Kim Birgh-Pitkanen   Gig Harbor, WA32:45.0 84782  282 JF2

Women - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karen Armstrong   Spokane, WA22:56.7 108834  202 

Women - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KAREN BECH   13:39.5  36 GREGGS FAT
2 KRISTIN VARNER   19:15.2  41 GREGGS FAT
3 LINDSEY LAWRENCE   23:18.3  176 
4 Hidi Cramer   Des Moines, WA26:23.4 180751  135 DIRTWORLD
DNF LAURA LEBLANC   999  35 BREGGS FAT

Women - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TRACY BARTHOLOMEW   14:52.9  287 
2 Jodi Hess   Shoreline, WA17:50.2 181476  153 GREGGS
3 ELIZABETH MARZOLF   18:22.5  33 BREGGS FAT
4 Mercedes Quinn-Blair   Issaquah, WA19:20.7 189525  160 
5 LARAE MCGEHEE   22:55.5  263 
6 Lisa Miller   Seattle, WA23:11.3 177215  270 RAGNAROK
7 Lynna Lies   Spokane, WA24:38.1 180737  117 DIRTWORLD
8 Krisha Kerr   Spokane, WA26:57.0 189488  116 DIRTWORLD
9 Christy Kerrick-Malen   Liberty Lake, WA28:20.8 91966  104 
DNF MEGAN KOGUT   999  230 
DNF ERIKA LARSEN   Greentown, IN999 177685  276 VERT EARTH

Women - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JULIE MEYER   19:16.5  238 
2 Becky Suttlemyre   Coeur D Alene, ID21:32.8 34699  107 VERT EARTH
3 Minnie Deese   Port Angeles, WA29:35.3 179955  217 
4 Nancy Gardner   Redmond, WA31:40.3 150749  120 SINGLETRAC
5 Vicki Shafer   Tacoma, WA36:13.9 169693  144 JF2
6 Cheri Heckenlaible   Woodinville, WA37:58.0 106379  278 DIRTWORLD

Women - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JoBeth Thomas   Sandpoint, ID30:38.9 189494  68 

Women - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MELINDA IRHAZY   58:51.8  158 SINGLETRAC
2 JESSICA MATTHEWS   59:20.7  237 
3 STEPHANIE DECKER   03:25.5  216 GFORSEBIKE
4 CATHIE LENTS   13:20.6  171 RAPIDDESCE
5 Ashley Spencer   Coeur Dalene, ID17:56.5 189530  87 

Women - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 PENNY HULBERT   00:53.0  172 WAR
2 SUSAN LARSEN   09:14.4  470 RAGNAROK
3 Corazon Batacan   Auburn, WA17:42.3 192438  127 TICYCLES
4 LIZ LETSON   21:14.4  112 

Women - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 PENNY SCHWYN   12:36.0  265 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaBonk BreakerShimanoUSACDFCUOREOSMOSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee